Dnes Čtvrtek - polojasno 29°C
Zítra Pátek - bourky 27°C
Čtvrtek 30. 6. 2022
Svátek má Šárka
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Blíží se doba novoročních předsevzetí. Podle Havrdové sami ovlivníme, zda budou mít jepičí život
Jana Havrdová, propagátorka zdravého životního a spoluzakladatelka České komory fitness. Zdroj foto: Zuzana Rybářová / se svolením Jany Havrdové

Blíží se doba novoročních předsevzetí. Podle Havrdové sami ovlivníme, zda budou mít jepičí život

Blíží se konec letošního roku a s příchodem toho dalšího se řada lidí pokusí „se sebou něco udělat“, dá si různá předsevzetí. Ta se každý rok z velké části týkají našeho těla, váhy, fyzické kondice. Po vánočním lenošení a kalorickém stravování si dáváme předsevzetí začít pravidelně sportovat a zhubnout, dostat se do formy. Zeptali jsme se proto prezidentky „Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz“ Jany Havrdové, jak to udělat, abychom s naším odhodláním neskončili ještě dřív, než pořádně začneme.    

„Pro běžný život není dnes potřeba moc pohybu. Vše dokážeme vyřešit od počítače a nemusíme od něj ani vstávat. Takto nás ale příroda nenaprogramovala. Lidé potřebují pravidelnou pohybovou aktivitu, aby mohli dobře, kvalitně a dlouho žít. Naše tělo pohyb potřebuje. Přirozená potřeba pohybu dnes klesá a my ho do našeho života musíme znovu vrátit. Není to ale jednoduché – všichni musíme překonat lenost a nedostatek času, protože máme spoustu jiné práce, než se jít každý den projít, zacvičit si, zkrátka být vědomě aktivní,“ sdělila Havrdová. 

Podle ní dvě třetiny Čechů přitom vůbec nesportují, což se následně projevuje ve výskytu civilizačních onemocnění. „O pravidelném pohybu přitom můžeme mluvit jako o léku. Kdo se hýbe, je v dobré kondici a případné nemoci lépe zvládne. Pravidelný pohyb je elixír dlouhodobého zdraví i okamžitého přísunu energie a pocitu radosti,“ pokračuje. 

Podle Havrdové je dobré se sportování věnovat ráno, kdy máme nejvíc energie a hlava ještě není zatížená pracovními úkoly. „V průběhu dne pak přibývají povinnosti, naše vůle slábne a je velmi snadné vynechat pravidelné cvičení s výmluvou na množství práce,“ připomíná. 

Ať už chodíme do fitness centra, navštěvujeme plavecký bazén nebo třeba tenisový kurt, mělo by být místo naší sportovní aktivity co nejblíže bydlišti. Pokud je cesta komplikovaná a doprava zdlouhavá, snadno se na to sami sobě vymluvíte,“ připomíná Havrdová. 

Dobrý nápad je podle ní se za vynaloženou sportovní námahu odměnit. Ale ne zákuskem, ale třeba rychlou kávou s někým blízkým. Anebo třeba zajít do sauny, kde si unavené svaly odpočinou.

„Osvědčilo se mi poznamenat si termín cvičení do diáře úplně stejně, jako si zapisuji pracovní schůzky nebo setkání, které mají pevný začátek a konec. Při každém pohledu do diáře si tak uvědomím, že daný čas je zablokovaný. Nemůžu si tedy na tu dobu plánovat už nic dalšího,“ vysvětluje Havrdová. 

K motivaci jít sportovat velkou měrou přispěje, pokud máte osobního trenéra nebo společníka se stejným zájmem. A nemusí se jednat jen o párové sporty, jako je tenis nebo badminton. 

„I běhání nebo projížďka na in-linech bude ve dvou zábavnější. A hlavně – určitě se budete víc snažit dorazit na trénink, abyste sparing partnera nezklamali,“ vysvětluje. 

K motivaci a chuti vyrazit za sportem podle ní přispěje, pokud si tašku nebo batoh s věcmi na cvičení připravíte den předem. Hledat čistý dres nebo tenisky až těsně před odchodem na trénink zbytečně zdržuje.


Autor: Zuzana Rybářová

Vzácná nemoc lidem bere schopnost dýchat i polykat

20. června 2022 v 11:39

Dvojité vidění, neschopnost hýbat se, mluvit, polykat, nebo dokonce dýchat – to vše patří mezi projevy vzácného autoimunitního onemocnění myastenie gravis (MG), kterým v Česku trpí 2 500 až 3 000 lidí. Tělo při něm samo vytváří protilátky, které brání přenosu impulsů z nervů do svalu. Lidé, kteří...

Fest ArBest léto 2022

16. června 2022 v 15:46

Fest ArBest léto 2022 se koná s pátek a v sobotu 17. a 18. června od 10:30 do 21:30 na Arbesově náměstí v Praze 5.

Tip na výlet: Den otevřených dveří na Úpravně vody Želivka a Vodárenské nádrži Švihov

8. června 2022 ve 13:33

Příležitost k prohlídce největší úpravny vody u nás, hráze vodárenské nádrže Švihov a Vodního domu budete mít v sobotu 11. června.

Dny otevřených center pro léčbu migrény

7. června 2022 v 08:09

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku okolo milionu, mohou přijít zdarma konzultovat svůj stav se specialisty. Brány čtyř specializovaných center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy se letos otevřou všem lidem trpícím tímto onemocněním. Do osvětové akce se v červnu zapojí Fakultní nemocnice...

Praha 2: Apetit piknik v Havlíčkových sadech

6. června 2022 v 17:36

Den plný delikates od špičkových českých výrobců v sobotu 18. června od 10 hodin nabídne kuchařskou show, tombolu, program pro děti, hudbu a tanec.

Nemocnice sv. Kříže Žižkov vyzývá pacienty k preventivním prohlídkám

1. června 2022 v 09:00

Nemocnice sv. Kříže Žižkov zahájila informační kampaň pro pacienty, ve které je motivuje navštívit specializovaná pracoviště k preventivním prohlídkám. Ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami Ambulantní centrum Nemocnice Žižkov nabízí pacientům kvalifikované lékaře i moderní diagnostické...

Slunečnice rozsvítí Kateřinskou zahradu

28. května 2022 v 07:13

Desítky slunečnic vysadí v pondělí 30. května v Kateřinské zahradě v Praze 2 pacienti s roztroušenou sklerózou (RS). Akce s názvem Rozsviťme Českou republiku se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny před polednem. Pacienti chtějí upozornit na nemoc, kterou v Česku trpí přes...

Další články
Nahoru