Dnes Pondělí - prehanky-dest 19°C
Zítra Úterý - bourky 19°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
FestivalyPražský životPřednášky

Blíží se Festival muzejních nocí, svá muzea zpřístupní i 1. lékařská fakulta UK

3. 6. 2022
Na letošním Festivalu muzejních nocí ani letos nebude chybět 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. V pátek 3. června od 19. do 23. hodiny zpřístupní fakulta veřejnosti Muzeum srovnávací anatomie, Stomatologické muzeum a Faustův dům. Ještě předtím si mohou zájemci vyslechnout přednášky ve velké posluchárně Anatomického ústavu. 

Dozví se tu, proč jsou anatomické exponáty inspirativním oknem do evoluce, jak probíhala před více než čtyřmi sty lety první veřejná pitva a také něco z historie patologie.

„Po delší odmlce, způsobené epidemickým režimem, se budou moci zájemci z řad veřejnosti díky Festivalu muzejních nocí opět podívat na místa, která jsou jinak otevřena především studentům medicíny, vědcům a lékařům,“ předesílá děkan 1. LF UK prof. Martin Vokurka.

Jedním z těchto míst je Muzeum srovnávací anatomie 1. LF UK, které má tradici již od poloviny 19. století. Návštěvnici zde naleznou unikátní exponáty živočichů, kterým dnes hrozí vyhynutí nebo již vyhynuli, preparáty různých orgánů lidského těla a velkou atrakcí je také zavěšená kostra plejtváka malého s některými zachovalými tkáněmi. Stomatologické muzeum 1. LF UK zase obsahuje jedinečnou sbírku přístrojů a lidských i zvířecích zubů.

Návštěvníky také tradičně láká proslulý Faustův dům alias „Fausťák“ na Karlově náměstí
Podle známé pověsti si z druhého patra nárožní věže právě tohoto domu měl Mefistofeles odnést Fausta odnést do pekel. Na omítce klenby věže se od té doby objevují nevysvětlitelné skvrny. V současnosti má budovu v nájmu fakulta a sídlí zde mimo jiné také Akademický klub 1. LF UK, ve kterém se pořádají různé besedy a kulturní programy.

Bohatý program a přednášky
Ve dvoře Anatomického ústavu a v budově děkanátu 1. LF UK, kde sídlí Stomatologické muzeum, bude po celou dobu trvání připraven doprovodný program se medicínskou tématikou. Medici a zaměstnanci fakulty připraví pro návštěvníky exkurz do prevence rakoviny prsou a varlat, improvizovanou chemickou laboratoř nebo nácvik odběru krve z ruky. Ve dvoře bude navíc probíhat také grilování s možností dalšího občerstvení.

Ještě než se otevřou brány muzeí, proběhnou v Anatomickém ústavu tři přednášky. Přednosta ústavu doc. Ondřej Naňka připomene průběh a význam první veřejné pitvy, kterou v roce 1600 provedl Ján Jesenský, Anatomické muzeum jakožto inspirativní okno do evoluce přiblíží dr. Ivo Klepáček a stoletou historii Hlavova ústavu, kde sídlí Ústav patologie 1. LF UK a VFN, nastíní doc. Kristýna Němejcová spolu s dr. Michaelou Bártů.

Na tyto přednášky je nutno se registrovat na e-mail olga.brazinova@lf1.cuni.cz.

1-lf-muzejni-noc


Autor: Alo

Festival KoresponDance zve na mezinárodní současný tanec, pohybové divadlo i nový cirkus

Dnes ve 20:07

Mašiny, kabely či cívky se stanou kulisami první části mezinárodního festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance, který vstupuje do své první dekády. Jeho představení se odehrají v neobvyklém továrním prostoru Prakab Pražské kabelovny za plného...

Oslava příchodu léta na festivalu radosti

Dnes v 16:34

Začátek prázdnin v Praze nabízí festival vozů Ratha yatra, kde vás čeká zpěv, tanec a vynikající jídlo zdarma.

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

Včera ve 13:47

Druhá městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

Včera ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

Včera v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

Včera v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

25. června 2022 v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

24. června 2022 ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

24. června 2022 v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Další články
Nahoru