Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - oblacno 12°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Bezpečnost ve školách: Praha chce intenzivnější školení žáků a zaměstnanců
Cílem školení je zvýšit bezpečnost ve školních budovách. Foto: Jan Puci

Bezpečnost ve školách: Praha chce intenzivnější školení žáků a zaměstnanců

Členové vedení Prahy a další odborníci zahájili jednání ohledně posílení bezpečnosti v pražských školách. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. Jedná se o reakci na prosincovou tragickou střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.  

„Všechny nás šokovaly události na konci roku 2023, a proto jsme se okamžitě začali věnovat tomu, jak bezpečnost žáků, studentů i učitelů ještě více ochránit,“ uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS). 

Radní pro školství Antonín Klecanda (STAN) je přesvědčený o tom, že je řada možností, jak pomoci prakticky i preventivně. „V Praze bylo na školách v rámci posledních let realizováno několik bezpečnostních auditů, úprav a opatření za účelem minimalizovat možná rizika. Samozřejmostí jsou stavební úpravy, omezené vstupy do budov na karty a čipy, klíčové je zároveň mít na dané situace řádně proškolený personál, což máme,“ uvedl. 

„Z tohoto důvodu se uskutečnila mnohá bezpečnostní školení, která byla velmi přínosná nejen pro management organizace, ale i pro samotné žáky. Máme v rozpočtu hlavního města vyčleněné finanční prostředky právě na tyto účely a v letošním roce budeme s aktivní prevencí pokračovat,“ řekl.

Školení podle něj zajišťují odborníci a jedná se především o praktické dovednosti v rámci evakuace a invakuace. Tato školení se podle Klecandy dlouhodobě těší obrovské popularitě a zájmu a metropole hodlá v těchto aktivitách pokračovat, protože se opravdu jedná o stěžejní pilíř bezpečnostních opatření. 

Další kroky v rámci zajištění bezpečnosti škol v Praze budou následovat. „Všichni si uvědomují, jak důležité je, abychom byli připraveni na situace, kdy by mohli být žáci a studenti ohroženi. Je nutné potenciální hrozby nepodceňovat v žádném ohledu,“ doplnil primátor Svoboda. 

„Je potřeba, aby všechny osoby v dané instituci byly aktivně proškoleny a jejich znalosti je nutné aktualizovat v pravidelných intervalech, jelikož převážně ve školách dochází k velké obměně osob. Hlavní město bude i nadále v těchto preventivných bezpečnostních školeních pokračovat, k dispozici mají školy také interní metodické doporučení v oblasti bezpečnosti a ochrany škol,“ uzavřel radní Klecanda.


Autor: Jan Puci

Jak si vyrobit vlastní mobil nebo žabí budík poradí druhý ročník kurzu na FEL ČVUT

1. března 2024 v 10:11

Studijní program Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT právě otevřel druhý ročník unikátního kurzu Jak vyrobit (téměř) cokoli. Koncept praktického vzdělávání v oblasti digitální výroby a rychlého prototypování není novinkou, řadu let ho razí prestižní americká univerzita MIT....

Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil

1. března 2024 v 09:23

Radnice Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil. Celý březen je v atriu umístěn sběrný box, kam lze staré telefony odložit. Kampaň Recykluj mobil podporuje neziskový spolek Silou hlasu věnováním 10 korun z každého odevzdaného mobilu. Cílem je sesbírat co nejvíce mobilních telefonů a...

Přednáška: Nejčerstvější objevy v antickém světě

1. března 2024 v 08:48

Archeologové ve Středomoří nepolevují v terénní práci, a tak se sezónu za sezónou na světlo světa dostávají pozůstatky antického období. Po tisíciletích strávených v zemi začínají ruiny staveb nebo různé movité předměty vyprávět své příběhy, odpovídat na otázky a někdy také klást...

V Praze 14 budou vítat jaro

1. března 2024 v 07:23

Pohádka pro děti, průvod i špekáčky. V neděli 17. března se bude vítat jaro a vynášet Morana.

Swap 7000 ve Florentinu

1. března 2024 v 07:08

Na výrobu jedněch džínů je zapotřebí až 7000 litrů vody. Akce s názvem Swap 7000 chce pomoct tuto spotřebu snížit. Svoje další, a nejen džíny, si můžete pořídit právě tady.

Trhy na Tylově náměstí v Praze 2

29. února 2024 v 16:51

Od pondělí 11. března se otevřou trhy na Tylově náměstí v Praze 2.

Praha 14 pokračuje v programech prevence

29. února 2024 v 10:52

Praha 14 realizuje několik programů prevence rizikového chování, zaměřuje se na žáky. O podrobnostech informovala o tom koordinátorka protidrogové prevence a prevence kriminality Veronika Havlíčková.

Praha 8 vypsala konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala

29. února 2024 v 10:27

Praha 8 vyhlásila konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala. Přihlášky mohou zájemci podávat do středy 13. března. 

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

29. února 2024 v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

29. února 2024 v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

29. února 2024 v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

PVK oslaví světový den vody

28. února 2024 v 11:37

Pražské vodovody a kanalizace oslaví Světový den vody Dnem otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v areálu Podolské vodárny. Akce se uskuteční v neděli 17. března.

Další články
Nahoru