Dnes Čtvrtek - mlha 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 9°C
Čtvrtek 25. 2. 2021
Svátek má Liliana
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Bodový systém bude přísnější, mladí řidiči způsobí pětinu nehod
Ilustrační foto: archiv

Bodový systém bude přísnější, mladí řidiči způsobí pětinu nehod

V současné době je pro všechny řidiče bez rozdílu stanovená bodová hranice na 12 bodů, ale zástupci ministerstva dopravy již v loňském roce navrhli snížit čerstvým držitelům řidičského oprávnění hranici na 6 bodů. Může pomoci přísnější bodový systém k prevenci proti přestupkům? Mladí lidé s čerstvým řidičským průkazem způsobí podle statistik ročně až pětinu z celkového počtu dopravních nehod.

Pokud patříte mezi aktivní řidiče, kteří občas rádi šlápnou na plyn, může se snadno stát, že o své body  přijdete zcela bez povšimnutí. Mladým lidem bez zkušeností se přitom podobné situace stávají celkem často.

Jedná se především o nedostatečné návyky na běžný provoz, kdy je autoškola během základního kurzu není schopná naučit vše tak, aby si osvojili dostatečnou pozornost, kterou každý řidič získává lety a zkušenostmi na silnici.

Většinou se jedná o drobné dopravní přestupky, jako je například vjezd do jednosměrné ulice, ale stávají se i vážné prohřešky, jako je řízení pod vlivem alkoholu. V současnosti je motoristům řidičský průkaz odebírán po dosažení 12 trestných bodů za přestupky, a to platí pro všechny řidiče bez ohledu na délku jejich praxe.

Nový bodový systém by tak měl být pro začínající řidiče přísnější. Řidičům do dvou let od získání řidičského oprávnění by mohlo, podle návrhu ministerstva dopravy, hrozit zabavení průkazu už při dosažení šesti trestných bodů.

Začínající řidiči by tak mohli přijít o oprávnění i po spáchání jednoho přestupku. Zástupci ministerstva dopravy to uvedli při loňské prezentaci připravovaného bodového systému. Na základě statistik nyní způsobí čerství řidiči zhruba pětinu nehod.

Řidiči snadno ztrácejí přehled

Největším problémem současného bodového systému je často hlavně fakt, že řidiči nemají o svých bodech zdaleka takový přehled, jak jsou přesvědčeni. Za některé přestupky dostanete body i bez pozvání na úřad k takzvanému správnímu řízení.

Pokud souhlasíte s přestupkem, zaplatíte blokovou pokutu. Jeden bod například za nesvícení ve dne či dva za nepřipoutání bezpečnostním pásem vám budou připsány automaticky. Velké přestupky, třeba zakázané předjíždění, se vždy řeší ve správním řízení, takže o jejich uložení víte.

Protože úřad není povinen vás o zapsání trestních bodů informovat, o stav svého konta se musíte zajímat sami. Pokud dosáhnete hranice dvanácti bodů, následuje rovnou výzva k odevzdání řidičského průkazu.

Když máte za svou řidičskou minulost už něco „nasbíráno“ a stane se vám nepříjemnost v průběhu delší cesty, většinou už není na místě jiné pomoci, než začít hledat náhradního řidiče, který by vás odvezl domů.

Kde se informovat o svém řidičském skóre

Držitelé datových schránek mají možnost získat kdykoliv a zdarma aktuální elektronický výpis z bodového hodnocení řidiče. Jde o elektronickou obdobou výpisu, který je možné za poplatek získat v papírové podobě na kterémkoliv z téměř 7,5 tisíce kontaktních míst veřejné správy Czech POINT po celé České republice, ale i v zahraničí na vybraných zahraničních zastupitelstvech ČR.

Výpis je poskytován z Centrálního registru řidičů vedeného Ministerstvem dopravy, jehož součástí jsou i záznamy o počtu bodů dosažených řidičem v bodovém hodnocení a záznamy o odečtu bodů. Tento výpis má pouze informativní charakter o stavu bodového hodnocení řidiče a není výpisem z evidenční karty řidiče.

