dnes
Sobota - zatazeno
13°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
11°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
16°C
Bohatí Pražané chtěli zbourat věž z 16. století. Překáží v provozu a hyzdí čtvrť, stěžovali si
I když měla Petrská věž několikrát namále, naštěstí ji můžeme obdivovat i v současnosti. Foto (2x): JP

Bohatí Pražané chtěli zbourat věž z 16. století. Překáží v provozu a hyzdí čtvrť, stěžovali si

Na konci 16. století byla ke kostelu svatého Petra Na Poříčí přistavěna gotická zvonice, která má pohnutý osud. Během dosavadní existence byla několikrát v ohrožení, ale naštěstí v Petrské čtvrtí, jen pár minut chůze od stanice metra Florenc i Náměstí Republiky, stojí dodnes. Její krásou se můžete v klidu kochat z přilehlého oploceného parčíku.
zvonice-a-kostel-petrska-ctvrt

Zvonice (vpravo) a kostel pohledem z Petrské ulice

Kostel svatého Petra na Poříčí byl postaven již ve 12. století jako románská bazilika. Stavba následně několikrát změnila majitele, aby se ke konci 14. století dočkala gotické přestavby a rozšíření. Kostel přežil vlnu ničení církevních staveb v husitské době, v 15. století se dočkal další přestavby.

V druhé polovině 16. století byla ke kostelu dostavena gotická zvonice. Tuto samostatnou věž s branou nechali v ose Petrské ulici na vlastní náklady vybudovat místní farníci.

První rána pro věž přišla v 17. století. Nejdříve byla poškozena pří švédském obléhání Prahy, v roce 1680 opravenou zvonici poškodil velký požár. Věž se podařilo o pár let později opravit. V první polovině 19. století se ve věži zranil Karel Hynek Mácha, který chodil do zdejší farní školy. Vylezl nad největší zvon, nešťastně spadl a zjizvil si tvář.

V roce 1876 hrozilo v té době již téměř 300 let staré věži zboření. Důvod byl, minimálně optikou dnešní doby, neuvěřitelný. Majitelům okolních domů byla věž trnem v oku. Stěžovali si, že stavba hyzdí celou čtvrť, překáží v provozu a také v jejím průchodu vykonávají pánové svou potřebu, takže se do okolí šíří zápach.

Jen pro zajímavost. Když se v roce 2014 rozhodla Praha vynaložit na čištění třinácti nejvíce pomočených lokalit v centru města tři miliony korun, v seznamu míst, kde byl každý den prováděn tlakový splach roztokem vody a chloraminu, nechyběla ani věž u kostela svatého Petra na Poříčí.

Dalšími denně čištěnými lokalitami byl například výstup u metra Národní ve Spálené ulici, Jungmannovo náměstí, Týnská ulička nebo třeba prostor u kostela sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí.

Ale zpět ke zvonici. Požadavek bohatých Pražanů naštěstí nebyl před 143 lety vyslyšen a stavba nezmizela z mapy Prahy. Prostranství mezi kostelem a věží sloužilo ještě na začátku tohoto století pro parkování aut, ale před více než deseti lety zde vznikl malý parčík, kde lze relaxovat a kochat se pohledem na věž i kostel.


Začátkem listopadu nepoteče voda v těchto ulicích

29. října 2020 v 11:45

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na následující týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další slevy pro živnostníky chystá Praha 1

28. října 2020 v 18:07

Provozovny ze sítě občanské vybavenosti, kulturní zařízení anebo provozovny veřejného stravování budou z rozhodnutí radnice Prahy 1 zařazeny mezi subjekty, které od ní od listopadu na dobu 6 měsíců obdrží padesátiprocentní slevu na nájemném. Sleva se bude týkat provozoven v nebytových prostorech...

Praha 4 chce zlepšit park na Fidlovačce, oslovila veřejnost

27. října 2020 v 08:34

Park Na Fidlovačce je krajinářsky cennou, přesto poměrně málo využívanou parkovou plochou ve správě městské části Praha 4. To chce radnice změnit a vypsala anketu pro veřejnost.

Další články
Nahoru