Dnes Středa - zatazeno 22°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 25°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Bezpečnost na paddleboardu
Pražský sportKomerční sdělení
Ilustrační foto: pexels.com

Bezpečnost na paddleboardu

Paddleboarding je stále oblíbenějším vodním sportem. Jako každý vodní sport má ale svá rizika. Jak se tedy na paddleboardu chovat, abyste tato rizika snížili? Poradíme vám v dnešním textu.  

Co je to vlastně paddleboarding?

Paddleboarding není žádnou novinkou, historie tohoto sportu se začala psát v 60. letech minulého století. Teprve nedávno se ale paddleboarding masivně rozšířil do celého světa. Paddleboard si tak lze půjčit i v rámci rekreačních oblastí třeba na přehradách, u řek, ale i na menších vodních plochách.

Díky tomu, že se na paddleboard dokáže postavit prakticky každý a velice rychle se na něm naučí pohybovat po vodní hladině, získal tento sport pověst nenáročné a bezpečné letní aktivity.

I na Lipně nebo na řece v centru Prahy se však můžete dostat do spousty nebezpečných situací. Kromě toho lze náročnost jízdy na paddleboardu posouvat na vyšší úroveň, absolvovat na něm lze i jízdu na divoké vodě, kde může nebezpečí číhat na každém ujetém metru. Je proto dobré si osvojit základní bezpečnostní návyky již od prvních krůčků.

Naučte se základy

Nechte si od zkušeného instruktora vysvětlit, jak se na paddleboardu chovat. Zeptejte se, jak správně držet pádlo a jak pádlovat. Nevymýšlejte žádné alternativní způsoby, jak pádlo využít, a nepouštějte jej z ruky. Ztráta pádla by pro vás byla fatální.

Plovací vesta nesmí chybět

Plovací vesta je základní výbavou, která vám na paddleboardu nesmí chybět. Vždy když vstupujete na vodní hladinu, byste měli být plovací vestou vybaveni. Zejména na větších vodních hladinách s vodní dopravou (moře, přehrady, jezera, řeky) nikdy nevíte, kdy přijde větší voda nebo kam vás zavane vítr. V případě nečekaného pádu z „prkna“ dolů je pak vesta klíčová k tomu, abyste se snáze dostali zpátky na paddleboard nebo jste zvládli svépomocí doplavat ke břehu.

Respektujte ostatní

Ve vodě obvykle potkáte i další „objekty“. Obezřetně se vyhýbejte plavcům, lodím se zase pokorně kliďte z cesty. Ohledy berte i na rostliny, ryby a další. Do ničeho zběsile nenajíždějte a životní prostřední neznečišťujte, nedělejte nadměrný hluk.

Raději na kolena

V nejistých situacích zvýšíte svou stabilitu tím, že si na paddleboardu kleknete. Snížíte tak své těžiště a dostanete situaci lépe pod kontrolu. Ke stabilitě přispějete správnou manipulací na vodní hladině. Například proti vlnám jděte kolmo čelem, nikoliv bokem.

Náročnější a rizikovější pohyby dělejte na místě s dostatečnou hloubkou, kde nehrozí poranění v případě pádu do vody.


Praha 4: S Běžeckou školou poznáte nová místa

31. května 2023 v 10:38

V rámci poznávání nových běžeckých tras v Praze 4 vyrazí běžci během čtvrteční lekce B4 na dosud nepoznaná místa.

Sobota: Světová cyklojízda a Cyklozvonění 2023

30. května 2023 v 07:01

Dvě tradiční velké cyklistické akce, Světová cyklojízda a Pražské cyklozvonění, se letos spojily a společně oslaví Světový den kola. Akce se koná 3. června, a jako v minulých letech hvězdicová jízda bude mít více startů v zapojených městských částech Prahy.

Světová cyklojízda a Cyklozvonění 2023 v Praze 13

25. května 2023 v 11:05

Dvě tradiční cyklistické akce, Světová cyklojízda a Pražské cyklozvonění, se letos spojily a společně oslaví Světový den kola v sobotu 3. června.

Na Dvojce se veslovalo

21. května 2023 v 17:15

Celorepublikový projekt Česko vesluje poprvé ve své historii zavítal do metropole. Soutěž žáků základních škol Prahy 2 v trenažérovém veslování se konala v pátek 19. května na náměstí Míru. A kdo chtěl, mohl si zaveslovat na trenažéru, prohlédnout veslařské vybavení nebo se potkat...

Turnaj v tenisu o pohár starosty v ZŠ Bratří Venclíků

11. května 2023 v 16:38

Turnaj ve čtyřhře pro neregistrované dospělé hráče v tenisu o pohár starosty Prahy 14 se uskuteční v sobotu 27. května od 8 hodin na kurtech ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Charitativní běh v Milíčovském lese

11. května 2023 v 07:25

V Milíčovském lese na dětském hřišti Vodnická odstartuje dne 13. května v 15 hodin charitativní běh.

Běh metropole Prahy 11

10. května 2023 ve 12:41

V neděli 14. května v 10 hodin odstartuje Běh metropole Prahy 11.

Praha 13: V Třebonicích se bude hrát nohejbal

10. května 2023 v 07:22

Nohejbalový turnaj se hraje 20. května. Výtěžek dostanou mladí hasiči z Třebonic.

Večerní Svěrácká 10

6. května 2023 ve 20:55

Běh přírodou pro celou rodinu v okolí Černého Mostu na 5 a 10 km a závod dětí se uskuteční v sobotu 25. května. Startuje se na Plechárně v 16 hodin.

Sportovní rodinné hry v Centrálním parku

6. května 2023 v 09:29

V pátek 12. května se koná od 15:30 hodin  již 11. ročník Sportovních rodinných her. Poprvé v historii se akce uskuteční v Centrálním parku Prahy 13. Akce je vhodná již pro děti od 2 let ale na své si přijdou i školní děti, které chtějí zažít se svými rodiči nebo prarodiči odpoledne plné...

Běh pro Paměť národa: Za všechny, kteří se nevzdali

5. května 2023 v 05:50

Na jedenácti místech se v květnu poběží za všechny, kteří se nevzdali. Nezisková organizace Post Bellum pořádá osmý ročník Běhu pro Paměť národa. Běžci symbolicky věnují svůj sportovní výkon tomu, kdo je inspiruje k vytrvalosti nebo jehož příběh chtějí připomenout. Nejčastěji běží za dědu,...

Venkovní lekce jógy v Praze 10

4. května 2023 v 07:16

Úterky a čtvrtky od 2. května na Desítce patří hodinám jógy.

Nordic walking ve středu v Malešickém parku

2. května 2023 v 16:25

Až do 28. června probíhají v Malešickém parku v Praze 10 od 9:30 do 11 hodin lekce nordic walking.

Další články
Nahoru