Dnes Středa - zatazeno 3°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 1°C
Středa 14. 4. 2021
Svátek má Vincenc, Vincent
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Blanka Kovaříková se v Retro příbězích zajímá také o pražská místa, třeba oživuje vzpomínky na Podskalí
Původní podskalská celnice dodnes stojí na Výtoni. Foto: VitVit / Wikimedia Commons

Blanka Kovaříková se v Retro příbězích zajímá také o pražská místa, třeba oživuje vzpomínky na Podskalí

Autorka Blanka Kovaříková sbírá po léta nejen příběhy slavných osobností, ale také míst, předmětů a jevů, které neodmyslitelně patří k naší minulosti. V nové knize Retro příběhy se zajímá o legendární hotely, restaurace, varieté a tančírny, zaniklé plovárny, manekýny padesátých a šedesátých let.

Ptá se pamětníků, sběratelů a nadšenců na to, jak se dřív lyžovalo, jak se jezdilo na chmel, jak se trávila dovolená, jak se nakupovalo, co to byl Dětský dům, Liberecké výstavní trhy, kde byla vyhlášená lahůdkářství či uzenářství, jak se bydlelo na svobodárnách, v Ženských domovech i v panelácích, jak se létalo s ČSA i jak se jezdilo trabantem a velorexem, jak se otužovalo na Vltavě či topilo v kamnech…

Ukázka z knihy:

KDYBY ZAŠLO PODSKALÍ, ČECHOVÉ BY PLAKALI

„Kdysi tu žili voraři. Když jejich domky nahradilo honosné nábřeží s vysokými činžáky, nastěhovali se sem umělci a intelektuálové. Podskalí je dávno jiné, jen řeka zůstala a někteří mají to štěstí, že jim protéká pod okny i dnes. V Podskalí jsem mívala kamarády a jako dávno dospělá jsem zjistila, že v době, kdy jsem k nim chodila na návštěvy, tu bydlel i král Miroslav z Pyšné princezny, herec Vladimír Ráž.

Historii Podskalí dnes připomínají názvy ulic: Podskalská, v níž stávaly domy jen při východní straně, zatímco na straně k řece bylo pobřeží s dřevařskými ohradami. V Podskalí se totiž až do konce 19. století vykupovalo dříví, dopravované sem voraři po Vltavě. Proto se jedna z uliček dodnes jmenuje Dřevná, jiná Plavecká či Na Poříčním právu. Podskaláky živila voda – žili tu rybáři, voraři, pískaři i ledaři.

A když náhodou některého z nich řeka pohřbila, byl tu zase spolek Vltavan, který se postaral o vdovu a děti. Plavci měli svá privilegia, právo i vlastní soud. A také své slavné. Nejvíc hrdí byli na Františka Dittricha (1801–1875), bývalého voraře, který se stal pražským primátorem. Ale měli i své písničky – mnohem dřív, než jim tu nejslavnější věnoval Karel Hašler. Kdyby zašlo Podskalí, Čechové by plakali, zpívá se v ní.

Území pravověrných Podskaláků, jehož existence se datuje už koncem 12. století, začínalo v místech Vyšehradské skály a vedlo dál po proudu řeky. Jižní hranici vymezoval potok Botič, dnes železniční trať, východní byla někde v trase ulice Na Slupi a Vyšehradské třídy (končila Morání). Na severu sahalo Podskalí až ke Zderazi a Vojtěšské čtvrti. Jiráskův most a Mánes byl ještě podskalský. Západní hranicí byla samozřejmě řeka. K domácí půdě se počítala i Císařská louka, kam se dalo dostat přes Železniční most a pak přívozem, který dlouhá léta provozoval starý mořský vlk Karel Vostrovský, o němž jsme si už vyprávěli.

Budete-li chtít hledat pozůstatky původního Podskalí, najdete je na Výtoni v domku bývalé celnice, která stojí hluboko pod úrovní nábřeží a dnes slouží jako muzeum. Kde se vlastně vzal název Výtoň? Z vorů připlavených po Vltavě se vytínal určitý počet klád jako clo. Není ale jediným domem, který se nachází v původní úrovni terénu – tři další najdete o pár kroků dál na začátku ulice Na Výtoni. Působí jak z jiného světa a člověk si tu docela dobře dokáže představit jejich někdejší obyvatele. Dalším je pak kostel Nejsvětější trojice. I bezvěrec se u něj zastaví – okouzlí ho totiž okrasné dřeviny farské zahrádky, jinak malého pozůstatku někdejšího hřbitůvku bývalých plavců, mezi nimiž vynikají dva fíkovníky. Jako by chtěla alespoň něčím konkurovat Botanické zahradě plné exotických rostlin, která se nachází nedaleko odtud. Kostel si prosadili Podskaláci a o chudobě stavebníků svědčí, že valená klenba lodi je sroubená z prken a trámů a jenom omítkou nahozená.

Až do šedesátých let minulého století mělo Podskalí svého posledního Podskaláka. Vždy od jara do podzimu ho mohli vidět chodci, kteří šli po chodníku směrem k Železničnímu mostu. Antonín Kubát, nejstarší žijící vorař a člen Vltavanu, seděl na lavičce a na zábradlí visely jeho síťovky na nákup i rybářské sítě, které vyráběl a opravoval. Sousedé se tu zastavovali na kus řeči, pro děti to zase byla zajímavá podívaná na prastaré řemeslo. Kubát se prý dožil úctyhodné devadesátky…"

kovarikova-blanka Blanka Kovaříková (*1961) se zabývá osudy českých hereckých legend, historií policie za první republiky a mapuje také zajímavé domy, spojené s osudy uměleckých osobností. Dosud vydala čtrnáct knih (Herecké romance, Herecké balady, Jak se dědí sláva, Rada Vacátko a jeho hříšní lidé, Lexikon slavných českých dynastií, Po stopách krále Miroslava, Zločin a vášně za rady Vacátka, Kuchařka plná vzpomínek, Největší tajemství Oldřicha Nového, Příběhy domů slavných, Nové příběhy domů slavných, Příběhy domů slavných i zapomenutých, Lásky za oponou, Herecké balady a romance), přičemž většina z nich vyšla v Nakladatelství Brána a mnohé se dočkaly i více vydání. V roce 2013 získala Cenu Egona Ervína Kische, v roce 2018 Zvláštní prémii Miroslava Ivanova. Je spoluautorkou televizního dokumentu Kriminální policie aneb Na jménech nezáleží, 13. komnaty Consuely Morávkové, dokumentů o Slávce Budínové a o Vladimíru Rážovi z cyklu Příběhy slavných. Více informací o autorce naleznete na www.bkovarikova.cz

Blanka Kovaříková: Retro příběhy, vydává nakladatelství Brána, 312 stran, doporučená cena 349 korun


Julie Clark: Poslední let

Včera ve 12:28

Claire má dokonalý život. Je vdaná za potomka z prominentní rodiny, bydlí v nádherném domě, její dny ladně a bezchybně plynou a její budoucnost se zdá příznivá… Jenže ve skutečnosti nic není takové, jak to na první pohled vypadá.

Balet Národního divadla uvede pohádkový příběh Spící krasavice

10. dubna 2021 v 11:11

Výpravný balet Spící krasavice hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského vstupuje do repertoáru Baletu Národního divadla v choreografii legendární primabaleríny Márcii Haydée jako pozoruhodný artefakt duchovního odkazu baletní klasiky.

Dnes začínají oslavy Mezinárodního dne Romů

7. dubna 2021 v 17:14

Dnes začínají oslavy Mezinárodního dne Romů, které pořádá spolek Ara Art. Kulturní akce, která potrvá až do pátku 9. dubna se uskuteční v divadle D21 na Vinohradech. Sledovat je diváci budou moct pouze online a to již podruhé od loňského roku, kdy oslavy poprvé narušila koronavirová...

Rebecca Serleová: Za pět let

6. dubna 2021 ve 12:14

Dannie je špičková manhattanská právnička. Je ambiciózní, zvyklá uvažovat pragmaticky a žije spokojený a klidný život se svým přítelem Davidem, který ji právě požádal o ruku. Její nejlepší kamarádka Bella je její pravý opak – divoká bohémka, která se každý týden zamiluje do někoho...

Online: Anglická konverzace 50+

6. dubna 2021 v 09:45

Anglická konverzace pro mírně a středně pokročilé, která se řídí heslem „vesele vesele život musíš brát“ je určena pro účastníky ve věkové kategorii 50+.

Lobkowiczkým palácem vitruálně, v českém jazyce a zdarma

4. dubna 2021 v 06:35

Poznejte historii a krásu muzea Lobkowiczkého paláce během živé virtuální prohlídky vysílané zdarma.

Podpořte RockOperu Praha, vzkazuje grantové komisi Společnost Richarda Wagnera

29. března 2021 ve 20:55

RockOpera Praha získává ke své petici proti jednání grantové komise hlavního města Prahy podporu také od Společnosti Richarda Wagnera. Ta divadlu poslala dopis, ve kterém mimo jiného RockOperu Praha označuje za pokračovatele v myšlence Gesamtkunstwerku, tedy souborného uměleckého díla,...

Katalog umění ve veřejném prostoru je dostupný jako mapa i jako otevřená data

29. března 2021 ve 12:52

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) na pražském portálu otevřených dat nově zveřejnila data týkající se umění ve veřejném prostoru. Galerie mapuje jak existující, tak zaniklá díla. Otevřená městská data jsou dostupná veřejným i soukromým subjektům k dalšímu využití, například k tvorbě mapových...

Anglická konverzace 50+ online

28. března 2021 v 09:02

Anglická konverzace pro mírně a středně pokročilé, která se řídí heslem „vesele vesele život musíš brát“ je určena pro účastníky ve věkové kategorii 50+.

Noc divadel letos s podtitulem Fresh Air

26. března 2021 v 08:10

Devátý ročník Noci divadel se uskuteční tradičně třetí listopadovou sobotu – 20. 11. 2021, letos s podtitulem Fresh Air. Zúčastněná divadla tak nejen naváží na loňské téma udr-život-elnost, ale představí také čerstvé novinky na divadelní scéně, novátorské přístupy nebo reflexi situace spojené...

Klaunovy názory ve filmové verzi

24. března 2021 v 11:00

Pro derniéru dramatizace románu Heinricha Bölla Klaunovy názory zvolilo pražské A studio Rubín netradiční formu. Vytvořilo speciální filmovou verzi, jejíž prostor se z jeviště Rubínu přenesl do autentického bytu hlavního představitele „smutného“ klauna Šimona Krupy. 

Další články
Nahoru