Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 13°C
Čtvrtek 10. 10. 2024
Svátek má Marina
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Biotechnologická konference Prague.bio se zaměřila na start-upy
Konference se konala v Empire Hall ve Slovanském domě v Praze 1. Foto: Prague.bio

Biotechnologická konference Prague.bio se zaměřila na start-upy

Druhý ročník celodenní biotechnologické konference Prague.bio Conference se konal v úterý ve Slovanském domě. Konference přivítala 300 účastníků z celého světa. Dorazili světoví odborníci na transfer technologie a vznik startupů v oblasti biotechu, zástupci průmyslových, farmaceutických a diagnostických společnosti, investoři nebo výzkumníci.

Velkou pozornost získaly přednášky dvou odborníků na transfer duševního vlastnictví a start-upové prostředí. Konferenci zahájil Christian A. Stein, generální ředitel společnosti Ascenion GmbH, jedné z největších institucí pro transfer technologií v Německu, a kromě toho zakladatel řady úspěšných biotechnologických společností.

Hovořil o různých modelech poskytování licencí na duševní vlastnictví začínajícím podnikům z univerzit a výzkumných institucí a uvedl příklady modelů z Velké Británie, USA či Izraele a konkrétní případovou studii společnosti Cardior, spin-offu hannoverské lékařské fakulty, kterou letos koupila firma Novo Nordisk za 1,025 miliardy eur.

Dalším řečníkem byl expert ze Silicon Valley Petr Jansa, výkonný ředitel pro medicinální chemii ve společnosti Biomea Fusion (veřejně obchodovaná biotechnologická společnost) a spoluzakladatel dalších inovativních start-upů. Jeho odborné znalosti navazují na spolupráci s profesorem Antonínem Holým a na vývoj nových léčiv ve společnosti Gilead Sciences. Ve své prezentaci shrnul zdroje inovací, které v současnosti hýbou světem biotechnologií v Silicon Valley.

V rámci konference se také prezentovalo 12 biotechnologických start-upů z regionu střední a východní Evropy. Odborná porota pak vybrala 3 nejlepší prezentace, mezi nimiž byli i dva zástupci z České republiky. Na 1. místě se umístila polská společnost nCage Therapeutics, která vyvíjí technologii pro tvorbu nových typů vakcín. Jako 2. nejlepší vyhodnotila porota prezentaci českého start-upu LAM-X, v níž představili svou antimikrobiální nanotextilii na krytí ran, která zásadně snižuje riziko infekce. Třetí příčku pak obsadil český projekt z ÚOCHB s názvem ChemCell, jehož tým vyvíjí buněčnou terapii sloužící k léčbě rakoviny.

„Zájem o letošní ročník Prague.bio Conference byl opravdu velký, logicky zde proto vidíme potenciál pro další růst. Kromě možného rozšíření konference se chystáme také v první polovině roku 2025 spustit vzdělávací program, který se bude zaměřovat na budoucí zakladatele a manažery spin-off firem z českých výzkumných pracovišť. Chceme tedy dále rozvíjet téma, jemuž se detailně věnovala i letošní konference,“ uvedla Petra Kinzlová, ředitelka profesní organizace z oblasti biotechnologií Prague.bio.

Na konferenci Prague.bio Conference 2024 oslavila organizace rok od svého vzniku. Letošní ročník se více zaměřil na technologický transfer do univerzitních spin-offů a budování úspěšných start-upů či partnerství mezi průmyslem a akademickou sférou, tedy oblasti, kde se nabízí značný potenciál k lepšímu využití.

Konference se konala pod záštitou Hlavního města Prahy a Ministerstva průmyslu a obchodu. „Pro Prahu je základním přínosem této konference fakt, že působí jako jisté ohnisko toho, že se sem sjedou kapacity, které v rámci oblasti biotechnologií mají celosvětově zvuk a přínos. Jsou to převážně zástupci komerčního sektoru, což je sektor, který bychom rádi v Praze pěstovali a viděli růst. Je u nás silný, ale je potřeba ho dál podporovat. Formace Prague.bio znamená velký přínos do portofila města, byť nevznikla z jeho popudu,“ uvedl pražský radní pro oblast ICT, Smart City, vědy, výzkumu a inovací Daniel Mazur (Piráti).

„Biotechnologie představují jednu z klíčových oblastí, které mohou zásadně přispět k naší budoucnosti, a to nejen v oblasti zdraví, ale také v posilování konkurenceschopnosti naší ekonomiky. Podpora transferu technologií mezi výzkumnými institucemi a průmyslem je nezbytná pro to, abychom dokázali rychleji a efektivněji přetavit špičkové vědecké objevy do inovativních řešení, která mohou uspět na trhu. Proto jsem rád, že je o Prague.bio Conference takový zájem a že kromě výsledků velkých výzkumných institucí či firem se zde prezentují i inovativní mladé firmy. Věřím, že Česká republika má velký potenciál v této oblasti,“ uvedl Marek Ženíšek (TOP 09), ministr pro vědu, výzkum a inovace.


Autor: red

Americký velvyslanec ocenil pražské profesionální hasiče

Včera v 07:48

Ředitel pražských hasičů brigádní generál Luděk Prudil a náměstek pro IZS plk. Jaromír Piesh se setkali s americkým velvyslancem Bijanem Sabetem, který poděkoval pražským profesionálním hasičům za dosavadní spolupráci.

Seminář k plánům udržitelné městské mobility se koná na Staroměstské radnici

Včera v 07:40

Praha ve středu a ve čtvrtek 9. a 10. října hostí v Sálu architektů na Staroměstské radnici školení zaměřené na plány udržitelné městské mobility (SUMP-Sustainable Urban Mobility Plan). Akce se koná za podpory hlavního města, protože může pomoci s efektivním zaváděním opatření aktualizovaného...

Praha 2 schválila přijetí dotace na zvýšení mezd ve školství

7. října 2024 ve 22:08

Radní Prahy 2 na svém nedávném zasedání souhlasili s přijetím neinvestiční dotace z rozpočtu hl. m. Prahy na posílení mzdových prostředků zaměstnanců škol a školských zařízení ve výši 4 582 000 korun. Posílení mzdových prostředků v oblasti obecního školství schválilo v první polovině září...

Další články
Nahoru