dnes
Sobota - polojasno
20°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
14°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
9°C
Zpravodajství

Blíží se Den mokřadů. Nabídne vycházky, výlety nebo přednášky

Světový den mokřadů, který připadá na 2. února, nabídne i letos vycházky k vodním plochám spojené s pozorováním ptáků. Uvidíte, že i v zimě stojí za to vyrazit do přírody. Vodní ptáci se seskupují na nezamrzlých vodních plochách a můžete mezi nimi pozorovat i hosty ze severu.

Budou-li i nadále pokračovat současné mrazy, zvýší se šance na zajímavá pozorování. Vybrat si můžete některou z následujících vycházek nejen v Praze, ale výlet si můžete udělat i do Středočeského kraje.

Praha – Troja: Zimní hosté na Vltavě

Sraz účastníků v sobotu 28. ledna v 10 hodin u hlavního vchodu do ZOO. (konečná stanice autobusu 112) Exkurze povede podle Vltavy do Podhoří. Organizátoři: Vlaďka a Jirka Sládečkovi. Vycházka k Vltavě se koná ve spolupráci s Toulcovým dvorem.

Praha – Modřany

Sraz v neděli 5. února v 9:45 na břehu Vltavy u žel. St. Praha – Modřany. Projdete se podél Vltavy oblastí modřanských tůní do Komořan. V případě pěkného počasí a zájmu možno pokračovat až na Zbraslav. Sebou dalekohledy a oblečení do terénu. Vede: Gabriela Dobruská, Michal Kubelík, kontakt: dobruska(zavináč)birdlife.cz; tel. 724 687 996.

Mělník: Přednáška ke Světovému dni mokřadů Mělník

Středa 1. února, 17 hodin, kavárna Regionálního muzea Mělník, náměstí Míru 54. V přednášce bude kladen důraz na představení významných mokřadních stanovišť v ČR. Pořádá Regionální muzeum Mělník a Česká společnost ornitologická, přednáší Libor Praus (praus@muzeum-melnik.cz, mob.: 605 522 692).

Neratovice: Vycházka ke Světovému dni mokřadů

Sobota 4. února, sraz v 9 hodin na pravém břehu Labe u železničního mostu. Vycházka (7 km) kolem Labe a dočišťovacích nádrží Spolany, které nezamrzají ani v zimě. Pozorování a určování vodních ptáků za pomoci stativového dalekohledu s velkým zvětšením. S sebou dalekohled, teplé oblečení, terénní obuv a svačinu, vhodné i pro rodiny s dětmi. Předpokládaný konec ve 12 hodin. Pořádá Regionální muzeum Mělník a Česká společnost ornitologická, vede Libor Praus (praus@muzeum-melnik.cz, mob.: 605 522 692).

Srbsko

Sraz v sobotu 4. února v 10 hodin na vlakové zastávce Srbsko. Vycházka povede podél Berounky ze Srbska do Berouna. Je dobré si vzít sebou krom dalekohledu, dobrých bot a svačiny i baterku – cesta vede okolo zimoviště netopýrů, kam se budeme moci podívat. Vycházku spolupořádá ČSO + AOPK ČR, RP Střední Čechy, oddělení Správa CHKO Český kras + ZO ČSOP Triturus. Kontakt na organizátora: Jaroslav Veselý, AOPK ČR, email jaroslav.vesely@nature.cz.

Městec Králové

Sraz v sobotu 4. února v 10 hodin u Cukrovarského rybníka – v západní části u rybářské klubovny. Projdete se po březích Továrenských rybníků, (cca 2 km) a budete pozorovat zimující ptáky. Účastníci se seznámí s problematikou mokřadů a za pěkného počasí se uskuteční ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vlastní dalekohledy vítány, nezbytné teplé oblečení do terénu. Organizuje K.O.S. ve spolupráci s ČSO. Kontakt: Vlastimil Osoba, vlastaosoba@yahoo.com, tel. 775 912 263.

Kutnohorsko (Vavřinec + Jindice)

Sraz v sobotu 4. února v 10:30 hodin ve Vavřinci na parkovišti u hřbitova. Za příznivého počasí se uskuteční procházka po jižním břehu Vavřineckého rybníka. Na 12:00 hod. přesun do restaurace U Fantů v Jindicích. Po společném obědě bude přednáška ke Světovému dni mokřadů spojená s promítáním. Následovat bude diskuse a zhodnocení ornitologického roku 2016 na Kutnohorsku s prezentací výsledků různých pozorování. Ukončení po vyčerpání programu i účastníků… Kontakt na hl. organizátora: Jan Křivský, mobil: 732 560 647, e-mail: krivsky@gmail.com.

Řež – Roztoky (Vltava)

Sraz 29. ledna na lávce v Řeži (u zastávky ČD) v 10:05. Projdete se po pravém břehu Vltavy až k přívozu Klecany – Roztoky. Předpokládaná doba vycházky cca 3–4 hodiny. Vltava je významným zimovištěm vodních ptáků, kromě kachen a racků se můžeme těšit na setkání s kormorány, potápkami, volavkami i vzácnějšími hosty ze severu – morčáky velkými a hoholy severními. Zjistíte, že slípka není slepice a budete-li mít štěstí, zahlédnete i létající drahokam – ledňáčka říčního. S sebou dalekohled, atlas ptáků (kdo má), teplé oblečení, svačinu, termosku s horkým pitím. Za hodně špatného počasí (déšť, husté sněžení) se vycházka nekoná. Pořádá Česká společnost ornitologická a Roztoč, vede Lucie Hošková hoskova@birdlife.cz, 602 972 368.

 


Praha 4 otevřela azylový dům pro sociálně znevýhodněné rodiny s dětmi

21. března 2019 ve 12:37

Azylový dům byl dnes otevřen v Horáčkově ulici v Praze 4. Bude sloužit k ubytování sociálně znevýhodněných rodin s dětmi, včetně rodin s jedním rodičem – samoživitelkou nebo samoživitelem, které nemají trvalé bydlení a jsou v sociální nouzi, a navíc nabízí šest sociálních bytů. Azylový dům...

Další články
Nahoru