Dnes Středa - skorojasno 14°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 14°C
Středa 27. 10. 2021
Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Boj o sochy na Karlově mostě. Aby získali atraktivní místo, slibovali pražským radním hory doly
Pohled od Staroměstské mostecké věže. Vlevo je socha sv. Kryštofa, který nese na rameni malého Ježíše, naproti němu je socha Jana Křtitele, který gestem vyzývá k následování Kristova příkladu. Foto: Jan Puci

Boj o sochy na Karlově mostě. Aby získali atraktivní místo, slibovali pražským radním hory doly

Nedílnou součástí Karlova mostu v centru Prahy jsou sochy a sousoší, nebylo tomu tak vždy. Dlouho byla spojnice mezi Malou Stranou a Starým Městem bez nich, boom instalace podobizen světců se datuje až do doby baroka.

Když v druhé polovině 14. století začala stavba Karlova mostu, se sochařskou výzdobou mostních pilířů se nepočítalo. Stavitelé a architekti soustředili výzdobu na obě věže u vstupu na most.

Na místě dnešního sousoší Ukřižování, které je na třetím pilíři mostu, vpravo od Staroměstské mostecké věže, stával prostý kříž za dřeva. Na přelomu 15. a 16. století proti němu byla vztyčena Boží muka. Traduje se, že se na tomto místě zastavovali odsouzenci, aby si vyprosili milost.

„V přímém sousedství Karlova mostu, na zhlaví pilíře na ostrově Kampa, byla po roce 1506 na vysokém podstavci postavena socha rytíře Rolanda, označující oblast staroměstského práva. Dnes je nahrazena postavou legendárního rytíře Bruncvíka,“ je uvedeno v brožuře Galerie hlavního města Praha a Sdružení výtvarníků Karlova mostu s názvem „Světci z Karlova mostu“.

Zmiňovaný kříž byl stržen za husitských nepokojů. Později ho nahradilo renesanční dílo s postavami Panny Marie, Máří Magdaleny a sv. Jana Evangelisty. Podobu tohoto kříže lze jen odhadovat, nedochovala se. V roce 1629 tento kříž nechal císař Ferdinand III. nahradit kamenným krucifixem. Vytvořil ho sochař Arnošt Jan Heidelberg a na mostě dlouho nepobyl. Padl za oběť bojů mezi Pražany a Švédy při třicetileté válce.  

Po skončení válečného konfliktu zakoupili pražští radní v Drážďanech bronzový kříž. Ten je na Karlově mostě dodnes, jde o nejstarší originální plastiku této památce. V druhé polovině 19. století k ní přibyly sochy Panny Marie a sv. Jana Evangelisty.

Druhá nejstarší plastika na Karlově mostě představuje sv. Jana Nepomuckého. Místo, kde byl údajně Nepomucký svržen do Vltavy je označen mřížkou a reliéfem s výjevem světcova umučení. Na ten si chodci s oblibou sahají pro štěstí.

Sochařská díla na Karlově mostě postupně přibývala a vývoj nabral na obrátkách především na zkraje 18. století. Jak uvádí zmíněná příručka věnovaná výzdobě mostu, objednatelé z řad městských zastupitelů, církevních hodnostářů a řádů, univerzitních fakult i světských donátorů začali v rychlém sledu zaplňovat volné pilíře Karlova mostu.

V letech 1706 až 1714 zde panoval čilý ruch, o významnější místa ve středu mostu se donátoři ucházeli u pražských radních s předstihem. Snažili se je přesvědčit přísliby pomoci nebo dary pro město.

Tuto „lobbistickou“ aktivitu ukončila morová rána v roce 1713. „Přesto se podařilo osadit celkem 24 pilířů (z celkového počtu 30) uměleckými díly předních sochařských dílen, pro které byla práce na Karlův most prestižní záležitostí,“ je uvedeno ve Světcích z Karlova mostu.

Na památce je dodnes 12 originálů soch nebo sousoší. Zrestaurované originály, které byly nahrazeny kopiemi, jsou uloženy především v lapidáriu na Výstavišti a v sále Gorlice na Vyšehradě.


Autor: Jan Puci

Požár v ZEVO Malešice prodlouží chystané opravy kotle

25. října 2021 ve 23:27

Požár, který vypukl v minulém týdnu v malešické spalovně, způsobí zpoždění plánované rekonstrukce třetího ze čtyř kotlů v řádu měsíců. Linky číslo tři a čtyři jsou nyní odstaveny. Po vypuknutí požáru nefungovaly všechny čtyři linky, provoz první z nich byl obnoven v pátek dopoledne a druhé v noci...

Alzheimerova choroba: Praha 2 uspořádala ve spolupráci s VFN odborný seminář

25. října 2021 ve 21:46

Alzheimerovou chorobou v Česku trpí zhruba 160 tisíc pacientů. V budoucnu jich bude podle odhadu vědců prudce přibývat. Je nezbytné se na tuto situaci připravit a budovat další domovy pro lidi s touto nemocí. Kapacita těch stávajících je nedostatečná. Jednou z možností, jak tento trend ovlivnit,...

Hlavní město spolu s pražskou záchrankou zajistí pacientům mobilní paliativní péči

24. října 2021 v 16:36

Pražská záchranka (ZZS HMP) bude nově zajišťovat pacientům v metropoli mobilní paliativní péči. Ta bude spočívat ve zřízení speciálního týmu, který by v případě komplikací u lidí, kteří jsou v konečném stadiu nevyléčitelného onemocnění, zajišťoval primárně akutní péči přímo v místě bydliště a...

V soutěži Stavba roku 2021 uspělo několik projektů z Prahy

24. října 2021 v 16:31

Ocenění Stavba roku 2021 získalo celkem deset nominovaných, z toho čtyři na území hlavního města. V kategorii Cena primátora hlavního města byla oceněna stavba moderní Trojské lávky, která přes Vltavu spojuje Císařský ostrov s Trojou. 

Další články
Nahoru