dnes
Úterý - prehanky-dest
26°C
zítra
Středa - jasno
26°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
28°C
Pražské krimi

Bezpečnostní situace v Praze 1 se zlepšuje

V Praze 1 je čím dál bezpečněji, avšak kvůli nedostatku strážníků a chybějící legislativě se stále nedaří výrazně omezit narušování veřejného pořádku. 

„Přestože s nelibostí tu a tam stále narážím na oblíbené klišé, jak je v naší městské části nebezpečno, opak je pravdou. To jednoznačně potvrzují i oficiální policejní statistiky. Naopak v případech nadměrného hluku, opileckých výstřelků a dalších podobných přestupků ještě existuje velký prostor pro nápravu. Bez přijetí příslušných vyhlášek hlavním městem a navýšení počtu strážníků má ale radnice svázané ruce,“ říká starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Jak vyplývá ze statistik Policie ČR, které pravidelně dostává Bezpečnostní komise Rady MČ Praha 1, nejenže stoupá objasněnost zejména závažných trestných činů, ale také klesá jejich počet. Například v případě jednoho z nejzávažnějších kriminálních deliktů – loupeží – je klesající trend a naopak zvyšující se úspěšné pátrání po pachatelích zcela evidentní: zatímco v roce 2014 bylo v Praze 1 zaznamenáno 55 loupeží s objasněností 56,4 %, letos je to zatím pouze 26 loupeží s objasněností 65,4 %. Počet nejzávažnějších činů – vražd – se pohybuje v jednotkách: letos policisté zatím v Praze 1 řešili pouze jednu vraždu a už ji objasnili. Velmi malý pokles objasněnosti je u majetkové kriminality, nicméně na druhou stranu počet těchto trestných činů proti minulým létům ubyl zhruba o třetinu.

V oblasti veřejného pořádku MČ Praha 1 po úspěšném vyřešení problematiky buskingu a očekávaném omezení pohybu segwayů (po instalaci dopravních značek) nadále hledá řešení, jak omezit i nadměrný hluk. Aktivity radnice ve směru k opileckým nočním tahům centrem Prahy, ohňostrojům a dalším negativním jevům jsou mediálně velmi známé. Kvůli nedostatku strážníků jsou zvažovány alternativy jako například omezení prodejen alkoholu ve večerkách po 22. hodině apod. Bez přijetí příslušných vyhlášek hlavním městem se však v tomto směru nelze pohnout z místa a výše uvedené jevy omezit.

„Rád bych zmínil také modernizovaný kamerový systém a zřízení specializovaného dohledového pracoviště, což povede k výrazně rychlejším zásahům policie proti výtržníkům a pachatelům trestných činů. Systém bude podle typického chování upozorňovat na potenciální hrozby a hlídky budou moci operativněji reagovat,“ připomíná další důležité opatření starosta Lomecký.

Centrum metropole logicky přitahuje nejvíce lidí bez domova, různé mimopražské dobrodruhy apod. MČ Praha 1 nemá žádný nástroj, jak je vykázat z ulic. O jedno z mála účinných opatření – vyslovení zákazu pobytu po opakovaném závadovém jednání – přitom od 1. ledna 2017 opět přijde, jelikož došlo k novelizaci legislativy.

„Nezbývá nám, než i nadále trpělivě vysvětlovat všem zainteresovaným úřadům a institucím, že centrum je opravdu specifická lokalita, kde se daří udržovat pořádek jen díky velkému osobnímu nasazení policistů, lidí z radnice, kteří pracují v terénu a dalších kolegů. Bez navýšení počtu strážníků a přijetí nové legislativy se do budoucna opravdu neobejdeme,“ dodává Lomecký.


Na Smíchově se srazily dvě tramvaje, sedm lidí bylo zraněno

Včera ve 23:18

Nedaleko tramvajové zastávky Anděl se dnes srazily dvě tramvaje, sedm lidí bylo při tom lehce zraněno. Doprava v místě nehody byla zhruba hodinu omezena.

