dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Bili nás obušky, stěžují si organizátoři akce na podporu Kliniky. Bylo to jinak, brání se policie
Závěr sobotního protestního průvodu. Foto: Barbora Kleinhamplová / a2larm.cz/

Bili nás obušky, stěžují si organizátoři akce na podporu Kliniky. Bylo to jinak, brání se policie

Sobotní demonstrace na podporu autonomního sociálně-kulturního centra Klinika v opuštěném objektu bývalé polikliniky na Žižkově se zúčastnily stovky lidí. Pokojný protest se vyhrotil, když průvod s transparenty za skandování hesel a hudebního doprovodu došel k chátrající budově.

Po oficiálním ukončení demonstrace vnikly zhruba tři desítky lidí do budovy. Následoval zákrok policie, která na něj má zcela odlišný názor než organizátoři akce.

Mluvčí iniciativy Klinika Arnošt Novák uvedl, že skončil v nemocnici s naraženým loktem a krvavými šrámy v obličeji. „Policista na mě bezdůvodně zaútočil pěstmi. Poté, co mě shodil na zem, pokračoval v bití i na zemi,“ řekl.

„K zákroku došlo v naprosto klidné situaci, kdy lidé pasivně stáli na chodníku před domem. Byl zbytečný a domnívám se, že i nezákonný,“ pokračoval.

Podle svědků zákroku bili policisté přítomné teleskopickými obušky. „Byla jsem v hloučku lidí a najednou jsem dostala ránu a do očí slzný plyn“ uvedla Martina Sosnová, účastnice shromáždění. Zákroku podle ní nepředcházela žádná bezprostřední výzva.

Další ze zraněných aktivistů byl podle organizátorů akce hospitalizován se zraněním hlavy a utrpěl těžký šok. Řada lidí prý byla zasažena pepřovým sprejem a utrpěla drobná poranění.

To odmítla mluvčí pražského ředitelství Policie ČR Jana Rösslerová. Jak uvedla pro ČTK, „byl postup policistů přiměřený okolnostem. Kdyby prý policisté někoho zranili, sami by mu zavolali sanitku. Byla tam podle ní strkanice, policie při ní ale nikoho nezranila.“

Iniciativa Klinika shromažďuje videa, fotografie a svědectví ze zákroku. „Po prostudování záznamů zvážíme možnost podat trestní oznámení pro zneužití pravomoci úřední osoby,“ dodal Arnošt Novák.


Další články
Nahoru