dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - polojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
6°C
Lifestyle / Zdraví

Bezplatné vyšetření trombofilních mutací pro ženy a dívky od 15 do 25 let

Žilní trombóza je třetí nejčastější onemocnění cévního systému. Riziko plynoucí z vrozené poruchy, která způsobuje vyšší tendenci k tvorbě krevních sraženin, může být ještě zvýšeno vnějšími faktory. Mezi ně patří u žen a dívek užívání hormonální antikoncepce. 

Pomocí DNA analýzy krve je možné zjistit, zda je člověk nositelem některé z trombofilních mutací. Díky programu Zdraví národa si mohou všechny dívky a ženy mezi 15 a 25 lety snadno a bezplatně ověřit, jestli se tato genetická zátěž týká i jich.

Stačí, když v období od 26. září do 7. října přijdou do některého z odběrových pracovišť společnosti synlab czech, s pomocí odběrové sestry vyplní žádanku a nechají si odebrat vzorek krve, ze kterého bude provedena analýza DNA. Ta následně vyloučí či potvrdí leidenskou mutaci (FV) a mutaci protrombinu (FII).

Veškeré informace o bezplatném vyšetření jsou také k dispozici na http://www.trombofilni-mutace.zdravinaroda.cz/

„Kombinované antikoncepční preparáty obsahují nízké dávky estrogenů a progestinů, a pokud uživatelka hormonální antikoncepce trpí skrytou formou trombofilie, je u ní riziko závažných tromboembolických komplikací až stokrát vyšší,“ uvádí Libor Staněk, vedoucí Laboratoře molekulární diagnostiky synlab czech. „Toto riziko dále roste, pokud dívka či žena kouří, má nadváhu nebo se trombóza vyskytuje v její rodině. Znalost genetických dispozic je proto důležitá pro prevenci a minimalizaci komplikací spojených se vznikem trombózy a tromboembolické nemoci. Pokud vyšetření ženám potvrdí jednu z mutací genů či obě, je potřeba, aby výsledky konzultovaly se svým praktickým lékařem nebo gynekologem,“ doplňuje Staněk.

O trombofilních mutacích
Trombofilie je sklon ke zvýšené tvorbě krevních sraženin. Pokud se sraženina od cévní stěny odtrhne a začne putovat krevním oběhem, může ucpat cévu a způsobit tak srdeční či mozkovou příhodu, hlubokou žilní trombózu nebo plicní embolii. Nositelem genetických dispozic trombofilie, tedy vrozeného sklonu ke zvýšenému srážení krve, je až 8 % české populace. Nejčastějšími příčinami vrozené formy trombofilie jsou mutace v genech pro faktor V (takzvaná leidenská mutace) a faktor II (takzvaná mutace protrombinu). Mezi vnější vlivy zvyšující riziko trombofilie patří dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce, kouření, náročné operace, křečové žíly na dolních končetinách nebo obezita. Nejvíce ohroženou skupinou jsou ženy užívající hormonální antikoncepci, v jejich případě je riziko trombózy více než dvacetinásobné, genetické predispozice ho pak ještě dále zvyšují.

O preventivním programu Zdraví národa
Zdraví národa poskytuje všem zájemcům jedinečnou příležitost postupně projít sérií preventivních laboratorních vyšetření a ověřit si tím bezplatně svůj zdravotní stav. V roce 2015 se ho zúčastnilo 17 443 lidí, o rok dříve 11 694 účastníků. Zdraví národa se tak zařadilo mezi nejvýznamnější preventivní programy v České republice. Program je plně hrazen ze zdrojů společnosti synlab czech, nepodílí se na něm žádný veřejný rozpočet. Všechny informace k programu, k tomu, jak pečovat o své zdraví, i odpovědi na případné dotazy najdou zájemci na internetových stránkách www.zdravinaroda.cz a na sociální síti Facebook.


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

Včera ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru