Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - polojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Bloky zůstanou stát na náměstí i bez stavebního povolení. Nepotřebují ho, opravil se úřad
Bloky na Sofijském náměstí. Foto(2x): Jan Puci

Bloky zůstanou stát na náměstí i bez stavebního povolení. Nepotřebují ho, opravil se úřad

V průběhu revitalizace Sofijského náměstí v Praze 12 bylo rozhodnuto o dodatečné instalaci umělecko-odpočinkového místa za více než čtvrt milionu korun. Jelikož nemělo stavební povolení, hrozilo, že bude muset být odstraněno. Nedávno však příslušný úřad rozhodl, že se nejedná o stavbu, ale mobiliář, takže takové povolení není potřeba. 

První fáze revitalizace modřanského náměstí v prostoru mezi Priorem a Českou poštou začala loni v říjnu a skončila letos v září. Stála necelých 36 milionů korun bez DPH. Pod projektem je podepsán architekt David Kraus a jeho ateliér Architektura.

posedove-bloky-sofijske-namesti-1 Na začátku letošního roku byla do projektu na Krausův návrh doplněna kombinace bloků s dřevěným obložením a bloků tvořených dlažbou identickou s dlažbou použitou na náměstí. Náklady na vybudování tohoto prvku s názvem Alea činily 264 tisíc korun bez DPH.

Toto umělecko-odpočinkové místo od počátku radnicí i architektem považováno za městský mobiliář, proto nebylo žádáno o stavební povolení. Tento názor ostateně potvrdil stavební úřad tím, že stavbu letos v září zkolaudoval.

Nicméně v průběhu podzimu došlo na základě podnětu občana, který vnímal stavbu jako nebezpečnou, k opětovnému šetření a stavební úřad shledal, že se jedná o černou stavbu, takže následně začal s Prahou 12 řízení o odstranění.

„V Praze 12 je to velké téma, protože se radnice rozhodla udeřit na developery, aby odvedla pozornost od svého prohřešku. Radnice by měla jít vždy všem příkladem, namísto toho manipuluje s fakty,“ napsal muž, jehož identitu server Pražský patriot zná.

Zmínkou o developerech narážel na spor Prahy 12 s firmou, která podle radnice zbourala předčasně budovu bývalé školky, aniž by byly splněny všechny potřebné náležitosti.

Radnice se po změně postoje stavebního úřadu rozhodla neprodleně požádat o dodatečné stavební povolení, aby nebylo pochyb o legálnosti prvku. Pokud by přesto stavební úřad došel k názoru, že je nutné prvek odstranit, byla připravena bloky někam přemístit.

Nakonec to však nebylo nutné. Stavební úřad provedl kontrolu projektové dokumentace a na druhou polovinu listopadu svolal místní šetření. Ze všech předložených dokumentů, výsledků místního šetření i z konzultace s nadřízeným orgánem vyplynulo, že se nejedná o stavbu, ale specifický městský mobiliář.

„Stavební úřad se uvedenou věcí zabýval, dospěl k závěru, že se nejedná o stavbu a zahájené řízení o odstranění zastavil,“ potvrdila serveru Pražský patriot Ivana Nidlová, vedoucí Oddělení stavebního řízení a speciální výstavby na úřadu Prahy 12.

Objekt tak zůstane nadále na svém místě, rozhodnutí stavebního úřadu nabylo právní moci 16. prosince.


Autor: Jan Puci

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

Včera v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

24. června 2022 ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

24. června 2022 v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Hanspaulský festival

24. června 2022 v 11:16

Hudba, občerstvení a koutek pro děti 26. června na louce pod Hanspaulským zámečkem.

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

PIKI příběhy v parku Portheimka

23. června 2022 ve 13:35

Pátá městská část podpořila projekt „PIKI příběhy v parku“ nad nímž přezvali záštitu místostarostové Lukáš Herold a Lubomír Brož. Tento projekt tak úspěšně navazuje na jiné městské části Prahy. Na Smíchově je poprvé s cílem zavést novou letní tradici v parku...

Další články
Nahoru