dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Blíží se epidemie? Počty akutních respiračních infekcí stouply v Praze o čtvrtinu
Ilustrační obrázek: freeimages

Blíží se epidemie? Počty akutních respiračních infekcí stouply v Praze o čtvrtinu

V Praze stouply o čtvrtinu počty akutních respiračních infekcí, nejvíc hlášených případů je u dospělých od 25 do 59 let, a dětí do pěti let věku, u nichž je také nejvíc komplikací. ČTK to řekla Alena Olexová z Hygienické stanice hl.m.Prahy. Epidemie zatím není, čeká se během února, dodala.

„Celkově v pátém kalendářním týdnu máme hlášeno v Praze 2073 pacientů s akutními respiračními infekcemi, to je 1281 na 100 000 obyvatel. Je to nárůst oproti předchozímu týdnu o 23,7 procenta," upřesnila.

V celkovém počtu je i 75 pacientů s chřipkou, to je 46 případů na 100 000 obyvatel. Komplikovaných průběhů s nutností léčby v nemocnicí na JIP bylo 45, nikdo na chřipku nezemřel.

Největší nárůst, o 32 procent, je oproti předchozímu týdnu u lidí od 25 do 59 let, a o 25,7 procenta u dětí do pěti let věku. „Nemocných školáků je zhruba stejně jako v předchozím týdnu, velký skok je ale u dospělých," poznamenala odbornice. Vysvětlila to tím, že nákaza se šíří v rodinách, nemocné děti nakazí všechny dospělé kolem sebe.

Skutečná nemocnost dospělých je podle Olexové zřejmě mnohem vyšší, než uvádějí statistiky, protože hodně lidí lehčí příznaky přechází. K lékaři se vydají až ti, kteří už to nezvládají.


Další články
Nahoru