Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 5°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Bohnická vodárna sloužila ústavu pro choromyslné, její věž je dodnes zvláštností
Studna v parku před areálem Psychiatrické nemocnice Bohnice. Foto: se souhlasem Pražské vodovody a kanalizace (PVK)

Bohnická vodárna sloužila ústavu pro choromyslné, její věž je dodnes zvláštností

V letošním roce uplynulo 115 let od spuštění, a zároveň 50 let od uzavření, bohnické úpravny vody, jedné z mnoha lokálních pražských vodáren, které tvořily složitý pražský vodárenský systém. Úpravna vody určená pro Královský Český ústav pro choromyslné (dnešní Psychiatrickou nemocnici Bohnice, pozn. aut.) byla pro historii pražské obce důležitá nejen jako využití originální vodárenské technologie, ale především jako funkční provoz, který zajišťoval dodávky vody až do roku 1972.  

Bohnická obec, vesnice daleko za okrajem tehdejšího hlavního města, až do začátku 20. století využívala obecní studánky a soukromé studně. Se založením léčebny se situace dramaticky změnila. 

Náhlý nárůst spotřeby vody bylo nutno vyřešit a tehdejší místní zdroje vody k tomu nestačily. Nebo alespoň ne zcela. Nový ústav, navržený architektem Václavem Roštlapilem, měl oproti původnímu osídlení enormní spotřebu, a proto již od samého počátku využíval dva různé zdroje vody. 

Od roku 1907 byla na břehu Vltavy u Tříkrálky spuštěna úpravna vody na užitkovou vodu. Voda byla jímána z osmi filtračních studní na břehu řeky a dále čerpána dvěma rourami profilu 150 milimetrů do areálu léčebny. Zde jeden řad končil v pozemním vodojemu o objemu 300 metrů krychlových a druhý od roku 1909 v místním věžovém vodojemu. 

vezovy-vodojem-bohnice

Vodojem v areálu nemocnice. Foto: se souhlasem PVK

Věž bohnické nemocnice je dodnes na území hlavního města určitou zvláštností. Uvnitř těla věže se totiž nachází rovnou tři nádrže pro vodu různého určení. Voda z čerpací stanice byla nejprve akumulována v horní nádrži na studenou vodu o obsahu 290 metrů krychlových. Odtud byla přečerpávána přes dvě expanzní nádrže o objemu 2×5 metrů krychlových do nádrže o obsahu 90 metrů krychlových dvě patra níže.

Zde se, po ohřátí výdechovou parou z parních strojů, akumulovala o teplotě 70 stupňů. O další patro níže se nachází nádrž o obsahu 56 metrů krychlových na vodu o teplotě 40 stupňů, která vznikala smícháním vody studené a horké, a sloužila pro potřeby ústředních lázní. 

Pitnou vodu ústav zajišťoval od roku 1908 čerpáním vody ze tří studní, které se dodnes nachází v parku před ústavním komplexem, a ze studny v Čimicích. Z vodojemu umístěného u vrátnice do byla voda vedena do centrální a závodní kuchyně v objektu divadla a do přilehlého pavilonu. Do zbylých míst bylo nutno vodu přenášet z výtokových stojánků, umístěných v areálu. 

Systém postupně přestával stačit, a to jak kapacitou, tak kvalitou čerpané vody. Filtrační schopnost vsakovacích studní postupně klesala, podobně jako v případě podobných zařízení, používaných na území města. 

Zároveň byla užitková voda nejspíše od roku 1912 dodávána i do přilehlé vesnice. Z toho důvodu došlo v roce 1925 ke spuštění nové úpravny vody, umístěné těsně vedle původní čerpací stanice na Tříkrálce. Jednalo se o moderní provoz, využívající filtrační systém Puech-Chabal, široce využívaný pro jímání užitkové vody.

Úpravna vody byla založena na čištění vody z jímacích studní přes trojici otevřených filtračních komor, sestávajících z hrubého a jemného štěrku a provzdušňované rozstřikem vody na jejich ploše. Po přidání chloru byla voda opět čerpána do areálu léčebny. 

Výsledný produkt byl tak kvalitní, že se po převaření dal používat i jako voda pitná, nicméně k tomu se nikdy nepřikročilo. Nová úpravna vody zároveň sloužila jako experimentální provoz pro zkoušky systému v malém měřítku před tím, než byl uveden do provozu v Podolské vodárně. 

Celý popisovaný systém byl v provozu až do roku 1972, kdy byla léčebna a vesnice Bohnice přepojeny na městský rozvod vybudovaný pro sídliště Bohnice. Původní studny na pitnou vodu jsou v parku stále k vidění, budovy úpravny vody u řeky ale prošly zásadní změnou.

Původní čerpací stanice z roku 1907 byla přebudována na byty, nová stanice je využívána místními technickými provozy. Její strojní vybavení bylo odstraněno, zbylé budovy a samotné filtry byly postupně zničeny a zavezeny a dnes by je na jejich místě již nikdo nehledal.

Věžový vodojem funguje nadále, byť jsou v provozu jen jeho dvě původní expanzní nádrže, které zajišťují regulaci tlaku v tepelné soustavě nemocnice.


Autor: Kryštof Drnek, historik PVK

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

28. listopadu 2022 v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

28. listopadu 2022 v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

28. listopadu 2022 v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Další články
Nahoru