Dnes Sobota - skorojasno 11°C
Zítra Neděle - skorojasno 12°C
Sobota 23. 10. 2021
Svátek má Teodor
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Bodový systém bude přísnější, mladí řidiči způsobí pětinu nehod
Ilustrační foto: archiv

Bodový systém bude přísnější, mladí řidiči způsobí pětinu nehod

V současné době je pro všechny řidiče bez rozdílu stanovená bodová hranice na 12 bodů, ale zástupci ministerstva dopravy již v loňském roce navrhli snížit čerstvým držitelům řidičského oprávnění hranici na 6 bodů. Může pomoci přísnější bodový systém k prevenci proti přestupkům? Mladí lidé s čerstvým řidičským průkazem způsobí podle statistik ročně až pětinu z celkového počtu dopravních nehod.

Pokud patříte mezi aktivní řidiče, kteří občas rádi šlápnou na plyn, může se snadno stát, že o své body  přijdete zcela bez povšimnutí. Mladým lidem bez zkušeností se přitom podobné situace stávají celkem často.

Jedná se především o nedostatečné návyky na běžný provoz, kdy je autoškola během základního kurzu není schopná naučit vše tak, aby si osvojili dostatečnou pozornost, kterou každý řidič získává lety a zkušenostmi na silnici.

Většinou se jedná o drobné dopravní přestupky, jako je například vjezd do jednosměrné ulice, ale stávají se i vážné prohřešky, jako je řízení pod vlivem alkoholu. V současnosti je motoristům řidičský průkaz odebírán po dosažení 12 trestných bodů za přestupky, a to platí pro všechny řidiče bez ohledu na délku jejich praxe.

Nový bodový systém by tak měl být pro začínající řidiče přísnější. Řidičům do dvou let od získání řidičského oprávnění by mohlo, podle návrhu ministerstva dopravy, hrozit zabavení průkazu už při dosažení šesti trestných bodů.

Začínající řidiči by tak mohli přijít o oprávnění i po spáchání jednoho přestupku. Zástupci ministerstva dopravy to uvedli při loňské prezentaci připravovaného bodového systému. Na základě statistik nyní způsobí čerství řidiči zhruba pětinu nehod.

Řidiči snadno ztrácejí přehled

Největším problémem současného bodového systému je často hlavně fakt, že řidiči nemají o svých bodech zdaleka takový přehled, jak jsou přesvědčeni. Za některé přestupky dostanete body i bez pozvání na úřad k takzvanému správnímu řízení.

Pokud souhlasíte s přestupkem, zaplatíte blokovou pokutu. Jeden bod například za nesvícení ve dne či dva za nepřipoutání bezpečnostním pásem vám budou připsány automaticky. Velké přestupky, třeba zakázané předjíždění, se vždy řeší ve správním řízení, takže o jejich uložení víte.

Protože úřad není povinen vás o zapsání trestních bodů informovat, o stav svého konta se musíte zajímat sami. Pokud dosáhnete hranice dvanácti bodů, následuje rovnou výzva k odevzdání řidičského průkazu.

Když máte za svou řidičskou minulost už něco „nasbíráno“ a stane se vám nepříjemnost v průběhu delší cesty, většinou už není na místě jiné pomoci, než začít hledat náhradního řidiče, který by vás odvezl domů.

Kde se informovat o svém řidičském skóre

Držitelé datových schránek mají možnost získat kdykoliv a zdarma aktuální elektronický výpis z bodového hodnocení řidiče. Jde o elektronickou obdobou výpisu, který je možné za poplatek získat v papírové podobě na kterémkoliv z téměř 7,5 tisíce kontaktních míst veřejné správy Czech POINT po celé České republice, ale i v zahraničí na vybraných zahraničních zastupitelstvech ČR.

Výpis je poskytován z Centrálního registru řidičů vedeného Ministerstvem dopravy, jehož součástí jsou i záznamy o počtu bodů dosažených řidičem v bodovém hodnocení a záznamy o odečtu bodů. Tento výpis má pouze informativní charakter o stavu bodového hodnocení řidiče a není výpisem z evidenční karty řidiče.

Dále můžete kdykoliv a zdarma zjistit stav svého bodového hodnocení ve svém profilu v Portálu občana, který je s Centrálním registrem řidičů také propojen. Do Portálu občana se můžete přihlásit datovou schránkou, elektronickým občanským průkazem, aktivovaným účtem NIA ID na eidentita.cz  nebo jinými prostředky elektronické identifikace.

„Po dohodě s ministerstvem dopravy, že propojíme Portál občana s Centrálním registrem řidičů, je možnost ověřit svůj aktuální počet  bodů snadnou a dostupnou službou, ke které vám stačí pouze připojení na internet a vlastní datová schránka. Není proto důvod riskovat nemilé překvapení, když můžete kdykoliv do svého výpisu nahlédnout,“ říká Roman Vrba, ředitel odboru eGovernmentu MV ČR.

Body můžete časem i umazávat

Trestné body z karty řidiče mohou zmizet automaticky v případě, že celý další rok po jejich připsání nespácháte ani jediný přestupek. Umažou se vám však pouze čtyři body. Pokud máte jen dva, konto se vynuluje, získat body k dobru nemůžete. Ne vždy umazávání bodů každému pomůže. Hříšníci, kteří přijdou na jeden rok o řidičský průkaz, mohou požádat o jeho vrácení až po uplynutí celé doby, zákon přitom nepřipouští žádnou výjimku.

Předtím však musí absolvovat přezkoušení v autoškole a při podání žádosti o vrácení řidičáku na obecní úřad musí předložit potvrzení z autoškoly ne starší než 30 dnů.


Autor: Karel Netolický

V Cholupické přibyla parkovací místa, navýšení chystá Praha 12 i v dalších ulicích

21. října 2021 v 10:12

V ulici Cholupická na Kamýku v Praze 12 se změnou dopravního režimu podařilo zhruba o deset navýšit počet parkovacích míst. Odpovídá to koncepci, kterou připravil dopravní odbor radnice. Dvanáctá městská část o tom informovala na svém webu.

Jednosměrné uzavření tunelu Mrázovka

21. října 2021 v 10:11

Od neděle 24. října od 23 hodin do pondělí 25. října do 5 hodin bude uzavřen západní tunelový tubus A směrem na Barrandovský most a druhý tubus bude jednosměrný s původním směrem provozu.

V lokalitách Baby a Liboce budou zóny placeného stání

20. října 2021 v 11:56

V pondělí 15. listopadu spouští hl. m. Praha zóny placeného stání v Praze 6 v lokalitách Baba a Liboc. Na nich mohou bez omezení parkovat pouze řidiči s platným parkovacím oprávněním. K jeho získání je třeba občanský průkaz, kde je uvedeno místo trvalého pobytu v Praze 6, a velký technický průkaz...

Začala oprava opěrné zdi a sanace svahu v Komořanské ulici

19. října 2021 v 08:40

Technická správa komunikací (TSK) naváže na přípravné práce, které probíhaly během září, a začne od úterý 19. října s opravou opěrné zdi včetně sanace nestabilního svahu u komunikace Komořanská.

Bubenečský tunel bude jednu noc uzavřen

14. října 2021 v 06:30

Ve čtvrtek 14. říjne ve 23 hodin dojde k uzavření Bubenečského tunelu. Uzavírka potrvá do pátku 15. října do 5 hodin.

Další články
Nahoru