Dnes Úterý - jasno 10°C
Zítra Středa - oblacno 15°C
Úterý 19. 3. 2024
Svátek má Josef
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Boj o sochy na Karlově mostě. Aby získali atraktivní místo, slibovali pražským radním hory doly
Pohled od Staroměstské mostecké věže. Vlevo je socha sv. Kryštofa, který nese na rameni malého Ježíše, naproti němu je socha Jana Křtitele, který gestem vyzývá k následování Kristova příkladu. Foto: Jan Puci

Boj o sochy na Karlově mostě. Aby získali atraktivní místo, slibovali pražským radním hory doly

Nedílnou součástí Karlova mostu v centru Prahy jsou sochy a sousoší, nebylo tomu tak vždy. Dlouho byla spojnice mezi Malou Stranou a Starým Městem bez nich, boom instalace podobizen světců se datuje až do doby baroka.

Když v druhé polovině 14. století začala stavba Karlova mostu, se sochařskou výzdobou mostních pilířů se nepočítalo. Stavitelé a architekti soustředili výzdobu na obě věže u vstupu na most.

Na místě dnešního sousoší Ukřižování, které je na třetím pilíři mostu, vpravo od Staroměstské mostecké věže, stával prostý kříž za dřeva. Na přelomu 15. a 16. století proti němu byla vztyčena Boží muka. Traduje se, že se na tomto místě zastavovali odsouzenci, aby si vyprosili milost.

„V přímém sousedství Karlova mostu, na zhlaví pilíře na ostrově Kampa, byla po roce 1506 na vysokém podstavci postavena socha rytíře Rolanda, označující oblast staroměstského práva. Dnes je nahrazena postavou legendárního rytíře Bruncvíka,“ je uvedeno v brožuře Galerie hlavního města Praha a Sdružení výtvarníků Karlova mostu s názvem „Světci z Karlova mostu“.

Zmiňovaný kříž byl stržen za husitských nepokojů. Později ho nahradilo renesanční dílo s postavami Panny Marie, Máří Magdaleny a sv. Jana Evangelisty. Podobu tohoto kříže lze jen odhadovat, nedochovala se. V roce 1629 tento kříž nechal císař Ferdinand III. nahradit kamenným krucifixem. Vytvořil ho sochař Arnošt Jan Heidelberg a na mostě dlouho nepobyl. Padl za oběť bojů mezi Pražany a Švédy při třicetileté válce.  

Po skončení válečného konfliktu zakoupili pražští radní v Drážďanech bronzový kříž. Ten je na Karlově mostě dodnes, jde o nejstarší originální plastiku této památce. V druhé polovině 19. století k ní přibyly sochy Panny Marie a sv. Jana Evangelisty.

Druhá nejstarší plastika na Karlově mostě představuje sv. Jana Nepomuckého. Místo, kde byl údajně Nepomucký svržen do Vltavy je označen mřížkou a reliéfem s výjevem světcova umučení. Na ten si chodci s oblibou sahají pro štěstí.

Sochařská díla na Karlově mostě postupně přibývala a vývoj nabral na obrátkách především na zkraje 18. století. Jak uvádí zmíněná příručka věnovaná výzdobě mostu, objednatelé z řad městských zastupitelů, církevních hodnostářů a řádů, univerzitních fakult i světských donátorů začali v rychlém sledu zaplňovat volné pilíře Karlova mostu.

V letech 1706 až 1714 zde panoval čilý ruch, o významnější místa ve středu mostu se donátoři ucházeli u pražských radních s předstihem. Snažili se je přesvědčit přísliby pomoci nebo dary pro město.

Tuto „lobbistickou“ aktivitu ukončila morová rána v roce 1713. „Přesto se podařilo osadit celkem 24 pilířů (z celkového počtu 30) uměleckými díly předních sochařských dílen, pro které byla práce na Karlův most prestižní záležitostí,“ je uvedeno ve Světcích z Karlova mostu.

Na památce je dodnes 12 originálů soch nebo sousoší. Zrestaurované originály, které byly nahrazeny kopiemi, jsou uloženy především v lapidáriu na Výstavišti a v sále Gorlice na Vyšehradě.


Autor: Jan Puci

Praha 13: Zápisy do prvních tříd základních škol

Dnes v 07:06

Termín zápisu do prvních tříd základních škol Prahy 13 pro školní rok 2024/2025 byl stanoven na čtvrtek 4. dubna od 13 do 18 hodin a na pátek 5. dubna od 13 do 17 hodin.

Do finále soutěže Zlatý Ámos postoupily dvě učitelky z Prahy 4

17. března 2024 v 11:06

Prestižní celorepubliková soutěž o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos spěje do finále. Do finálové šestice se v letošním ročníku z Prahy probojovaly dvě učitelky a obě vyučují na školách ve čtvrté městské části.

V centru Prahy se demonstrovalo

16. března 2024 ve 20:34

Několik desítek lidí se v sobotu odpoledne sešlo na náměstí Jana Palacha v Praze 1 na demonstraci proti rasismu a fašismu. Po úvodních projevech na podporu uprchlíků se účastníci s transparenty a za skandování hesel vydali na pochod centrem hlavního města. Nejdřív šli k sídlu vládní ODS...

Zasedne Zastupitelstvo MČ Praha 4

16. března 2024 v 16:25

Deváté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční ve středu 20. března od 15 hodin v zasedacím sále č. 301 v budově historické Nuselské radnice v Táborské ulici č.p. 500. Zasedání je veřejné.

Další články
Nahoru