
Biochemik: Panika kvůli variantě Omikron je předčasná, ale opatrnost je na místě
30. listopadu 2021 10:15
Více o infekčnosti této varianty budeme vědět patrně během týdne až dvou. Zatím se může jednat o statistické zkreslení dat. V JAR bylo v poslední době minimum případů, a tak i jen lokální ohnisko, které by bylo shodou okolností vyvoláno novou variantou, by vedlo k jejímu rychlému převážení nad ostatními variantami.
Zároveň může mít vliv i samotné objevení nové zvláštní varianty, které mohlo vést k cílenému testování okolí a tím umělému navýšení jejich počtů. Ale nejpravděpodobněji se skutečně jedná o variantu mnohem nakažlivější než delta.
A proč varianta vyvolala tak velké obavy? Protože kromě předpokládané vysoké nakažlivosti obsahuje mnoho mutací ve virovém spike proteinu, tedy proteinu, který je klíčový pro vstup do lidských buněk.
Pokud by tento protein výrazně zmutoval, tak by protilátky získané po očkování nebo po prodělání onemocnění poskytovaly pouze omezenou ochranu před nakažením. To byl případ varianty beta (shodou okolností také poprvé objevené v JAR), která ale nebyla tak infekční, a proto globálně nepřevládla.

A přestože je řada těchto mutací nových, tak z dřívějšího vědeckého výzkumu je známo, že tyto mutace budou viru propůjčovat silnou obranu před protilátkami. Tato varianta tak má potenciál unikat protilátkám jako žádná jiná dosud známá varianta a prolamovat tak ochranu získanou jak po očkování, tak po prodělání nemoci.
Je možné, že varianta bude schopná rychlého šíření i v proočkované a promořené společnosti, a navíc se může stát, že ani dnes hojně používané protilátkové koktejly nebudou přinášet účinnou ochranu.
Zda tato varianta bude způsobovat stejný, méně závažný nebo naopak vážnější průběh a více úmrtí, o tom zatím nic nevíme. Varováním ale je, že vyšší nakažlivost u dříve objevených variant vedla i k větší smrtnosti: alpha měla o 65 procent více úmrtí, delta dokonce až o 130 procent více úmrtí oproti původnímu kmenu koronaviru.
Na druhou stranu lze očekávat že imunita získaná po očkování nebo prodělání nemoci bude poskytovat vždy poměrně výraznou ochranu před vážným průběhem jakékoliv nové varianty a následky onemocnění tak budou v čase i přes objevování se různých nových variant klesat. A pokud bude nejhůř, tak lze současné vakcíny rychle upravit, aby cílily na nové varianty: to je výhoda nové mRNA technologie.

V takovém případě bude potřeba vydržet, než budou za několik měsíců první antivirotika, která by měla i na tuto variantu fungovat. Do té doby kombinací opatření zabránit velkému šíření varianty a postupně dále navyšovat kapacitu a dostupnost PCR testování, aby pak bylo možno rizikové nakažené identifikovat včas.
Nejen aby byli včas izolováni, ale také aby se jim včas podaly léky, které omezí následky jejich onemocnění. Pokud toto dokážeme, tak už bychom měli být schopní fungovat i v přítomnosti různých nových variant. Klíčové je ale uvědomit si, že epidemie ještě nekončí a je nutné pracovat na základních pilířích boje proti epidemii: vysokokapacitním citlivém testování, očkování a nových léčivech.
Autorem komentáře je biochemik a ředitel české biotechnologické společnosti DIANA Biotechnologies Václav Navrátil