Dnes Pátek - zatazeno 3°C
Zítra Sobota - jasno 4°C
Pátek 5. 3. 2021
Svátek má Kazimír
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Blamáž v Praze 3: Zastupitelé se po dvouhodinových hádkách usnesli, že o ničem jednat nebudou
Zasedání zastupitelů Prahy 3 v pronajatém sále žižkovského hotelu Olšanka. Foto. Facebook

Blamáž v Praze 3: Zastupitelé se po dvouhodinových hádkách usnesli, že o ničem jednat nebudou

Často se nestává, ať už na magistrátu nebo městských částech, že by zastupitelé neschválili program řádného zasedání (u těch mimořádných to je naopak běžné). V úterý 15. září se to stalo v Praze 3. Zastupitelé po dvouhodinových hádkách neschválili program jednání. Koalice kvůli karanténě některých svých členů neměla dostatek hlasů na schválení jednotlivých bodů programu, tak raději program odmítla jako celek a šlo se domů.

I kvůli karanténě dorazilo na dnešní jednání zastupitelstva Praha 3 šest omluvenek, týkaly se i koalice TOP 09 a STAN, Pirátů a Zelených. Ta má v pětatřicetičlenném zastupitelstvu 20 hlasů z 35. Většina je tak 18 hlasů a ty dnes koalice neměla.

„Měli jsme připravené technické řešení, na kterém informatici od pátku pracovali. Měli jsme připravenou novelu jednacího řádu podle magistrátního vzoru. A měli jsme online připojené zastupitele, kteří byli připraveni se jednání účastnit právě z karantény,“ uvedl starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09).

Aby se právě zastupitelé sledující zasedání z domova mohli zapojit a hlasovat, musela by být schválena novela jednacího řádu. V diskusi o programu to však zástupci opozice odmítali například s argumenty, že pokud změnou řádu umožní koalici většinu, ta je, jak bývá zvykem, ve všech bodech přehlasuje.

Z dvouhodinové slovní přestřelky plné osobních výpadů, výčitek a urážek nakonec vzešlo pět návrhů na doplnění programu. Kromě změny jednacího řádu zde byl i třeba návrh na odvolání místostarosty pro školství Štěpána Štrébla (Piráti) za údajné protěžování vybraných soukromých škol, nebo návrh na projednání bodu věnujícího se informacím o soudním řízení s tajemníkem Michaelem Víchem, který byl loni odvolán současnou koalicí a soud mu dal za pravdu, že to bylo neoprávněně.

Zastupitelé však návrhy na změnu programu odmítli, schválen byl jen bod navrhovaný zastupitelským klubem hnutí ANO, aby byla zřízena speciální komise pro kontrolu prací revitalizace panelových domů v Roháčově ulici.

Nakonec se hlasovalo o programu jako celku. Pro přijetí bylo 13 zastupitelů (opozice ANO + Koalice pro Prahu 3), proti 4 (Piráti), zdrželo se 6 (TOP 09 a STAN) a nehlasovalo 5 (i Zelení). Zatímco třeba Piráti už během diskuse avizovali, že program nepodpoří, pokud v něm nebude změna jednacího řádu, někteří členové koalice připouštěli, že program podpoří. Nakonec to však neudělali.

„Zástupci ODS, Trikolóry, Svobodných, KDU-ČSL a ANO si vyhodnotili, že je politicky výhodnější nás v tom nechat vymáchat. Z dnešního zastupitelstva jsem hodně mrzutý,“ komentoval na svém facebookovém profilu krach zasedání starosta Ptáček.

„Nikdo vás v ničem nevymáchal. Zastupitelů bylo přítomno 29 z 35 a mohlo se tedy jednat. Vy sám jste nehlasoval pro program, se kterým jste zastupitele obeslal na dnešní den. Hanba. Jde vám jen o to zajistit si fungování vaší hlasovací mašinerie,“ reagoval předseda zastupitelského klubu opozičního hnutí ANO Petr Venhoda.

„Jednání mohlo normálně proběhnout. My jsme hlasovali pro program. Vy jste neumožnili lidem vystoupit, schválit privatizace,“ sdělil další opoziční zastupitel Tomáš Kalivoda (Koalice pro Prahu 3).

„Prvně v historii jsem takovouto blamáž a arogantní šaškárnu sledoval s otevřenou pusou. Privatizanti, voliči, naši spoluobčané, kteří přišli řešit svůj bod, se mohli po tomhle extempore otočit a jít domů. Tímto Ptáčkovým výkonem jsme utratili z kasy přes 130 000 korun za pronájem prostor hotelu, úředníky, techniku,“ napsal předseda zastupitelského klubu Koalice pro Prahu 3 a bývalý starosta Alexander Bellu

Další řádné zasedání zastupitelstva by mělo konat za čtvrt roku v polovině prosince, starosta Ptáček však za dnešní zrušené svolá náhradu. „Zhruba do měsíce svoláme další jednání se stejným programem. Do té doby se budeme cpát vitamíny a s respirátorem FFP2, jako má pan premiér, asi budu i spát,“ napsal.


Další články
Nahoru