Dnes Pátek - mlha 17°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 7. 10. 2022
Svátek má Justýna
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Blízko stanice metra Luka postaví Praha 13 parkovací dům pro tři stovky aut
Parkovacích kapacit není v Praze 13 nazbyt, situaci by měla zlepšit výstavba parkovacích domů. Ilustrační foto: archiv P13

Blízko stanice metra Luka postaví Praha 13 parkovací dům pro tři stovky aut

V místě stávajícího parkoviště na Lukách, mezi ulicemi Mukařovského a Bellušova, se rozhodla Praha 13 postavit parkovací dům. Informovala o tom v tiskové zprávě mluvčí městské části Lucie Steinerová.

V současnosti je na prostranství mezi stanicemi metra Luka a Lužiny parkovací plocha pro 116 aut, chystaný parkovací dům číslo téměř ztrojnásobí na projektovaných 312 míst. Od prvopočátku byl celý projekt i budoucí provozní model konzultován s veřejností prostřednictvím zástupců společenství vlastníků přilehlých domů. 

„Jejich náměty a připomínky tak mohli být zohledněny hned na počátku a zakomponovány přímo do projektu,“ informovala Steinerová. 

Vlastní parkovací dům pro osobní automobily je navržen jako obdélníková dvoupodlažní budova o rozměrech 81,5×35,5 metru a výšky 8,02 m se dvěma otevřenými vertikálními schodišti. 

Součástí parkovacího domu bude i dobíjecí stanice pro elektromobily . Od nejbližšího bytového domu je umístěn ve vzdálenosti zhruba 30 metrů. Provozní režim parkovacího domu umožní zaparkovat jak řidičům z domů v sousedství, tak i širší veřejnosti.

Aktuálně byla dokončena projektová dokumentace pro stavební povolení a probíhá inženýrská činnost spočívající v zajištění potřebných stanovisek a vyjádření pro podání stavebního povolení. 

Předpokládané náklady na realizaci stavby jsou 100 milionů korun. Radnice žádá o dotaci magistrát, dle městské části zatím bez odezvy. „Jednám s náměstkem primátora pro dopravu Adamem Scheinherrem, jako městská část jsme určitě připraveni se na stavbě finančně podílet, ale věřím, že nás magistrát podpoří,“ sdělil starosta Prahy 13 David Vodrážka.   

Reálný termín vydání územního rozhodnutí je podle něj v prvním čtvrtletí roku 2022, poté bude následovat stavební řízení a vydání stavebního povolení ve třetím čtvrtletí. 

Následně proběhne dle zákona o veřejných zakázkách výběr dodavatele stavby v příslušných lhůtách, poté může být uzavřena smlouva o dílo a zahájena samotná stavba. 

Pokud celý proces proběhne bez zdržení, stavět by se mohlo začít na jaře 2023 a koncem téhož roku by měla být realizace stavby dokončena.

Na začátku prosince odstartovalo u stanice metra Nové Butovice budování nového parkovacího domu P+R. Po jeho dokončení, které je plánováno na jaře roku 2023, zde bude celkem 379 nových parkovacích stání.

Větší část míst bude sloužit pro záchytné parkoviště P+R s možností přestupu na metro B ve stanici Nové Butovice.

„Nový parkovací dům přinese parkovací místa rezidentům, to je pro nás stěžejní přínos. Věřím, že také pomůže řešit složitou situaci s parkováním u metra Nové Butovice, kam míří mnoho dojíždějících z okolí. Je ale nutné celou problematiku řešit komplexně, posílit parkovací kapacity i dalších částí Prahy 13 a nejbližšího okolí,“ řekl starosta Vodrážka.

 


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru