Dnes Neděle - jasno 24°C
Zítra Pondělí - polojasno 22°C
Neděle 11. 6. 2023
Svátek má Bruno
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Blíží se doba novoročních předsevzetí. Podle Havrdové sami ovlivníme, zda budou mít jepičí život
Jana Havrdová, propagátorka zdravého životního a spoluzakladatelka České komory fitness. Zdroj foto: Zuzana Rybářová / se svolením Jany Havrdové

Blíží se doba novoročních předsevzetí. Podle Havrdové sami ovlivníme, zda budou mít jepičí život

Blíží se konec letošního roku a s příchodem toho dalšího se řada lidí pokusí „se sebou něco udělat“, dá si různá předsevzetí. Ta se každý rok z velké části týkají našeho těla, váhy, fyzické kondice. Po vánočním lenošení a kalorickém stravování si dáváme předsevzetí začít pravidelně sportovat a zhubnout, dostat se do formy. Zeptali jsme se proto prezidentky „Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz“ Jany Havrdové, jak to udělat, abychom s naším odhodláním neskončili ještě dřív, než pořádně začneme.    

„Pro běžný život není dnes potřeba moc pohybu. Vše dokážeme vyřešit od počítače a nemusíme od něj ani vstávat. Takto nás ale příroda nenaprogramovala. Lidé potřebují pravidelnou pohybovou aktivitu, aby mohli dobře, kvalitně a dlouho žít. Naše tělo pohyb potřebuje. Přirozená potřeba pohybu dnes klesá a my ho do našeho života musíme znovu vrátit. Není to ale jednoduché – všichni musíme překonat lenost a nedostatek času, protože máme spoustu jiné práce, než se jít každý den projít, zacvičit si, zkrátka být vědomě aktivní,“ sdělila Havrdová. 

Podle ní dvě třetiny Čechů přitom vůbec nesportují, což se následně projevuje ve výskytu civilizačních onemocnění. „O pravidelném pohybu přitom můžeme mluvit jako o léku. Kdo se hýbe, je v dobré kondici a případné nemoci lépe zvládne. Pravidelný pohyb je elixír dlouhodobého zdraví i okamžitého přísunu energie a pocitu radosti,“ pokračuje. 

Podle Havrdové je dobré se sportování věnovat ráno, kdy máme nejvíc energie a hlava ještě není zatížená pracovními úkoly. „V průběhu dne pak přibývají povinnosti, naše vůle slábne a je velmi snadné vynechat pravidelné cvičení s výmluvou na množství práce,“ připomíná. 

Ať už chodíme do fitness centra, navštěvujeme plavecký bazén nebo třeba tenisový kurt, mělo by být místo naší sportovní aktivity co nejblíže bydlišti. Pokud je cesta komplikovaná a doprava zdlouhavá, snadno se na to sami sobě vymluvíte,“ připomíná Havrdová. 

Dobrý nápad je podle ní se za vynaloženou sportovní námahu odměnit. Ale ne zákuskem, ale třeba rychlou kávou s někým blízkým. Anebo třeba zajít do sauny, kde si unavené svaly odpočinou.

„Osvědčilo se mi poznamenat si termín cvičení do diáře úplně stejně, jako si zapisuji pracovní schůzky nebo setkání, které mají pevný začátek a konec. Při každém pohledu do diáře si tak uvědomím, že daný čas je zablokovaný. Nemůžu si tedy na tu dobu plánovat už nic dalšího,“ vysvětluje Havrdová. 

K motivaci jít sportovat velkou měrou přispěje, pokud máte osobního trenéra nebo společníka se stejným zájmem. A nemusí se jednat jen o párové sporty, jako je tenis nebo badminton. 

„I běhání nebo projížďka na in-linech bude ve dvou zábavnější. A hlavně – určitě se budete víc snažit dorazit na trénink, abyste sparing partnera nezklamali,“ vysvětluje. 

K motivaci a chuti vyrazit za sportem podle ní přispěje, pokud si tašku nebo batoh s věcmi na cvičení připravíte den předem. Hledat čistý dres nebo tenisky až těsně před odchodem na trénink zbytečně zdržuje.


Autor: Zuzana Rybářová

Praha 13: Den zdraví na Slunečním náměstí

7. června 2023 ve 14:29

Ve středu 14. června se koná v Praze 13 jednodenní festival zdraví a zdravého životního stylu, který nabídne bohatý program partnerů akce, informace ze světa zdraví, prevence a soutěží pro děti i dospělé o zajímavé ceny. 

Praha 18 přispívá na prevenci

1. června 2023 v 08:09

Od 1. června mohou obyvatelé Prahy 18 žádat o příspěvek na preventivní vyšetření ve výši 500 korun.

Onkologičtí pacienti oslaví život

31. května 2023 v 08:32

Všichni mají jedno společné – onemocněli rakovinou, dokázali ji překonat a po léčbě žijí. Onkologičtí pacienti po celém světě oslavují svůj život vždy první červnovou neděli. Letos poprvé i v Praze. Na akci Den onkopacientů – Survivorship Day, kterou organizuje Hlas onkologických pacientů, dorazí...

Příspěvek na léči: Praha a Olomoucko vykazují nejdelší lhůty

28. května 2023 ve 14:44

Příspěvek na péči (PnP), který je zásadním nástrojem účinného fungování systému sociální péče v Česku, je jen v pětině případů vyřízen včas. V téměř 80 procentech případů není dodržena zákonná lhůta 60 dnů pro vyřízení žádosti o PnP. Vyplývá to z dotazování poskytovatelů sociálních služeb...

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu, zasadí je pacienti

26. května 2023 ve 13:47

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni. 

Dny otevřených center pro léčbu migrény začnou v červnu

23. května 2023 ve 22:16

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou...

Běh naděje v Lesoparku Letňany

23. května 2023 ve 12:23

Běh naděje, sportovně společenská humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou určenou na výzkum rakoviny, se koná ve středu 31. května 2023 v 9 až 17 hodin.

Další články
Nahoru