dnes
Pondělí - zatazeno
21°C
zítra
Úterý - prehanky-dest
22°C
pozítří
Středa - dest
19°C
Bohatí Pražané chtěli zbourat věž z 16. století. Překáží v provozu a hyzdí čtvrť, stěžovali si
I když měla Petrská věž několikrát namále, naštěstí ji můžeme obdivovat i v současnosti. Foto (2x): JP

Bohatí Pražané chtěli zbourat věž z 16. století. Překáží v provozu a hyzdí čtvrť, stěžovali si

Na konci 16. století byla ke kostelu svatého Petra Na Poříčí přistavěna gotická zvonice, která má pohnutý osud. Během dosavadní existence byla několikrát v ohrožení, ale naštěstí v Petrské čtvrtí, jen pár minut chůze od stanice metra Florenc i Náměstí Republiky, stojí dodnes. Její krásou se můžete v klidu kochat z přilehlého oploceného parčíku.
zvonice-a-kostel-petrska-ctvrt

Zvonice (vpravo) a kostel pohledem z Petrské ulice

Kostel svatého Petra na Poříčí byl postaven již ve 12. století jako románská bazilika. Stavba následně několikrát změnila majitele, aby se ke konci 14. století dočkala gotické přestavby a rozšíření. Kostel přežil vlnu ničení církevních staveb v husitské době, v 15. století se dočkal další přestavby.

V druhé polovině 16. století byla ke kostelu dostavena gotická zvonice. Tuto samostatnou věž s branou nechali v ose Petrské ulici na vlastní náklady vybudovat místní farníci.

První rána pro věž přišla v 17. století. Nejdříve byla poškozena pří švédském obléhání Prahy, v roce 1680 opravenou zvonici poškodil velký požár. Věž se podařilo o pár let později opravit. V první polovině 19. století se ve věži zranil Karel Hynek Mácha, který chodil do zdejší farní školy. Vylezl nad největší zvon, nešťastně spadl a zjizvil si tvář.

V roce 1876 hrozilo v té době již téměř 300 let staré věži zboření. Důvod byl, minimálně optikou dnešní doby, neuvěřitelný. Majitelům okolních domů byla věž trnem v oku. Stěžovali si, že stavba hyzdí celou čtvrť, překáží v provozu a také v jejím průchodu vykonávají pánové svou potřebu, takže se do okolí šíří zápach.

Jen pro zajímavost. Když se v roce 2014 rozhodla Praha vynaložit na čištění třinácti nejvíce pomočených lokalit v centru města tři miliony korun, v seznamu míst, kde byl každý den prováděn tlakový splach roztokem vody a chloraminu, nechyběla ani věž u kostela svatého Petra na Poříčí.

Dalšími denně čištěnými lokalitami byl například výstup u metra Národní ve Spálené ulici, Jungmannovo náměstí, Týnská ulička nebo třeba prostor u kostela sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí.

Ale zpět ke zvonici. Požadavek bohatých Pražanů naštěstí nebyl před 143 lety vyslyšen a stavba nezmizela z mapy Prahy. Prostranství mezi kostelem a věží sloužilo ještě na začátku tohoto století pro parkování aut, ale před více než deseti lety zde vznikl malý parčík, kde lze relaxovat a kochat se pohledem na věž i kostel.


Praha 5 zve na mañanu. Ve středu na Andělu

Včera v 18:25

Na pěší zóně Anděl na vás ve středu 21. srpna čeká pravá latino fiesta se spoustou dobrého jídla a pití. Můžete se těšit na mexické burrito, španělskou paellu, kubánské mojito, brazilské feijoada či koktejl caipirinha, venezuelské arepas či empanada nebo argentinské churasco, corizo či báječné...

Září začne Koncertem pro park

17. srpna 2019 v 08:06

Poosmnácté se bude 1. září konat v Praze 13 Koncert pro park.

Dny Praha 11 přivítají Žlutého psa

15. srpna 2019 ve 20:43

Česká rocková kapela s Ondřejem Hejmou v čele je zárukou dobré muziky. Žlutý pes a jeho vystoupení na Dnech Prahy 11 v pátek 13. září ve 20 hodin. Vstup zdarma.

Folie na střešních sklech na zastávce Dejvická

15. srpna 2019 v 17:13

Boj s klimatickou změnou v Praze 6 není jen na papíře. Radnice nechala instalovat folie na střešních sklech přístřešku zastávky MHD.

Přijďte ovlivnit podobu veřejných prostranství v Modřanském cukrovaru

15. srpna 2019 v 11:21

V září budou mít obyvatelé Prahy 12 a nejen oni možnost seznámit se s projektem Modřanský cukrovar.

O libreta Dona Giovanniho můžete soutěžit

14. srpna 2019 v 16:04

Letošní představení Opera v Šárce Don Giovanni se blíží, a protože bude Mozartovo dílo uvedeno v italském originále, připravila radnice Prahy jako dárek pro prvních 500 návštěvníků tištěná libreta v českém překladu.

Dny Prahy 11: Den pro celou rodinu

14. srpna 2019 v 10:46

Jedenáctá městská část připravuje Dny Prahy 11 od 12. do 15. září v Parku u Chodovské tvrze. Pro děti budou nachystány a workshopy a pohádky, zájemci uvidí integrovaný záchranný systém, a již nyní se mohou registrovat na Běh Prahou 11, letos poprvé i děti.

Kvete vám zahrádka nebo balkon? Fotosoutěž Prahy 13 ještě měsíc

13. srpna 2019 v 08:56

Bydlíte v Praze 13 a máte rozkvetlou předzahrádku nebo zahrádku, nebo je váš balkon samý květ? Posílejte fotografie a přihlaste se do soutěže.

S kontrolou plateb místních poplatků z domova pomůže Portál občana

12. srpna 2019 v 08:43

Možnost kontroly plateb místních poplatků z pohodlí domova nabízí svým občanům třináctá městská část. Portál je zacílen na zvýšení efektivity mezi úřadem a občany.

Připomenutí návratu letců z Velké Británie

12. srpna 2019 v 07:55

Vzpomínka na srpnový přílet československých zahraničních letců RAF, který se tehdy stal velkou událostí ve čtvrtek 15. srpna ve 14 hodin.

Další články
Nahoru