dnes
Středa - snih
1°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
2°C
pozítří
Pátek - zatazeno
1°C
Bohatí Pražané chtěli zbourat věž z 16. století. Překáží v provozu a hyzdí čtvrť, stěžovali si
I když měla Petrská věž několikrát namále, naštěstí ji můžeme obdivovat i v současnosti. Foto (2x): JP

Bohatí Pražané chtěli zbourat věž z 16. století. Překáží v provozu a hyzdí čtvrť, stěžovali si

Na konci 16. století byla ke kostelu svatého Petra Na Poříčí přistavěna gotická zvonice, která má pohnutý osud. Během dosavadní existence byla několikrát v ohrožení, ale naštěstí v Petrské čtvrtí, jen pár minut chůze od stanice metra Florenc i Náměstí Republiky, stojí dodnes. Její krásou se můžete v klidu kochat z přilehlého oploceného parčíku.
zvonice-a-kostel-petrska-ctvrt

Zvonice (vpravo) a kostel pohledem z Petrské ulice

Kostel svatého Petra na Poříčí byl postaven již ve 12. století jako románská bazilika. Stavba následně několikrát změnila majitele, aby se ke konci 14. století dočkala gotické přestavby a rozšíření. Kostel přežil vlnu ničení církevních staveb v husitské době, v 15. století se dočkal další přestavby.

V druhé polovině 16. století byla ke kostelu dostavena gotická zvonice. Tuto samostatnou věž s branou nechali v ose Petrské ulici na vlastní náklady vybudovat místní farníci.

První rána pro věž přišla v 17. století. Nejdříve byla poškozena pří švédském obléhání Prahy, v roce 1680 opravenou zvonici poškodil velký požár. Věž se podařilo o pár let později opravit. V první polovině 19. století se ve věži zranil Karel Hynek Mácha, který chodil do zdejší farní školy. Vylezl nad největší zvon, nešťastně spadl a zjizvil si tvář.

V roce 1876 hrozilo v té době již téměř 300 let staré věži zboření. Důvod byl, minimálně optikou dnešní doby, neuvěřitelný. Majitelům okolních domů byla věž trnem v oku. Stěžovali si, že stavba hyzdí celou čtvrť, překáží v provozu a také v jejím průchodu vykonávají pánové svou potřebu, takže se do okolí šíří zápach.

Jen pro zajímavost. Když se v roce 2014 rozhodla Praha vynaložit na čištění třinácti nejvíce pomočených lokalit v centru města tři miliony korun, v seznamu míst, kde byl každý den prováděn tlakový splach roztokem vody a chloraminu, nechyběla ani věž u kostela svatého Petra na Poříčí.

Dalšími denně čištěnými lokalitami byl například výstup u metra Národní ve Spálené ulici, Jungmannovo náměstí, Týnská ulička nebo třeba prostor u kostela sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí.

Ale zpět ke zvonici. Požadavek bohatých Pražanů naštěstí nebyl před 143 lety vyslyšen a stavba nezmizela z mapy Prahy. Prostranství mezi kostelem a věží sloužilo ještě na začátku tohoto století pro parkování aut, ale před více než deseti lety zde vznikl malý parčík, kde lze relaxovat a kochat se pohledem na věž i kostel.


Svíčka za Olgu Havlovou

20. ledna 2020 v 11:42

Letos uplyne 24 let od úmrtí Olgy Havlové. Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové uctí spolu s příznivci a podporovateli památku této výjimečné ženy zapálením svíčky u hrobky rodiny Havlových na Vinohradském hřbitově 24. ledna v 15:30 hodin.

Karlínský masopust

19. ledna 2020 ve 20:20

Praha 8 zve na již 17. ročník Karlínského masopustu v sobotu 15. února od 13 hodin. Masopustní průvod se z Kaizlových sadů vydá ve 13 hodin, program na Karlínském náměstí začne ve 14 hodin.

Procházky Prahou 6: Bubeneč

19. ledna 2020 ve 14:44

Po zimní přestávce zve Praha 6 na komentované procházky s Hedvikou Čenkovou. Tématem první únorové procházky, v sobotu 1. února, je Bubeneč – prvorepubliková vilová čtvrť.

Novým rektorem Anglo-American University v Praze se stal Štěpán Müller

19. ledna 2020 v 06:52

Do funkce úřadujícího rektora Anglo-American University, soukromé vysoké školy s nejdelší historií v Česku, byl počátkem ledna uveden Štěpán Müller. Dosavadní rektor Lubomír Lízal byl z funkce uvolněn a působí jako předseda představenstva Expobank.  

Praha 11 zve na Jihoměstský masopust

17. ledna 2020 ve 20:06

Oblíbený průvod s maskami a odpoledne plné her pro celou rodinu v sobotu 8. února. Občerstvení a masopustní dobroty nebudou chybět.

Přednáška: Hrabě Josef Canal de Malabaila, zapomenutý mecenáš v zachráněném hrobě

17. ledna 2020 ve 13:06

Přednáška z cyklu o historických hřbitovech přiblíží osobnost hraběte Canala (1745 – 1826), botanika, humanisty, velmistra zednářské lóže a zakladatele zahrady Kanálka.

Praha 8 zveřejnila přehled příspěvků, které loni vzbudily největší ohlas na Facebooku

16. ledna 2020 ve 22:15

Praha 8 zveřejnila přehled příspěvků, které loni po publikování na oficiálním facebookovém profilu této městské části vzbudily největší ohlas. Jaké příspěvky v roce 2019 nejvíce zaujaly a na které lidé proto nejvíce reagovali, komentovali je nebo je sdíleli dál?

Další články
Nahoru