dnes
Úterý - zatazeno
5°C
zítra
Středa - zatazeno
3°C
pozítří
Čtvrtek - snih-dest
2°C
Pražské krimi

Bezpečnostní situace v Praze 1 se zlepšuje

V Praze 1 je čím dál bezpečněji, avšak kvůli nedostatku strážníků a chybějící legislativě se stále nedaří výrazně omezit narušování veřejného pořádku. 

„Přestože s nelibostí tu a tam stále narážím na oblíbené klišé, jak je v naší městské části nebezpečno, opak je pravdou. To jednoznačně potvrzují i oficiální policejní statistiky. Naopak v případech nadměrného hluku, opileckých výstřelků a dalších podobných přestupků ještě existuje velký prostor pro nápravu. Bez přijetí příslušných vyhlášek hlavním městem a navýšení počtu strážníků má ale radnice svázané ruce,“ říká starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Jak vyplývá ze statistik Policie ČR, které pravidelně dostává Bezpečnostní komise Rady MČ Praha 1, nejenže stoupá objasněnost zejména závažných trestných činů, ale také klesá jejich počet. Například v případě jednoho z nejzávažnějších kriminálních deliktů – loupeží – je klesající trend a naopak zvyšující se úspěšné pátrání po pachatelích zcela evidentní: zatímco v roce 2014 bylo v Praze 1 zaznamenáno 55 loupeží s objasněností 56,4 %, letos je to zatím pouze 26 loupeží s objasněností 65,4 %. Počet nejzávažnějších činů – vražd – se pohybuje v jednotkách: letos policisté zatím v Praze 1 řešili pouze jednu vraždu a už ji objasnili. Velmi malý pokles objasněnosti je u majetkové kriminality, nicméně na druhou stranu počet těchto trestných činů proti minulým létům ubyl zhruba o třetinu.

V oblasti veřejného pořádku MČ Praha 1 po úspěšném vyřešení problematiky buskingu a očekávaném omezení pohybu segwayů (po instalaci dopravních značek) nadále hledá řešení, jak omezit i nadměrný hluk. Aktivity radnice ve směru k opileckým nočním tahům centrem Prahy, ohňostrojům a dalším negativním jevům jsou mediálně velmi známé. Kvůli nedostatku strážníků jsou zvažovány alternativy jako například omezení prodejen alkoholu ve večerkách po 22. hodině apod. Bez přijetí příslušných vyhlášek hlavním městem se však v tomto směru nelze pohnout z místa a výše uvedené jevy omezit.

„Rád bych zmínil také modernizovaný kamerový systém a zřízení specializovaného dohledového pracoviště, což povede k výrazně rychlejším zásahům policie proti výtržníkům a pachatelům trestných činů. Systém bude podle typického chování upozorňovat na potenciální hrozby a hlídky budou moci operativněji reagovat,“ připomíná další důležité opatření starosta Lomecký.

Centrum metropole logicky přitahuje nejvíce lidí bez domova, různé mimopražské dobrodruhy apod. MČ Praha 1 nemá žádný nástroj, jak je vykázat z ulic. O jedno z mála účinných opatření – vyslovení zákazu pobytu po opakovaném závadovém jednání – přitom od 1. ledna 2017 opět přijde, jelikož došlo k novelizaci legislativy.

„Nezbývá nám, než i nadále trpělivě vysvětlovat všem zainteresovaným úřadům a institucím, že centrum je opravdu specifická lokalita, kde se daří udržovat pořádek jen díky velkému osobnímu nasazení policistů, lidí z radnice, kteří pracují v terénu a dalších kolegů. Bez navýšení počtu strážníků a přijetí nové legislativy se do budoucna opravdu neobejdeme,“ dodává Lomecký.


„Alzák“ v teplákách utekl z nestřeženého pracoviště, pátrá po něm policie

Dnes v 08:42

Od pondělního večera pátrá policie po devětadvacetiletém vězni, který okolo 17. hodiny odešel z nestřeženého pracoviště v Praze 9 v ulici Do Čertous. Hledaný by neměl být nebezpečný a v minulosti byl trestán za majetkovou trestnou činnost. Propuštěný na svobodu měl být...

Samota a tma vyhnaly šestiletou dívku před dům

13. prosince 2018 v 08:40

Oznámení o osamocené šestileté dívce přijalo operační středisko městské policie v úterý před 19. hodinou. V ulici Vosmíkových v Praze 8 našla mladá žena před vchodem do domu plačící šestiletou dívku, která bydlí v domě se svou matkou a sestrou.

Řidič, který unikal v kradeném autě, byl obviněn z několika trestných činů

10. prosince 2018 v 10:33

S mužem, který byl v noci na neděli zadržen po divoké honičce v kradeném autě, bylo zahájeno trestní stíhání pro trestné činy krádež, obecné ohrožení, maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, ohrožení pod vlivem návykové látky a poškození cizí věci. Sdělil to dnes mluvčí pražské policie Jan...

Dezorientovaný cizinec skončil na psychiatrii

7. prosince 2018 ve 13:03

Ve čtvrtek odpoledne přijali strážníci z Prahy 11 oznámení, že ve stanici metra Háje je dezorientovaný muž. „Hlídka podivně se chovajícího muže oslovila, ten však nereagoval, odmítal komunikovat a nekontroloval své chování,“ uvedla mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena...

Agresivní schizofrenička zaútočila na strážníky

7. prosince 2018 v 08:59

V pátek večer doručovali strážníci z Prahy 9 písemnost v ulici U Kloubových domů. Hlídka zaslechla hlasitý křik a volání o pomoc z nedaleké Odlehlé ulice. Byt otevřela rozrušená seniorka a sdělila jim, že je s ní její dcera, která trpí schizofrenií a začíná být...

Pomatený cizinec bez boty způsobil v centru Prahy nehodu

3. prosince 2018 ve 14:39

V pátek v poledne prováděl strážník okrskář kontrolní činnost v Ostrovní ulici v Praze 1, kde si všiml muže, který běhal bez jedné boty po ulici, hlasitě pokřikoval na kolemjdoucí a choval se agresivně. Muž se začal před strážníkem schovávat mezi zaparkovanými...

Další články
Nahoru