Dále můžete kdykoliv a zdarma zjistit stav svého bodového hodnocení ve svém profilu v Portálu občana, který je s Centrálním registrem řidičů také propojen. Do Portálu občana se můžete přihlásit datovou schránkou, elektronickým občanským průkazem, aktivovaným účtem NIA ID na eidentita.cz  nebo jinými prostředky elektronické identifikace.

„Po dohodě s ministerstvem dopravy, že propojíme Portál občana s Centrálním registrem řidičů, je možnost ověřit svůj aktuální počet  bodů snadnou a dostupnou službou, ke které vám stačí pouze připojení na internet a vlastní datová schránka. Není proto důvod riskovat nemilé překvapení, když můžete kdykoliv do svého výpisu nahlédnout,“ říká Roman Vrba, ředitel odboru eGovernmentu MV ČR.

Body můžete časem i umazávat

Trestné body z karty řidiče mohou zmizet automaticky v případě, že celý další rok po jejich připsání nespácháte ani jediný přestupek. Umažou se vám však pouze čtyři body. Pokud máte jen dva, konto se vynuluje, získat body k dobru nemůžete. Ne vždy umazávání bodů každému pomůže. Hříšníci, kteří přijdou na jeden rok o řidičský průkaz, mohou požádat o jeho vrácení až po uplynutí celé doby, zákon přitom nepřipouští žádnou výjimku.

Předtím však musí absolvovat přezkoušení v autoškole a při podání žádosti o vrácení řidičáku na obecní úřad musí předložit potvrzení z autoškoly ne starší než 30 dnů.


Autor: Karel Netolický

V pražské MHD se změní hlášení o povinnosti mít zakrytý nos a ústa

23. února 2021 v 15:17

Pražský dopravní podnik (DPP) upraví hlášení o povinnosti mít v MHD zakrytý nos a ústa. Učiní tak kvůli vládnímu nařízení nosit respirátor, nanoroušku či dvě chirurgické roušky přes sebe. Hlášení začne vysílat od čtvrtka 25. února. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková. Dosud mohli...

Po zimní přestávce začíná rekonstrukce mostu ve Švehlově ulici

22. února 2021 v 16:50

Technická správa komunikací začne v pondělí 1. března s pracemi na rekonstrukci mostu, který převádí ulici Švehlova přes Měcholupský potok.

Od března budou pokračovat stavební práce na Chodovské

21. února 2021 v 07:35

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 1. března další práce na ulici Chodovská, které byly přerušeny zimní přestávkou. Stavba potrvá do 15. června. 

V Praze 9 probíhá výdej parkovacích oprávnění pro rozšířené zóny

17. února 2021 ve 14:37

Od dubna letošního roku budou rozšířeny zóny placeného stání Praze 9. Parkovací oprávnění se v současnosti vydává v Poliklinice Prosek a na radnici ve Vysočanech.

Oprava mostu v ulici Nedokončená

17. února 2021 v 11:18

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v úterý 23. února opravu mostu X670, který převádí ulici Nedokončená jako nadjezd Štěrboholské radiály v MČ Praha – Štěrboholy. Stavba bude dokončena nejpozději 9. dubna 2021.

První trafostanice pro dobíjení elektromobilů v Praze 11

16. února 2021 v 09:56

Starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti) spolu s Martinem Duškou, radním pro dopravu a otevřenou radnici (Piráti) a zástupci Pražské energetiky se zúčastnili slavnostního uvedení do provozu první trafostanice pro dobíjení elektromobilů.

Sníh v Praze vyřadil třetinu příměstských vlaků City Elephant, zamrzají výhybky

10. února 2021 v 11:29

V Praze a okolí od rána nejezdí třetina elektrických jednotek příměstských vlaků City Elephant. Organizátor dopravy Ropid na twitteru uvedl, že příčinou je vniknutí prachového sněhu do elektroinstalace.

Další články
Nahoru