dnes
Neděle - jasno
1°C
zítra
Pondělí - snih
0°C
pozítří
Úterý - skorojasno
3°C
Pražské krimi

Bezpečnostní situace v Praze 1 se zlepšuje

V Praze 1 je čím dál bezpečněji, avšak kvůli nedostatku strážníků a chybějící legislativě se stále nedaří výrazně omezit narušování veřejného pořádku. 

„Přestože s nelibostí tu a tam stále narážím na oblíbené klišé, jak je v naší městské části nebezpečno, opak je pravdou. To jednoznačně potvrzují i oficiální policejní statistiky. Naopak v případech nadměrného hluku, opileckých výstřelků a dalších podobných přestupků ještě existuje velký prostor pro nápravu. Bez přijetí příslušných vyhlášek hlavním městem a navýšení počtu strážníků má ale radnice svázané ruce,“ říká starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Jak vyplývá ze statistik Policie ČR, které pravidelně dostává Bezpečnostní komise Rady MČ Praha 1, nejenže stoupá objasněnost zejména závažných trestných činů, ale také klesá jejich počet. Například v případě jednoho z nejzávažnějších kriminálních deliktů – loupeží – je klesající trend a naopak zvyšující se úspěšné pátrání po pachatelích zcela evidentní: zatímco v roce 2014 bylo v Praze 1 zaznamenáno 55 loupeží s objasněností 56,4 %, letos je to zatím pouze 26 loupeží s objasněností 65,4 %. Počet nejzávažnějších činů – vražd – se pohybuje v jednotkách: letos policisté zatím v Praze 1 řešili pouze jednu vraždu a už ji objasnili. Velmi malý pokles objasněnosti je u majetkové kriminality, nicméně na druhou stranu počet těchto trestných činů proti minulým létům ubyl zhruba o třetinu.

V oblasti veřejného pořádku MČ Praha 1 po úspěšném vyřešení problematiky buskingu a očekávaném omezení pohybu segwayů (po instalaci dopravních značek) nadále hledá řešení, jak omezit i nadměrný hluk. Aktivity radnice ve směru k opileckým nočním tahům centrem Prahy, ohňostrojům a dalším negativním jevům jsou mediálně velmi známé. Kvůli nedostatku strážníků jsou zvažovány alternativy jako například omezení prodejen alkoholu ve večerkách po 22. hodině apod. Bez přijetí příslušných vyhlášek hlavním městem se však v tomto směru nelze pohnout z místa a výše uvedené jevy omezit.

„Rád bych zmínil také modernizovaný kamerový systém a zřízení specializovaného dohledového pracoviště, což povede k výrazně rychlejším zásahům policie proti výtržníkům a pachatelům trestných činů. Systém bude podle typického chování upozorňovat na potenciální hrozby a hlídky budou moci operativněji reagovat,“ připomíná další důležité opatření starosta Lomecký.

Centrum metropole logicky přitahuje nejvíce lidí bez domova, různé mimopražské dobrodruhy apod. MČ Praha 1 nemá žádný nástroj, jak je vykázat z ulic. O jedno z mála účinných opatření – vyslovení zákazu pobytu po opakovaném závadovém jednání – přitom od 1. ledna 2017 opět přijde, jelikož došlo k novelizaci legislativy.

„Nezbývá nám, než i nadále trpělivě vysvětlovat všem zainteresovaným úřadům a institucím, že centrum je opravdu specifická lokalita, kde se daří udržovat pořádek jen díky velkému osobnímu nasazení policistů, lidí z radnice, kteří pracují v terénu a dalších kolegů. Bez navýšení počtu strážníků a přijetí nové legislativy se do budoucna opravdu neobejdeme,“ dodává Lomecký.


Kvůli rukám a hlavě strašidelně vypadající nahý cizinec předvedl půlnoční divadlo na chodbě

29. prosince 2017 ve 20:53

V pátek hodinu po půlnoci bylo přijato na Obvodním ředitelství městské policie Prahy 3 oznámení, že se na Žižkově v ulici Krásova na chodbě v jednom z domů nachází nahý muž.

Další články
Nahoru