dnes
Čtvrtek - jasno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
3°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Bleskově svolaný protest proti Nečasovi: před sněmovnu dorazily tři desítky lidí
Narychlo svolaný protest před Poslaneckou sněmovnou proti Petru Nečasovi. Foto: Karel Růžička

Bleskově svolaný protest proti Nečasovi: před sněmovnu dorazily tři desítky lidí

Asi třicítka lidí se na narychlo svolaném protestu sešla před Poslaneckou sněmovnou, aby vyjádřila nesouhlas s tím, že premiér Petr Nečas (ODS) nerezignoval na svou funkci poté, co byli zadrženi a obviněni někteří jeho spolupracovníci.

„Akce vznikla spontánně. Chceme ji rozvinout do série protestů,“ uvedl pražský aktivista Jan Májíček, který protest svolal. „To, za co byla obviněna paní Nagyová a další, souvisí s neoliberálním stylem vládnutí, kdy se celý stát privatizuje. V tomto případě byla vojenská služba zneužita k soukromým akcím. Další strany vládní koalice se staly komplicem, protože ODS podržely,“ dodal.

Také podle aktivisty Lukáše Matošky jsou nynější kauzy „vrcholem plejády tříletého vládnutí“. „Zakrývají skutečné problémy, kterým kvůli této vládě čelíme. Církevní restituce byly prohlasovány s pomocí poslance, který byl posléze pravomocně odsouzen a dnes si odpykává trest,“ řekl.

„Nyní obvinění poslanci byli odejiti z Poslanecké sněmovny a dostali za to teplá místečka v nejrůznějších dozorčích radách – nyní se ukazuje, že byli uplaceni, a ukáže se, jak se na tom podílel premiér. Bylo to kvůli tomu, aby poslanci mohli prohlasovat zvýšenou DPH, která na občany tvrdě doléhá od začátku letošního roku,“ dodal.

Petenti: Nechceme vysávače státu

S protestujícími lidmi se dali do hovoru i kolemjdoucí zákonodárci Lubomír Zaorálek a Jiří Dienstbier (oba ČSSD). „Reakce Nečase mi přijde neuvěřitelná. Na to, že byla tajná služba jeho blízkou spolupracovnicí a nejspíš i milenkou zneužita ke sledování jeho ženy, by měl reagovat rezignací,“ řekl Pražskému patriotu senátor Dienstbier.

Místopředseda sněmovny Zaorálek v diskusi s přítomnými uvedl, že doufal, že TOP 09 se přidá k návrhu na rozpuštění sněmovny a vypsání nových voleb. „Nepřidala se, naopak se postavila za vládu,“ dodal.

Občané v rámci protestu sbírali i podpisy pod petici „Chceme novou sněmovnu, nechceme Nečase, Kalouska, Schwarzenberga a kmotry, se kterými vysávají a rozkrádají stát!“ Další protest je naplánován na příští úterý ve 13 hodin, od 14 hodin následně zasedne Poslanecká sněmovna.


Autor: Anna Skálová

Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru