dnes
Středa - skorojasno
16°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
15°C
pozítří
Pátek - oblacno
16°C
Bohatí Pražané chtěli zbourat věž z 16. století. Překáží v provozu a hyzdí čtvrť, stěžovali si
I když měla Petrská věž několikrát namále, naštěstí ji můžeme obdivovat i v současnosti. Foto (2x): JP

Bohatí Pražané chtěli zbourat věž z 16. století. Překáží v provozu a hyzdí čtvrť, stěžovali si

Na konci 16. století byla ke kostelu svatého Petra Na Poříčí přistavěna gotická zvonice, která má pohnutý osud. Během dosavadní existence byla několikrát v ohrožení, ale naštěstí v Petrské čtvrtí, jen pár minut chůze od stanice metra Florenc i Náměstí Republiky, stojí dodnes. Její krásou se můžete v klidu kochat z přilehlého oploceného parčíku.
zvonice-a-kostel-petrska-ctvrt

Zvonice (vpravo) a kostel pohledem z Petrské ulice

Kostel svatého Petra na Poříčí byl postaven již ve 12. století jako románská bazilika. Stavba následně několikrát změnila majitele, aby se ke konci 14. století dočkala gotické přestavby a rozšíření. Kostel přežil vlnu ničení církevních staveb v husitské době, v 15. století se dočkal další přestavby.

V druhé polovině 16. století byla ke kostelu dostavena gotická zvonice. Tuto samostatnou věž s branou nechali v ose Petrské ulici na vlastní náklady vybudovat místní farníci.

První rána pro věž přišla v 17. století. Nejdříve byla poškozena pří švédském obléhání Prahy, v roce 1680 opravenou zvonici poškodil velký požár. Věž se podařilo o pár let později opravit. V první polovině 19. století se ve věži zranil Karel Hynek Mácha, který chodil do zdejší farní školy. Vylezl nad největší zvon, nešťastně spadl a zjizvil si tvář.

V roce 1876 hrozilo v té době již téměř 300 let staré věži zboření. Důvod byl, minimálně optikou dnešní doby, neuvěřitelný. Majitelům okolních domů byla věž trnem v oku. Stěžovali si, že stavba hyzdí celou čtvrť, překáží v provozu a také v jejím průchodu vykonávají pánové svou potřebu, takže se do okolí šíří zápach.

Jen pro zajímavost. Když se v roce 2014 rozhodla Praha vynaložit na čištění třinácti nejvíce pomočených lokalit v centru města tři miliony korun, v seznamu míst, kde byl každý den prováděn tlakový splach roztokem vody a chloraminu, nechyběla ani věž u kostela svatého Petra na Poříčí.

Dalšími denně čištěnými lokalitami byl například výstup u metra Národní ve Spálené ulici, Jungmannovo náměstí, Týnská ulička nebo třeba prostor u kostela sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí.

Ale zpět ke zvonici. Požadavek bohatých Pražanů naštěstí nebyl před 143 lety vyslyšen a stavba nezmizela z mapy Prahy. Prostranství mezi kostelem a věží sloužilo ještě na začátku tohoto století pro parkování aut, ale před více než deseti lety zde vznikl malý parčík, kde lze relaxovat a kochat se pohledem na věž i kostel.


V Sokolovské ulici se sázelo

Dnes v 19:47

Primátor Prahy Zdeněk Hřib a náměstek primátora Petr Hlubuček se dnes zúčastnili sázení stromů v Sokolovské ulici. V rámci Sázecího dne organizovaného odborem ochrany prostředí pražského magistrátu bylo vysazeno celkem třináct stromů, z toho dvanáct jerlínů japonských a jeden dřezovec trojtrnný....

Blíží se Dušičky. Strážníci budou u pražských hřbitovů

Dnes ve 12:03

Zvýšený pohyb hlídek pražských strážníků v okolí vybraných hřbitovů začne v sobotu 26. října a bude pokračovat až do neděle 3. listopadu. Vedle pěších hlídek strážníků a autohlídek budou místa v denní i noční době kontrolovat také strážníci psovodi a jízdní...

Podívejte se na výsledky druhého ročníku Spolu za lepší 11

Dnes v 07:38

V září a říjnu letošního roku proběhlo hlasování do 2. ročníku projektu participativního rozpočtu Spolu za lepší 11. Návrhy byly rozdělené do dvou kategorií dle odhadu finanční náročnosti realizace na malé návrhy – od 50 tisíc do 200 tisíc korun, a velké návrhy – od 200 tisíc do 1 milionu korun....

Fotosoutěž Praha 13 plná květin zná vítěze

Včera v 18:38

V červnu vyhlásil předseda výboru pro Agendu 21 Vít Bobysud tradiční fotosoutěž Praha 13 plná květin. Fotografie svých rozkvetlých balkonů, předzahrádek a zahrad letos do soutěže přihlásilo dvanáct pěstitelů. 

Ve středu a ve čtvrtek čekají na zájemce Dny otevřených kobek

Včera v 11:14

Kobky u Vltavy můžete poznat ještě před tím, než je budoucí nájemci otevřou se svými provozy. Ti představí svůj koncept na využití nově zrekonstruovaných kobek. Akce začne na Hořejším nábřeží u přívozu, později se přesune lodí na Rašínovo nábřeží.

Oslavte Den turistických informačních center s Prague City Tourism

21. října 2019 ve 14:42

Ve čtvrtek 24. října máte příležitost vyzkoušet si práci v turistickém informačním středisku v centru Prahy, zúčastnit se zábavného kvízu a odnést si sladkou odměnu. Přijďte mezi 9. a 19. hodinou do informačního centra Prague City Tourism (PCT) Na Můstku...

Náměstí Republiky se oblékne do podzimního kabátu

21. října 2019 ve 14:30

Na náměstí Republiky v Praze začnou tuto středu Podzimní trhy. Prodejní stánky zdobené podzimními dekoracemi nabídnou tradiční pochutiny i tematické dárkové a dušičkové drobnosti. Trhy začnou ve středu 23. října a potrvají do 2. listopadu.

Praha 6 zve na procházku: Průmysl v Bubenči a Dejvicích

21. října 2019 v 10:15

Komentovaná procházka s průvodkyní Hedvikou Čenkovou v sobotu 9. listopadu. Sraz na konečné tramvajové zastávce Nádraží Podbaba ve 14 hodin. Vstup zdarma.

Praha 5 zve do Domu jógy Anděl na den otevřených dveří

21. října 2019 v 08:42

Dům jógy Anděl zve všechny zájemce v sobotu 2. listopadu na Den otevřených dveří, během kterého budete mít možnost si vyzkoušet různé styly jógy, a třeba i takové, na které jste si ještě netroufli nebo o kterých jste třeba ještě ani neslyšeli, speciální hloubkové masáže či působení...

Olšanskými hřbitovy za architekty a stavitely

21. října 2019 v 07:06

Komentovaná procházka se koná ve středu 23. října.

Další články
Nahoru