dnes
Úterý - oblacno
5°C
zítra
Středa - obcasny-dest
8°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Zpravodajství

Boje o barikádu, tanky a obrněnci na Havlíčkově náměstí, ale i výstavy a přednášky připomenou 70. výročí konce 2. světové války

Třetí městská část přichystala k 70. výročí Pražského povstání a konce 2. světové války řadu akcí. Divácky nejvíce atraktivní akce Barikáda 2015 se koná v sobotu 9. května od 14 do 16 hodin na Havlíčkově náměstí a zúčastní se jí okolo 400 členů vojenských klubů.

Městská část Praha 3 na květen připravila také výstavy na náměstí Jiřího z Poděbrad a v Galerii pod radnicí, květnové události připomenou i pietní akty na Pražačce a na Olšanských hřbitovech a tematické přednášky v Informačním centru Prahy 3.

Oslavy Pražského povstání v Praze 3 začínají již 5. května od 11 hodin pietním aktem na Pražačce a od 15 hodin exteriérovou výstavou „Voláme na vlně 415 metrů – Praha 3 v Pražském povstání“ na náměstí Jiřího z Poděbrad. O den později, 6. května od 18.00 hodin, bude v Galerii pod radnicí zahájena interiérová výstava „Květen 1945 na Praze 3“. Pietní akt se uskuteční také v pátek 8. května od 14 hodin na válečném pohřebišti na Olšanských hřbitovech.

Od pátečního poledne až do sobotních 12.00 hodin bude také podle zástupce starostky Alexandera Bellu na Havlíčkově náměstí otevřena výstava lehké i těžké vojenské techniky. Na náměstí budou k vidění například legendární sovětské tanky T–34, německý stíhač tanků Jagdpanzer 38(t) Hetzer či dělostřelecké kanony, obrněné transportéry nebo motocykly. Pro veřejnost bude na náměstí přístupné i polní velitelství a povstalci ukořistěný lazaret Wehrmachtu s tehdejším operačním sálem a zubní ordinací.

V sobotu 9. května se od 14 do 16 hodin odehraje komentovaná bojová ukázka událostí Pražského povstání, při které budou bojovat na čtyři stovky vojáků, včetně příslušníků československého odboje, „vlasovců“, Rudé armády a wermachtu.

Kromě těchto akcí se v Praze 3 ještě koná 22. května od 17 hodin komentovaná prohlídka vojenského pohřebiště na Olšanských hřbitovech, součástí oslav výročí konce války bude i osm tematických přednášek, které se uskuteční v květnu v Informačním centru Praha 3 na náměstí Jiřího z Poděbrad. Zde bude k vidění i fotografická výstava Osvobození z ulic Žižkova a Vinohrad.


Kongresový turismus pro rok 2018 podpořila Praha několika miliony korun

Dnes v 15:56

Rada hl. m. Prahy na dnešním zasedání podpořila 11 projektů v oblasti kongresového turismu v celkové výši 4 291 000 korun. Navržená podpora u 10 těchto projektů bude následně projednána na zasedání Zastupitelstva hl. m. Prahy. Mezi podpořené patří kongresy v různých oblastech medicíny, kongresy...

Další články
Nahoru