Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - skorojasno 3°C
Pátek 23. 2. 2024
Svátek má Svatopluk
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Blíží se Světový den mokřadů
V dnešní době význam mokřadů stále roste. Foto: NF Veolia

Blíží se Světový den mokřadů

Druhého února si celý svět připomíná Světový den mokřadů na památku podepsání Ramsarské úmluvy o mokřadech 2. února 1971. Malá skupina environmentalistů tento den podepsala mezinárodní smlouvu na Ramsarském kongresu v Íránu. Den mokřadů byl ustanoven, aby zvyšoval povědomí o jejich hodnotě pro lidstvo a planetu.

V dnešní době, kdy se nedostatek vody stává celosvětovou hrozbou, význam mokřadů stále roste. Představují přirozenou zásobárnu vody v krajině a mají i mimořádnou schopnost vodu zadržovat, například v období záplav, a poskytují domov mnoha vzácným či ohroženým druhům rostlin a živočichů, hub a mikroorganismů. 

Nadační fond Veolia se na podzim roku 2018 připojil k Českému svazu ochránců přírody (ČSOP), který vyhledává vhodné lokality, následně je vykupuje a dlouhodobě chrání, tím je i uchovává pro přírodu. Projekt ČSOP už od svého počátku zachránil 60 hektarů mokřadů, které navždy zůstanou přírodě.

Jednou z pomocí je i projekt Nadačního fondu Veolia pod názvem Vraťme vodu přírodě. Unikátní sbírka nadačního fondu, jejímž cílem je pomoc zachovat cenné přírodní lokality u nás.

Podpořit ochranu české přírody můžete zakoupením některého z dárkových předmětů v nadačním e-shopu.

Karafa s básničkou
karafa-basnicka V nabídce najdete křišťálové karafy na vodu. Nově i designové karafy s verši básně od známého spisovatele Petra Stančíka. Karafa podle návrhu sklářské výtvarnice Dominiky Petrtýlové tvarově vychází z tradičních nádob na léčiva a lze ji uzavřít skleněným víčkem.

Motivy ilustrátorky Galiny Miklínové
Karafy by Galina Miklínová jsou v e-shopu dvě, jedna s motivem ptáčků a druhá s motivem mokřadu. Obě karafy ještě doplní třetí, s motivem rozkvetlé louky.

Spisovatel Petr Stančík a ilustrátorka Galina Miklínová jsou spoluautory čtyř knížek pro děti…H2O a…. H2O není jen chemický vzorec vody, ale také zkratka jmen kamarádů Huga, Huberta a Ofélie.

Všechny čtyři díly, H2O a tajná vodní mise, H2O a poklad šíleného oka, H2O a pastýřové snů, H2O a záhada Zlaté slzy udělají radost dětem a zároveň je zábavnou formou poučí.


Autor: Alo

Do projektu Mládež v kraji se zapojila Praha 10

Dnes v 07:15

Praha 10 se zapojila do projektu Mládež v kraji. Jeho prostřednictvím bude možné finančně podpořit veřejně prospěšné projekty mladých lidí.

Studenti v roli astronautů. Úniková hra představí, jak se žije na vesmírné stanici

Včera ve 13:31

Průběh kosmického letu, běžný život na oběžné dráze, ale i nebezpečí a rizika, kterým mohou astronauti čelit, představuje nová aplikace využívající virtuální realitu. Na jejím vzniku se podíleli výzkumníci z katedry počítačové grafiky a interakce Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze ve spolupráci...

Jak vybrat tu správnou základní školu pro prvňáčka

Včera v 10:08

Je lepší státní, nebo soukromá škola? Zvolit alternativní vzdělávání, nebo raději klasiku? Anebo vzdělávat dítě doma a do institucí vůbec neposílat? Jak se v tom mají rodiče orientovat?

Fakultní nemocnice v Motole opět obhájila akreditaci

19. února 2024 v 11:02

Ve dnech 22. – 25. ledna proběhlo ve Fakultní nemocnici v Motole akreditační šetření zahrnující hodnocení kvality a bezpečí poskytované péče. Certifikát hodnocení kvality a bezpečí lůžkové zdravotní péče obhájila nemocnice na další tři roky.

Kurz první pomoci dětem

18. února 2024 v 09:09

V kurzu se v sobotu 24. února naučíte nejen pomoci svému či jinému dítěti při úrazech, nehodách či náhlých nemocech, ale především zvládnout obrovský stres, který z dané situace vyplývá a který mnohdy rozhoduje o tom, jak moc správně budete schopný na místě...

Podvečery pro rodinu o rodině: Setkání s Hanou Fifkovou

15. února 2024 v 07:37

Odbor sociálních věcí a zdravotnictví radnice Prahy 8 a místostarostka Vladimíra Ludková (ODS) zvou na Podvečery pro rodinu o rodině.

Nemocnice Na Františku zkrátila čekací doby na ortopedické zákroky

13. února 2024 ve 12:18

Ortopedické oddělení Nemocnice Na Františku v Praze 1 zkrátilo čekací doby na nejvíce žádané operační zákroky, jako jsou artroskopie nebo totální kloubní náhrady.

Vše o úsporném bydlení

12. února 2024 v 09:56

Nechte si poradit, jak vybudovat moderní úsporné bydlení. Zúčastněte se už tento týden 15. – 17. února veletrhů FOR PASIV a FOR WOOD, které se konají ve výstavním areálu v Letňanech. Různě zaměřené expozice vám představí to nejlepší z nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb a...

Další články
Nahoru