Dnes Úterý - zatazeno 2°C
Zítra Středa - zatazeno 1°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
FestivalyPražský životPřednášky

Blíží se Festival muzejních nocí, svá muzea zpřístupní i 1. lékařská fakulta UK

3. 6. 2022
Na letošním Festivalu muzejních nocí ani letos nebude chybět 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. V pátek 3. června od 19. do 23. hodiny zpřístupní fakulta veřejnosti Muzeum srovnávací anatomie, Stomatologické muzeum a Faustův dům. Ještě předtím si mohou zájemci vyslechnout přednášky ve velké posluchárně Anatomického ústavu. 

Dozví se tu, proč jsou anatomické exponáty inspirativním oknem do evoluce, jak probíhala před více než čtyřmi sty lety první veřejná pitva a také něco z historie patologie.

„Po delší odmlce, způsobené epidemickým režimem, se budou moci zájemci z řad veřejnosti díky Festivalu muzejních nocí opět podívat na místa, která jsou jinak otevřena především studentům medicíny, vědcům a lékařům,“ předesílá děkan 1. LF UK prof. Martin Vokurka.

Jedním z těchto míst je Muzeum srovnávací anatomie 1. LF UK, které má tradici již od poloviny 19. století. Návštěvnici zde naleznou unikátní exponáty živočichů, kterým dnes hrozí vyhynutí nebo již vyhynuli, preparáty různých orgánů lidského těla a velkou atrakcí je také zavěšená kostra plejtváka malého s některými zachovalými tkáněmi. Stomatologické muzeum 1. LF UK zase obsahuje jedinečnou sbírku přístrojů a lidských i zvířecích zubů.

Návštěvníky také tradičně láká proslulý Faustův dům alias „Fausťák“ na Karlově náměstí
Podle známé pověsti si z druhého patra nárožní věže právě tohoto domu měl Mefistofeles odnést Fausta odnést do pekel. Na omítce klenby věže se od té doby objevují nevysvětlitelné skvrny. V současnosti má budovu v nájmu fakulta a sídlí zde mimo jiné také Akademický klub 1. LF UK, ve kterém se pořádají různé besedy a kulturní programy.

Bohatý program a přednášky
Ve dvoře Anatomického ústavu a v budově děkanátu 1. LF UK, kde sídlí Stomatologické muzeum, bude po celou dobu trvání připraven doprovodný program se medicínskou tématikou. Medici a zaměstnanci fakulty připraví pro návštěvníky exkurz do prevence rakoviny prsou a varlat, improvizovanou chemickou laboratoř nebo nácvik odběru krve z ruky. Ve dvoře bude navíc probíhat také grilování s možností dalšího občerstvení.

Ještě než se otevřou brány muzeí, proběhnou v Anatomickém ústavu tři přednášky. Přednosta ústavu doc. Ondřej Naňka připomene průběh a význam první veřejné pitvy, kterou v roce 1600 provedl Ján Jesenský, Anatomické muzeum jakožto inspirativní okno do evoluce přiblíží dr. Ivo Klepáček a stoletou historii Hlavova ústavu, kde sídlí Ústav patologie 1. LF UK a VFN, nastíní doc. Kristýna Němejcová spolu s dr. Michaelou Bártů.

Na tyto přednášky je nutno se registrovat na e-mail olga.brazinova@lf1.cuni.cz.

1-lf-muzejni-noc


Autor: Alo

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

Včera v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

Včera v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

Včera v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Přednáška: Betonová Praha 70. a 80. let

25. listopadu 2022 ve 12:08

Barevnost architektury 60. let byla násilně upozaděna vpádem okupačních vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Následující éra normalizace se nesla ve znamení šedého chladného betonu, který charakterizoval snahu o znovu nastolení pořádku ve společnosti.

Výstava: Betlémy – živá tradice

25. listopadu 2022 v 08:34

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou tradici betlémářství. Výstava je připravená ve spolupráci se Spolkem českých betlémářů a seznamuje návštěvníky s tradicí stavění betlémů, která je na našem území dosud živá. Představuje pestrou škálu materiálů, jejich užití...

Fakulta dopravní ČVUT zve na Den otevřených dveří

24. listopadu 2022 ve 14:42

Doprava tu s námi vždy byla a hýbala světem. Ovlivňuje každého z nás a je tak společenským tématem, proto Fakulta dopravní ČVUT v Praze odstartovala na podzim letošního roku, pro studenty středních škol, novou kampaň „Rozhýbej budoucnost“. 

PVK: Přehled plánovaných výluk na 48. týden

24. listopadu 2022 v 10:42

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Podzimní MINT Market v Pražské tržnici

24. listopadu 2022 v 09:58

MINT Market, trh s autorským designem a módou, oživí v pátek i v sobotu 25. – 26.listopadu holešovickou tržnici. Tentokrát se uskuteční v renovované Hale číslo 13, kde vyroste více než sto stánků nezávislých tvůrců.

Jihovýchodní část Prahy je bez dodávek tepla

24. listopadu 2022 v 09:21

V jihovýchodní části Prahy jsou od dnešní noci přerušeny dodávky tepla od společnosti Pražská teplárenská. Výpadek se týká asi 10 000 domácností mimo jiné na Jižním Městě, v Modřanech, Krči a Vršovicích. ČTK to řekl Pavel Maďar, vedoucí odboru prodeje tepla Pražské teplárenské. Odstávka by měla...

Další články
Nahoru