dnes
Středa - zatazeno
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - snih
4°C
Bohušu, neprodávej Invalidovnu! Akademikům se nelíbí dražba památky, píší premiérovi
Nádvoří Invalidovny. Foto: archiv MHMP

Bohušu, neprodávej Invalidovnu! Akademikům se nelíbí dražba památky, píší premiérovi

Proti plánované dražbě historického a památkově chráněného objektu pražské Invalidovny vystupují někteří odborníci. Jiná možnost než státní vlastnictví podle nich nezaručí ochranu této významné barokní památky. Vyzývají proto v dopise, který má ČTK k dispozici, premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby zrušil záměr budovu prodat. Dopis včera zástupci několika akademických pracovišť doručili na Úřad vlády. Invalidovna by se měla dražit 8. srpna.

„Jsme přesvědčeni, že prodej a následná komerční přestavba Invalidovny by byla neodčinitelnou chybou, která by vážně ohrozila budoucnost jedné z nejcennějších památek svého druhu v Evropě. Nákupní centrum Palladium a další příklady obdobných komerčních přestaveb bohužel až příliš jasně ukazují, jak radikálně a nevratně při nich bývají památky poškozeny," píší teoretici výtvarného umění a architektury z univerzit v Praze, Olomouci a Brně, z Akademie věd a Vysoké školy uměleckoprůmyslové.

„Invalidovna je pro své mimořádné hodnoty na indikativním seznamu národních kulturních památek, a proto se domnívám, že by měla zůstat v rukou státu. Pokud bude zájem, NPÚ je připraven předložit koncepci využití včetně zpřístupnění veřejnosti a podílet se na její správě," řekla ČTK generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková. Indikativní seznam je soupis kulturních památek, které by mohly být navrženy vládě k prohlášení za národní kulturní památky.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) oznámil v červnu, že dlouho nevyužívanou budovu Invalidovny prodá ve veřejné dražbě. Minimální cena je 637,7 milionu korun. Nabídky mohou zájemci posílat do 8. srpna, týž den bude aukce. Mělo by jít o nejvýznamnější prodej státního majetku v letošním roce.

Zachovala si svou autentičnost

Karlínská Invalidovna byla od svého založení v rukou státu. „Díky příznivým historickým okolnostem se do dnešní doby dochovala v mimořádné autenticitě včetně mnoha unikátních barokních detailů. Na této skutečnosti naštěstí mnoho nezměnily ani povodně, které objekt v roce 2002 zasáhly," upozorňují odborníci.

Významem, architektonickou hodnotou i mimořádnou mírou dochování se Invalidovna podle nich řadí k nejcennějším barokním památkám v Čechách. „Její kvality jsou natolik nesporné, že by měla dle našeho názoru být neprodleně zařazena do seznamu národních kulturních památek," uvádějí.

Invalidovna byla postavena v letech 1731 až 1737 jako útulek pro válečné vysloužilce. Vzorem stavitelům byla podobná budova v Paříži. Plány na výstavbu vypracoval slavný architekt Kilián Ignác Dientzenhofer, jehož sakrální i profánní stavby patří k nejvýznamnějším barokním památkám v Evropě.

Přestože byla realizována jen část původního velkorysého záměru, jedná se o jednu z největších barokních staveb v Čechách, která v evropském kontextu snese srovnání jen s nepoměrně známější Invalidovnou v Paříži. K ubytování válečných invalidů pražská budova sloužila do roku 1935.

Armáda ztratila po povodních zájem

V posledních desetiletích barokní budova patřila armádě, své archivy v ní měly Vojenský historický ústav a Národní technické muzeum. Po poničení povodní a po přestěhování archivů armáda objekt označila za nepotřebný. Zájem o ni neprojevil ani jiný resort. Ministerstvo obrany dříve odhadovalo cenu nemovitosti na přibližně miliardu korun, další stamiliony si podle památkářů vyžádá rekonstrukce.

Majetkový úřad státu loni spravoval nemovitosti v účetní hodnotě asi 10,6 miliardy korun. V loňském roce také za dosud nejvyšší částku v historii svého působení prodal objekt bývalého kláštera na náměstí Republiky v Praze, který vydražila firma Lagerris za 790 milionů korun. Majitelem se podle médií stal slovenský miliardář Milan Fiľo. Jedna z jeho společností také provozuje v přilehlém domě U Hybernů muzikálové divadlo. Budovu vlastní zadlužený Státní fond kultury.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Praha 6 chystá řadu akcí, kterými připomene sto let od vzniku republiky

11. ledna 2018 v 15:46

Praha 6 při příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa pořádá celou řadu kulturních a vzpomínkových akcí, které jsou rozloženy do celého roku.

Další články
Nahoru