Dnes Pátek - zatazeno 4°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 6°C
Pátek 28. 1. 2022
Svátek má Otýlie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Biochemik: Panika kvůli variantě Omikron je předčasná, ale opatrnost je na místě
Biochemik Václav Navrátil. Foto: DIANA Biotechnologies ú se svolením V. Navrátila

Biochemik: Panika kvůli variantě Omikron je předčasná, ale opatrnost je na místě

V JAR byla objevena nová varianta, označovaná jako B.1.1.529 nebo Omikron. Zdá se, že během dvou až tří týdnů od objevení vytlačila variantu delta a vedla i k prudkému celkovému nárůstu počtu nakažených. Po předchozím dlouhodobém poklusu se v JAR počet nově nakažených za poslední týden ztrojnásobil, a to vše během začínajícího léta. První případy byly objeveny již také v Hong Kongu, Izraeli a Evropě, mimo jiné zřejmě i v České republice a Německu, připomíná na úvod svého komentáře český biochemik Václav Navrátil.

Více o infekčnosti této varianty budeme vědět patrně během týdne až dvou. Zatím se může jednat o statistické zkreslení dat. V JAR bylo v poslední době minimum případů, a tak i jen lokální ohnisko, které by bylo shodou okolností vyvoláno novou variantou, by vedlo k jejímu rychlému převážení nad ostatními variantami.

Zároveň může mít vliv i samotné objevení nové zvláštní varianty, které mohlo vést k cílenému testování okolí a tím umělému navýšení jejich počtů. Ale nejpravděpodobněji se skutečně jedná o variantu mnohem nakažlivější než delta.

A proč varianta vyvolala tak velké obavy? Protože kromě předpokládané vysoké nakažlivosti obsahuje mnoho mutací ve virovém spike proteinu, tedy proteinu, který je klíčový pro vstup do lidských buněk.

Pokud by tento protein výrazně zmutoval, tak by protilátky získané po očkování nebo po prodělání onemocnění poskytovaly pouze omezenou ochranu před nakažením. To byl případ varianty beta (shodou okolností také poprvé objevené v JAR), která ale nebyla tak infekční, a proto globálně nepřevládla.

Varianta beta ve spike proteinu nese 11 mutací, zatímco nová varianta 39. Oproti deltě se liší na 45 místech. Mutace se nacházejí jak v místě vazby na lidské proteiny a v místě štěpení furinem, tak v místech zodpovědných za splynutí viru a buňky. Všechna tato místa jsou důležitá pro infekci lidské buňky. Řada povrchových míst je zmutovaných.

A přestože je řada těchto mutací nových, tak z dřívějšího vědeckého výzkumu je známo, že tyto mutace budou viru propůjčovat silnou obranu před protilátkami. Tato varianta tak má potenciál unikat protilátkám jako žádná jiná dosud známá varianta a prolamovat tak ochranu získanou jak po očkování, tak po prodělání nemoci.

Je možné, že varianta bude schopná rychlého šíření i v proočkované a promořené společnosti, a navíc se může stát, že ani dnes hojně používané protilátkové koktejly nebudou přinášet účinnou ochranu.

Zda tato varianta bude způsobovat stejný, méně závažný nebo naopak vážnější průběh a více úmrtí, o tom zatím nic nevíme. Varováním ale je, že vyšší nakažlivost u dříve objevených variant vedla i k větší smrtnosti: alpha měla o 65 procent více úmrtí, delta dokonce až o 130 procent více úmrtí oproti původnímu kmenu koronaviru.

Na druhou stranu lze očekávat že imunita získaná po očkování nebo prodělání nemoci bude poskytovat vždy poměrně výraznou ochranu před vážným průběhem jakékoliv nové varianty a následky onemocnění tak budou v čase i přes objevování se různých nových variant klesat. A pokud bude nejhůř, tak lze současné vakcíny rychle upravit, aby cílily na nové varianty: to je výhoda nové mRNA technologie.

Je možné, že se jedná jen o další ze stovek nalezených variant, která zase zmizí, ale je také možné, že jsme svědky vzniku nové varianty, která spustí další vlnu pandemie. Co dělat, pokud by se ukázalo, že se jedná o nebezpečnou variantu, která prolamuje protilátkovou léčbu a částečně i očkování?

V takovém případě bude potřeba vydržet, než budou za několik měsíců první antivirotika, která by měla i na tuto variantu fungovat. Do té doby kombinací opatření zabránit velkému šíření varianty a postupně dále navyšovat kapacitu a dostupnost PCR testování, aby pak bylo možno rizikové nakažené identifikovat včas.

Nejen aby byli včas izolováni, ale také aby se jim včas podaly léky, které omezí následky jejich onemocnění. Pokud toto dokážeme, tak už bychom měli být schopní fungovat i v přítomnosti různých nových variant. Klíčové je ale uvědomit si, že epidemie ještě nekončí a je nutné pracovat na základních pilířích boje proti epidemii: vysokokapacitním citlivém testování, očkování a nových léčivech.

Autorem komentáře je biochemik a ředitel české biotechnologické společnosti DIANA Biotechnologies Václav Navrátil


Radní Zábranský: Praha se při zrušení stanovišť pro koňské povozy inspirovala v zahraničí

Včera v 17:53

„Pražští radní na konci loňského roku rozhodli o zrušení stanovišť pro koňské povozy na Staroměstském náměstí a ve Stromovce, a to od roku 2023. Praha se v této věci inspirovala u jiných zahraničních měst, jako je Paříž, Londýn, Oxford, Barcelona, Řím, Montreal či Chicago. Koňské povozy sice...

Prokop: Zastupitelé ANO prosadili diskusi s odborníky a chovateli koní na program zastupitelstva

Včera v 15:27

Podle zastupitelů hnutí ANO je nedávný zákaz provozu koňských spřežení v centru města velmi sporný, protože radní rozhodli pouze na základě pohledu jedné ze stran a nevyslechli si argumenty protistrany, pro kterou hovoří například pravidelné kontroly veterinární správy. V tiskovém prohlášení...

Pražské služby mají v karanténě 92 z 1700 zaměstnanců

25. ledna 2022 v 18:47

Městská svozová firma Pražské služby (PSAS) zaznamenala v uplynulém týdnu 26 zaměstnanců s pozitivním testem na covid-19, což je více než o týden dříve. K dnešnímu dni mají PSAS v karanténě 92 z celkem 1700 zaměstnanců. Chod firmy ani svoz odpadu nejsou ohroženy. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí PSAS...

Očkovací centrum v OD Kotva nabízí očkování proti nemoci covid-19 i dětem od 12 let

25. ledna 2022 v 17:53

S potomkem starším 12 let může zákonný zástupce přijít do očkovacího centra v OD Kotva bez předchozí registrace denně od 9 do 20 hodin. K vakcinaci stačí platná karta zdravotního pojištění očkovaného, kterým se dítě prokáže u registrace.

Nová kampaň chce zvýšit zájem o posilující dávky očkování

25. ledna 2022 ve 14:33

Hlavní město spouští další vlnu kampaně k očkování. Reaguje tak na zmenšující se zájem o posilující dávky a také na skutečnost, že je již zpřístupněno očkování třetí dávkou i pro děti starší 12 let. Praha zároveň upozorňuje na nutnost pravidelného testování a zodpovědného chování ke snížení šíření...

Další články
Nahoru