dnes
Neděle - skorojasno
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
5°C
Blanku si řidiči oblíbili, denně jich jezdí tunelem až 70 tisíc
Po otevření Blanky se zacpala ulice Svatovítská, spojnice mezi výjezdem z tunelu a Vítězným náměstím. Foto: archiv

Blanku si řidiči oblíbili, denně jich jezdí tunelem až 70 tisíc

Počet aut projíždějících nově otevřeným tunelem Blanka v hlavním městě se zvýšil po necelém měsíci na 70 000 denně, první dny provozu se pohyboval mezi 40 000 a 50 000 vozidel za den. Šestikilometrová dopravní stavba je součástí Městského okruhu a propojuje Malovanku s Pelc-Tyrolkou.

Největší potíže dělali řidiči, kteří vjížděli do tunelu v protisměru. Někteří blokovali dopravu mimo jiné tím, že zastavovali, aby si tunel prohlédli nebo vyfotografovali. Zaměstnanci dispečinků zaznamenali několik případů, kdy lidé vcházeli do tunelu pěšky, zejména u vjezdu na Letné, vyplývá z podkladů pro magistrátní výbor pro dopravu.

Šestikilometrový tunel byl otevřen letos 19. září se čtyřletým zpožděním, výstavba včetně napojení na Strahovský tunel vyšla na 43 miliard korun. Blanka některým ulicím v metropoli ulevila. Méně aut jezdí po Veletržní ulici a ulici Milady Horákové. Nenaplnily se černé scénáře týkající se ulice V Holešovičkách, kde intenzita dopravy vzrostla jen mírně, zaznělo na výboru.

Naopak problémy přetrvávají v Praze 6, zejména na výjezdu do Svatovítské ulice směrem na Vítězné náměstí a do ulice Jugoslávských partyzánů. Kolony se tvoří v Patočkově ulici a na Vypichu.

„Data nejsou finální. Doprava si teprve sedá. Definitivní hodnocení bude možné provádět až s delším časovým odstupem od uvedení stavby do zkušebního provozu," uvedl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Dopravní situaci podle něj v těchto dnech může změnit mimo jiné otevření Plzeňské ulice po rekonstrukci. Na výboru zaznělo, že dopady otevření tunelu bude možné zhodnotit zhruba na jaře příštího roku. Teprve pak magistrát přistoupí k návazným opatřením.

Diskutuje se mimo jiné o úpravě MHD, zavedení autobusové linky, která bude projíždět tunelem Blanka, nebo o tom, že by se mohly pro tranzit uzavřít břehy Vltavy v centru města, tedy Smetanovo nábřeží a Malá Strana.

Úprav se zatím dočkala jen Veletržní ulice, která se zúžila o jeden jízdní pruh ve prospěch pěších a cyklistů. Magistrát ve spolupráci s hygieniky na několika místech měří hodnoty hluku a imisí.


Praha 2: Údržba chodníků v zimě

3. ledna 2018 ve 13:12

Radnice Prahy 2 bude pro zimní sezonu  2017/18  zajišťovat schůdnost na chodnících, které jsou zařazeny ve vyhlášce hl. m. Prahy mezi neudržované komunikace.

Další články
Nahoru