Dnes Středa - zatazeno 17°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Byznys

Bezpečná a moderní železnice: To je posláním centra v Dětenicích

Fakulta dopravní ČVUT v Praze a společnost AŽD dnes, 17. června, slavnostně otevřely nové moderní Kompetenční centrum Dětenice. Specializované výukové pracoviště zejména pro studenty železničních oborů vzniklo na experimentální trati Kopidlno – Dolní Bousov v Královéhradeckém kraji za necelých 12 měsíců, a to revitalizací původního obslužného skladu v rámci železniční stanice Dětenice.

„Český železniční průmysl se již delší dobu potýká s nedostatkem studentů a kvalitních odborníků, mimo jiné v oblasti zabezpečovací techniky a telekomunikací. O tyto studenty železniční průmysl ‚bojuje' s celou řadou jiných oborů, a je nutné ukázat, že železniční doprava je atraktivní obor a má co nabídnout,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Kompetenční centrum Dětenice je koncipováno jako otevřená výuková platforma, kde si studenti budou moci vyzkoušet celou řadu technologií a za pomoci odborníků z AŽD realizovat inovační projekty, které by v jiných podmínkách jen těžko uskutečnili.

Kromě moderního výukového sálu s kapacitou 25 posluchačů je zde možnost pracovat s nejmodernějším Jednotným obslužným pracovištěm DIGITAL 4.0 s přímým zadáváním vlakové cesty a obsluhou venkovních prvků.

Tento projekt má ještě více propojit akademickou sféru s železničním průmyslem a vytvořit tak prostředí, kde se budou setkávat studenti, akademici a odborníci z praxe nejen v rámci standardní výuky, ale i při práci na rozvojových projektech.

„Již dnes musíme vychovávat odborníky, kteří budou schopni propojovat moderní techniku s infrastrukturou, logistikou a zároveň reagovat i na výzvy, které s sebou nesou témata jako například autonomní mobilita, vysokorychlostní železnice a další. Právě na těchto základech vznikla v roce 2022 myšlenka vytvoření společného železničního kompetenční centra mezi ČVUT Fakultou dopravní a společností AŽD,“ říká děkan Fakulty dopravní ČVUT v Praze Ondřej Přibyl.

Kompetenční centrum Dětenice je součástí širšího projektu experimentální tratě, na které hodlá společnost AŽD dále vyvíjet a testovat autonomní drážní vozidla určená pro širokou trať s budoucím využitím v reálném provozu s cestujícími. Díky této aktivitě vznikají zcela nové systémy rozpoznávání objektů a překážek, autonomní vedení vlaku bez nutné účasti člověka, přesné určování polohy vozidla, zajištění integrity vlaku, řešení incidentů a degradovaných situací, jako je zastavení před překážkou, nefunkčnost některých částí systému, vzdálené vedení vlaku, ale i další aktivity přesahující oblast samotného autonomního vozidla, které jsou spojeny s celou experimentální tratí a případně i s vývojovými úkoly kompetenčního centra.

Roli investora a realizátora tohoto unikátního projektu komentuje generální ředitel AŽD Zdeněk Chrdle: „Výstavba Kompetenčního centra Dětenice je významný projekt, který mnohem více prováže akademickou sféru s průmyslem a umožní rychlejší a hlubší osvojení nových technologií ze strany studentů včetně jejich rychlejší adaptace na pozice v podnikatelské sféře. Studentům se do rukou dostane unikátní možnost vyzkoušet si na reálné trati a v reálném provozu systémy řízení dopravy, seznámit se s pokrokovými technologiemi i s novými principy, které budou na české železnici v krátké budoucnosti implementovány. Do Kompetenčního centra Dětenice společnost AŽD investovala více než 20 milionů korun bez čerpání jakýchkoliv dotací. Jedná se o unikátní projekt, který, podle našich zjištění, nemá v Evropě obdoby. Chtěl bych poděkovat děkanovi Fakulty dopravní ČVUT Ondřeji Přibylovi za důvěru v projekt a za to, že jsme ho společně dovedli do zdárného konce.“

Vedle úzké spolupráce s Fakultou dopravní ČVUT v Praze začíná společnost AŽD intenzivně spolupracovat na formátu využití i s dalšími vysokými školami. Aktuálně byla do projektu zapojena mimo jiné například Fakulta dopravní Jana Pernera Univerzity Pardubice.

„Chtěl bych zde ocenit také roli Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice, která se k projektu přidala. Nemůžu opomenout ani Správu železnic, která s ČVUT v Praze, Univerzitou Pardubice a společností AŽD právě podepsala memorandum o spolupráci na této české experimentální trati a kompetenčním centru,“ doplňuje generální ředitel AŽD Zdeněk Chrdle.

„Těším se na další spolupráci se zapojením studentů všech úrovní studia a odborníků z naší fakulty. Nejbližším společným projektem je výroba inspekčního vozítka s autonomním řízením a elektrickým pohonem. Opravdu se těším na tyto aktivity, které demonstrují, že spolupráce mezi průmyslovými partnery a akademickou sférou je cesta, jak připravovat nové generace kvalitních a motivovaných absolventů,“ uzavírá děkan Fakulty dopravní ČVUT Ondřej Přibyl.Autor: TZ, red

Zákazníci v Tesco vybírají charitativní projekty, kterým firma věnuje přes 3 miliony korun

22. července 2024 ve 14:05

Ve všech prodejnách Tesco po celém Česku zákazníci vybírají dobročinné projekty, které jsou podle nich nejprospěšnější pro rozvoj komunit. Vítězným organizacím 15. kola grantového programu „Vy rozhodujete, my pomáháme“ Tesco rozdělí 3 150 000 korun. Za celou dobu trvání programu od roku...

UBM dokončila rezidenční projekt Astrid Garden v Praze 7

19. července 2024 v 09:46

Společnost UBM Development Czechia úspěšně zkolaudovala nový rezidenční projekt Astrid Garden v pražských Holešovicích, ve kterém vzniklo 138 bytů a dvě obchodní jednotky.

Praha 4 hledá členy do volebních komisí při volbách do Senátu

12. července 2024 v 10:33

Radnice se rozhodla výrazně navýšit odměnu pro členy OVK. Za první kolo bude přidáno 500, v případě druhého kola pak dalších 1500 korun.

Jiří Jarkovský bude novým členem představenstva Czech Airlines Handling

9. července 2024 v 15:02

Novým členem představenstva odbavovací společnosti Czech Airlines Handling (dceřiná společnost Letiště Praha) bude od prvního srpna Jiří Jarkovský. Jeho hlavním úkolem bude strategické plánování činností společnosti CSAH v kombinaci s nepravidelností provozu. Současný předseda představenstva Tomáš...

Novou šéfkou komunikace innogy bude Zuzana Tylčerová, nahradí Martina Chalupského

26. června 2024 v 19:14

Po více než 20 letech mění skupina innogy vedení své komunikace. Na pozici Head of Corporate Affairs vystřídá Martina Chalupského nová ředitelka Zuzana Tylčerová. Bude přes léto postupně přebírat veškeré kompetence v oblasti externí a interní komunikace, sponzoringu, společenské odpovědnosti a...

Další články
Nahoru