dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Bohumil Stibal v Senátu? Kromě problémů obcí i venkova se zaměří na sociální bydlení a památky
Bohumil Stibal, kandidát do Senátu v berounském volebním obvodu. Foto: archiv

Bohumil Stibal v Senátu? Kromě problémů obcí i venkova se zaměří na sociální bydlení a památky

V některých volebních obvodech byly výsledky sčítání hlasů po prvním kole senátních voleb velmi těsné, což byl případ i obvodu č. 16 – Beroun. Bohumil Stibal kandidující za hnutí ANO uhájil druhé postupující místo o 233 hlasů před nestraníkem Janem Holáskem. Před druhým kolem, ve kterém se nadcházející pátek a sobotu utká se zkušeným senátorem Jiřím Oberfalzerem, si věří. Čím chce zaujmout voliče? Jaké budou v případě zvolení jeho priority v Senátu? Pomáhal by „svému“ regionu? Na tyto a další otázky se ho pár dní před druhým kolem zeptal server Pražský patriot.

Bohumil Stibal

Narodil se se v roce 1963 ve Všeradicích na Berounsku, kde dodnes žije s rodinou. V letech 2006 až 2014 zde působil jako starosta, nyní vypomáhá jako člen finančního výboru.

Je absolventem SPŠ a SOU Příbram Dubno, vysoké školy NEWTON College a London International Graduate School. V současné době dokončuje studium na VŠO v Praze obor Management cestovního ruchu

Od roku 2008 vlastní areál někdejšího všeradického zámku, kde byl po rekonstrukci otevřen Zámecký dvůr Všeradice.  Nachází se zde Muzeum a galerie M. D. Rettigové, stylová restaurace, minipivovar a ubytovna. Rekonstrukce celého areálu by měla být kompletně dokončena do roku 2023.

Více info na www.bohumilstibal.cz

Jak hodnotíte svůj výsledek v prvním kole senátních voleb?
Postup do druhého kola považuji za úspěch, výsledky mi udělaly velkou radost, protože se mi podařilo porazit tak těžké soupeře, jako jsou Jan Holásek nebo Tomáš Trč.

Jana Holáska jste porazil o 233 hlasů. To byly nervy při sčítání, že?
Ano, bylo to skutečně těsné, na rozhodnutí se čekalo do sečtení posledních obcí.

Jiří Oberfalzer vyhrál první kolo s velkým náskokem. Jakými argumenty chcete za několik dní přesvědčit voliče, aby šly ke druhému kolu a dali hlas vám?
Jiří Oberfalzer je senátorem už 12 let, má tedy svou podporu pevněji zakotvenou než já, politický nováček. Rozhodně udělám vše pro to, abych byl v druhém kole rovnocenným partnerem. Rád bych poprosil všechny, kterým není lhostejný osud našeho kraje, aby přišli k volbám a rozhodli, kdo se stane senátorem. Voliči musí rozhodnout, zda zachování stávající model, nebo zvolí změnu.

Značná část veřejnosti považuje Senát za zbytečný, proto je také dlouhodobě účast ve volbách nízká. Proč jste se rozhodl kandidovat a v čem vidíte hlavní význam horní komory Parlamentu ČR?
Senát je jedna ze zákonodárných komor, složená z „vyslanců“ svých regionů a záleží na jejich práci. Já jsem se rozhodl kandidovat právě proto, abych se stal oním „vyslancem“ regionu. Již jako starosta jsem se snažil pomáhat okolním obcím, podporuji krajany v zahraničí, atd. Myslím, že bych mohl svému regionu pomoci v řešení problémů, které ho trápí.

Vaším velkým tématem je venkov. Pokud vás voliči nakonec do Senátu pošlou, co byste se pro obyvatele venkova snažil dělat? Co venkov trápí?
Pokud se mi podaří do Senátu dostat, budu usilovat o výstavbu nové infrastruktury, stejně jako o zachování typického rázu venkovské krajiny, obnovení tradičních sousedských vztahů či uchování lidových zvyků a obyčejů také pro příští generace. Jako bývalý starosta malé obce Všeradice přesně vím, co trápí obce, jejich obyvatele i jak pomoci starostům.

Na jaká další témata byste se chtěl v Senátu zaměřit?
Kromě venkova a problémů obcí bych se rád zaměřil na otázku sociálního bydlení – zneužívání sociální dávek a otázku památkové péče.

Mnohým senátorům bývá veřejností vyčítáno, že po zvolení už o nich není moc slyšet a užívají si svou šestiletou trafiku. Zůstal byste po zvolení v aktivním kontaktu s regionem? A jak byste se snažil mít zpětnou vazbu od jeho obyvatel?
Ano, mnozí senátoři jsou vidět jen tam, kde se něco otevírá, zahajuje stavba, atd. Já bych rozhodně zůstal v kontaktu s regionem, žiji v něm od narození. Zpětná vazba by se dala zjistit například cestami po regionu. Rozhodně chci být aktivní při řešení jakýchkoliv problémů.

Vaše kampaň se nevyznačovala napadáním soupeřů, nevedl jste ji v konfrontačním tónu. Považujete to nyní za výhodu?
Již na počátku kampaně jsem se rozhodl, že nebudu na nikoho útočit. Lidé jsou otrávení neustálými hádkami politiků. Jako model kampaně jsem použil Zábavná rodinná odpoledne, chtěl jsem, aby se lidé sešli a bavili se. K žádným osobním útokům se nechystám ani před druhým kolem. 


Další krátké zprávy
Nahoru