Stříkačky a jehly ve Stromovce i v Radotíně

9. srpna 2018 v 15:59

Obyvatelka Prahy 7 se obrátila na městskou policii s žádostí o pomoc. Ve Stromovce nalezla větší počet injekčních stříkaček. Stříkačky ležely na ostrůvku jezírka Slunečnice pod Místodržitelským letohrádkem, v místech, kde býval přívoz.

Naháč utíkal přes balkony jen v ponožkách. Že by odhalená nevěra? Ne, ne, důvod úprku byl jiný

9. srpna 2018 v 15:42

Rozepře páru v rozvodovém řízení vyústila k fyzickému napadení ženy opilým partnerem. Agresivní muž před strážníky prchal pouze ve spodním prádle přes balkony. 

Kriminalisté se zabývají nálepkami chválícími smrt českých vojáků

9. srpna 2018 v 11:50

Pražští kriminalisté se zabývají vytištěnými texty vylepenými na některých místech v hlavním městě, v nichž neznámý autor gratuluje „afghánským vlastencům“ k zabití tří českých vojáků, které označuje za žoldáky a okupanty.

Strojvůdce metra, který pustil dívky do kabiny, už řídit nebude

9. srpna 2018 v 11:47

Strojvedoucí pražského metra byl postaven mimo službu a metro už řídit nebude. Policie prošetřuje, zda se účastníci incidentu nedopustili trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti.

V Lahovické nádrži našli mrtvého muže

8. srpna 2018 v 16:44

V Lahovické nádrži dnes dopoledne objevili mrtvého muže. Policie zatím nezná jeho totožnost, na místě jsou kriminalisté, předběžně zatím nic nenasvědčuje cizímu zavinění.

Soud zamítl návrhy na předběžné opatření BigBoardu proti JCDecaux

8. srpna 2018 v 15:21

Městský soud v Praze zamítl dva návrhy společnosti BigBoard proti konkurenční firmě JCDecaux. Požadovaly, aby JCDecaux přestala zveřejňovat otevřený dopis primátorce, v němž obviňuje BigBoard z korupce na pražském magistrátu v souvislosti s připravovanou zakázkou na provozování...

Hledaná žena se ukryla v úložném prostoru postele

7. srpna 2018 v 10:46

V neděli večer přijali strážníci z Prahy 5 oznámení, že v opuštěné boudě v ulici U Lesíka se má nacházet hledaná osoba. Strážníci v opuštěné garáži nalezli dva muže a ověřili jejich totožnost.

Cyklista naboural do zaparkovaného auta, nadýchal přes dvě promile

7. srpna 2018 v 10:43

Kuriózní dopravní nehodu zaznamenali strážníci z Útvaru psovodů. Opilý cyklista naboural v Přívozní ulici do zaparkovaného vozidla.

Hořel odpad v Řepích

7. srpna 2018 v 09:37

Včera zasahovaly jednotky hasičů ze Smíchova a Petřin v Nevanově ulici v Řepích. Ve 23:10 tam hořelo ve sklepě obytného domu.

Při včerejší bouřce vyjeli hasiči k 11 případům

5. srpna 2018 v 11:34

Bouřka, která se v sobotu večer přehnala Prahou, zaměstnala hasiče. Na několika místech zatopila sklepy a na silnicích tvořila laguny z ucpaných kanálů, vítr pak hlavně lámal větve.

Pojďte vy m***y, všechny vás rozsekám. Jděte do pr***e, to raději skočím pod tramvaj. Ohrožoval okolí, hovořil s imaginárními lidmi. A to nebyl konec, teď to přijde...

3. srpna 2018 v 08:33

Ve středu odpoledne přijali strážníci z Prahy 3 oznámení od obsluhy čerpací stanice v ulici Jana Želivského, že se v prostorách prodejny nachází agresivní muž. Na místo dorazily dvě hlídky městských policistů. Zaměstnanci uvedli, že muž před chvíli utekl a poskytli jeho...

Nečekané a velmi bolestivé násilí. Je s podivem, co se může chodci přihodit v centru Prahy

2. srpna 2018 v 10:00

Jeden ze čtveřice mladíků nedávno bezdůvodně napadl mladého muže boxerem zezadu do hlavy. Všechny čtyři, včetně útočníka, zadrželi pražští strážníci.

Další články
Nahoru