Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - skorojasno 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Bezpečnost na paddleboardu
Pražský sportKomerční sdělení
Ilustrační foto: pexels.com

Bezpečnost na paddleboardu

Paddleboarding je stále oblíbenějším vodním sportem. Jako každý vodní sport má ale svá rizika. Jak se tedy na paddleboardu chovat, abyste tato rizika snížili? Poradíme vám v dnešním textu.  

Co je to vlastně paddleboarding?

Paddleboarding není žádnou novinkou, historie tohoto sportu se začala psát v 60. letech minulého století. Teprve nedávno se ale paddleboarding masivně rozšířil do celého světa. Paddleboard si tak lze půjčit i v rámci rekreačních oblastí třeba na přehradách, u řek, ale i na menších vodních plochách.

Díky tomu, že se na paddleboard dokáže postavit prakticky každý a velice rychle se na něm naučí pohybovat po vodní hladině, získal tento sport pověst nenáročné a bezpečné letní aktivity.

I na Lipně nebo na řece v centru Prahy se však můžete dostat do spousty nebezpečných situací. Kromě toho lze náročnost jízdy na paddleboardu posouvat na vyšší úroveň, absolvovat na něm lze i jízdu na divoké vodě, kde může nebezpečí číhat na každém ujetém metru. Je proto dobré si osvojit základní bezpečnostní návyky již od prvních krůčků.

Naučte se základy

Nechte si od zkušeného instruktora vysvětlit, jak se na paddleboardu chovat. Zeptejte se, jak správně držet pádlo a jak pádlovat. Nevymýšlejte žádné alternativní způsoby, jak pádlo využít, a nepouštějte jej z ruky. Ztráta pádla by pro vás byla fatální.

Plovací vesta nesmí chybět

Plovací vesta je základní výbavou, která vám na paddleboardu nesmí chybět. Vždy když vstupujete na vodní hladinu, byste měli být plovací vestou vybaveni. Zejména na větších vodních hladinách s vodní dopravou (moře, přehrady, jezera, řeky) nikdy nevíte, kdy přijde větší voda nebo kam vás zavane vítr. V případě nečekaného pádu z „prkna“ dolů je pak vesta klíčová k tomu, abyste se snáze dostali zpátky na paddleboard nebo jste zvládli svépomocí doplavat ke břehu.

Respektujte ostatní

Ve vodě obvykle potkáte i další „objekty“. Obezřetně se vyhýbejte plavcům, lodím se zase pokorně kliďte z cesty. Ohledy berte i na rostliny, ryby a další. Do ničeho zběsile nenajíždějte a životní prostřední neznečišťujte, nedělejte nadměrný hluk.

Raději na kolena

V nejistých situacích zvýšíte svou stabilitu tím, že si na paddleboardu kleknete. Snížíte tak své těžiště a dostanete situaci lépe pod kontrolu. Ke stabilitě přispějete správnou manipulací na vodní hladině. Například proti vlnám jděte kolmo čelem, nikoliv bokem.

Náročnější a rizikovější pohyby dělejte na místě s dostatečnou hloubkou, kde nehrozí poranění v případě pádu do vody.


Souboje firem, záchranářů či bankéřů. UniCredit Pražská štafeta se po třech letech vrací

22. června 2022 v 17:00

Unikátní týmový závod UniCredit Pražská štafeta je po třech letech zpět. Oblíbený běh, v němž si přátelé či kolegové mohou na čtyřech pětikilometrových úsecích v parku Stromovka změřit síly s ostatními, odstartuje ve čtvrtek 23. června od 18 hodin na Výstavišti...

Praha 4 vymění povrchy ve volnočasovém areálu v Podolské, sportoviště budou uzavřena

10. června 2022 v 07:50

Praha 4 zahájí od pondělí 13. června kompletní výměnu sportovních povrchů ve volnočasovém areálu v Podolské ulici. Oprava se dotkne obou sportovišť, jak fotbalového hřiště, tak i multifunkčního tartanového hřiště. Po celou dobu prací budou obě herní plochy...

Seminář o bezpečnosti sportu s trenéry a vedením klubů. Zváni jsou i rodiče

7. června 2022 v 07:19

Fotbalová asociace České republiky (FAČR) pořádá společně s Unií českých fotbalových trenérů veřejně přístupný seminář Bezpečnost sportu a týmová dynamika. Uskuteční se ve středu 22. června od 9 do 17 hodin v Centru pohybové medicíny Pavla Koláře v Praze.

Volejbalový turnaj za lepší svět se uskuteční v areálu Hostivařské přehrady

6. června 2022 v 16:25

Na dvě desítky smíšených týmů mužů i žen z byznysu i neziskového sektoru v Česku se zapojí do hry za globální cíle od OSN. O titul šampiona turnaje v amatérském plážovém volejbale SDGs Beach Volleyball Cup 2022 se utkají již v pátek 10. června. Jedním ze soutěžních týmů jsou i Uprchlíci &...

V Lysolajích se bude běhat

3. června 2022 ve 13:25

  Čtrnáctý ročník Lysolajského běhu se koná ve čtvrtek 9. června.  

Sportovní den Prahy 2

1. června 2022 v 06:13

Sportovní den Prahy 2 Urban Challenge Kids s Komwagem se koná v pátek 10. června od 14 do 19 hodin.

Světová cyklojízda projede Prahou a oslaví Den kola

25. května 2022 v 10:47

Podpořit městskou cyklistiku, vzájemný respekt v ulicích i důležitost udržitelné dopravy má Světová cyklojízda, která se koná v neděli 5. června.

Turnaj v nohejbalu o pohár starosty

25. května 2022 v 05:52

Tradiční turnaj pořádá radnice Prahy 1 v sobotu 28. května.

Běželo se pro Paměť národa

24. května 2022 v 10:20

O víkendu 21. a 22. května se uskutečnily hlavní závody Běhu pro Paměť národa. V Praze, Brně a na dalších devíti místech po celé republice se běželo za všechny, kteří se nevzdali. Akce se zúčastnilo přes 1500 běžců, z toho 800 běželo v pražské oboře...

V Braníku budou bojovat malí hasiči

19. května 2022 v 08:15

SDH Praha – Braník a TFA tým Praha zvou na 2. závod Dětské ligy TFA Praha 2022 do pražského Braníku.

Hokejový šampionát ve Žlutých lázních

17. května 2022 ve 14:45

Areál Žluté lázně v Praze 4 – Podolí se opět proměňuje v hokejovou fanouškovskou základnu. Od středy 18. května mohou všichni milovníci hokeje přijít a užít si zápasy společně u jídla a pití. Mistrovství světa v hokeji ve Finsku je možné sledovat na plátně ve stanu za...

Praha 9 vyhlásila dotace pro sportovce, žádosti lze podávat do 3. června

17. května 2022 v 10:04

Až do 3. června mohou sportovní organizace působící v Praze 9 podat žádost o dotaci na svou celoroční činnost, provoz a nájmy sportovního zařízení nebo opravy a údržbu sportovního zařízení. Městská část o tom informovala ve svém oficiálním magazínu Devítka.

Další články
Nahoru