Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - skorojasno 29°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražská kultura

Bezruký Frantík v Azylu78 aneb Dvě šapitó v jednom prostoru

Diváky i kritiky velmi oblíbená inscenace Bezruký Frantík Divadla pod Palmovou se stěhuje do multifunkčního prostoru Azyl78. První představení se odehraje už v úterý 29. června od 19:30. Další představení následují 30. června a 1. července. 

Herec Jakub Albrecht, za roli bezrukého Frantíka, obdržel cenu za nejlepší Mužský herecký výkon v Cenách divadelní kritiky 2019 a byl navíc nominován v úzké nominaci na Cenu Thálie 2020. Divadlo pod Palmovkou Bezrukým Frantíkem v Azylu78 startuje svou první letní sezonu.

Grotesku o klukovi, který nemohl obejmout svou milou, uvádí Divadlo pod Palmovkou od září 2019. A proč je hraní v Azylu78 tolik výjimečné? Scéna představení Bezruký Frantík má podobu šapitó, a tedy inscenace v Azylu78 bude mít podobu šapitó v šapitó. Titulní postava inscenace je inspirována reálným životem Františka Filipa, který se narodil bez rukou, a přesto se naučil nohama psát, kreslit, řezat pilou, šít, cvrnkat kuličky, řídit automobil, byl úspěšným podnikatelem, napsal několik knih, procestoval kus světa a potřásl si „nohou“ i s americkým prezidentem Hardingem. Vědomě pak celý život motivoval ostatní svým příkladem a optimismem. Jezdil po školách a dělal přednášky o tom, co se dá dokázat s heslem, které mu vštípil svérázný učitel Bakule:  „Chci, a proto umím!“

„V Azylu78 budeme v červenci hrát ještě další bestsellery Divadla pod Palmovkou Pusťte Donnu k maturitě (12., 13. a 14. července) a Žítkovské bohyně (15., 16. a 17. července). V pondělí 12. července jsme po představení pro diváky připravili doprovodný program v podobě SILENT DISCA. Za malý poplatek zájemcům půjčíme sluchátka a ti si mohou přepínat mezi třemi DJs a tančit s ostatními dle libosti, aniž by hlasitá hudba rušila sousedy okolo.“ říká Tomáš Dianiška, autor, režisér a herec Divadla pod Palmovkou a dodává: „V srpnu potom v Azylu78 uvedeme ještě inscenaci 294 statečných, která zvítězila v kategorii Poprvé uvedená česká hra v Cenách divadelní kritiky 2020.“

Palmovka neuvede divadelní představení jen v Azylu78, ale také na své domovské scéně v Libni. K vidění zde budou inscenace PalmOFF Studia, v srpnu potom také veřejná generálka Višňového sadu nebo oblíbená komedie Zamilovaný Shakespeare. Novinkou divadla je Letní herecká škola. V intenzivním letním kurzu vedeném zkušenými herci ze souboru Divadla pod Palmovkou, získají absolventi bohaté zkušenosti a osvojí si herecké praktiky, které jim zvýší sebevědomí při kontaktu s lidmi.

Letní hraní potom zakončí divadlo na Libeňském zámečku derniérou inscenace Můj romantický příběh. Předprodej vstupenek na všechna představení i přihlášky na Letní hereckou školu jsou na stránkách www.podpalmovkou.cz.


Autor: TZ, red

Andělská matiné v kostele Krista Spasitele

Dnes ve 12:07

Praha 5 zve v rámci koncertního cyklu pro seniory v pondělí 27. června od 16 hodin do kostela Krista Spasitele na Andělská matiné.

Hudební festival Metronome Prague zahájily kapely z Ukrajiny. Dnes vystoupí Nick Cave

23. června 2022 ve 12:08

Na Výstavišti Praha začal pátý ročník hudebního festivalu Metronome Prague, který na osmi scénách nabídne pět desítek umělců. Jedna ze scén bude přístupná zdarma. Přestože třídenní hlavní program začíná až dnes, včerejší večer věnovali organizátoři speciálnímu koncertu s line-upem nabitým ryze...

Praha 11: Pavel Šporcl představí svůj program Paganiniana

23. června 2022 v 08:05

Houslový virtuos Pavel Šporcl představí svůj program Paganiniana poprvé na nádvoří Chodovské tvrze.

Igor Orozovič obdržel cenu pro Osobnost filantropie a chystá svůj první open-air koncert na Kampě

23. června 2022 v 07:11

Herec a muzikant Igor Orozovič se za svoji úspěšnou charitativní píseň Hippokratova armáda stal Sbírkovým hrdinou roku. Nyní je součástí divadelního recitálu MARTA na Letní scéně Kampa, kde také 28. srpna 2022 uspořádá se svou kapelou open-air koncert Když chlap svléká...

Vysočanská nokturna: Hudba Kalich

21. června 2022 v 09:41

Čtvrteční podvečer 23. června bude ve Vysočanech od 18 hodin patřit hudbě.

Život a dílo Jiřího Koláře připomínají dvě výstavy

20. června 2022 v 10:44

Dvě výstavy ve veřejném prostoru budou připomínat Jiřího Koláře, jenž žil a tvořil ve Vršovicích. K vidění budou od úterý 21. června v parku naproti ZŠ U Vršovického nádraží, který nese Kolářovo jméno, a na náměstí Svatopluka Čecha. 

Metronome Prague hlásí změnu programu, v sobotu vystoupí i domácí Prago Union

18. června 2022 ve 13:42

Festival Metronome Prague, který proběhne 22. až 25. června, hlásí změnu programu, v sobotu v hlavním čase vystoupí i domácí Prago Union.  

Devětkrát s devítkou: Varhanní koncert

17. června 2022 ve 20:54

Čtvrtý z koncertů XXII. ročníku festivalu orchestrální a komorní tvorby s názvem Devětkrát s devítkou se koná v pondělí 20. června od 18 hodin.

Národní technické muzeum připomíná 150. výročí narození Theodora von Liebiega

17. června 2022 v 19:28

Národní technické muzeum si připomíná 150. výročí narození Theodora von Liebiega (15. června 1872 až 24. května 1939), nejvýznamnějšího průkopníka motorismu v českých zemích.  Ve sbírkách muzea se dochovaly čtyři automobily, které jsou úzce spjaty s touto významnou...

Festival Vektroskop slibuje výlet do osmdesátých let

17. června 2022 v 15:14

Festival Vektroskop, mezinárodní festival audiovizuální korelace a archeologie medií, se znovu představí v Divadle Archa. V letošním roce své diváky vezme do osmdesátých let, tedy do dekády technologických a společenských změn.

Prosecká zastaveníčka v Praze 9

16. června 2022 ve 21:33

Další z Cyklu komorních koncertů Prahy 9 v Parku Přátelství v úterý 21. června. Začátek je v 18 hodin, vstup volný.

Další články
Nahoru