Bohumil Míra a Milan Míšek: silná dvojka českého designu
V malé výstavě jsou proto k vidění oblíbené radiopřijímače z šedesátých let, magnetofony z následujícího desetiletí i „ikonický“ telefonní přístroj T 65 H, přezdívaný „rakvička“. Protipól k nim tvoří dvě z několika realizovaných televizních kamer i jejich designérské a prezentační modely.
Vyučený nástrojař Milan Míšek (1924–1999) a absolvent ateliérů keramiky a kovu pražské VŠUP Bohumil Míra (1927–2011), stejně jako jejich generační souputníci, pronikli do nového oboru nazývaného průmyslové výtvarnictví v průběhu druhé poloviny padesátých let. Už počátkem dalšího desetiletí rozvinul Bohumil Míra průkopnickou spolupráci s podnikem TESLA Přelouč na vývoji malých rozhlasových přijímačů, zatímco Milan Míšek navrhl zřejmě první televizní kameru pro pražskou Teslu Radiospoj. Poprvé spojili síly v roce 1963, kdy vytvořili pozoruhodný návrh skříně dieselelektrické lokomotivy pozdější řady ČSD T 478.3, přezdívané „brejlovec“. Jejich tvůrčí schopnosti a odbornost – především Míškova technická zručnost i erudice a Mírův výtvarný nadhled a modelářské dovednosti – se pak ve dvoučlenném miniaturním týmu velmi dobře doplňovaly téměř deset dalších let.
Výstava Bohumil Míra a Milan Míšek – „silná dvojka“ českého designu ve foyer prvního patra Národního technického muzea potrvá do 19. února 2023.