dnes
Pondělí - jasno
10°C
zítra
Úterý - zatazeno
8°C
pozítří
Středa - zatazeno
10°C
Pražské krimi

Bezpečnostní situace v Praze 1 se zlepšuje

V Praze 1 je čím dál bezpečněji, avšak kvůli nedostatku strážníků a chybějící legislativě se stále nedaří výrazně omezit narušování veřejného pořádku. 

„Přestože s nelibostí tu a tam stále narážím na oblíbené klišé, jak je v naší městské části nebezpečno, opak je pravdou. To jednoznačně potvrzují i oficiální policejní statistiky. Naopak v případech nadměrného hluku, opileckých výstřelků a dalších podobných přestupků ještě existuje velký prostor pro nápravu. Bez přijetí příslušných vyhlášek hlavním městem a navýšení počtu strážníků má ale radnice svázané ruce,“ říká starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Jak vyplývá ze statistik Policie ČR, které pravidelně dostává Bezpečnostní komise Rady MČ Praha 1, nejenže stoupá objasněnost zejména závažných trestných činů, ale také klesá jejich počet. Například v případě jednoho z nejzávažnějších kriminálních deliktů – loupeží – je klesající trend a naopak zvyšující se úspěšné pátrání po pachatelích zcela evidentní: zatímco v roce 2014 bylo v Praze 1 zaznamenáno 55 loupeží s objasněností 56,4 %, letos je to zatím pouze 26 loupeží s objasněností 65,4 %. Počet nejzávažnějších činů – vražd – se pohybuje v jednotkách: letos policisté zatím v Praze 1 řešili pouze jednu vraždu a už ji objasnili. Velmi malý pokles objasněnosti je u majetkové kriminality, nicméně na druhou stranu počet těchto trestných činů proti minulým létům ubyl zhruba o třetinu.

V oblasti veřejného pořádku MČ Praha 1 po úspěšném vyřešení problematiky buskingu a očekávaném omezení pohybu segwayů (po instalaci dopravních značek) nadále hledá řešení, jak omezit i nadměrný hluk. Aktivity radnice ve směru k opileckým nočním tahům centrem Prahy, ohňostrojům a dalším negativním jevům jsou mediálně velmi známé. Kvůli nedostatku strážníků jsou zvažovány alternativy jako například omezení prodejen alkoholu ve večerkách po 22. hodině apod. Bez přijetí příslušných vyhlášek hlavním městem se však v tomto směru nelze pohnout z místa a výše uvedené jevy omezit.

„Rád bych zmínil také modernizovaný kamerový systém a zřízení specializovaného dohledového pracoviště, což povede k výrazně rychlejším zásahům policie proti výtržníkům a pachatelům trestných činů. Systém bude podle typického chování upozorňovat na potenciální hrozby a hlídky budou moci operativněji reagovat,“ připomíná další důležité opatření starosta Lomecký.

Centrum metropole logicky přitahuje nejvíce lidí bez domova, různé mimopražské dobrodruhy apod. MČ Praha 1 nemá žádný nástroj, jak je vykázat z ulic. O jedno z mála účinných opatření – vyslovení zákazu pobytu po opakovaném závadovém jednání – přitom od 1. ledna 2017 opět přijde, jelikož došlo k novelizaci legislativy.

„Nezbývá nám, než i nadále trpělivě vysvětlovat všem zainteresovaným úřadům a institucím, že centrum je opravdu specifická lokalita, kde se daří udržovat pořádek jen díky velkému osobnímu nasazení policistů, lidí z radnice, kteří pracují v terénu a dalších kolegů. Bez navýšení počtu strážníků a přijetí nové legislativy se do budoucna opravdu neobejdeme,“ dodává Lomecký.


Mladík odcizil vrtačku z regálu prodejny pro kutily

Včera v 07:43

Ve čtvrtek odpoledne prováděli strážníci z Prahy 12 kontrolní činnost ve Lhotecké ulici. Autohlídku zde zastavil kolemjdoucí muž s tím, že je ostraha nedaleké prodejny pro kutily a pronásleduje mladíka, který měl odcizit vrtačku s příklepem.

V Podbabské ulici se pohyboval muž s nakažlivými chorobami

21. března 2019 v 10:54

Ve středu krátce po jedenácté hodině večer přijali strážníci oznámení, že v areálu obratiště tramvají v Podbabské ulici v Praze 6 se neoprávněně pohybuje muž bez domova.

Mladíci posprejovali zeď hasičské stanice

20. března 2019 v 10:37

Strážníci z Obvodního ředitelství Městské policie Praha 7 zadrželi dvojici mladíků, kteří posprejovali zeď hasičské stanice. Případ pro podezření ze spáchání trestného činu dále šetří státní policisté.

Strážníci zadrželi mladíka, který se vloupal do auta

18. března 2019 ve 13:03

Po krátkém pronásledování se strážníkům z Prahy 10 podařilo dostihnout a zadržet mladíka podezřelého z vloupání do vozidla. Městskou policii na muže upozornil svědek, který muže sám pronásledoval.

S partnerkou se občas pohádá asi každý, ale jak své rozčílení řešil muž v centru Prahy, to hlava nebere…

15. března 2019 v 09:58

Na muže v černé bundě, který rozbil skleněnou výlohu knihkupectví, upozornil strážníky z hlídkového útvaru muž, který nastoupil ve středu do noční tramvaje na Národní třídě, ve které vykonávali dohled.  

Chápete, co si dovolila se svým ročním synem? Nebyl to hezký pohled a všemu navíc přihlížela tchýně..

14. března 2019 ve 12:38

Na tísňovou linku 156 se ve středu dopoledne obrátila vedoucí ubytovny v Praze 8 s tím, že v jejím zařízení je ubytovaná žena s malým dítětem, která je pod vlivem alkoholu a ona má strach, aby se něco nestalo.

Strážníci pomáhali mužům se sebevražednými sklony

13. března 2019 v 07:46

Během čtyř dnů řešili strážníci dva případy mužů, kteří se ocitli v těžké životní situaci. První se stal na Praze 5, druhý na území sedmé městské části.

Další články
Nahoru