dnes
Čtvrtek - zatazeno
30°C
zítra
Pátek - jasno
31°C
pozítří
Sobota - prehanky-dest
28°C
Zpravodajství

Blíží se Den mokřadů. Nabídne vycházky, výlety nebo přednášky

Světový den mokřadů, který připadá na 2. února, nabídne i letos vycházky k vodním plochám spojené s pozorováním ptáků. Uvidíte, že i v zimě stojí za to vyrazit do přírody. Vodní ptáci se seskupují na nezamrzlých vodních plochách a můžete mezi nimi pozorovat i hosty ze severu.

Budou-li i nadále pokračovat současné mrazy, zvýší se šance na zajímavá pozorování. Vybrat si můžete některou z následujících vycházek nejen v Praze, ale výlet si můžete udělat i do Středočeského kraje.

Praha – Troja: Zimní hosté na Vltavě

Sraz účastníků v sobotu 28. ledna v 10 hodin u hlavního vchodu do ZOO. (konečná stanice autobusu 112) Exkurze povede podle Vltavy do Podhoří. Organizátoři: Vlaďka a Jirka Sládečkovi. Vycházka k Vltavě se koná ve spolupráci s Toulcovým dvorem.

Praha – Modřany

Sraz v neděli 5. února v 9:45 na břehu Vltavy u žel. St. Praha – Modřany. Projdete se podél Vltavy oblastí modřanských tůní do Komořan. V případě pěkného počasí a zájmu možno pokračovat až na Zbraslav. Sebou dalekohledy a oblečení do terénu. Vede: Gabriela Dobruská, Michal Kubelík, kontakt: dobruska(zavináč)birdlife.cz; tel. 724 687 996.

Mělník: Přednáška ke Světovému dni mokřadů Mělník

Středa 1. února, 17 hodin, kavárna Regionálního muzea Mělník, náměstí Míru 54. V přednášce bude kladen důraz na představení významných mokřadních stanovišť v ČR. Pořádá Regionální muzeum Mělník a Česká společnost ornitologická, přednáší Libor Praus (praus@muzeum-melnik.cz, mob.: 605 522 692).

Neratovice: Vycházka ke Světovému dni mokřadů

Sobota 4. února, sraz v 9 hodin na pravém břehu Labe u železničního mostu. Vycházka (7 km) kolem Labe a dočišťovacích nádrží Spolany, které nezamrzají ani v zimě. Pozorování a určování vodních ptáků za pomoci stativového dalekohledu s velkým zvětšením. S sebou dalekohled, teplé oblečení, terénní obuv a svačinu, vhodné i pro rodiny s dětmi. Předpokládaný konec ve 12 hodin. Pořádá Regionální muzeum Mělník a Česká společnost ornitologická, vede Libor Praus (praus@muzeum-melnik.cz, mob.: 605 522 692).

Srbsko

Sraz v sobotu 4. února v 10 hodin na vlakové zastávce Srbsko. Vycházka povede podél Berounky ze Srbska do Berouna. Je dobré si vzít sebou krom dalekohledu, dobrých bot a svačiny i baterku – cesta vede okolo zimoviště netopýrů, kam se budeme moci podívat. Vycházku spolupořádá ČSO + AOPK ČR, RP Střední Čechy, oddělení Správa CHKO Český kras + ZO ČSOP Triturus. Kontakt na organizátora: Jaroslav Veselý, AOPK ČR, email jaroslav.vesely@nature.cz.

Městec Králové

Sraz v sobotu 4. února v 10 hodin u Cukrovarského rybníka – v západní části u rybářské klubovny. Projdete se po březích Továrenských rybníků, (cca 2 km) a budete pozorovat zimující ptáky. Účastníci se seznámí s problematikou mokřadů a za pěkného počasí se uskuteční ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vlastní dalekohledy vítány, nezbytné teplé oblečení do terénu. Organizuje K.O.S. ve spolupráci s ČSO. Kontakt: Vlastimil Osoba, vlastaosoba@yahoo.com, tel. 775 912 263.

Kutnohorsko (Vavřinec + Jindice)

Sraz v sobotu 4. února v 10:30 hodin ve Vavřinci na parkovišti u hřbitova. Za příznivého počasí se uskuteční procházka po jižním břehu Vavřineckého rybníka. Na 12:00 hod. přesun do restaurace U Fantů v Jindicích. Po společném obědě bude přednáška ke Světovému dni mokřadů spojená s promítáním. Následovat bude diskuse a zhodnocení ornitologického roku 2016 na Kutnohorsku s prezentací výsledků různých pozorování. Ukončení po vyčerpání programu i účastníků… Kontakt na hl. organizátora: Jan Křivský, mobil: 732 560 647, e-mail: krivsky@gmail.com.

Řež – Roztoky (Vltava)

Sraz 29. ledna na lávce v Řeži (u zastávky ČD) v 10:05. Projdete se po pravém břehu Vltavy až k přívozu Klecany – Roztoky. Předpokládaná doba vycházky cca 3–4 hodiny. Vltava je významným zimovištěm vodních ptáků, kromě kachen a racků se můžeme těšit na setkání s kormorány, potápkami, volavkami i vzácnějšími hosty ze severu – morčáky velkými a hoholy severními. Zjistíte, že slípka není slepice a budete-li mít štěstí, zahlédnete i létající drahokam – ledňáčka říčního. S sebou dalekohled, atlas ptáků (kdo má), teplé oblečení, svačinu, termosku s horkým pitím. Za hodně špatného počasí (déšť, husté sněžení) se vycházka nekoná. Pořádá Česká společnost ornitologická a Roztoč, vede Lucie Hošková hoskova@birdlife.cz, 602 972 368.

 


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

Dnes v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

Včera v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

Včera v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

Včera v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

13. srpna 2018 ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru