dnes
Neděle - snih-dest
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
11°C
Blok prázdných radničních domů v historickém centru si pronajme univerzita
Domy u Staroměstského náměstí zejí zatím prázdnotou, nastěhuje se do nich Univerzita Karlova. Foto: archiv

Blok prázdných radničních domů v historickém centru si pronajme univerzita

Praha zřejmě pronajme blok radničních domů na Malém a Staroměstském náměstí Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která tam bude mít učebny i kabinety. Jediný dům, který si škola nepronajme, bude dům U Minuty. Domy jsou zhruba devět let prázdné a městu se je nedaří pronajmout. Původně v nich seděli magistrátní úředníci, ti se ale přestěhovali do Škodova paláce.

„Byla by to bohulibá záležitost a pro město by bylo optimální, aby tu sídlila škola a ne, aby tu byly luxusní byty, jak město před několika lety za minulých vedení plánovalo," řekl pražský radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Původní usnesení o stavbě bytů tak prý bude v budoucnu zrušeno. „V koalici nad záměrem nastěhování fakulty panuje politická shoda," řekl.

Kdy by se univerzita měla do domů nastěhovat, zatím není jasné. Fakulta se podle Wolfa ozvala městu se svým záměrem teprve před zhruba dvěma týdny. „Nyní čekáme, až nám předloží konkrétní záměr," řekl a doplnil, že poté začne město s fakultou jednat.

Pro město by nastěhování fakulty znamenalo obsazení prázdných domů i finanční úsporu. Dřívější záměr přestavby na byty počítal s investicí okolo půl miliardy korun z rozpočtu města. V případě nastěhování školy by si fakulta platila opravy sama.

„Druhým plusem záměru je, že by v případě nastěhování se školy do objektů a vzniku učeben či kabinetů nemusely být uvnitř historických domů prováděny tak zásadní zásahy jako při výstavbě bytů," dodal radní.

Blok radničních domů byl vystěhován v roce 2006 za tehdejšího primátora Pavla Béma (ODS), magistrátní úředníci se z něj tehdy stěhovali do nového sídla ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Město následně chtělo domy pronajmout návrhářce Blance Matragi, která ale od pronájmu ustoupila. Sešlo i z plánované výstavby bytů.

Radní dnes schválili i technologické propojení Staroměstské radnice a domu U Minuty, který přináleží k bloku radničních domů. Oba domy by měly mít společné technické zázemí, například kotelnu.


Další články
Nahoru