Dnes Středa - obcasny-dest 3°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 2°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Blíží se doba novoročních předsevzetí. Podle Havrdové sami ovlivníme, zda budou mít jepičí život
Jana Havrdová, propagátorka zdravého životního a spoluzakladatelka České komory fitness. Zdroj foto: Zuzana Rybářová / se svolením Jany Havrdové

Blíží se doba novoročních předsevzetí. Podle Havrdové sami ovlivníme, zda budou mít jepičí život

Blíží se konec letošního roku a s příchodem toho dalšího se řada lidí pokusí „se sebou něco udělat“, dá si různá předsevzetí. Ta se každý rok z velké části týkají našeho těla, váhy, fyzické kondice. Po vánočním lenošení a kalorickém stravování si dáváme předsevzetí začít pravidelně sportovat a zhubnout, dostat se do formy. Zeptali jsme se proto prezidentky „Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz“ Jany Havrdové, jak to udělat, abychom s naším odhodláním neskončili ještě dřív, než pořádně začneme.    

„Pro běžný život není dnes potřeba moc pohybu. Vše dokážeme vyřešit od počítače a nemusíme od něj ani vstávat. Takto nás ale příroda nenaprogramovala. Lidé potřebují pravidelnou pohybovou aktivitu, aby mohli dobře, kvalitně a dlouho žít. Naše tělo pohyb potřebuje. Přirozená potřeba pohybu dnes klesá a my ho do našeho života musíme znovu vrátit. Není to ale jednoduché – všichni musíme překonat lenost a nedostatek času, protože máme spoustu jiné práce, než se jít každý den projít, zacvičit si, zkrátka být vědomě aktivní,“ sdělila Havrdová. 

Podle ní dvě třetiny Čechů přitom vůbec nesportují, což se následně projevuje ve výskytu civilizačních onemocnění. „O pravidelném pohybu přitom můžeme mluvit jako o léku. Kdo se hýbe, je v dobré kondici a případné nemoci lépe zvládne. Pravidelný pohyb je elixír dlouhodobého zdraví i okamžitého přísunu energie a pocitu radosti,“ pokračuje. 

Podle Havrdové je dobré se sportování věnovat ráno, kdy máme nejvíc energie a hlava ještě není zatížená pracovními úkoly. „V průběhu dne pak přibývají povinnosti, naše vůle slábne a je velmi snadné vynechat pravidelné cvičení s výmluvou na množství práce,“ připomíná. 

Ať už chodíme do fitness centra, navštěvujeme plavecký bazén nebo třeba tenisový kurt, mělo by být místo naší sportovní aktivity co nejblíže bydlišti. Pokud je cesta komplikovaná a doprava zdlouhavá, snadno se na to sami sobě vymluvíte,“ připomíná Havrdová. 

Dobrý nápad je podle ní se za vynaloženou sportovní námahu odměnit. Ale ne zákuskem, ale třeba rychlou kávou s někým blízkým. Anebo třeba zajít do sauny, kde si unavené svaly odpočinou.

„Osvědčilo se mi poznamenat si termín cvičení do diáře úplně stejně, jako si zapisuji pracovní schůzky nebo setkání, které mají pevný začátek a konec. Při každém pohledu do diáře si tak uvědomím, že daný čas je zablokovaný. Nemůžu si tedy na tu dobu plánovat už nic dalšího,“ vysvětluje Havrdová. 

K motivaci jít sportovat velkou měrou přispěje, pokud máte osobního trenéra nebo společníka se stejným zájmem. A nemusí se jednat jen o párové sporty, jako je tenis nebo badminton. 

„I běhání nebo projížďka na in-linech bude ve dvou zábavnější. A hlavně – určitě se budete víc snažit dorazit na trénink, abyste sparing partnera nezklamali,“ vysvětluje. 

K motivaci a chuti vyrazit za sportem podle ní přispěje, pokud si tašku nebo batoh s věcmi na cvičení připravíte den předem. Hledat čistý dres nebo tenisky až těsně před odchodem na trénink zbytečně zdržuje.


Autor: Zuzana Rybářová

Pět nejčastějších chyb při dávání novoročního předsevzetí. Děláte je také?

20. ledna 2023 ve 13:48

Zhubnu do plavek, začnu si hlídat stravu nebo konečně přestanu kouřit. Také patříte mezi ty, kteří si s příchodem ledna dávají nové životní cíle? Ať už jsou tato novoroční předsevzetí jakákoliv, šance na jejich dodržení bývá obvykle malá. Víte proč? Toto je pět nejčastějších chyb, kterých se...

Fashion market v Praze 11

16. ledna 2023 ve 12:02

V sobotu 21. ledna se od 10 do 14 hodin koná Fashion market v Kulturním centru a kavárně Mezi Domy.

Pacienti s HAE trpí nebezpečnými otoky. Dárci plazmy jim dávají šanci na lepší život

27. prosince 2022 v 08:02

Pod zkratkou HAE se ukrývá vzácné onemocnění, které postihuje přibližně jednoho z 50 000 lidí. Projevuje se otoky na různých částech těla, jež mohou výrazně komplikovat život, nebo jej dokonce ohrozit. Pomoc těmto pacientům přinášejí i léky vyráběné z krevní plazmy. Její dárci v rámci akce Giving...

ORL ambulance pro dospělé i děti v Nemocnici Na Františku

21. prosince 2022 ve 13:13

V prostorách Nemocnice Na Františku otevře 2. ledna svoji ORL ambulanci profesor Jan Betka, mezinárodně uznávaný odborník na ušní, nosní a krční onemocnění.

Další články
Nahoru