Dnes Úterý - bourky 19°C
Zítra Středa - jasno 22°C
Úterý 17. 5. 2022
Svátek má Aneta
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Blíží se Světový den mokřadů
V dnešní době význam mokřadů stále roste. Foto: NF Veolia

Blíží se Světový den mokřadů

Druhého února si celý svět připomíná Světový den mokřadů na památku podepsání Ramsarské úmluvy o mokřadech 2. února 1971. Malá skupina environmentalistů tento den podepsala mezinárodní smlouvu na Ramsarském kongresu v Íránu. Den mokřadů byl ustanoven, aby zvyšoval povědomí o jejich hodnotě pro lidstvo a planetu.

V dnešní době, kdy se nedostatek vody stává celosvětovou hrozbou, význam mokřadů stále roste. Představují přirozenou zásobárnu vody v krajině a mají i mimořádnou schopnost vodu zadržovat, například v období záplav, a poskytují domov mnoha vzácným či ohroženým druhům rostlin a živočichů, hub a mikroorganismů. 

Nadační fond Veolia se na podzim roku 2018 připojil k Českému svazu ochránců přírody (ČSOP), který vyhledává vhodné lokality, následně je vykupuje a dlouhodobě chrání, tím je i uchovává pro přírodu. Projekt ČSOP už od svého počátku zachránil 60 hektarů mokřadů, které navždy zůstanou přírodě.

Jednou z pomocí je i projekt Nadačního fondu Veolia pod názvem Vraťme vodu přírodě. Unikátní sbírka nadačního fondu, jejímž cílem je pomoc zachovat cenné přírodní lokality u nás.

Podpořit ochranu české přírody můžete zakoupením některého z dárkových předmětů v nadačním e-shopu.

Karafa s básničkou
karafa-basnicka V nabídce najdete křišťálové karafy na vodu. Nově i designové karafy s verši básně od známého spisovatele Petra Stančíka. Karafa podle návrhu sklářské výtvarnice Dominiky Petrtýlové tvarově vychází z tradičních nádob na léčiva a lze ji uzavřít skleněným víčkem.

Motivy ilustrátorky Galiny Miklínové
Karafy by Galina Miklínová jsou v e-shopu dvě, jedna s motivem ptáčků a druhá s motivem mokřadu. Obě karafy ještě doplní třetí, s motivem rozkvetlé louky.

Spisovatel Petr Stančík a ilustrátorka Galina Miklínová jsou spoluautory čtyř knížek pro děti…H2O a…. H2O není jen chemický vzorec vody, ale také zkratka jmen kamarádů Huga, Huberta a Ofélie.

Všechny čtyři díly, H2O a tajná vodní mise, H2O a poklad šíleného oka, H2O a pastýřové snů, H2O a záhada Zlaté slzy udělají radost dětem a zároveň je zábavnou formou poučí.


Autor: Alo

Albertovský den podpoří pacienty po úrazech mozku

14. května 2022 v 19:49

Chcete se pobavit, zasoutěžit si a zároveň proniknout do života lidí po poškození mozku? Zajímá vás, jak nejlépe pečovat o pacienty po úrazech mozku a cévních mozkových příhodách a jak je pomoci začlenit zpět do běžného života? Nenechte si ujít Albertovský den, který 18. května pořádají Klinika...

Zelenou polévku vaří Jan Punčochář

29. dubna 2022 v 09:37

Pokud plánujete o víkendu vyrazit na sběr jarních bylin, můžete vedle kopřiv sbírat i populární medvědí česnek. Známý šéfkuchař a také ambasador Veolie Jan Punčochář připravil recept na krémovou polévku z medvědího česneku a špenátu.

Další články
Nahoru