Dnes Středa - obcasny-dest 3°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 2°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Biochemik: Panika kvůli variantě Omikron je předčasná, ale opatrnost je na místě
Biochemik Václav Navrátil. Foto: DIANA Biotechnologies ú se svolením V. Navrátila

Biochemik: Panika kvůli variantě Omikron je předčasná, ale opatrnost je na místě

V JAR byla objevena nová varianta, označovaná jako B.1.1.529 nebo Omikron. Zdá se, že během dvou až tří týdnů od objevení vytlačila variantu delta a vedla i k prudkému celkovému nárůstu počtu nakažených. Po předchozím dlouhodobém poklusu se v JAR počet nově nakažených za poslední týden ztrojnásobil, a to vše během začínajícího léta. První případy byly objeveny již také v Hong Kongu, Izraeli a Evropě, mimo jiné zřejmě i v České republice a Německu, připomíná na úvod svého komentáře český biochemik Václav Navrátil.

Více o infekčnosti této varianty budeme vědět patrně během týdne až dvou. Zatím se může jednat o statistické zkreslení dat. V JAR bylo v poslední době minimum případů, a tak i jen lokální ohnisko, které by bylo shodou okolností vyvoláno novou variantou, by vedlo k jejímu rychlému převážení nad ostatními variantami.

Zároveň může mít vliv i samotné objevení nové zvláštní varianty, které mohlo vést k cílenému testování okolí a tím umělému navýšení jejich počtů. Ale nejpravděpodobněji se skutečně jedná o variantu mnohem nakažlivější než delta.

A proč varianta vyvolala tak velké obavy? Protože kromě předpokládané vysoké nakažlivosti obsahuje mnoho mutací ve virovém spike proteinu, tedy proteinu, který je klíčový pro vstup do lidských buněk.

Pokud by tento protein výrazně zmutoval, tak by protilátky získané po očkování nebo po prodělání onemocnění poskytovaly pouze omezenou ochranu před nakažením. To byl případ varianty beta (shodou okolností také poprvé objevené v JAR), která ale nebyla tak infekční, a proto globálně nepřevládla.

Varianta beta ve spike proteinu nese 11 mutací, zatímco nová varianta 39. Oproti deltě se liší na 45 místech. Mutace se nacházejí jak v místě vazby na lidské proteiny a v místě štěpení furinem, tak v místech zodpovědných za splynutí viru a buňky. Všechna tato místa jsou důležitá pro infekci lidské buňky. Řada povrchových míst je zmutovaných.

A přestože je řada těchto mutací nových, tak z dřívějšího vědeckého výzkumu je známo, že tyto mutace budou viru propůjčovat silnou obranu před protilátkami. Tato varianta tak má potenciál unikat protilátkám jako žádná jiná dosud známá varianta a prolamovat tak ochranu získanou jak po očkování, tak po prodělání nemoci.

Je možné, že varianta bude schopná rychlého šíření i v proočkované a promořené společnosti, a navíc se může stát, že ani dnes hojně používané protilátkové koktejly nebudou přinášet účinnou ochranu.

Zda tato varianta bude způsobovat stejný, méně závažný nebo naopak vážnější průběh a více úmrtí, o tom zatím nic nevíme. Varováním ale je, že vyšší nakažlivost u dříve objevených variant vedla i k větší smrtnosti: alpha měla o 65 procent více úmrtí, delta dokonce až o 130 procent více úmrtí oproti původnímu kmenu koronaviru.

Na druhou stranu lze očekávat že imunita získaná po očkování nebo prodělání nemoci bude poskytovat vždy poměrně výraznou ochranu před vážným průběhem jakékoliv nové varianty a následky onemocnění tak budou v čase i přes objevování se různých nových variant klesat. A pokud bude nejhůř, tak lze současné vakcíny rychle upravit, aby cílily na nové varianty: to je výhoda nové mRNA technologie.

Je možné, že se jedná jen o další ze stovek nalezených variant, která zase zmizí, ale je také možné, že jsme svědky vzniku nové varianty, která spustí další vlnu pandemie. Co dělat, pokud by se ukázalo, že se jedná o nebezpečnou variantu, která prolamuje protilátkovou léčbu a částečně i očkování?

V takovém případě bude potřeba vydržet, než budou za několik měsíců první antivirotika, která by měla i na tuto variantu fungovat. Do té doby kombinací opatření zabránit velkému šíření varianty a postupně dále navyšovat kapacitu a dostupnost PCR testování, aby pak bylo možno rizikové nakažené identifikovat včas.

Nejen aby byli včas izolováni, ale také aby se jim včas podaly léky, které omezí následky jejich onemocnění. Pokud toto dokážeme, tak už bychom měli být schopní fungovat i v přítomnosti různých nových variant. Klíčové je ale uvědomit si, že epidemie ještě nekončí a je nutné pracovat na základních pilířích boje proti epidemii: vysokokapacitním citlivém testování, očkování a nových léčivech.

