Dnes Čtvrtek - zatazeno 4°C
Zítra Pátek - zatazeno 1°C
Čtvrtek 8. 12. 2022
Svátek má Květoslava
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Bezpečnost na paddleboardu
Pražský sportKomerční sdělení
Ilustrační foto: pexels.com

Bezpečnost na paddleboardu

Paddleboarding je stále oblíbenějším vodním sportem. Jako každý vodní sport má ale svá rizika. Jak se tedy na paddleboardu chovat, abyste tato rizika snížili? Poradíme vám v dnešním textu.  

Co je to vlastně paddleboarding?

Paddleboarding není žádnou novinkou, historie tohoto sportu se začala psát v 60. letech minulého století. Teprve nedávno se ale paddleboarding masivně rozšířil do celého světa. Paddleboard si tak lze půjčit i v rámci rekreačních oblastí třeba na přehradách, u řek, ale i na menších vodních plochách.

Díky tomu, že se na paddleboard dokáže postavit prakticky každý a velice rychle se na něm naučí pohybovat po vodní hladině, získal tento sport pověst nenáročné a bezpečné letní aktivity.

I na Lipně nebo na řece v centru Prahy se však můžete dostat do spousty nebezpečných situací. Kromě toho lze náročnost jízdy na paddleboardu posouvat na vyšší úroveň, absolvovat na něm lze i jízdu na divoké vodě, kde může nebezpečí číhat na každém ujetém metru. Je proto dobré si osvojit základní bezpečnostní návyky již od prvních krůčků.

Naučte se základy

Nechte si od zkušeného instruktora vysvětlit, jak se na paddleboardu chovat. Zeptejte se, jak správně držet pádlo a jak pádlovat. Nevymýšlejte žádné alternativní způsoby, jak pádlo využít, a nepouštějte jej z ruky. Ztráta pádla by pro vás byla fatální.

Plovací vesta nesmí chybět

Plovací vesta je základní výbavou, která vám na paddleboardu nesmí chybět. Vždy když vstupujete na vodní hladinu, byste měli být plovací vestou vybaveni. Zejména na větších vodních hladinách s vodní dopravou (moře, přehrady, jezera, řeky) nikdy nevíte, kdy přijde větší voda nebo kam vás zavane vítr. V případě nečekaného pádu z „prkna“ dolů je pak vesta klíčová k tomu, abyste se snáze dostali zpátky na paddleboard nebo jste zvládli svépomocí doplavat ke břehu.

Respektujte ostatní

Ve vodě obvykle potkáte i další „objekty“. Obezřetně se vyhýbejte plavcům, lodím se zase pokorně kliďte z cesty. Ohledy berte i na rostliny, ryby a další. Do ničeho zběsile nenajíždějte a životní prostřední neznečišťujte, nedělejte nadměrný hluk.

Raději na kolena

V nejistých situacích zvýšíte svou stabilitu tím, že si na paddleboardu kleknete. Snížíte tak své těžiště a dostanete situaci lépe pod kontrolu. Ke stabilitě přispějete správnou manipulací na vodní hladině. Například proti vlnám jděte kolmo čelem, nikoliv bokem.

Náročnější a rizikovější pohyby dělejte na místě s dostatečnou hloubkou, kde nehrozí poranění v případě pádu do vody.


Praha 11: Kluziště Chodov na ledě

Včera v 07:21

Kluziště Chodov na ledě je v provozu do 31. ledna 2023 a nabízí více než 600 m2 ledového světa.

Na Letné jsou pro veřejnost zdarma dvě kluziště

6. prosince 2022 v 09:11

Pro letošní zimní sezónu připravilo hlavní město pro veřejnost opět dvě kluziště na Letné. Přímo na Letenské pláni mohou všichni milovníci bruslení navštívit zdarma ledové plochy, které budou sloužit jak pro děti, tak i dospělé. Kluziště je v plánu ponechat v provozu minimálně do 28. února 2023,...

Bruslení na Střeláku startuje

1. prosince 2022 v 07:56

Ve čtvrtek 1. prosince zahajuje provoz kluziště na Střeleckém ostrově. Kluziště bude v provozu do 31. ledna 2023 denně od 14 do 21, o víkendech od 12 do 21 hodin. Vstup pro občany Prahy 1 je zdarma, pro ostatní za 50 korun. Brusle je možné zapůjčit na místě za částku...

Adventní běhání zlepšuje životy handicapovaných

30. listopadu 2022 v 16:02

Prosinec, čas adventu, je obdobím tradic. Pro více než 8 700 nadšenců z celé ČR k nim už 8 let patří společné Adventní běhání. Nejen pro vlastní kondici a dobrou náladu v předvánočním shonu, ale především jako způsob, jak pomáhat. Naběhané kilometry totiž promění sami běžci spolu se štědrými...

Praha 11: Hájecký běh pro dobrou věc 2022

29. listopadu 2022 v 07:43

FC Háje Jižní Město zve v neděli 4. prosince od 14 na charitativní běh. K dispozici jsou dvě tratě, na 2 a 4 kilometry a teplé občerstvení pro malé i velké. Před startem bude vybíráno dobrovolné startovné.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Praha 2: Otevření kluziště v Grébovce

25. listopadu 2022 v 10:06

Ve čtvrtek 1. prosince v 17 hodin zahájí Praha 2 bruslařskou sezónu v Grébovce. Před tím, než se rozjedete po ledové ploše, vás čeká krasobruslařské vystoupení.

Praha 5: Přijďte si zabruslit na smíchovské kluziště

24. listopadu 2022 v 09:14

Na náměstí 14. října se od 26. listopadu bruslí.

Praha 1: Na Střeleckém ostrově se bude bruslit

24. listopadu 2022 v 08:15

Bruslení na Střeleckém ostrově začne 1. prosince. Vyzkoušet si můžete nový, ekologický povrch, který je šetrný nejen k životnímu prostředí, ale také díky své technologii absorbuje nárazy.

Otevřelo se kluziště v Podviňáku

22. listopadu 2022 ve 12:55

Od 22. listopadu znovu ožívá kluziště deváté městské části v parku Podviní. Otevřeno je denně od 11 do 20 hodin. Plocha pro bruslaře má rozměry 20×10 metrů a nachází se v areálu zahradní restaurace Park Podviňák. Najdete zde i správce kluziště.

Zamykání studánek v Šárce

22. listopadu 2022 v 08:42

Vycházka pro rodiče s dětmi za studánkami v Šárce v neděli 27. listopadu od 9 hodin.

Další články
Nahoru