Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - oblacno 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Blízko stanice metra Luka postaví Praha 13 parkovací dům pro tři stovky aut
Parkovacích kapacit není v Praze 13 nazbyt, situaci by měla zlepšit výstavba parkovacích domů. Ilustrační foto: archiv P13

Blízko stanice metra Luka postaví Praha 13 parkovací dům pro tři stovky aut

V místě stávajícího parkoviště na Lukách, mezi ulicemi Mukařovského a Bellušova, se rozhodla Praha 13 postavit parkovací dům. Informovala o tom v tiskové zprávě mluvčí městské části Lucie Steinerová.

V současnosti je na prostranství mezi stanicemi metra Luka a Lužiny parkovací plocha pro 116 aut, chystaný parkovací dům číslo téměř ztrojnásobí na projektovaných 312 míst. Od prvopočátku byl celý projekt i budoucí provozní model konzultován s veřejností prostřednictvím zástupců společenství vlastníků přilehlých domů. 

„Jejich náměty a připomínky tak mohli být zohledněny hned na počátku a zakomponovány přímo do projektu,“ informovala Steinerová. 

Vlastní parkovací dům pro osobní automobily je navržen jako obdélníková dvoupodlažní budova o rozměrech 81,5×35,5 metru a výšky 8,02 m se dvěma otevřenými vertikálními schodišti. 

Součástí parkovacího domu bude i dobíjecí stanice pro elektromobily . Od nejbližšího bytového domu je umístěn ve vzdálenosti zhruba 30 metrů. Provozní režim parkovacího domu umožní zaparkovat jak řidičům z domů v sousedství, tak i širší veřejnosti.

Aktuálně byla dokončena projektová dokumentace pro stavební povolení a probíhá inženýrská činnost spočívající v zajištění potřebných stanovisek a vyjádření pro podání stavebního povolení. 

Předpokládané náklady na realizaci stavby jsou 100 milionů korun. Radnice žádá o dotaci magistrát, dle městské části zatím bez odezvy. „Jednám s náměstkem primátora pro dopravu Adamem Scheinherrem, jako městská část jsme určitě připraveni se na stavbě finančně podílet, ale věřím, že nás magistrát podpoří,“ sdělil starosta Prahy 13 David Vodrážka.   

Reálný termín vydání územního rozhodnutí je podle něj v prvním čtvrtletí roku 2022, poté bude následovat stavební řízení a vydání stavebního povolení ve třetím čtvrtletí. 

Následně proběhne dle zákona o veřejných zakázkách výběr dodavatele stavby v příslušných lhůtách, poté může být uzavřena smlouva o dílo a zahájena samotná stavba. 

Pokud celý proces proběhne bez zdržení, stavět by se mohlo začít na jaře 2023 a koncem téhož roku by měla být realizace stavby dokončena.

Na začátku prosince odstartovalo u stanice metra Nové Butovice budování nového parkovacího domu P+R. Po jeho dokončení, které je plánováno na jaře roku 2023, zde bude celkem 379 nových parkovacích stání.

Větší část míst bude sloužit pro záchytné parkoviště P+R s možností přestupu na metro B ve stanici Nové Butovice.

„Nový parkovací dům přinese parkovací místa rezidentům, to je pro nás stěžejní přínos. Věřím, že také pomůže řešit složitou situaci s parkováním u metra Nové Butovice, kam míří mnoho dojíždějících z okolí. Je ale nutné celou problematiku řešit komplexně, posílit parkovací kapacity i dalších částí Prahy 13 a nejbližšího okolí,“ řekl starosta Vodrážka.

 


Autor: Jan Puci

Praha 4: Do konce roku se konají na Spořilově farmářské trhy, pozor na dopravu

Včera ve 12:25

Z důvodu konání farmářských trhů bude pravidelně uzavírána horní část Roztylského náměstí při ulicích Boční I a Boční II – pod ulicí Hlavní, na Spořilově každou sobotu až do 23. prosince.

Začíná rekonstrukce části Prosecké

20. března 2023 ve 12:03

V sobotu 25. března začne rekonstrukce Prosecké ulice v Praze v úseku od křižovatky Prosecká x Vysočanská až po křižovatku ulic Prosecká x Na Vyhlídce x Nad Krocínkou. 

Rekonstrukce ulice U Nemocnice na Karlově náměstí

19. března 2023 v 07:16

Technická správa komunikací (TSK) zahájí ve čtvrtek 23. března další etapu rekonstrukce obvodové komunikace Karlova náměstí v jeho jižní části v úseku mezi ulicí Vyšehradskou a U Nemocnice.  

Začne rekonstrukce části Podbělohorské ulice

17. března 2023 v 09:18

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 20. března rekonstrukci vozovky a chodníků v ulici Podbělohorská v Praze 5, v úseku od křižovatky s ulicí Pod stadiony, cca 180 m směrem k ulici Smrčinská.

Lávka nad Petržílkovou ulicí bude uzavřena

15. března 2023 ve 21:33

Od čtvrtka 16. března od 8 hodin proběhne uzavírka lávky nad Petržílkovou ulicí.

Omezení provozu na Vinohradské

15. března 2023 v 17:23

Od pátku 17. do pondělí 20. března bude omezen provoz na komunikaci Vinohradská v Praze 2 před křižovatkou s Legerovou.

Praha 9: Rušení staré tramvajové zastávky Kbelská omezí dopravu

14. března 2023 v 08:50

V termínu od 17. března do 31. března bude v Praze 9 v Poděbradské ulici ve směru do centra zúžena vozovka o levý odbočovací pruh do Průmyslové ulice a ve směru z centra zúžena pouze na jeden jízdní pruh. Důvodem je rušení staré tramvajové zastávky MHD Kbelská. Městská část o tom informovala na...

Další články
Nahoru