Dnes Pondělí - jasno 4°C
Zítra Úterý - zatazeno 5°C
Pondělí 8. 3. 2021
Svátek má Gabriela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Blíží se definitivní konec hracích automatů v Praze? Výbor magistrátu doporučil vyhlášku o hazardu
Ilustrační foto: Freeimages.com

Blíží se definitivní konec hracích automatů v Praze? Výbor magistrátu doporučil vyhlášku o hazardu

Legislativní výbor pražského magistrátu včera doporučil zastupitelstvu ke schválení vyhlášku, která na území metropole zakazuje takzvané technické hry, tedy herní automaty a videoloterijní terminály.

V diskusi na výboru padlo, že kasina nebudou bez těchto her chtít fungovat a budou se přesouvat za hranici Prahy, případně že se hráči přesunou na internet, kde budou mimo kontrolu. Příští týden by o vyhlášce měli hlasovat radní a v případě schválení zastupitelé. Vyhlášku připravila radní Hana Marvanová (za STAN).

Marvanová řekla, že nynější vyhláška, která obsahuje seznam adresných míst, kde mohou kasina fungovat, byla stejně jako vyhlášky jiných měst napadena provozovateli u antimonopolního úřadu.

Ostrava již podle ní dostala pokutu 30 milionů korun. „I když v případě Prahy zatím nepadlo rozhodnutí, tak je zřejmé, že v té podobě, v jaké byla schválena vyhláška v roce 2015, to neobstojí," řekla Marvanová.

Nový návrh vyhlášky má tento problém řešit, protože funguje na principu, že kasina s živou hrou by měla být plošně povolena s výjimkou městských částí, které si přejí nulovou toleranci hazardu.

Těch je podle návrhu 42 z celkem 57. Zároveň mají být plošně zakázány technické hry jako podle vedení magistrátu nejškodlivější forma hazardu. Marvanová doplnila, že u nové vyhlášky se město inspirovalo u Ostravy.

Radní dále řekla, že podle prohlídek, které spolu se zaměstnanci magistrátu provedla, je drtivá většina údajných kasin pouze maskovanými hernami toho typu, které Praha v roce 2015 zakázala.

Kasina, která podle zákona musí mít živou hru, podle ní tuto povinnost obcházejí pomocí kol štěstí nebo stolků na kostky, které však nikdo nehraje. To podle magistrátu potvrzují i výsledky kontrol Celní správy.

Některé městské části chtěly ponechat seznam kasin, ve kterých by automaty mohly zůstat. Podle Marvanové se jim magistrát pokoušel ve spolupráci s advokáty vyhovět, ale k tomu by bylo nutné zformulovat jasná pravidla pro udělení výjimky ze zákazu, která by vyhovovala městským částem, antimonopolnímu úřadu, ministerstvu vnitra a jiným institucím. „Já to prostě neumím, i když jsem se o to opravdu s odborem snažila," řekla.

Šéf zastupitelského klubu ANO Patrik Nacher řekl, že stanovení takových podmínek by nemělo být příliš problematické. Může podle něj jít například o vzdálenost od škol, podlahovou plochu nebo přítomnost hotelu u kasina.

Nynější návrh podle něj bude znamenat konec i těch kasin, která reálně neznamenají problém. Pravým účelem vyhlášky by podle něj mělo být, aby bylo město schopno rozlišit skutečná kasina a ta, která jsou ve skutečnosti hernami.

Na jednání vystoupili také zástupci provozovatelů kasin. Pavel Žák z Asociace kasin připustil, že hazard je negativní jev a že je v pořádku jeho regulace. Dodal, že skutečným problémem je však online hazard, který není regulován.

V kamenných kasinech, která dodržují pravidla, jsou podle něj hráči více pod kontrolou a Praze navíc přispívají k turismu. Sekretář asociace Vladimír Eichinger dodal, že samotná živá hra kasina neuživí.


K evropským městům řešícím krátkodobé ubytování v bytech se připojila Praha 1

Včera ve 20:44

Od března letošního roku má Praha 1 svého zástupce ve skupině 22 regionů a měst, která připomínkuje problematiku krátkodobých ubytovacích služeb na poli EU a nazývá se Aliance evropských měst pro řešení krátkodobých ubytovacích služeb. První městskou část zastupuje právník Jan Eisenreich, člen...

Praha 5: Online setkání k projektu Strategie rozvoje 2030+

6. března 2021 v 09:18

Strategie rozvoje 2030+ vstupuje do další části. Po analytické části, která mapovala život na Pětce, dokončuje radnice část návrhovou.

Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

3. března 2021 v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

3. března 2021 v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Další články
Nahoru