dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
10°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
10°C

Bikesharing: Praha chce zavést půjčování si jízdních kol u stojanů

Hlavní město Praha udělalo další krok k realizaci projektu bikesharingu ve svých ulicích. Primátor Tomáš Hudeček a Daniel Heler, člen představenstva a náměstek generálního ředitele České spořitelny, podepsali smlouvu mezi hlavním městem Prahou a Českou spořitelnou, a.s. o vypracování studie, která ukáže směr, jakým by se při realizaci tohoto projektu mělo město vydat.

"Je to ten první a opravdu zásadní krok k tomu, abychom bikesharing, tedy možnost půjčování si jízdních kol u stojanů na ulicích, zavedli. Spolupráce s Českou spořitelnou na tomto projektu je pro nás velmi důležitá. Naši cyklisté si jeho zavedení žádají, petice na jeho podporu má dva tisíce podpisů,“ uvedla předsedkyně Komise Rady hlavního města Prahy pro cyklistickou dopravu a zastupitelka Monika Krobová Hášová.

Vypracování studie by mělo trvat zhruba tři měsíce, poté by měla následovat samotná realizace projektu. Zájemci o bikesharing by mohli mít možnost si zaplatit třeba půl roku či rok paušálně a tuto službu využívat, uvažuje se také napojení sítě stojanů na městskou hromadnou dopravu.

„Studie by nám měla odpovědět především na otázku financování. Tedy, jestli jej bude platit hlavní město Praha, nebo sponzor či provozovatel. Možností je celá řada, jak je vidět v evropských městech, ve kterých bikesharing funguje,“ řekla Monika Krobová Hášová. Současně dodala, že Praha již nechce spouštět pilotní projekt v menším rozsahu.

„Ten již proběhl v Karlíně, kde se ukázalo, že když je bikesharing provozován pouze v omezeném rozsahu, tak nefunguje, chybí potřebná síť stojanů. Proto uvažujeme, že umístíme do pražských ulic nejméně 30 stojanů po osmi kolech,“ vysvětlila.

Od roku 2008 došlo k více než dvojnásobnému nárůstu bikesharingu – tehdy bylo 213 systému ve 14 zemích světa, nyní je na světě je zhruba 535 systémů na půjčování kol ve 49 zemích. Například ve Vídni bikesharing funguje od roku 2003 a v současné době je zde celkem 102 stojanů se 700 bicykly.


Muž v teplákách prý onanoval v metru, po zadržení to popíral

Dnes v 19:28

Dnes čtvrt hodinu před sedmou hodinou přijala městská policie oznámení, že se v metru na trase A pohybuje onanista, který přejíždí ze stanice Staroměstská do stanice Hradčanská tam a zpět.

Skauti v Praze 8 budou mít novou klubovnu

Dnes v 19:16

Bývalá sauna v areálu MŠ Dolákova bude přestavěna na klubovnu pro skauty. Záměr získal také podporu občanů v participativním rozpočtu Prahy 8.

Nasajte atmosféru Vánoc v trojské botanické zahradě

Dnes v 17:18

Období adventu již pomalu klepe na dveře. Kde jinde čerpat inspiraci než v Botanické zahradě hl. m. Prahy? Už tuto sobotu si můžete přijít vytvořit aranžmá s adventní či vánoční tématikou nebo drobné dárky pro své blízké. Adventní tvoření proběhne 25. listopadu v zázemí administrativní budovy od...

Advent na Farmářských trzích na Kulaťáku

Dnes v 15:35

Trhy se konají na Vítězném náměstí čtyři adventní pátky a soboty a k tomu ještě tři adventní čtvrtky. Vánoční stánky jsou otevřené ve čtvrtek a v pátek od 12 do 18 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Pražská ČSSD bude na konferenci 19. ledna volit nové vedení

Dnes v 11:28

Rozhodl o tom včera krajský výkonný výbor. ČSSD v Praze 6 podle informací ČTK bude chtít navrhnout na předsedu v Praze poslance a primátorčina náměstka Petra Dolínka. Na lednové krajské konferenci bude ČSSD volit také delegáty na únorový sjezd strany.

Základní kapitál DPP se zvýší o půl miliardy

Dnes v 11:20

Základní kapitál pražského dopravního podniku (DPP) se zvýší z dosavadních 30,726 miliardy na 31,24 miliardy korun. Navýšení se uskuteční nepeněžitou formou.

Peníze na nový autobus do Kamerunu

Dnes v 11:09

Praha poskytne 600 000 korun na nákup nového autobusu, který pražská zoo používá v programu ochrany goril nížinných v Kamerunu.

Piráti rozdali v Sherwoodu 150 teplých gulášů

Dnes v 10:38

V neděli v podvečer uspořádali Piráti před Hlavním nádražím v Praze rozdávání teplých gulášů. Ty byly zaplaceny z odměn pražských zastupitelů, kteří se stali poslanci. Po zvolení oznámili, že věnují své zastupitelské odměny ve prospěch nejpotřebnějším. V charitativních akcích budou pokračovat,...

Sobota: Pravý bleší trh na lodi AVOID

Dnes v 07:58

V sobotu 25. listopadu v 9:00–15:00 hodin se můžete věnovat hledání staronových pokladů na Pravém bleším trhu.

Všichni malí nakladatelé aneb Knižní vánice

Dnes v 07:22

Knihex je místem setkání nakladatelů a čtenářů v příjemné přátelské atmosféře. Popáté se koná v zimě, 9. a 10. prosince od 10 do 20 hodin v prostoru Studia ALTA v Holešovicích.

Další krátké zprávy
Nahoru