dnes
Pátek - oblacno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - skorojasno
5°C
Pražská politika

Bodenlos: výjimky na překračování hlukových limitů nic neřeší

Na konci loňského roku vypršelo časově omezené rozhodnutí, kterým Hygienická stanice hlavního města Prahy svým rozhodnutím dne 23. ledna 2009 povolila Technické správě komunikací provozování zdroje hluku v ulici Spořilovská. Konkrétně jde o úsek Jižní spojka – Klapálkova ulice s hodnotou akustického tlaku 74 decibelů ve dne a 67 decibelů v noci.

„Předpokládám, že v této situaci Technická správa komunikací požádala nebo požádá o další výjimku a že ji také dostane,“ uvedl 1. zástupce starosty Jiří Bodenlos. „To se nám samozřejmě nelíbí, protože jde jen o prodlužování negativního stavu, který poškozuje naše obyvatele.“

Spořilovská ulice je v současné době značně dopravně zatížená. Hlukem překračujícím hygienický limit je podle Hygienické stanice hlavního města Prahy v těsném sousedství komunikace vystaveno ve dne 425 obyvatel a v noci 980 obyvatel.

Praha 4 dlouhodobě usiluje o omezení dopravy, zvláště kamionové, v oblasti Spořilova, a hluku, který překračuje povolené hygienické limity. Obyvatelům jezdí denně pod okny stovky kamionů, které tuto lokalitu zamořují nejen nadměrným hlukem, ale i emisemi a polétavým prachem, a jejím obyvatelům mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Veřejnost i městská část Praha 4 proto dlouhodobě usilují o vyřešení této nepříznivé situace.

„Usilujeme především o koncepční dlouhodobé a trvalé řešení cestou maximálního urychlení přípravy a realizace stavby Silničního okruhu kolem Prahy, konkrétně stavby 511 mezi Běchovicemi a dálnicí D1,“ uvedl dále Jiří Bodenlos.

„Samozřejmě vítáme i dílčí opatření, ale taková, která skutečně sníží zátěž obyvatel Spořilova. Jedním z námi navrhovaných opatření ke zlepšení nepříznivých poměrů je zakrytí Spořilovské ulice tubusem, který ochrání obyvatele okolních domů zejména před hlukem a polétavým prachem.“

Praha 4 nemá kompetence, aby sama tuto situaci vyřešila, proto opakovaně žádala o pomoc kompetentní orgány, mj. vládu České republiky, petiční výbory Poslanecké sněmovny a Senátu PČR, Ministerstvo dopravy ČR, hlavního hygienika ČR a vedení hlavního města Prahy, aby učinili veškeré potřebné kroky směřující k urychlené realizaci takového opatření, které povedou ke komplexnímu zlepšení situace, a to nejen v oblasti Spořilova, ke snížení hlukové a emisní zátěže způsobené dopravou na Novém i Starém Spořilově, podél Spořilovské ulice, Jižní spojky, Severojižní magistrály a na Barrandovském mostě.

„Bohužel bezvýsledně. Místo zásadního řešení a účinných opaření přicházejí výjimky na překračování hlukových limitů, které pochopitelně nic neřeší,“ uzavřel 1. zástupce starosty Jiří Bodenlos.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru