Dnes Sobota - obcasny-dest 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Bezpečnost na paddleboardu
Pražský sportKomerční sdělení
Ilustrační foto: pexels.com

Bezpečnost na paddleboardu

Paddleboarding je stále oblíbenějším vodním sportem. Jako každý vodní sport má ale svá rizika. Jak se tedy na paddleboardu chovat, abyste tato rizika snížili? Poradíme vám v dnešním textu.  

Co je to vlastně paddleboarding?

Paddleboarding není žádnou novinkou, historie tohoto sportu se začala psát v 60. letech minulého století. Teprve nedávno se ale paddleboarding masivně rozšířil do celého světa. Paddleboard si tak lze půjčit i v rámci rekreačních oblastí třeba na přehradách, u řek, ale i na menších vodních plochách.

Díky tomu, že se na paddleboard dokáže postavit prakticky každý a velice rychle se na něm naučí pohybovat po vodní hladině, získal tento sport pověst nenáročné a bezpečné letní aktivity.

I na Lipně nebo na řece v centru Prahy se však můžete dostat do spousty nebezpečných situací. Kromě toho lze náročnost jízdy na paddleboardu posouvat na vyšší úroveň, absolvovat na něm lze i jízdu na divoké vodě, kde může nebezpečí číhat na každém ujetém metru. Je proto dobré si osvojit základní bezpečnostní návyky již od prvních krůčků.

Naučte se základy

Nechte si od zkušeného instruktora vysvětlit, jak se na paddleboardu chovat. Zeptejte se, jak správně držet pádlo a jak pádlovat. Nevymýšlejte žádné alternativní způsoby, jak pádlo využít, a nepouštějte jej z ruky. Ztráta pádla by pro vás byla fatální.

Plovací vesta nesmí chybět

Plovací vesta je základní výbavou, která vám na paddleboardu nesmí chybět. Vždy když vstupujete na vodní hladinu, byste měli být plovací vestou vybaveni. Zejména na větších vodních hladinách s vodní dopravou (moře, přehrady, jezera, řeky) nikdy nevíte, kdy přijde větší voda nebo kam vás zavane vítr. V případě nečekaného pádu z „prkna“ dolů je pak vesta klíčová k tomu, abyste se snáze dostali zpátky na paddleboard nebo jste zvládli svépomocí doplavat ke břehu.

Respektujte ostatní

Ve vodě obvykle potkáte i další „objekty“. Obezřetně se vyhýbejte plavcům, lodím se zase pokorně kliďte z cesty. Ohledy berte i na rostliny, ryby a další. Do ničeho zběsile nenajíždějte a životní prostřední neznečišťujte, nedělejte nadměrný hluk.

Raději na kolena

V nejistých situacích zvýšíte svou stabilitu tím, že si na paddleboardu kleknete. Snížíte tak své těžiště a dostanete situaci lépe pod kontrolu. Ke stabilitě přispějete správnou manipulací na vodní hladině. Například proti vlnám jděte kolmo čelem, nikoliv bokem.

Náročnější a rizikovější pohyby dělejte na místě s dostatečnou hloubkou, kde nehrozí poranění v případě pádu do vody.


Outdoor fitness a Nordic walking v Praze 4

11. května 2024 v 09:31

Pravidelné sportovní dny pro malé i velké se opět vrací na čtvrtou městskou část, a to hned na dvou místech a ve dvou termínech. V Parku Na Pankráci to budou pondělní odpolední Outdoor Fitness pro malé i velké děti a v Krčském lese pak odpolední středeční Nordic walking pro děti i dospělé. Obě...

Praha 10: Běh pro dobrou věc

8. května 2024 v 18:46

Běžecký závod pro malé i velké se koná v sobotu 18. května.

Běh pro Paměť národa se koná v Oboře Hvězda již 11. května

8. května 2024 v 10:01

V průběhu května se již podeváté od založení neziskové organizace Post Bellum koná tradiční Běh pro Paměť národa. Sportovní klání proběhne napříč celou Českou republikou. Největší akcí zůstává pražský závod, který připadá na sobotu 11. května. I letos na závodníky čeká ověřený terén Obory Hvězda....

Úřad vlády připomene výročí konce války nasvícením Strakovy akademie

8. května 2024 v 06:18

Úřad vlády ČR se zapojí do oslav Dne vítězství. Ve středu 8. května na státní svátek slavnostně nasvítí sídlo vlády, Strakovu akademii, do české trikolóry.

Hokej, fotbal i olympiáda: Žluté lázně startují sportovní super léto

7. května 2024 v 09:56

V areálu Žluté lázně v Podolí začíná sportovní super léto. Na břeh Vltavy mohou přijít fanoušci Mistrovství světa v hokeji, Mistrovství Evropy ve fotbale i olympiády sledovat vybraná sportovní klání. Těšit se mohou ve vybrané dny na doprovodný program a soutěže. Návštěvníci také mohou využít...

ZRUŠENO: Rodinné sportovní hry 2024

7. května 2024 v 09:52 | Aktualizováno 22. dubna 2024, 09:52

Praha 13 zve všechna týmová družstva na 12. ročník Rodinných sportovních her.

Kondiční sportování s Nordic Walking

7. května 2024 v 05:11

Kondiční sportování s Nordic Walking ve středu 8. května od 10 hodin. Severská chůze je sport pro všechny, všech věkových kategorií a různé sportovní výkonnosti.

X RUN, rodinný běh v Praze 10

6. května 2024 v 07:36

Na Sídlišti Solidarita se v sobotu 18. května koná běžecký závod X RUN, pořádaný radnicí Prahy 10. Tento závod je otevřený pro účastníky všech věkových kategorií, začátečníky i protřelé závodníky.

Praha 15 vyhlásí Sportovce roku 2023

6. května 2024 v 05:26

Vyhlášení výsledků ankety Sportovec roku 2023 Prahy 15 se koná 20. května.

Úterky a čtvrtky budou v Praze 10 patřit józe

5. května 2024 v 08:52

Od května až do září se v Praze 10 cvičí venku jóga.

Uprchlíci budou mít na olympiádě v Paříži vlastní fanouškovský kotel

4. května 2024 ve 12:58

Warner Bros. Discovery (WBD) vyzvala všechny evropské olympijské fanoušky, aby vyjádřili podporu Uprchlickému olympijskému týmu. Mají tak učinit vytvořením nové fanouškovské komunity, kterou dají těmto sportovcům najevo, že mají jejich obdiv už během příprav na...

ZŠ Na Líše nabízí k pronájmu venkovní hřiště

4. května 2024 v 07:58

Michelská základní škola v ulici Na Líše nabízí pronájem sportovního hřiště ve všedních dnech v odpoledních hodinách. Provozní doba je od15 do18:30 hodin, v zimním období pouze do17 hodin. Hřiště lze využít na fotbal, basketbal, volejbal, nohejbal, vybíjenou, tenis, florbal nebo atletiku. Cena za...

Běžecké trasy s průvodcem: Záběhlice

2. května 2024 v 16:52

Běžecké trasy s průvodcem – pohyb na čerstvém vzduchu a nepoznaná krajina Prahy 10. Běh po městské části je skvělý způsob, jak ji prozkoumat a zároveň si udržet kondici.

Další články
Nahoru