dnes
Čtvrtek - polojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Bezpečnostní rámy, rentgen. Magistrát už nebude průchoďák, podle opozice to je znak papalášství
Magistrátní budova na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Bezpečnostní rámy, rentgen. Magistrát už nebude průchoďák, podle opozice to je znak papalášství

Vedení Prahy dál pokračuje v přípravě plánu na zabezpečení magistrátních budov, včetně historické budovy na Mariánském náměstí. Záměr vybudovat bezpečnostní rámy a turnikety má podle radního pro bezpečnost Libora Hadravy (ANO) podporu koalice. V rámci zastupitelského výboru o tom bude jednat i s opozicí. TOP 09, ODS i klub Pirátů totiž s nápadem nesouhlasí.

Zabezpečení se bude týkat několika objektů. Kromě budovy na Mariánském náměstí jde i o nedalekou Rezidenci primátora, o Škodův palác, budovy Institutu plánování a rozvoje nebo Kongresového centra.

V rámci elektronické kontroly chce magistrát pořídit 267 čteček, kamerový systém se rozroste o 415 kamer, požární signalizaci zajistí 1950 hlásičů. ČTK to zjistila z materiálu pro jednání výboru.

V sídle politiků na Mariánském náměstí bude u hlavního vchodu bezpečnostní rám a rentgen. Zaměstnanci budou při vstupu používat čipové karty, které budou sloužit i k otevření dveří v jednotlivých patrech budovy. Návštěvníci budou muset na recepci nahlásit osobní údaje, jejich zavazadla projdou rentgenem. Přízemní část, kde je kadeřnictví, banka a květinářství, zůstane volně přístupná.

„Není to tak, že se lidé na magistrát nedostanou. Radnice nebude uzavřená, ale lépe zabezpečená," uvedl Hadrava. Lidé, kteří míří za některým z politiků, podle něj stejně musí být předem objednaní. Původní plán vybudovat bezpečnostní opatření v průběhu letních prázdnin podle něj nabírá zpoždění, a to kvůli politickým jednáním.

Kolik budou plánované práce stát, neuvedl. „Nechci spekulovat o částce, dokud není vypsáno výběrové řízení," řekl na dotaz ČTK. Podle Pirátů, kteří se záměrem nesouhlasí, půjde o zakázku za 20 milionů korun.

Předseda pražské ODS Filip Humplík o záměru zabezpečit magistrát tvrdí, že jde o „projev hlouposti a papalášství". „Politikům a úředníkům nehrozí žádné bezpečnostní riziko, které by podobné opatření vyžadovalo. Je to jen zavírání úřadu před veřejností,“ uvedl.

Podobného názoru je i bývalý primátor Tomáš Hudeček. „Základním úkolem starostů a primátorů je zajištění bezpečnosti obyvatel, nikoli sebe samotných," řekl ČTK. Na pražském magistrátu se přitom podle něj děje přesný opak. „Odbor bezpečnosti byl rozprášen, zatímco radní a primátorka se začínají schovávat za turnikety a bezpečnostní rámy," doplnil.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru