Dnes Pondělí - polojasno 31°C
Zítra Úterý - bourky 25°C
Pondělí 21. 6. 2021
Svátek má Alois
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Blíží se definitivní konec hracích automatů v Praze? Výbor magistrátu doporučil vyhlášku o hazardu
Ilustrační foto: Freeimages.com

Blíží se definitivní konec hracích automatů v Praze? Výbor magistrátu doporučil vyhlášku o hazardu

Legislativní výbor pražského magistrátu včera doporučil zastupitelstvu ke schválení vyhlášku, která na území metropole zakazuje takzvané technické hry, tedy herní automaty a videoloterijní terminály.

V diskusi na výboru padlo, že kasina nebudou bez těchto her chtít fungovat a budou se přesouvat za hranici Prahy, případně že se hráči přesunou na internet, kde budou mimo kontrolu. Příští týden by o vyhlášce měli hlasovat radní a v případě schválení zastupitelé. Vyhlášku připravila radní Hana Marvanová (za STAN).

Marvanová řekla, že nynější vyhláška, která obsahuje seznam adresných míst, kde mohou kasina fungovat, byla stejně jako vyhlášky jiných měst napadena provozovateli u antimonopolního úřadu.

Ostrava již podle ní dostala pokutu 30 milionů korun. „I když v případě Prahy zatím nepadlo rozhodnutí, tak je zřejmé, že v té podobě, v jaké byla schválena vyhláška v roce 2015, to neobstojí," řekla Marvanová.

Nový návrh vyhlášky má tento problém řešit, protože funguje na principu, že kasina s živou hrou by měla být plošně povolena s výjimkou městských částí, které si přejí nulovou toleranci hazardu.

Těch je podle návrhu 42 z celkem 57. Zároveň mají být plošně zakázány technické hry jako podle vedení magistrátu nejškodlivější forma hazardu. Marvanová doplnila, že u nové vyhlášky se město inspirovalo u Ostravy.

Radní dále řekla, že podle prohlídek, které spolu se zaměstnanci magistrátu provedla, je drtivá většina údajných kasin pouze maskovanými hernami toho typu, které Praha v roce 2015 zakázala.

Kasina, která podle zákona musí mít živou hru, podle ní tuto povinnost obcházejí pomocí kol štěstí nebo stolků na kostky, které však nikdo nehraje. To podle magistrátu potvrzují i výsledky kontrol Celní správy.

Některé městské části chtěly ponechat seznam kasin, ve kterých by automaty mohly zůstat. Podle Marvanové se jim magistrát pokoušel ve spolupráci s advokáty vyhovět, ale k tomu by bylo nutné zformulovat jasná pravidla pro udělení výjimky ze zákazu, která by vyhovovala městským částem, antimonopolnímu úřadu, ministerstvu vnitra a jiným institucím. „Já to prostě neumím, i když jsem se o to opravdu s odborem snažila," řekla.

Šéf zastupitelského klubu ANO Patrik Nacher řekl, že stanovení takových podmínek by nemělo být příliš problematické. Může podle něj jít například o vzdálenost od škol, podlahovou plochu nebo přítomnost hotelu u kasina.

Nynější návrh podle něj bude znamenat konec i těch kasin, která reálně neznamenají problém. Pravým účelem vyhlášky by podle něj mělo být, aby bylo město schopno rozlišit skutečná kasina a ta, která jsou ve skutečnosti hernami.

Na jednání vystoupili také zástupci provozovatelů kasin. Pavel Žák z Asociace kasin připustil, že hazard je negativní jev a že je v pořádku jeho regulace. Dodal, že skutečným problémem je však online hazard, který není regulován.

V kamenných kasinech, která dodržují pravidla, jsou podle něj hráči více pod kontrolou a Praze navíc přispívají k turismu. Sekretář asociace Vladimír Eichinger dodal, že samotná živá hra kasina neuživí.


Na Karlově náměstí si bezpečnostní situace vyžádala častější kontroly

Včera ve 22:22

Praha 2 se v uplynulých týdnech zaměřila na řešení zhoršené bezpečnostní situace na Karlově náměstí, iniciovala častější policejní kontroly v lokalitě. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Provozní doba pracovišť pražského magistrátu

Včera ve 21:03

Magistrát upravuje od pondělí 21. června provoz pro veřejnost na pracovištích hlavní podatelny, který byl až dosud z důvodů pandemie covid-19 omezen. 

Architektonická soutěž navrhne reprezentativní prostor mezi Stromovkou a Letnou

19. června 2021 v 08:08

Oblast u Národního technického muzea a Národního zemědělského muzea nalezne novou podobu v architektonické soutěži. Rada hlavního města Prahy pověřila Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) přípravou urbanisticko-architektonické soutěže o návrh na řešení tohoto...

Představitelé Prahy a Vídně podepsali dohodu o vzájemné spolupráci

19. června 2021 v 08:00

Dlouholeté neformální partnerství nyní stvrdili primátor Prahy Zdeněk Hřib a starosta Vídně Michael Ludwig oficiální smlouvou o spolupráci mezi oběma městy, která má platnost příštích pět let. 

Zaměstnanci pražských škol dostanou přidáno o půl miliardy korun

19. června 2021 v 07:47

Pražští radní odsouhlasili předložený návrh na posílení mzdových prostředků pro pracovníky škol a školských zařízení, jejichž zřizovatelem je hlavní město Praha a městské části. 

Milion chvilek vystaví v neděli finální účet Babišovi a jeho vládě

19. června 2021 v 06:22

V neděli 20. června se od 16 hodin uskuteční na Václavském náměstí v Praze demonstrace s názvem Jdeme do finále: NECOUVNEME!, na které spolek Milion chvilek pro demokracii zúčtuje se současnou vládou. Na akci Chvilkaři sepíšou všechny problémy a kauzy Babišovy politiky na velkou účtenku...

Další články
Nahoru