Dnes Neděle - zatazeno 3°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 0°C
Neděle 24. 1. 2021
Svátek má Milena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Biotop na východě Prahy: Projekt koupaliště za 60 milionů nabírá velké zpoždění, navíc se prodraží
Jedno z pražských bitopových koupališť funguje na Lhotce. Foto: archiv

Biotop na východě Prahy: Projekt koupaliště za 60 milionů nabírá velké zpoždění, navíc se prodraží

Už před třemi lety schválili zastupitelé Prahy 14 projekt biotopového koupaliště v Kyjích s kapacitou 1400 návštěvníků. Stavba na východě metropole měla začít loni, optimisté věřili, že se letos, nejpozději v roce 2020, poprvé vykoupou. Realita? Nekoplo se do země, projekt stojí, prodraží se a v tahu bude asi i příští letní sezóna.

Stavba koupaliště měla vedle Kyjského rybníka začít na nevyužívané ploše podél ulice Broumarská už loni. V plánu je koupací nádrž s kořenovým čistícím systémem, vybudování kurtů na beachvolejbal nebo mlhoviště.

Nastaly však nečekané komplikace. Proti územnímu rozhodnutí a stavebnímu povolení se odvolal spolek Rajská 14, podle kterého byly nedostatečně vypořádány některé připomínky. Odvoláním spolku se zabývá odvolací orgán na pražském magistrátu – Odbor stavebního řádu. Vyrozumění Praha 14 doposud neobdržela.

Spolek v odvolání poukázal například na neřešené nakládání s odpady, nedostatek stromů a především parkovacích míst. Radnice oponuje, že není cílem postavit obří parkoviště. Lidé prý ke koupališti budou moci dojít pěšky, přijet MHD nebo na kole.

Politici v Praze 14 se vzájemně obviňují, kdo za aktivitou spolku stojí a kdo má (ne)zájem přírodní koupaliště vybudovat. „Jednání spolku nadále vnímám jako účelové a politicky motivované. Se zástupci spolku probíhalo jednání v minulosti opakovaně, ke shodě jsme však nedospěli,“ uvedl starosta Prahy 14 Radek Vondra (TOP 09).

Ten již dříve v tiskové zprávě vydané radnicí uvedl, že spolek „založili politici z hnutí ANO a nyní ho zneužívají ke svým cílům“. Z pražské centrály ANO zaznělo, že domněnka starosty se zakládá na vlastních pocitech a nejsou pro ni důkazy. Vondrovo tvrzení již dříve odmítl i předseda hnutí ANO v Praze 14 Tomáš Novotný.

„Je to samozřejmě nesmysl. Rajská 14 je občanský spolek, mezi jehož členy jsou lidé z různých politických stran, i lidé, kteří nejsou politicky aktivní. Vznikl právě za účelem apolitického propojení občanů se stejným pohledem na rozvoj Prahy 14,” řekl na přelomu února a března ČTK Novotný.

„Po většinu roku, kdy není počasí na koupání, půjde o mrtvý oplocený areál, kam se nikdo nedostane,” dodal. To Praha 14 odmítá, areál prý bude celoročně přístupný. Městská část by podle Novotného měla spíš najít rybník vhodný k předělání na biotop.

Podle starosta Vondry se dlouhodobě hledala místa, kde by biotop mohl vzniknout. Prověřovány byly i existující místní vodní plochy, ale ukázalo se, že žádná není vhodná ke koupání. Například Kyjský rybník je rybářským revírem, navíc je tam klidová zóna pro ptactvo. „Vybraná plocha je jediná, kde lze projekt realizovat," uvedl Vondra. Připomněl také, že po vybudování koupaliště v Praze 14 místní obyvatelé dlouhodobě volají.

Jelikož se vše odvíjí od postupu odvolacího orgánu, v tuto chvíli není možné začátek výstavby koupaliště ani odhadnout. Předpokládaná doba realizace včetně výběru zhotovitele je jeden rok. Předpokládané náklady momentálně dosahují maximální částky zhruba 60 milionů korun včetně DPH, je však možné, že bude nižší v závislosti na vybavení některých objektů. Oproti původním předpokladům, kdy se počítalo s výstavbou bistra, je nyní v plánu restaurace.

„Vzhledem k růstu cen komodit předpokládanou cenu samozřejmě zvedají průtahy. Ceny stavebních prací meziročně strmě stoupají,“ uvedla mluvčí Prahy 14 Veronika Berná. Biotop by měl provozovat soukromý provozovatel, který bude vybrán ve veřejné soutěži.


Hořel částečně devastovaný byt

22. ledna 2021 ve 14:40

Hodinu a dvanáct minut po dnešní půlnoci zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči u požáru bytu obytného domu v suchdolské ulici K Háji.

Další články
Nahoru