Autorem komentáře je biochemik a ředitel české biotechnologické společnosti DIANA Biotechnologies Václav Navrátil


Hilšer: V debatě na Nově byly nastaveny nerovné podmínky

12. ledna 2023 v 19:40

Na protest proti dělení prezidentských kandidátů v televizních debatách na dvě skupiny podle preferencí dnes Marek Hilšer odešel ze studia při vysílání televizní debaty TV Nova. Na pultíku zanechal svoji fotografii, aby podtrhl, že nefavorizovaní kandidáti mají sloužit pouze jako pozadí „hlavního...

Zelení: Svoboda nedomluvil nic, teď by měli šanci dostat jiní

16. prosince 2022 v 06:41

Celý včerejší den jsme mohli v přímém přenosu sledovat nekompetentnost koalice SPOLU, která usiluje o ustavení menšinové vlády v Praze. Potvrdilo se, že jediný, kdo je ochoten ji v tom podporovat, je klub ANO. Bohuslav Svoboda jako kandidát na primátora za sebe nechával celý den mluvit ostatní a...

Zlepšete informovanost k výstavbě tramvajové trati na Dědinu, žádá Praha 6 dopravní podnik

15. prosince 2022 v 19:08

Stavbu nové tramvajové trati z Divoké Šárky na Dědinu provází podle Prahy 6 nedostatečná informovanost ze strany investora stavby. Praha 6 žádá vedení dopravního podniku, aby zřídilo speciální web, na němž by veřejnost našla komplexní informace o stavbě a zejména o dopravních omezeních. V tiskové...

Prokop: Hnutí ANO je v Praze připraveno podpořit volbu nového primátora Svobody

15. prosince 2022 v 11:00

Hnutí ANO je v Praze připraveno podpořit volbu nového primátora Bohuslava Svobody, kterému tento post náleží jako vítězi voleb. To, že Bohuslavu Svobodovi post primátora náleží, opakovaně potvrdily i vyjednávací týmy Pirátů a STAN při jednání o koalici na tzv. vládním půdorysu. Věřím, že jeho...

Bauer: Stát musí zajistit potřebná místa v domovech seniorů, bez soukromého sektoru to nepůjde

9. prosince 2022 ve 12:31

Počet seniorů, kteří budou ve stáří poptávat pobytové sociální služby, bude v důsledku demografických změn narůstat, a proto bude nezbytné zajistit včas dostatek kapacit v domovech seniorů nebo podobných zařízeních. Podle Jana Bauera, poslance ODS a člena výboru pro sociální politiku, to ale...

Piráti: Odmítáme odsun klientů sociálních služeb daleko od jejich rodin v Praze

24. listopadu 2022 v 11:48

Piráti na pražském magistrátu plně podporují modernizaci péče o Pražany se zdravotním postižením a odmítají politické snahy, které jdou přesně opačným směrem. Zároveň považují za důležité pokračovat v transformaci sociálních služeb, která začala v uplynulém volebním období. V tiskové zprávy to...

Komentář: Na zastupitelstvu 3. října by se už mělo něco stát

31. října 2022 ve 22:37

Dohadování o koalici na pražském magistrátu připomíná grotesku, Pražané se v tom už nevyznají. Vyhrála koalice SPOLU, my to respektujeme a čekáme, jak se vítěz rozhodne ohledně složení. SPOLU říká, že chce koalici na vládním půdorysu. Ukazuje se, že to je nesmyslný požadavek vedení stran,...

SPOLU pro Prahu: Radní na poslední chvíli předkládají neopřipomínkované tisky

31. října 2022 ve 22:00

Koalice SPOLU pro Prahu důrazně vyzývá současnou Radu hl. m. Prahy, aby nepředkládala, nejednala a nehlasovala pro zásadní tisky, o kterých má rozhodovat až nově sestavená rada s mandátem z proběhlých voleb.

Aliance stability: Menšinová rada SPOLU podporovaná hnutím ANO by posílila prezidentské ambice Babiše

31. října 2022 ve 21:50

Vítáme iniciativu hnutí STAN, které vybízí koalici SPOLU k opětovnému zasednutí k jednacímu stolu s Aliancí stability. Chceme otevřeně jednat o všech nabídkách tak, aby vznikla proporčně vyvážená a stabilní Rada hlavního města Prahy na celé čtyřleté funkční...

Prokopovo ohlédnutí za první republikou

28. října 2022 v 06:27

Dnes přesně před 104 lety vzniklo samostatné Československo a započalo období, kterému říkáme první republika. Co se vám vybaví, když se řekne první republika? Mně rozhodně Tomáš Garrigue Masaryk a Karel Čapek, černobílé filmy, elegantně znějící spisovná čeština a stylové prvorepublikové bary,...

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

Další články
Nahoru