dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
3°C
Bohemce, Slavii a dalším sportovním klubům se uleví, radnice jim odpustí tiketovné
Na jednání zastupitelstva Prahy 10 dorazili i fanoušci Bohemians 1905. Foto: autorka

Bohemce, Slavii a dalším sportovním klubům se uleví, radnice jim odpustí tiketovné

Sportovní akce, které jsou pořádány na území Prahy 10 místními kluby, budou osvobozeny od takzvaného tiketovného. Týkat se to bude především fotbalových utkání klubů Slavia a Bohemians, ale také třeba volejbalových či házenkářských zápasů. Rozhodlo o tom zastupitelstvo Prahy 10.

Podle pražské obecně závazné vyhlášky o místním poplatku ze vstupného musí organizátoři nejen sportovních, ale i kulturních či reklamních, akcí platit městským částem procenta ze vstupného. U sportovních akcí je to pět procent.

Podle radního Petra Vozobule (Desítka pro domácí) se v případě akcí pořádaných domácími jedná o částku kolem dvou milionů korun. „U Slavie je to něco přes milion korun, u Bohemians asi 750 tisíc korun,“ řekl.

Organizátoři, kteří nejsou z desítky, budou platit dál

V Praze tiketovné místním klubům odpouští například Praha 7, kde je sídlo Sparty, či Praha 9, kde je O2 Aréna. Vozobule dodal, že odpuštění poplatku se nedotkne větších sportovních akcí pořádaných například v Edenu, jejichž pořadateli nejsou kluby sídlící v Praze 10. „Tam bude poplatek zachován, takže rozpočet městské části nepřijde o další 2 či 3 miliony ročně,“ uvedl.

Jednání bylo přítomno mnoho sportovních fanoušků, včetně legendárního fotbalisty a prezidenta klubu Bohemians Antonína Panenky. Předseda Družstva fanoušků Bohemians Petr Jirát uvedl, že je nutné, aby městská část podporovala sport. Ocenil Desítku pro domácí.

Mecenášský, ne macešský přístup k místním klubům?

S návrhem vyslovil souhlas i zastupitel Miroslav Svoboda (ČSSD), podle kterého je nutné ve sportu podporovat především mládež, výhrady měl naopak Michal Narovec (TOP 09), kterého na zastupitelstvu kritizoval člen představenstva Družstva fanoušků Bohemians Martin Kurka. Podle fanoušků má mít městská část k místním klubům mecenášský, nikoli macešský přístup.

Narovec reagoval, že jako člen pravicové strany je proti jakýmkoli výjimkám. Podle něj ale není dobré posílat peníze z městské části profesionálním sportovcům. Na to reagoval místostarosta Milan Richter (ODS), který řekl, že peníze nebudou pomáhat profesionálním sportovcům, ale hlavně mladým sportovcům, kteří se sportu nevěnují profesionálně.

Jiné finanční zdroje na podporu sportu než hazard

Místostarostka Ivana Cabrnochová (SZ) uvedla, že ona by nejraději uvítala nulovou toleranci k hazardu (Praha 10 nedávno počet heren omezila), je proto podle ní dobré hledat jiné zdroje pro podporu sportu. Návrh podpořila. „Sport chceme podporovat,“ vyjádřila podporu návrhu také zastupitelka Jana Čunátová (KSČM). Starosta Bohumil Zoufalík (Nez.) řekl, že sportovní kluby činí Prahu 10 silnější.

Místostarostka Radmila Kleslová (ČSSD) uvedla, že jí vadí systém, jak hlavní město rozděluje peníze z hazardu – je to podle počtu automatů, nikoli podle toho, kolik má která městská část sportovních klubů. „Víc peněz tak dostává Praha 1, která nemá žádný sportovní klub, ale má nejvíc automatů. Praha 10 má přitom kluby dva, ale méně automatů,“ uvedla.

Návrh nakonec podpořilo 29 zastupitel napříč všemi stranami zastoupenými na zastupitelstvu, nepodpořili ho jen čtyři zastupitelé TOP 09, z nichž jeden byl proti a tři se zdrželi.


Autor: Anna Skálová

Svaz aerobiku pořádá workshop pro sportovce i instruktory

17. listopadu 2017 v 07:05

Ať už jste trenéři různých sportů, instruktoři nebo prostě jen máte rádi pohyb, tenhle workshop vás nadchne. Pořádá ho 9. prosince Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz a odborníci vás při něm za jeden den seznámí se vším důležitým, co potřebujete vědět o zlepšení kondice pomocí běžných...

Do branek! S ČT sport na vrchol za podpory innogy

7. listopadu 2017 ve 13:14

Další ročník populární reality show S ČT sport na vrchol je za dveřmi. Už po osmé budou lyžařští amatéři před televizními kamerami České televize měřit síly na svazích českých skiareálů v obřím slalomu. Ve hře je opravdu hodně, účast na semifinálovém kempu na konci března ve Špindlerově Mlýně, kde...

Další články
Nahoru