dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - skorojasno
5°C
Bohatá kulturní nabídka v Praze zdarma: výstavy, filmy, muzea. Kam zajít a neplatit vstupné?
Pražské muzeum módy sídlí jen pár desítek metrů od Staroměstského náměstí. Vstupné je dobrovolné. Foto: praguefashionmuseum.com

Bohatá kulturní nabídka v Praze zdarma: výstavy, filmy, muzea. Kam zajít a neplatit vstupné?

Chcete jít v Praze za kulturou a nemůžete si dovolit platit drahé vstupné? Nebo prostě pouze chcete ušetřit? Není to až takový problém, v metropoli je možné najít i bezplatné kulturní vyžití.

Kam můžete zavítat? Zdarma lze navštívit například Galerii Jiřího Švestky (Biskupský dvůr 6, Praha 1), jsou tam výstavy současného umění. Ty jsou i v galerii Dvorak sec contemporary (Dlouhá 5, Praha 1), kde se také žádné vstupné neplatí.

Obvykle zdarma je možné navštívit i Sál architektů na Staroměstské radnici (Staroměstské náměstí 1, 4. patro). Bývají tam výstavy věnované architektonickému vývoji jednotlivých částí města.

Lidé a peníze, Botanická zahrada, muzeum módy 

V České národní bance je možné zdarma navštívit stálou expozici „Lidé a peníze“. Výstava je umístěna v bývalých prostorách trezoru – v hlavní budově ČNB (Na Příkopě 28, Praha 1).

Bezplatný je po celý rok vstup do venkovní expozice Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (Na Slupi 16, Praha 2). V některých – především zimních – měsících je možné zdarma zavítat i na prohlídku venkovní expozice Botanické zahrady Praha (Nádvorní 134, Praha-Trója).

Zdarma lze zavítat i do některých muzeí: do Muzea Pražského Jezulátka (Karmelitská 385/9, Praha 1), do Armádního muzea Žižkov (U Památníku 2, Praha 3), do Leteckého muzea Kbely (Mladoboleslavská, Praha 9 – Kbely), do Plynárenského muzea (U plynárny 500/44, Praha 4) či do Muzea Pražského vodárenství v Podolské vodárně (Podolská 15, Praha 4).

Ve Štupartské 3 v Praze 1 je otevřeno od úterý do neděle Prague Fashion Museum. „Jediné muzeum módy v České republice. Získejte vhled do historie módy minulého století. Procházejte skrz sedm dekád módy v příjemné a relaxované atmosféře Starého města pražského," zve k návštěvě muzeum.

Zdarma na španělské, portugalské i americké filmy

Zdarma můžete navštívit i program v zahraničních institutech: například výstavy při Francouzském institutu (Štěpánská 35, Praha 1), jehož galerie se snaží o spolupráci mezi českými a francouzskými umělci.

Zajímavé výstavy jsou i ve španělském Instituto Cervantes (Na Rybníčku 536/6, Praha 2), kde každý měsíc promítají i několik filmů – španělsky s českými titulky. Zdarma jsou i ostatní kulturní akce v institutu.

Bezplatně můžete zavítat také do portugalského Instituto Camoes Portugal (Josefská 6, Praha 1), kde je promítání filmů, dále výstavy i různé jiné kulturní akce, včetně například festivalu kultury portugalsky mluvících zemí.

Zdarma lze zavítat i na promítání amerických filmů do pražského Amerického centra (Tržiště 13, Praha 1, vedle americké ambasády). Několik filmů je promítáno každý měsíc. Musíte ale rozumět anglicky – filmy jsou v originálním znění s anglickými titulky. Zdarma jsou v institutu i další akce.

Jazzová sekce, kavárensko-vinárenské galerie

Bezplatně zavítat je také možné do kavárny v Crossu – na nejrůznější kulturní program, koncerty, přednášky, diskuse i promítání filmů včetně dokumentů. V originálních prostorách jsou kavárna i klub.

Bohatou škálu kulturních programů lze zdarma (případně za dobrovolný příspěvek) navštívit v Jazzové sekci (Valdštejnská 14, Praha 1). Každou středu je tam promítán film, na který jinde příliš nenarazíte, jsou tam výstavy, autorská čtení, koncerty i tematické večery.

Výstavy obrazů či fotografií zdarma si můžete prohlédnout také při návštěvě některých pražských vináren a kaváren, kde si stěny rádi ozdobí a výzdobu čas od času mění: například vinárny U Posledního soudu (Jagellonská 8, Praha 3) nebo Café Alternativ (Mezibranská 21, Praha 1). Malebná je také Galerie fotografie Louvre (Národní 22, Praha 1), kde si taktéž můžete posedět a zdarma prohlédnout výstavu.

Pravidelné vzdělávání i mimořádné akce

Zdarma se může člověk i vzdělávat. Stačí sledovat různé semináře, kterých je v metropoli habaděj. Například Společnost pro trvale udržitelný život (STUŽ) pořádá takřka každý měsíc přednášky spojené s besedami – většinou v Domě techniků na Novotného lávce.

Vstupy zdarma bývají i v rámci některých státních svátků, kdy bývají dny otevřených dveří do Poslanecké sněmovny, do Senátu, na pražský magistrát a podobně. Den otevřených dveří měl nedávno třeba i Český rozhlas či jiné instituce.

Do mnoha muzeí lze zdarma zavítat v rámci Pražské muzejní noci. Koná se již tuto sobotu. Více čtěte zde.

Akce zdarma jsou i v rámci některých festivalů, například gay Prague Pride. Zdarma jsou i všemožné venkovní hudební festivaly. Třeba do Zoo Praha (U Trojského zámku 3/120, Praha 7) mohou každé první pondělí v měsíci senioři nad 70 let za jednu korunu, na Den dětí 1. června tam mohli za korunu dětští návštěvníci. Takže – vyrazit a neutratit rozhodně máte kam…


Autor: Anna Skálová

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

Dnes ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

Dnes v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru