Dnes Úterý - skorojasno 13°C
Zítra Středa - skorojasno 14°C
Úterý 26. 10. 2021
Svátek má Erik
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Blíží se definitivní konec hracích automatů v Praze? Výbor magistrátu doporučil vyhlášku o hazardu
Ilustrační foto: Freeimages.com

Blíží se definitivní konec hracích automatů v Praze? Výbor magistrátu doporučil vyhlášku o hazardu

Legislativní výbor pražského magistrátu včera doporučil zastupitelstvu ke schválení vyhlášku, která na území metropole zakazuje takzvané technické hry, tedy herní automaty a videoloterijní terminály.

V diskusi na výboru padlo, že kasina nebudou bez těchto her chtít fungovat a budou se přesouvat za hranici Prahy, případně že se hráči přesunou na internet, kde budou mimo kontrolu. Příští týden by o vyhlášce měli hlasovat radní a v případě schválení zastupitelé. Vyhlášku připravila radní Hana Marvanová (za STAN).

Marvanová řekla, že nynější vyhláška, která obsahuje seznam adresných míst, kde mohou kasina fungovat, byla stejně jako vyhlášky jiných měst napadena provozovateli u antimonopolního úřadu.

Ostrava již podle ní dostala pokutu 30 milionů korun. „I když v případě Prahy zatím nepadlo rozhodnutí, tak je zřejmé, že v té podobě, v jaké byla schválena vyhláška v roce 2015, to neobstojí," řekla Marvanová.

Nový návrh vyhlášky má tento problém řešit, protože funguje na principu, že kasina s živou hrou by měla být plošně povolena s výjimkou městských částí, které si přejí nulovou toleranci hazardu.

Těch je podle návrhu 42 z celkem 57. Zároveň mají být plošně zakázány technické hry jako podle vedení magistrátu nejškodlivější forma hazardu. Marvanová doplnila, že u nové vyhlášky se město inspirovalo u Ostravy.

Radní dále řekla, že podle prohlídek, které spolu se zaměstnanci magistrátu provedla, je drtivá většina údajných kasin pouze maskovanými hernami toho typu, které Praha v roce 2015 zakázala.

Kasina, která podle zákona musí mít živou hru, podle ní tuto povinnost obcházejí pomocí kol štěstí nebo stolků na kostky, které však nikdo nehraje. To podle magistrátu potvrzují i výsledky kontrol Celní správy.

Některé městské části chtěly ponechat seznam kasin, ve kterých by automaty mohly zůstat. Podle Marvanové se jim magistrát pokoušel ve spolupráci s advokáty vyhovět, ale k tomu by bylo nutné zformulovat jasná pravidla pro udělení výjimky ze zákazu, která by vyhovovala městským částem, antimonopolnímu úřadu, ministerstvu vnitra a jiným institucím. „Já to prostě neumím, i když jsem se o to opravdu s odborem snažila," řekla.

Šéf zastupitelského klubu ANO Patrik Nacher řekl, že stanovení takových podmínek by nemělo být příliš problematické. Může podle něj jít například o vzdálenost od škol, podlahovou plochu nebo přítomnost hotelu u kasina.

Nynější návrh podle něj bude znamenat konec i těch kasin, která reálně neznamenají problém. Pravým účelem vyhlášky by podle něj mělo být, aby bylo město schopno rozlišit skutečná kasina a ta, která jsou ve skutečnosti hernami.

Na jednání vystoupili také zástupci provozovatelů kasin. Pavel Žák z Asociace kasin připustil, že hazard je negativní jev a že je v pořádku jeho regulace. Dodal, že skutečným problémem je však online hazard, který není regulován.

V kamenných kasinech, která dodržují pravidla, jsou podle něj hráči více pod kontrolou a Praze navíc přispívají k turismu. Sekretář asociace Vladimír Eichinger dodal, že samotná živá hra kasina neuživí.


Autor: ČTK

Požár v ZEVO Malešice prodlouží chystané opravy kotle

Včera ve 23:27

Požár, který vypukl v minulém týdnu v malešické spalovně, způsobí zpoždění plánované rekonstrukce třetího ze čtyř kotlů v řádu měsíců. Linky číslo tři a čtyři jsou nyní odstaveny. Po vypuknutí požáru nefungovaly všechny čtyři linky, provoz první z nich byl obnoven v pátek dopoledne a druhé v noci...

Alzheimerova choroba: Praha 2 uspořádala ve spolupráci s VFN odborný seminář

Včera ve 21:46

Alzheimerovou chorobou v Česku trpí zhruba 160 tisíc pacientů. V budoucnu jich bude podle odhadu vědců prudce přibývat. Je nezbytné se na tuto situaci připravit a budovat další domovy pro lidi s touto nemocí. Kapacita těch stávajících je nedostatečná. Jednou z možností, jak tento trend ovlivnit,...

Hlavní město spolu s pražskou záchrankou zajistí pacientům mobilní paliativní péči

24. října 2021 v 16:36

Pražská záchranka (ZZS HMP) bude nově zajišťovat pacientům v metropoli mobilní paliativní péči. Ta bude spočívat ve zřízení speciálního týmu, který by v případě komplikací u lidí, kteří jsou v konečném stadiu nevyléčitelného onemocnění, zajišťoval primárně akutní péči přímo v místě bydliště a...

V soutěži Stavba roku 2021 uspělo několik projektů z Prahy

24. října 2021 v 16:31

Ocenění Stavba roku 2021 získalo celkem deset nominovaných, z toho čtyři na území hlavního města. V kategorii Cena primátora hlavního města byla oceněna stavba moderní Trojské lávky, která přes Vltavu spojuje Císařský ostrov s Trojou. 

V Holešovicích hořela hala

23. října 2021 v 10:17

Včera v 21:30 hodin byl na operační středisko pražských hasičů nahlášen požár haly v Holešovicích v ulici Partyzánská. 

Další články
Nahoru