Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 12°C
Neděle 26. 3. 2023
Svátek má Emanuel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Blíží se Světový den mokřadů
V dnešní době význam mokřadů stále roste. Foto: NF Veolia

Blíží se Světový den mokřadů

Druhého února si celý svět připomíná Světový den mokřadů na památku podepsání Ramsarské úmluvy o mokřadech 2. února 1971. Malá skupina environmentalistů tento den podepsala mezinárodní smlouvu na Ramsarském kongresu v Íránu. Den mokřadů byl ustanoven, aby zvyšoval povědomí o jejich hodnotě pro lidstvo a planetu.

V dnešní době, kdy se nedostatek vody stává celosvětovou hrozbou, význam mokřadů stále roste. Představují přirozenou zásobárnu vody v krajině a mají i mimořádnou schopnost vodu zadržovat, například v období záplav, a poskytují domov mnoha vzácným či ohroženým druhům rostlin a živočichů, hub a mikroorganismů. 

Nadační fond Veolia se na podzim roku 2018 připojil k Českému svazu ochránců přírody (ČSOP), který vyhledává vhodné lokality, následně je vykupuje a dlouhodobě chrání, tím je i uchovává pro přírodu. Projekt ČSOP už od svého počátku zachránil 60 hektarů mokřadů, které navždy zůstanou přírodě.

Jednou z pomocí je i projekt Nadačního fondu Veolia pod názvem Vraťme vodu přírodě. Unikátní sbírka nadačního fondu, jejímž cílem je pomoc zachovat cenné přírodní lokality u nás.

Podpořit ochranu české přírody můžete zakoupením některého z dárkových předmětů v nadačním e-shopu.

Karafa s básničkou
karafa-basnicka V nabídce najdete křišťálové karafy na vodu. Nově i designové karafy s verši básně od známého spisovatele Petra Stančíka. Karafa podle návrhu sklářské výtvarnice Dominiky Petrtýlové tvarově vychází z tradičních nádob na léčiva a lze ji uzavřít skleněným víčkem.

Motivy ilustrátorky Galiny Miklínové
Karafy by Galina Miklínová jsou v e-shopu dvě, jedna s motivem ptáčků a druhá s motivem mokřadu. Obě karafy ještě doplní třetí, s motivem rozkvetlé louky.

Spisovatel Petr Stančík a ilustrátorka Galina Miklínová jsou spoluautory čtyř knížek pro děti…H2O a…. H2O není jen chemický vzorec vody, ale také zkratka jmen kamarádů Huga, Huberta a Ofélie.

Všechny čtyři díly, H2O a tajná vodní mise, H2O a poklad šíleného oka, H2O a pastýřové snů, H2O a záhada Zlaté slzy udělají radost dětem a zároveň je zábavnou formou poučí.


Autor: Alo

Praha 4 instaluje na hřiště nové workoutové prvky

Včera ve 13:08

Vybavení několika oblíbených sportovišť v Praze 4 doplní v letošní sezóně nové workoutové prvky. Rozšíření počtu veřejných hřišť, na kterých budou návštěvníkům k dispozici i konstrukce pro posilování s vlastní vahou již schválila rada městské části.

Tip: Astrovíkend v Příbrami

21. března 2023 ve 20:03

V Estrádním sále Divadla A. Dvořáka v Příbrami se koná již tuto sobotu 25. března Astrovíkend. Od 10 hodin jsou pro zájemce připraveny přednášky, meditace, workshopy nebo prodej hand made výrobků.

Praha 14 pomáhá s prevencí

21. března 2023 v 19:07

Praha 14 se každoročně připojuje k preventivním aktivitám v oblasti prevence nádorových onemocnění. Pravidelně vyhlašuje program, jehož cílem je podpořit prevenci nádorového onemocnění prsu prostřednictvím finančního příspěvku určeného na kvalifikované...

Praha 9 připravuje Velikonoční potravinovou sousedskou sbírku

19. března 2023 v 10:17

Na úterý 4. dubna připravila radnice Prahy 9 Velikonoční potravinovou sbírku. Sbírat se budou trvanlivé potraviny a hygienické potřeby. Sbírka je určena pro seniory v nouzi, samoživitele a klienty Armády spásy.

Adapterra Awards hledá v Praze projekty zaměřené proti suchu, přehřívání nebo záplavám

19. března 2023 v 07:26

Až do 31. března je stále možné nominovat administrativní budovy, domy, veřejná prostranství, parky, úpravy řek či území v krajině do 5. ročníku celostátní soutěže Adapterra Awards, kterou pořádá Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting. Jednat se má o již realizované projekty...

Den pro zdraví v Praze 6

17. března 2023 ve 20:13

Ve středu 22. března se od 9:30 hodin koná na hřišti Aritmy v Praze 6 – Vokovicích Den pro zdraví.

Další články
Nahoru