
Bezpečnost na paddleboardu
19. května 2022 10:50
Co je to vlastně paddleboarding?
Paddleboarding není žádnou novinkou, historie tohoto sportu se začala psát v 60. letech minulého století. Teprve nedávno se ale paddleboarding masivně rozšířil do celého světa. Paddleboard si tak lze půjčit i v rámci rekreačních oblastí třeba na přehradách, u řek, ale i na menších vodních plochách.
Díky tomu, že se na paddleboard dokáže postavit prakticky každý a velice rychle se na něm naučí pohybovat po vodní hladině, získal tento sport pověst nenáročné a bezpečné letní aktivity.
I na Lipně nebo na řece v centru Prahy se však můžete dostat do spousty nebezpečných situací. Kromě toho lze náročnost jízdy na paddleboardu posouvat na vyšší úroveň, absolvovat na něm lze i jízdu na divoké vodě, kde může nebezpečí číhat na každém ujetém metru. Je proto dobré si osvojit základní bezpečnostní návyky již od prvních krůčků.
Naučte se základy
Nechte si od zkušeného instruktora vysvětlit, jak se na paddleboardu chovat. Zeptejte se, jak správně držet pádlo a jak pádlovat. Nevymýšlejte žádné alternativní způsoby, jak pádlo využít, a nepouštějte jej z ruky. Ztráta pádla by pro vás byla fatální.
Plovací vesta nesmí chybět
Plovací vesta je základní výbavou, která vám na paddleboardu nesmí chybět. Vždy když vstupujete na vodní hladinu, byste měli být plovací vestou vybaveni. Zejména na větších vodních hladinách s vodní dopravou (moře, přehrady, jezera, řeky) nikdy nevíte, kdy přijde větší voda nebo kam vás zavane vítr. V případě nečekaného pádu z „prkna“ dolů je pak vesta klíčová k tomu, abyste se snáze dostali zpátky na paddleboard nebo jste zvládli svépomocí doplavat ke břehu.
Respektujte ostatní
Ve vodě obvykle potkáte i další „objekty“. Obezřetně se vyhýbejte plavcům, lodím se zase pokorně kliďte z cesty. Ohledy berte i na rostliny, ryby a další. Do ničeho zběsile nenajíždějte a životní prostřední neznečišťujte, nedělejte nadměrný hluk.
Raději na kolena
V nejistých situacích zvýšíte svou stabilitu tím, že si na paddleboardu kleknete. Snížíte tak své těžiště a dostanete situaci lépe pod kontrolu. Ke stabilitě přispějete správnou manipulací na vodní hladině. Například proti vlnám jděte kolmo čelem, nikoliv bokem.
Náročnější a rizikovější pohyby dělejte na místě s dostatečnou hloubkou, kde nehrozí poranění v případě pádu do vody.