dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Blues, rock, pop, gospel, folk, ale hlavně jazz. Rudy Linka opět rozvlní Městskou knihovnu
Rudy Linka umí s kytarou divy. Foto: rudylinka.cz

Blues, rock, pop, gospel, folk, ale hlavně jazz. Rudy Linka opět rozvlní Městskou knihovnu

Rudy Linka, jazzman a frontman jedné z nejlepších jazzových kapel na newyorské scéně, se po roce opět vrací do velkého sálu Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí. V triu ho letos doplní Dan Fabricatore (kontrabas) a Norman Edwards (bicí). Ve čtvrtek 30. října v rámci svého evropského turné představí skladby z nejnovějšího bilančního dvojalba „Acoustic & Electric – Retrospective“.

„Tento komplet vychází pouze v limitované edici a obsahuje celkem devětadvacet skladeb, vybraných z patnácti řadových desek. Na albu sice hrajeme v různých sestavách, v duu, triu i kvartetu, na turné ale budeme hrát v tradiční tříčlenné sestavě,“ říká ke koncertu sám Rudy Linka.

„Zazní nejen klasický jazz, ale i blues, rock, pop, gospel nebo folk, protože v jazzu všechno souvisí se vším. Jazz má dokonce blízko i k lidové hudbě. Je to taková intelektuální lidová hudba. Ale kromě téhle intelektuální stránky má i druhou stranu, plnou elementů rocku, ze které přímo sálá energie. Vždy dokáže překvapit a je tak nač se těšit,“ pokračuje.

Rudy Linka se narodil v roce 1960 v Praze. Od svých pěti let hrál na housle, ale ve třinácti ho pod vlivem Beatles okouzlila kytara, kterou následně vystudoval na Pražské konzervatoři. Ve stejné době se poprvé setkal také s jazzem.

Česko je můj domov a miluju ho

Na začátku 80. let emigroval do Švédska a nyní již 28 let žije v New Yorku. Začínal zde hraním na svatbách a trvalo mu téměř 10 let, než se prosadil jako jazzový hudebník. Do České republiky se ale pravidelně vrací.

„V Česku jsem se narodil, v Česku žije moje maminka a můj bratr, Česko je můj domov a miluju ho. Snažím se tady trávit alespoň tři měsíce v roce. Líbí se mi krajina, řeč a plno skvělých, schopných a hodných lidí. A co se mi nelíbí? Nedostatek zeleniny a naprostý nadbytek hulvátství,“ směje se Rudy.

„V podstatě se cítím být naprostým světoobčanem. Jsem narozen v Praze, moje manželka je Švédka, dcera se narodila v New Yorku a náš pes je z Kanady,“ dodává.

Rudy Linka Trio – Acoustic & Electric
30. října, 19:30
Městská knihovna v Praze
Ústřední knihovna, Mariánské nám. 1, Praha 1 (velký sál)
Vstupné: 250 korun
Rezervace vstupenek: kultura.mlp.cz

linka-plakat-nahled


Další články
Nahoru