dnes
Čtvrtek - zatazeno
2°C
zítra
Pátek - zatazeno
1°C
pozítří
Sobota - oblacno
4°C
Blíží se definitivní konec hracích automatů v Praze? Výbor magistrátu doporučil vyhlášku o hazardu
Ilustrační foto: Freeimages.com

Blíží se definitivní konec hracích automatů v Praze? Výbor magistrátu doporučil vyhlášku o hazardu

Legislativní výbor pražského magistrátu včera doporučil zastupitelstvu ke schválení vyhlášku, která na území metropole zakazuje takzvané technické hry, tedy herní automaty a videoloterijní terminály.

V diskusi na výboru padlo, že kasina nebudou bez těchto her chtít fungovat a budou se přesouvat za hranici Prahy, případně že se hráči přesunou na internet, kde budou mimo kontrolu. Příští týden by o vyhlášce měli hlasovat radní a v případě schválení zastupitelé. Vyhlášku připravila radní Hana Marvanová (za STAN).

Marvanová řekla, že nynější vyhláška, která obsahuje seznam adresných míst, kde mohou kasina fungovat, byla stejně jako vyhlášky jiných měst napadena provozovateli u antimonopolního úřadu.

Ostrava již podle ní dostala pokutu 30 milionů korun. „I když v případě Prahy zatím nepadlo rozhodnutí, tak je zřejmé, že v té podobě, v jaké byla schválena vyhláška v roce 2015, to neobstojí," řekla Marvanová.

Nový návrh vyhlášky má tento problém řešit, protože funguje na principu, že kasina s živou hrou by měla být plošně povolena s výjimkou městských částí, které si přejí nulovou toleranci hazardu.

Těch je podle návrhu 42 z celkem 57. Zároveň mají být plošně zakázány technické hry jako podle vedení magistrátu nejškodlivější forma hazardu. Marvanová doplnila, že u nové vyhlášky se město inspirovalo u Ostravy.

Radní dále řekla, že podle prohlídek, které spolu se zaměstnanci magistrátu provedla, je drtivá většina údajných kasin pouze maskovanými hernami toho typu, které Praha v roce 2015 zakázala.

Kasina, která podle zákona musí mít živou hru, podle ní tuto povinnost obcházejí pomocí kol štěstí nebo stolků na kostky, které však nikdo nehraje. To podle magistrátu potvrzují i výsledky kontrol Celní správy.

Některé městské části chtěly ponechat seznam kasin, ve kterých by automaty mohly zůstat. Podle Marvanové se jim magistrát pokoušel ve spolupráci s advokáty vyhovět, ale k tomu by bylo nutné zformulovat jasná pravidla pro udělení výjimky ze zákazu, která by vyhovovala městským částem, antimonopolnímu úřadu, ministerstvu vnitra a jiným institucím. „Já to prostě neumím, i když jsem se o to opravdu s odborem snažila," řekla.

Šéf zastupitelského klubu ANO Patrik Nacher řekl, že stanovení takových podmínek by nemělo být příliš problematické. Může podle něj jít například o vzdálenost od škol, podlahovou plochu nebo přítomnost hotelu u kasina.

Nynější návrh podle něj bude znamenat konec i těch kasin, která reálně neznamenají problém. Pravým účelem vyhlášky by podle něj mělo být, aby bylo město schopno rozlišit skutečná kasina a ta, která jsou ve skutečnosti hernami.

Na jednání vystoupili také zástupci provozovatelů kasin. Pavel Žák z Asociace kasin připustil, že hazard je negativní jev a že je v pořádku jeho regulace. Dodal, že skutečným problémem je však online hazard, který není regulován.

V kamenných kasinech, která dodržují pravidla, jsou podle něj hráči více pod kontrolou a Praze navíc přispívají k turismu. Sekretář asociace Vladimír Eichinger dodal, že samotná živá hra kasina neuživí.


Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

Dnes v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

Dnes v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

Včera ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

Včera v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

Včera ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

Včera ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Praha má koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most

Včera v 07:18

Radní Prahy na pondělním zasedání jmenovali koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most, který je dlouhodobě v neutěšeném stavu, a to zvláště kvůli složité koordinaci veškerých aktivit a projektů.

Další články
Nahoru