Dnes Středa - oblacno 2°C
Zítra Čtvrtek - polojasno -2°C
Středa 20. 1. 2021
Svátek má Ilona
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Bloky zůstanou stát na náměstí i bez stavebního povolení. Nepotřebují ho, opravil se úřad
Bloky na Sofijském náměstí. Foto(2x): Jan Puci

Bloky zůstanou stát na náměstí i bez stavebního povolení. Nepotřebují ho, opravil se úřad

V průběhu revitalizace Sofijského náměstí v Praze 12 bylo rozhodnuto o dodatečné instalaci umělecko-odpočinkového místa za více než čtvrt milionu korun. Jelikož nemělo stavební povolení, hrozilo, že bude muset být odstraněno. Nedávno však příslušný úřad rozhodl, že se nejedná o stavbu, ale mobiliář, takže takové povolení není potřeba. 

První fáze revitalizace modřanského náměstí v prostoru mezi Priorem a Českou poštou začala loni v říjnu a skončila letos v září. Stála necelých 36 milionů korun bez DPH. Pod projektem je podepsán architekt David Kraus a jeho ateliér Architektura.

posedove-bloky-sofijske-namesti-1 Na začátku letošního roku byla do projektu na Krausův návrh doplněna kombinace bloků s dřevěným obložením a bloků tvořených dlažbou identickou s dlažbou použitou na náměstí. Náklady na vybudování tohoto prvku s názvem Alea činily 264 tisíc korun bez DPH.

Toto umělecko-odpočinkové místo od počátku radnicí i architektem považováno za městský mobiliář, proto nebylo žádáno o stavební povolení. Tento názor ostateně potvrdil stavební úřad tím, že stavbu letos v září zkolaudoval.

Nicméně v průběhu podzimu došlo na základě podnětu občana, který vnímal stavbu jako nebezpečnou, k opětovnému šetření a stavební úřad shledal, že se jedná o černou stavbu, takže následně začal s Prahou 12 řízení o odstranění.

„V Praze 12 je to velké téma, protože se radnice rozhodla udeřit na developery, aby odvedla pozornost od svého prohřešku. Radnice by měla jít vždy všem příkladem, namísto toho manipuluje s fakty,“ napsal muž, jehož identitu server Pražský patriot zná.

Zmínkou o developerech narážel na spor Prahy 12 s firmou, která podle radnice zbourala předčasně budovu bývalé školky, aniž by byly splněny všechny potřebné náležitosti.

Radnice se po změně postoje stavebního úřadu rozhodla neprodleně požádat o dodatečné stavební povolení, aby nebylo pochyb o legálnosti prvku. Pokud by přesto stavební úřad došel k názoru, že je nutné prvek odstranit, byla připravena bloky někam přemístit.

Nakonec to však nebylo nutné. Stavební úřad provedl kontrolu projektové dokumentace a na druhou polovinu listopadu svolal místní šetření. Ze všech předložených dokumentů, výsledků místního šetření i z konzultace s nadřízeným orgánem vyplynulo, že se nejedná o stavbu, ale specifický městský mobiliář.

„Stavební úřad se uvedenou věcí zabýval, dospěl k závěru, že se nejedná o stavbu a zahájené řízení o odstranění zastavil,“ potvrdila serveru Pražský patriot Ivana Nidlová, vedoucí Oddělení stavebního řízení a speciální výstavby na úřadu Prahy 12.

Objekt tak zůstane nadále na svém místě, rozhodnutí stavebního úřadu nabylo právní moci 16. prosince.


Maraton Robothon 2021: Oslava sta let slova robot

Dnes v 07:41

V pátek 22. ledna odstartuje ze Švandova divadla inovační online maraton Robothon 2021 připomínající stoleté výročí vzniku slova robot, které se objevilo poprvé ve hře R.U.R. Karla Čapka v lednu 1921. Na Robothonu se proti sobě postaví týmy studentů českých vysokých...

Další články
Nahoru