dnes
Pondělí - obcasny-dest
18°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
18°C
pozítří
Středa - jasno
23°C
Blízko hlavního nádraží vzniká podél magistrály chodník, lidé doposavad chodili po obrubníku
Budování chodníku podél severojižní magistrály. V pozadí je hlavní nádraží. Foto: MHMP

Blízko hlavního nádraží vzniká podél magistrály chodník, lidé doposavad chodili po obrubníku

Hlavní město nechává stavět chodník u magistrály vedoucí od hlavního nádraží kolem Národního muzea na Vinohrady. Pěší tu nyní využívají obrubník, který je v některých místech jen 30 centimetrů široký. Po dokončení prací bude mít nejužší místo chodníku 175 centimetrů. Řidiči nepřijdou o žádný jízdní pruh, jen ty stávající budou zúženy. Nový chodník by měl být hotový zhruba za měsíc. Praha 2 o rozšíření tohoto nebezpečného místa usiluje dlouhodobě.

„Pražané se místu naučili říkat ,chodníček smrti´, ale tahle přezdívka už naštěstí brzy přestane platit. Chodník podél magistrály mezi hlavním nádražím a Národním muzeem rozšíříme tak, aby se po něm dalo pohybovat bezpečně, důstojně a bez strachu o život. Chodník využívají místní pro cestu na Vinohrady i turisté, pro které doteď první setkání s Prahou začínalo procházkou s kufry těsně okolo projíždějících aut a autobusů. Neubereme zároveň jediný jízdní pruh, jen upravíme jejich šířku. Na magistrále zůstane širší pravý jízdní pruh, aby tudy mohly bezpečně projíždět autobusy,“ řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). Nutno podotknout, že ve smyslu zákona zde žádný chodník nebyl, ale jen obrubník. Chodce na zákaz vstupu upozorňovaly značky z obou stran.

„Praha 2 již léta prosazuje řádný přístup na hlavní nádraží, které je až na část nové odbavovací haly celé na jejím území. Rozšíření chodníku nebylo mnoho let možné z dopravních důvodů. Státní správa i samospráva města zúžení dopravních pruhů odmítala s nemalým přispěním dopravní policie. Ta ve svém stanovisku tvrdila, že z dopravního hlediska by to bylo nebezpečné,“ uvedl místostarosta Prahy 2 pro oblast životního prostředí, oblast výstavby a územního rozvoje a pro oblast památkové péče Václav Vondrášek (ODS).

Městská část podle něj nechala již dříve zpracovat studie na zpřístupnění hlavního nádraží z východní strany a od Vinohradské. Praha 2 také prosadila stavbu lávky nad kolejištěm podél magistrály, která by zajistila přístup k hlavnímu nádraží z východní strany a z Vinohradské ulice. Stavět se měla začít loni. Podle radnice chce ale nad kolejištěm hlavního nádraží postavit společnost Penta nový palác. Zastřešení kolejí mezi ulicemi Španělská, Legerova a Vinohradská a následnou výstavbu na vzniklé ploše mají v plánu jako společný projekt České dráhy, Penta a Sudop Group.

„Jakékoli podobné opatření vedoucí ke zvýšení bezpečnosti v dopravě vítám. Jen doufám, že odtud chodce za chvíli nevytlačí kola a koloběžky,“ konstatoval k budování chodníku místostarosta Prahy 2 pro oblast dopravy a oblast financí a investic Jan Korseska (ODS).

Stavba chodníku navazuje na rekonstrukci prostoru mezi Národním muzeem a jeho Novou budovou. „Použijeme zde stejnou dlažbu jako u muzejní oázy. Asfalt nahradí krásná žula z Mrákotína,“ dodal náměstek Adam Scheinherr.


Bouřka zkomplikovala v Praze provoz na čtyřech nádražích

Včera ve 21:38

Bouřka, která dnes vpodvečer zasáhla hlavní město, zkomplikovala provoz na celkem čtyřech velkých pražských nádražích. Kvůli výpadku dodávek elektřiny byl zastaven na půl hodiny provoz některých vlaků.

Zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech v Praze končí

Včera ve 21:11

Na základě informace vydané dnes Českým hydrometeorologickým ústavem končí platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru na území Prahy v pondělí 3. srpna 2020 v 02:00 hodin. 

Na radnici Prahy 10 bude vyvěšena romská vlajka k uctění obětí holokaustu

31. července 2020 ve 12:48

Městská část Praha 10 se tuto neděli připojí ke vzpomínce na tragédii více než půl milionu Romů a Sintů zavražděných v nacistických koncentračních táborech. Na zdejší radnici bude vyvěšena romská vlajka, aby připomněla systematickou likvidaci tohoto etnika během druhé...

Na Prokopově náměstí bude působit ScioŠkola, rozhodli radní Prahy 3

30. července 2020 v 16:36

Společnost Scio se dohodla s Prahou 3 na pronájmu prostor pro svou střední školu. Pronájem budovy na Prokopově náměstí na pět let s možností prodloužení dnes schválili radní městské části. 

Další články
Nahoru