dnes
Neděle - jasno
31°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
30°C
pozítří
Úterý - skorojasno
28°C
Bohatí Pražané chtěli zbourat věž z 16. století. Překáží v provozu a hyzdí čtvrť, stěžovali si
I když měla Petrská věž několikrát namále, naštěstí ji můžeme obdivovat i v současnosti. Foto (2x): JP

Bohatí Pražané chtěli zbourat věž z 16. století. Překáží v provozu a hyzdí čtvrť, stěžovali si

Na konci 16. století byla ke kostelu svatého Petra Na Poříčí přistavěna gotická zvonice, která má pohnutý osud. Během dosavadní existence byla několikrát v ohrožení, ale naštěstí v Petrské čtvrtí, jen pár minut chůze od stanice metra Florenc i Náměstí Republiky, stojí dodnes. Její krásou se můžete v klidu kochat z přilehlého oploceného parčíku.
zvonice-a-kostel-petrska-ctvrt

Zvonice (vpravo) a kostel pohledem z Petrské ulice

Kostel svatého Petra na Poříčí byl postaven již ve 12. století jako románská bazilika. Stavba následně několikrát změnila majitele, aby se ke konci 14. století dočkala gotické přestavby a rozšíření. Kostel přežil vlnu ničení církevních staveb v husitské době, v 15. století se dočkal další přestavby.

V druhé polovině 16. století byla ke kostelu dostavena gotická zvonice. Tuto samostatnou věž s branou nechali v ose Petrské ulici na vlastní náklady vybudovat místní farníci.

První rána pro věž přišla v 17. století. Nejdříve byla poškozena pří švédském obléhání Prahy, v roce 1680 opravenou zvonici poškodil velký požár. Věž se podařilo o pár let později opravit. V první polovině 19. století se ve věži zranil Karel Hynek Mácha, který chodil do zdejší farní školy. Vylezl nad největší zvon, nešťastně spadl a zjizvil si tvář.

V roce 1876 hrozilo v té době již téměř 300 let staré věži zboření. Důvod byl, minimálně optikou dnešní doby, neuvěřitelný. Majitelům okolních domů byla věž trnem v oku. Stěžovali si, že stavba hyzdí celou čtvrť, překáží v provozu a také v jejím průchodu vykonávají pánové svou potřebu, takže se do okolí šíří zápach.

Jen pro zajímavost. Když se v roce 2014 rozhodla Praha vynaložit na čištění třinácti nejvíce pomočených lokalit v centru města tři miliony korun, v seznamu míst, kde byl každý den prováděn tlakový splach roztokem vody a chloraminu, nechyběla ani věž u kostela svatého Petra na Poříčí.

Dalšími denně čištěnými lokalitami byl například výstup u metra Národní ve Spálené ulici, Jungmannovo náměstí, Týnská ulička nebo třeba prostor u kostela sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí.

Ale zpět ke zvonici. Požadavek bohatých Pražanů naštěstí nebyl před 143 lety vyslyšen a stavba nezmizela z mapy Prahy. Prostranství mezi kostelem a věží sloužilo ještě na začátku tohoto století pro parkování aut, ale před více než deseti lety zde vznikl malý parčík, kde lze relaxovat a kochat se pohledem na věž i kostel.


V sedmi městských částech nepoteče příští týden voda

6. srpna 2020 ve 20:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Necelý měsíc do splatnosti poplatků za psa

6. srpna 2020 v 11:02

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů, že splatnost poplatku za psa za II. pololetí roku 2020 ve výši 750 korun (u sazby 1500 korun – pes v bytě) je nejpozději do 31. srpna 2020.

V Praze 13 se cvičí v Centrálním parku

5. srpna 2020 v 18:13

Sportovní projekt MTS Akademie se zaměřuje na cvičení venku na čerstvém vzduchu. Nabízí skupinové lekce, které probíhají celoročně a jsou rozděleny dle obtížnosti a požadavků.

Praha 2: Den na hřišti U Vodárny

4. srpna 2020 v 18:08

Akce pro děti a rodiče, na které zájemce čekají soutěže, ukázky policejní techniky nebo jízdy zručnosti.

Třetí Reprezentační ples Prahy 5 bude v říjnu

4. srpna 2020 ve 12:12

Původní březnový termín plesu byl zrušen v souladu s vydanými opatřeními vlády. Náhradní termín je 16. října. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti, v ceně vstupenky je zahrnut bohatý raut.

Tutto Italiano v Praze 5

3. srpna 2020 v 16:08

Praha 5 a Společnost přátel Itálie Praha zvou 20. srpna na akci plnou pohody, dobrého jídla a pití s typicky italskou atmosférou a bohatým doprovodným programem.

Volnofest v Parku U Čeňku

3. srpna 2020 ve 12:12

Hravé odpoledne pro celou rodinu v parku U Čeňku v sobotu 2. září 2020. Pro děti bude připrava nabídka na trávení volného času.

Praha 6 připomene Den romského holocaustu

1. srpna 2020 v 16:51

Městská část se připojuje 2. srpna k uctění památky obětí romského holocaustu vyvěšením romské vlajky na budově úřadu Prahy 6. 

Další články
Nahoru