Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Blíží se Světový den mokřadů
V dnešní době význam mokřadů stále roste. Foto: NF Veolia

Blíží se Světový den mokřadů

Druhého února si celý svět připomíná Světový den mokřadů na památku podepsání Ramsarské úmluvy o mokřadech 2. února 1971. Malá skupina environmentalistů tento den podepsala mezinárodní smlouvu na Ramsarském kongresu v Íránu. Den mokřadů byl ustanoven, aby zvyšoval povědomí o jejich hodnotě pro lidstvo a planetu.

V dnešní době, kdy se nedostatek vody stává celosvětovou hrozbou, význam mokřadů stále roste. Představují přirozenou zásobárnu vody v krajině a mají i mimořádnou schopnost vodu zadržovat, například v období záplav, a poskytují domov mnoha vzácným či ohroženým druhům rostlin a živočichů, hub a mikroorganismů. 

Nadační fond Veolia se na podzim roku 2018 připojil k Českému svazu ochránců přírody (ČSOP), který vyhledává vhodné lokality, následně je vykupuje a dlouhodobě chrání, tím je i uchovává pro přírodu. Projekt ČSOP už od svého počátku zachránil 60 hektarů mokřadů, které navždy zůstanou přírodě.

Jednou z pomocí je i projekt Nadačního fondu Veolia pod názvem Vraťme vodu přírodě. Unikátní sbírka nadačního fondu, jejímž cílem je pomoc zachovat cenné přírodní lokality u nás.

Podpořit ochranu české přírody můžete zakoupením některého z dárkových předmětů v nadačním e-shopu.

Karafa s básničkou
karafa-basnicka V nabídce najdete křišťálové karafy na vodu. Nově i designové karafy s verši básně od známého spisovatele Petra Stančíka. Karafa podle návrhu sklářské výtvarnice Dominiky Petrtýlové tvarově vychází z tradičních nádob na léčiva a lze ji uzavřít skleněným víčkem.

Motivy ilustrátorky Galiny Miklínové
Karafy by Galina Miklínová jsou v e-shopu dvě, jedna s motivem ptáčků a druhá s motivem mokřadu. Obě karafy ještě doplní třetí, s motivem rozkvetlé louky.

Spisovatel Petr Stančík a ilustrátorka Galina Miklínová jsou spoluautory čtyř knížek pro děti…H2O a…. H2O není jen chemický vzorec vody, ale také zkratka jmen kamarádů Huga, Huberta a Ofélie.

Všechny čtyři díly, H2O a tajná vodní mise, H2O a poklad šíleného oka, H2O a pastýřové snů, H2O a záhada Zlaté slzy udělají radost dětem a zároveň je zábavnou formou poučí.


Autor: Alo

Lidé s epilepsií se rozvádějí častěji než zdraví lidé, ukázala studie

26. září 2022 v 11:48

Společenské stigma provází lidi s epilepsií často od útlého dětství. Kvůli nízkému sebevědomí a nepochopení okolí tak mohou mít problém s navázáním partnerských vztahů. Podle brazilské studie „Rodinný stav pacientů s epilepsií: Faktory a kvalita života“ čelí lidé s epilepsií dokonce vyššímu riziku...

Nová pobytová služba pro dospělé s autismem

23. září 2022 v 11:40

Diakonie Praha ve spolupráci s hlavním městem slavnostně otevřela novou pobytovou sociální službu pro Pražany s těžší formou autismu, kteří potřebují individuální, intenzívní, a hlavně neustálou péči. Nový Domov Daniela ve Stodůlkách vznikl jako dostavba a sloužit bude od...

Pozor na záměnu plicních nemocí s postcovidovým syndromem, varují pneumologové

12. září 2022 v 11:08

Za potížemi s dýcháním nemusí být vždy postcovidový syndrom– varují plicní lékaři. Poslední dva roky jim do ordinací chodí pacienti, u nichž došlo k záměně vážné plicní choroby, jakou je například idiopatická plicní fibróza (IPF), za postcovidový syndrom. Člověka, který přijde k lékaři s potížemi...

Další články
Nahoru