Dnes Čtvrtek - skorojasno 6°C
Zítra Pátek - oblacno 3°C
Čtvrtek 22. 4. 2021
Svátek má Evženie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Bloky zůstanou stát na náměstí i bez stavebního povolení. Nepotřebují ho, opravil se úřad
Bloky na Sofijském náměstí. Foto(2x): Jan Puci

Bloky zůstanou stát na náměstí i bez stavebního povolení. Nepotřebují ho, opravil se úřad

V průběhu revitalizace Sofijského náměstí v Praze 12 bylo rozhodnuto o dodatečné instalaci umělecko-odpočinkového místa za více než čtvrt milionu korun. Jelikož nemělo stavební povolení, hrozilo, že bude muset být odstraněno. Nedávno však příslušný úřad rozhodl, že se nejedná o stavbu, ale mobiliář, takže takové povolení není potřeba. 

První fáze revitalizace modřanského náměstí v prostoru mezi Priorem a Českou poštou začala loni v říjnu a skončila letos v září. Stála necelých 36 milionů korun bez DPH. Pod projektem je podepsán architekt David Kraus a jeho ateliér Architektura.

posedove-bloky-sofijske-namesti-1 Na začátku letošního roku byla do projektu na Krausův návrh doplněna kombinace bloků s dřevěným obložením a bloků tvořených dlažbou identickou s dlažbou použitou na náměstí. Náklady na vybudování tohoto prvku s názvem Alea činily 264 tisíc korun bez DPH.

Toto umělecko-odpočinkové místo od počátku radnicí i architektem považováno za městský mobiliář, proto nebylo žádáno o stavební povolení. Tento názor ostateně potvrdil stavební úřad tím, že stavbu letos v září zkolaudoval.

Nicméně v průběhu podzimu došlo na základě podnětu občana, který vnímal stavbu jako nebezpečnou, k opětovnému šetření a stavební úřad shledal, že se jedná o černou stavbu, takže následně začal s Prahou 12 řízení o odstranění.

„V Praze 12 je to velké téma, protože se radnice rozhodla udeřit na developery, aby odvedla pozornost od svého prohřešku. Radnice by měla jít vždy všem příkladem, namísto toho manipuluje s fakty,“ napsal muž, jehož identitu server Pražský patriot zná.

Zmínkou o developerech narážel na spor Prahy 12 s firmou, která podle radnice zbourala předčasně budovu bývalé školky, aniž by byly splněny všechny potřebné náležitosti.

Radnice se po změně postoje stavebního úřadu rozhodla neprodleně požádat o dodatečné stavební povolení, aby nebylo pochyb o legálnosti prvku. Pokud by přesto stavební úřad došel k názoru, že je nutné prvek odstranit, byla připravena bloky někam přemístit.

Nakonec to však nebylo nutné. Stavební úřad provedl kontrolu projektové dokumentace a na druhou polovinu listopadu svolal místní šetření. Ze všech předložených dokumentů, výsledků místního šetření i z konzultace s nadřízeným orgánem vyplynulo, že se nejedná o stavbu, ale specifický městský mobiliář.

„Stavební úřad se uvedenou věcí zabýval, dospěl k závěru, že se nejedná o stavbu a zahájené řízení o odstranění zastavil,“ potvrdila serveru Pražský patriot Ivana Nidlová, vedoucí Oddělení stavebního řízení a speciální výstavby na úřadu Prahy 12.

Objekt tak zůstane nadále na svém místě, rozhodnutí stavebního úřadu nabylo právní moci 16. prosince.


Letošní Den Země slaví Praha online

Dnes v 11:33

Celá planeta si dnes, 22. dubna, připomíná Den Země. Miliarda lidí znovu upozorní především na dopady chování člověka na životní prostředí a na další klíčová témata ochrany životního prostředí současnosti. 

Přemýšlíte o vlastním chovu včel? Můžete to zkusit a pronajmout si včelín

Dnes v 10:02

Od května začne v ekocentru Prales fungovat nová komunitní včelnice. Máte-li zájem pustit se do včelaření, můžete si jeden z úlů se včelstvem v produkční síle pronajmout a osobně si vyzkoušet, jak taková péče o včely vypadá.

Earth Day Talk: Představitelé Tchaj-wanu, odborných institucí a Prahy se sešli u kulatého stolu

Dnes v 09:29

Hlavní město ve spolupráci s Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří a tchaj-wanským ministerstvem zahraničí uspořádalo kulatý stůl na téma cirkulární ekonomiky a překonávání klimatických výzev. Praha i Tchaj-wan právě v těchto oblastech uskutečňují řadu inovativních i ambiciózních...

Zastupitelé drželi minutu ticha za oběti ruské agrese

Dnes v 08:52

Již 26. jednání pražského zastupitelstva v tomto volebním bylo dnes ráno zahájeno minutou ticha za oběti ruské agrese.

Praha 13 umístila kontejner na uhynulé ptactvo

Dnes v 07:53

Na základě Nařízení Státní veterinární správy ČR k preventivnímu zamezení šíření nebezpečné nákazy ptačí chřipky radnice pro případnou potřebu umístila u hasičské zbrojnice v Tlumačovské ulici 2747/28 na Velké Ohradě kontejner na uhynulé ptactvo.

Praha 15 schválila pomoc spolkům

Dnes v 07:06

Rada městské části minulý týden na svém jednání schválila návrh Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů na vyhlášení dotačního programu na úhradu neinvestičních nákladů spolků, které působí v MČ Praha 15.

Centrem Prahy prošel pochod na podporu vězněného Navalného

Včera ve 23:03

Historickým centrem Prahy dnes prošel protestní pochod nazvaný Společně proti diktaturám.

Javor rostoucí v Anenském trojúhelníku se nakonec kácet nebude

Včera ve 22:47

Praha 1 plánovala při úpravách takzvaného Anenského trojúhelníku (parčík u Smetanova nábřeží vedle Pachtova paláce) pokácet javor, čímž by se uvolnila cesta pro budoucí zpřístupnění takzvaného čapadla (podchod pod vozovkou). Dnes večer radnice oznámila, že od kácení...

Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

Včera v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

Včera v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Další články
Nahoru