dnes
Středa - polojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Boj proti nočnímu hluku v centru? Chystáme intenzivnější kontroly, slibuje starosta Prahy 1
Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Foto: archiv

Boj proti nočnímu hluku v centru? Chystáme intenzivnější kontroly, slibuje starosta Prahy 1

S jakými problémy se bude muset letos vypořádat radnice Prahy 1? Jak bude pokračovat boj proti nočnímu hluku v historické části metropole? Zmizí vozítka Segway z chodníků? Vylidňuje se centrum města, nebo je to přesně naopak? Na tyto a další otázky odpověděl starosta první městské části Oldřich Lomecký (TOP 09).

S jakými největšími problémy se bude muset letos vypořádat radnice Prahy 1?
Největší „boj“ očekávám opět kvůli tomu, že mnozí politikové na vyšších úrovních, než je Praha 1, budou znovu provádět sociální inženýring vedoucí k vytváření problémových jevů v centru. Mám tím na mysli různé nápady na umístění spádového střediska pro narkomany v naší městské části apod. V minulém volebním období jsme si takových úžasných myšlenek užili docela dost.

Můžete sdělit plánované největší investiční akce první městské části?
Co se týká takzvaných velkých investic, v současné době napjatě – a jistě nejen my v Praze 1 – čekáme, jak to dopadne s Pražskými stavebními předpisy. Nejistota, zda budou platit, či nikoli, omezuje všechny významné stavební aktivity. Z nich bych zmínil například výstavbu podzemních garáží, což je pro naši městskou část nutnost.

antikonfliktni-tym-nahled

Noční antikonfliktní tým v Praze 1

Jak budete letos pokračovat boj proti nočnímu hluku, který místní obyvatele tak obtěžuje?
Chystáme ještě intenzivnější kontroly restaurací a klubů, a to zejména na letní turistickou sezonu, kdy se do centra Prahy přijíždějí „bavit“ mladí lidé z celé Evropy. Podstav strážníků a policistů budeme kompenzovat zavedením nového kamerového systému. Ten – po vzoru londýnského – díky inteligentnímu softwaru dokáže podle vzorců chování předvídat potenciální problémové chování, takže policejní hlídky budou moct v předstihu vyjíždět k lidem provádějícím něco nekalého. To se pochopitelně týká i narušitelů nočního hluku.

Dalším evergreenem, který vadí spousta lidem, jsou vozítka Segway, která kvůli současné legislativě mohou jezdit po chodnících, což na úzkých cestách v centru ohrožuje chodce. Vy sám jste se o změnu pravidel zasazoval. Kdy se podaří dostat Segway z chodníků?
Tady se snad konečně blýská na lepší časy. Po letech marného snášení argumentů pro omezení provozu těchto vozítek se Praze 1 konečně podařilo přesvědčit ministerstvo dopravy, aby tak učinilo. Pokud jsem dobře informován, ke změně názoru ministerstvo dospělo zejména kvůli častým nehodám, které tato vozítka v centru metropole způsobují.

seqway2-475-nahled

Vozítka Segway na Mánesově mostě

Na stole je návrh příslušného zákona, jehož znění nyní musí projít klasickým připomínkovým řízením. Věřím tedy, že se v dohledné době dočkáme omezení provozu Segwayů. Ideální by nicméně bylo, kdyby nový zákon umožňoval jednotlivým samosprávám exaktní vymezení provozu těchto vozítek v konkrétních lokalitách. V tomto směru bude Praha 1 i nadále apelovat na ministerstvo dopravy a na zákonodárce.

Centrum Prahy se dlouhodobě vylidňuje. Děláte něco pro to, aby se tento trend podařilo zastavit, případně zvrátit?
Tato problematika má dvě roviny. Je pravda, že v minulosti docházelo k úbytku bytové plochy, když se měnily bytové prostory na nebytové. Tento trend jsme však zastavili tím, že již takové přeměny nepovolujeme; naopak se snažíme nebytové prostory převádět zpět na bytové. Takto jsme postupovali již v minulém volebním období, přičemž v tom hodláme pokračovat i nadále.

Druhou věcí je obměna majitelů stávajících bytů, kdy značná část těch, kteří tyto nemovitosti nabyli, se zde nepřihlašuje k trvalému pobytu. Souvisí to samozřejmě s vyšším počtem cizinců. Tito lidé zde bydlí, pracují, ale k trvalému pobytu tady nejsou hlášeni. Podle posledního sčítání obyvatel jsme zjistili, že na našem území jich může být až 8,5 tisíce! Podle počtu vydaných občanských průkazů s uvedením trvalého bydliště v Praze 1 by se tedy mohlo zdát, že obyvatel Prahy 1 ubývá, nicméně jejich reálný počet je mnohem vyšší než „na papíře“.

radnice-praha-1-1-nahled

Vchod do radnice Prahy 1

V médiích se s oblibou spekuluje, zda ta či ona koalice přežije do toho a toho data. Přežije podle vás letošní rok současná koalice na radnici Prahy 1?
Jsem přesvědčen, že koalice v Praze 1 přežije nejen tento rok, ale i celé volební období. Komunální politika je více o věcných tématech než o ideologii a v koaličních stranách v naší městské části jsou rozumní, zkušení lidé, kteří vědí, že skutečná politika spočívá v hledání kompromisů navzdory občasné rozdílnosti názorů.

Jak vy osobně chcete přispět ke stabilitě koalice?
Pečlivým nasloucháním kolegům, a to samozřejmě platí i pro opozici. Je pravda, že se docela těžko naslouchá těm, kteří ve volební kampani před loňskými komunálními volbami používali místo faktů populismus nejhrubšího zrna včetně osobních útoků, ale od toho jsem profesionální politik, abych se s tím popasoval.

Opuštěné domy jsou snad v každé městské části, ale ruiny v historickém centru metropole doslova bijí do očí a jsou ostudou Prahy. Dočkáme se v dohledné době v některých konkrétních případech nápravy a chystá radnice Prahy 1 konkrétně nějaké kroky?

Chátrající domy v centru Prahy

Praha 1 na tento problém dlouhodobě upozorňuje, vyzývá vlastníky takových objektů k nápravě. Přiznám se, že ačkoli jsem hodně konzervativní, pravicově smýšlející člověk, nebránil bych se přijmutí příslušné legislativy v tom směru, že když majitel objektu zcela evidentně nechává svůj objekt účelově chátrat, obec by měla mít možnost efektivně zasáhnout. Nechci takhle od stolu pronášet silná slova o zabavení objektu, avšak měli bychom mít nějaké mnohem účinnější nástroje, jak nezodpovědného vlastníka (nebo toho, který takto spekuluje s budoucím využitím pozemku) přinutit k nápravě.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru