Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Zítra Pátek - oblacno 20°C
Čtvrtek 28. 3. 2024
Svátek má Soňa
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Blanka Kovaříková se v Retro příbězích zajímá také o pražská místa, třeba oživuje vzpomínky na Podskalí
Původní podskalská celnice dodnes stojí na Výtoni. Foto: VitVit / Wikimedia Commons

Blanka Kovaříková se v Retro příbězích zajímá také o pražská místa, třeba oživuje vzpomínky na Podskalí

Autorka Blanka Kovaříková sbírá po léta nejen příběhy slavných osobností, ale také míst, předmětů a jevů, které neodmyslitelně patří k naší minulosti. V nové knize Retro příběhy se zajímá o legendární hotely, restaurace, varieté a tančírny, zaniklé plovárny, manekýny padesátých a šedesátých let.

Ptá se pamětníků, sběratelů a nadšenců na to, jak se dřív lyžovalo, jak se jezdilo na chmel, jak se trávila dovolená, jak se nakupovalo, co to byl Dětský dům, Liberecké výstavní trhy, kde byla vyhlášená lahůdkářství či uzenářství, jak se bydlelo na svobodárnách, v Ženských domovech i v panelácích, jak se létalo s ČSA i jak se jezdilo trabantem a velorexem, jak se otužovalo na Vltavě či topilo v kamnech…

Ukázka z knihy:

KDYBY ZAŠLO PODSKALÍ, ČECHOVÉ BY PLAKALI

„Kdysi tu žili voraři. Když jejich domky nahradilo honosné nábřeží s vysokými činžáky, nastěhovali se sem umělci a intelektuálové. Podskalí je dávno jiné, jen řeka zůstala a někteří mají to štěstí, že jim protéká pod okny i dnes. V Podskalí jsem mívala kamarády a jako dávno dospělá jsem zjistila, že v době, kdy jsem k nim chodila na návštěvy, tu bydlel i král Miroslav z Pyšné princezny, herec Vladimír Ráž.

Historii Podskalí dnes připomínají názvy ulic: Podskalská, v níž stávaly domy jen při východní straně, zatímco na straně k řece bylo pobřeží s dřevařskými ohradami. V Podskalí se totiž až do konce 19. století vykupovalo dříví, dopravované sem voraři po Vltavě. Proto se jedna z uliček dodnes jmenuje Dřevná, jiná Plavecká či Na Poříčním právu. Podskaláky živila voda – žili tu rybáři, voraři, pískaři i ledaři.

A když náhodou některého z nich řeka pohřbila, byl tu zase spolek Vltavan, který se postaral o vdovu a děti. Plavci měli svá privilegia, právo i vlastní soud. A také své slavné. Nejvíc hrdí byli na Františka Dittricha (1801–1875), bývalého voraře, který se stal pražským primátorem. Ale měli i své písničky – mnohem dřív, než jim tu nejslavnější věnoval Karel Hašler. Kdyby zašlo Podskalí, Čechové by plakali, zpívá se v ní.

Území pravověrných Podskaláků, jehož existence se datuje už koncem 12. století, začínalo v místech Vyšehradské skály a vedlo dál po proudu řeky. Jižní hranici vymezoval potok Botič, dnes železniční trať, východní byla někde v trase ulice Na Slupi a Vyšehradské třídy (končila Morání). Na severu sahalo Podskalí až ke Zderazi a Vojtěšské čtvrti. Jiráskův most a Mánes byl ještě podskalský. Západní hranicí byla samozřejmě řeka. K domácí půdě se počítala i Císařská louka, kam se dalo dostat přes Železniční most a pak přívozem, který dlouhá léta provozoval starý mořský vlk Karel Vostrovský, o němž jsme si už vyprávěli.

Budete-li chtít hledat pozůstatky původního Podskalí, najdete je na Výtoni v domku bývalé celnice, která stojí hluboko pod úrovní nábřeží a dnes slouží jako muzeum. Kde se vlastně vzal název Výtoň? Z vorů připlavených po Vltavě se vytínal určitý počet klád jako clo. Není ale jediným domem, který se nachází v původní úrovni terénu – tři další najdete o pár kroků dál na začátku ulice Na Výtoni. Působí jak z jiného světa a člověk si tu docela dobře dokáže představit jejich někdejší obyvatele. Dalším je pak kostel Nejsvětější trojice. I bezvěrec se u něj zastaví – okouzlí ho totiž okrasné dřeviny farské zahrádky, jinak malého pozůstatku někdejšího hřbitůvku bývalých plavců, mezi nimiž vynikají dva fíkovníky. Jako by chtěla alespoň něčím konkurovat Botanické zahradě plné exotických rostlin, která se nachází nedaleko odtud. Kostel si prosadili Podskaláci a o chudobě stavebníků svědčí, že valená klenba lodi je sroubená z prken a trámů a jenom omítkou nahozená.

Až do šedesátých let minulého století mělo Podskalí svého posledního Podskaláka. Vždy od jara do podzimu ho mohli vidět chodci, kteří šli po chodníku směrem k Železničnímu mostu. Antonín Kubát, nejstarší žijící vorař a člen Vltavanu, seděl na lavičce a na zábradlí visely jeho síťovky na nákup i rybářské sítě, které vyráběl a opravoval. Sousedé se tu zastavovali na kus řeči, pro děti to zase byla zajímavá podívaná na prastaré řemeslo. Kubát se prý dožil úctyhodné devadesátky…"

kovarikova-blanka Blanka Kovaříková (*1961) se zabývá osudy českých hereckých legend, historií policie za první republiky a mapuje také zajímavé domy, spojené s osudy uměleckých osobností. Dosud vydala čtrnáct knih (Herecké romance, Herecké balady, Jak se dědí sláva, Rada Vacátko a jeho hříšní lidé, Lexikon slavných českých dynastií, Po stopách krále Miroslava, Zločin a vášně za rady Vacátka, Kuchařka plná vzpomínek, Největší tajemství Oldřicha Nového, Příběhy domů slavných, Nové příběhy domů slavných, Příběhy domů slavných i zapomenutých, Lásky za oponou, Herecké balady a romance), přičemž většina z nich vyšla v Nakladatelství Brána a mnohé se dočkaly i více vydání. V roce 2013 získala Cenu Egona Ervína Kische, v roce 2018 Zvláštní prémii Miroslava Ivanova. Je spoluautorkou televizního dokumentu Kriminální policie aneb Na jménech nezáleží, 13. komnaty Consuely Morávkové, dokumentů o Slávce Budínové a o Vladimíru Rážovi z cyklu Příběhy slavných. Více informací o autorce naleznete na www.bkovarikova.cz

Blanka Kovaříková: Retro příběhy, vydává nakladatelství Brána, 312 stran, doporučená cena 349 korun


Autor: red

Franz Kafka očima studentů: vernisáž výstavy

Včera v 05:40

V Betlémské Kapli se v pondělí 15. dubna koná od 10 do 12 hodin vernisáž výstavy s programem.

Výstava: Krása bez závoje v Galerii Villa Pellé

26. března 2024 v 15:29

Galerie Villa Pellé připomene od 5. dubna jednu z klíčových osobností českého poválečného figurálního malířství Jiřího Načeradského, od jehož úmrtí v dubnu uplyne rovných deset let. Výstavní síň od přízemí po půdu zaplní jak Načeradského ikonická díla z let 1967–1972, tak jeho dosud ne plně...

Setkání s osobností české fotografie: Michael Hanke

26. března 2024 v 08:12

Michael Hanke začal fotografovat až ve svých čtyřiceti letech, za krátkou dobu získal řadu významných ocenění v soutěžích jako jsou Czech Press Photo, Sony World Photography Awards, International Photographer Of The Year i dvou druhých míst v jedné z nejprestižnějších světových soutěži, World...

Rajská zahrada: Barbora Sika v Kavárně co hledá jméno

25. března 2024 ve 14:25

Kavárna co hledá jméno hostí výstavu Rajská zahrada, která představuje jedinečný pohled na svět skrze oči talentované umělkyně Barbory Sika.

Velkopáteční hudební meditace

25. března 2024 v 08:40

Koncert v bazilice sv. Ludmily v Praze 2 na náměstí Míru na Velký pátek.

Dubnové tipy z Violy

24. března 2024 v 10:50

Jedinečná atmosféra do Violy přitahuje nejen diváky, ale také velké osobnosti uměleckého světa. K legendám, které se sem rády vracely, patřili Radovan Lukavský, Zdeněk Štěpánek, Eduard Kohout, Karel Höger, Rudolf Hrušínský, Dana Medřická, později Jan Kačer, Jana Hlaváčová, Hana Maciuchová, Boris...

Česká hudba ve Vršovickém zámečku

24. března 2024 v 06:59

Ve Vršovickém zámečku proběhl první letošní komorní koncert. Hosty v sále si svým talentem podmanila čtrnáctiletá Nora Lubbadová ze ZUŠ Oleššská.

Veronika Sluka vystoupí v obřadní síni radnice

23. března 2024 v 11:18

V rámci cyklu koncertů komorní hudby v obřadní síni radnice zve Praha 9 na koncert Veroniky Sluka. Vystudovaná advokátka, která věnuje se zpěvu, hraje na klavír, kytaru a cello vystoupí 18. dubna v 19 hodin.

Výstava Nahoru / Up Petry Kubík Nandrážiové

22. března 2024 v 09:10

Od 11. dubna se bude konat v Galerii ve věži Novoměstské radnice v Praze 2 výstava Nahoru / Up Petry Kubík Nandrážiové, která tvoří abstraktní obrazy, ale nemaluje je štětcem.

Dokument o Gabriele Soukalové sklízí úspěchy

21. března 2024 v 11:07

Celovečerní dokument Gabriela Soukalová: Pravda se pořád vyplatí, se i po několika týdnech nachází v českých kinech na předních příčkách sledovanosti. Vedle toho aktuálně vrcholí turné Noc s legendou s Gabrielou Soukalovou. Fanoušci na dojemný příběh hlavní hrdinky pějí ódy, a přestože nově...

Čechovův Racek přiletí Na Zábradlí

19. března 2024 ve 12:00

Divadlo Na zábradlí ve středu 20. března uvede premiéru inscenace Racek. Ikonická hra Antona Pavloviče Čechova se na repertoár pražské scény vrátí po třiceti letech od premiéry legendární inscenace Petra Lébla, tentokrát v režii úspěšného divadelního a filmového tvůrce Jiřího Havelky.  V hlavních...

Divadlo Na zábradlí zve na divadelní kvíz

17. března 2024 v 10:50

Tradiční Noc divadel se tentokrát koná v březnovém termínu, v sobotu 23. března. Divadlo Na zábradlí naváže na dvě odpolední představení inscenace Franz a kavka večerem v duchu „hospodského kvízu“ na divadelní téma.

Dvořákovo Stabat Mater v Obecním domě

17. března 2024 v 07:44

K Velikonocům neodmyslitelně patří uvedení Dvořákova oratoria Stabat Mater ve Smetanově síni Obecního domu v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. 

Další články
Nahoru