dnes
Pondělí - zatazeno
4°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Pražská politika

Bojovník za lidská práva Přemysl Pitter bude zapsán in memoriam do Knihy cti městské části Praha 3

Rada MČ Praha 3 na návrh starostky Vladislavy Hujové 8. června schválila zapsání pedagoga, spisovatele, publicisty, sociálního pracovníka a bojovníka za lidská práva, zakladatele Milíčova domu na Žižkově, Přemysla Pittra do knihy cti městské části Praha 3.

Přemysl Pitter, od jehož narození letos uplyne 120 let, bude zapsán do knihy cti městské části Praha 3 – in memoriam za vynikající pedagogickou práci v Milíčově domě, za dobročinnost a všestranný rozvoj v oblasti výchovy dětí. Pamětní list bude uložen v Milíčově domě (Sauerova 2/1836).

„Dílo tohoto humanisty si zaslouží, aby neupadlo v zapomnění a vzhledem ke své aktuálnosti bylo stále předkládáno co nejširší veřejnosti,“ říká starostka Vladislava Hujová.

V Infomačním centru Prahy 3 probíhá několik akcí, zaměřených na život Přemysla Pittera. 

Do konce měsíce června si občané mohou prohlédnout exteriérovou výstavu na náměstí Jiřího z Poděbrad, která bude po skončení k dispozici pro zapůjčení základním a středním školám Prahy 3.

11. června v 18 hodin se koná filmová projekce snímku „Milujte své nepřátele“ o životě a díle Přemysla Pittra s následující besedou.                    

15. června v 10 hodin je na programu procházka do Milíčova domu za doprovodu jeho dlouholeté ředitelky Marty Vrabcové. V 10:30 v prostorách zahrady zasadí starostka Vladislava Hujová pamětní strom. Poté bude následovat slavnostní akt samotného zápisu do Knihy cti.

17. června v 17 hodin čeká zájemce beseda se spolupracovnicí Přemysla Pittra Blankou Sedláčkovou.

18. června v 18 hodin uvidí návštěvníci komponovaný večer „Děti za nic nemohou“, který připravila režisérka Olga Strusková. V pořadu o Přemyslu Pittrovi a Olze Fierzové a jejich celoživotním poslání vystoupí např. Josef Somr, Táňa Fischerová. Zúčastní se i básník Miroslav Matouš, přítel Přemysla Pittra.

24. června v 10 hodin proběhne další vlastivědná procházka do Milíčova domu a 24. června v 17 hodin beseda s Blankou Sedláčkovou.  

 

Život Přemysla Pitrra je úzce spjatý s Žižkovem a především se vznikem Milíčova domu. Ve dvacátých letech minulého století, inicioval Přemysl Pitter sbírku na vybudování domu, který by sloužil dětem. Z této sbírky byl na Žižkově v roce 1933 otevřen tzv. Milíčův dům, který se stal příkladem mimoškolní práce s dětmi. Byl pojmenován podle Jana Milíče z Kroměříže, mravního reformátora ze 14. století, který Přemysla Pittra významně ovlivnil. Na počátku okupace byly v Milíčově domě kromě jiných umístěny děti z rodin německých protifašistických emigrantů a poté jej navštěvovaly i židovské děti, které nesměly chodit do školy. Během celé války stále pomáhal židovským dětem.


Další články
Nahoru