Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Bloky zůstanou stát na náměstí i bez stavebního povolení. Nepotřebují ho, opravil se úřad
Bloky na Sofijském náměstí. Foto(2x): Jan Puci

Bloky zůstanou stát na náměstí i bez stavebního povolení. Nepotřebují ho, opravil se úřad

V průběhu revitalizace Sofijského náměstí v Praze 12 bylo rozhodnuto o dodatečné instalaci umělecko-odpočinkového místa za více než čtvrt milionu korun. Jelikož nemělo stavební povolení, hrozilo, že bude muset být odstraněno. Nedávno však příslušný úřad rozhodl, že se nejedná o stavbu, ale mobiliář, takže takové povolení není potřeba. 

První fáze revitalizace modřanského náměstí v prostoru mezi Priorem a Českou poštou začala loni v říjnu a skončila letos v září. Stála necelých 36 milionů korun bez DPH. Pod projektem je podepsán architekt David Kraus a jeho ateliér Architektura.

posedove-bloky-sofijske-namesti-1 Na začátku letošního roku byla do projektu na Krausův návrh doplněna kombinace bloků s dřevěným obložením a bloků tvořených dlažbou identickou s dlažbou použitou na náměstí. Náklady na vybudování tohoto prvku s názvem Alea činily 264 tisíc korun bez DPH.

Toto umělecko-odpočinkové místo od počátku radnicí i architektem považováno za městský mobiliář, proto nebylo žádáno o stavební povolení. Tento názor ostateně potvrdil stavební úřad tím, že stavbu letos v září zkolaudoval.

Nicméně v průběhu podzimu došlo na základě podnětu občana, který vnímal stavbu jako nebezpečnou, k opětovnému šetření a stavební úřad shledal, že se jedná o černou stavbu, takže následně začal s Prahou 12 řízení o odstranění.

„V Praze 12 je to velké téma, protože se radnice rozhodla udeřit na developery, aby odvedla pozornost od svého prohřešku. Radnice by měla jít vždy všem příkladem, namísto toho manipuluje s fakty,“ napsal muž, jehož identitu server Pražský patriot zná.

Zmínkou o developerech narážel na spor Prahy 12 s firmou, která podle radnice zbourala předčasně budovu bývalé školky, aniž by byly splněny všechny potřebné náležitosti.

Radnice se po změně postoje stavebního úřadu rozhodla neprodleně požádat o dodatečné stavební povolení, aby nebylo pochyb o legálnosti prvku. Pokud by přesto stavební úřad došel k názoru, že je nutné prvek odstranit, byla připravena bloky někam přemístit.

Nakonec to však nebylo nutné. Stavební úřad provedl kontrolu projektové dokumentace a na druhou polovinu listopadu svolal místní šetření. Ze všech předložených dokumentů, výsledků místního šetření i z konzultace s nadřízeným orgánem vyplynulo, že se nejedná o stavbu, ale specifický městský mobiliář.

„Stavební úřad se uvedenou věcí zabýval, dospěl k závěru, že se nejedná o stavbu a zahájené řízení o odstranění zastavil,“ potvrdila serveru Pražský patriot Ivana Nidlová, vedoucí Oddělení stavebního řízení a speciální výstavby na úřadu Prahy 12.

Objekt tak zůstane nadále na svém místě, rozhodnutí stavebního úřadu nabylo právní moci 16. prosince.


Autor: Jan Puci

Psí den s Prahou 13 v Centrálním parku

Dnes v 18:32

Oblíbená akce v Centrálním parku Prahy 13 se koná v sobotu 21. května. Ani letos nebude chybět psí dostih, sraz ras, pokus o překonání rekordu ve skoku do výšky a další.

Praha 5 podporuje protidrogovou prevenci. REVOLUTION TRAIN dorazil na Smíchovské nádraží

Dnes v 17:40

Praha 5 podpořila projekt Nadačního fondu NOVÉ ČESKO pro základní školy. Multimediální vlaková souprava REVOLUTION TRAIN dorazila na Smíchovské nádraží, kde byl představen vzdělávací program zaměřený na primární protidrogovou prevenci. Za dva dny zhlédlo program 493 dětí...

Den dětí v Praze 9

Dnes ve 12:51

Pohádkové království, nafukovací atrakce, dikohrátky nebo Kašpárek v pekle. Praha 9 zve na Den dětí.

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

Dnes ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Den dětí v knihovně na Lužinách

Dnes v 09:26

Oslavit Den Dětí můžete v knihovně na Lužinách. Budou se vyrábět masky, soutěžit a hrát si celý den.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

Dnes v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Další články
Nahoru