dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Den otevřených dveří v Hrzánském paláci se ruší. Kvůli bezpečnostním opatřením u vládních budov
Hrzánský palác. Foto: VikVik / Wikimedia Commons

Den otevřených dveří v Hrzánském paláci se ruší. Kvůli bezpečnostním opatřením u vládních budov

V úterý 17. listopadu měl Úřad vlády ČR zpřístupnit veřejnosti jednu ze svých budov, Hrzánský palác na Hradčanech. Akce se kvůli bezpečnostním opatřením, která následují po teroristických útocích v Pražíži, ruší.

AKCE SE RUŠÍ

Úřad vlády ČR se rozhodl zrušit den otevřených dveří, který plánoval na úterý 17. listopadu v Hrzánském paláci. Úřad tak učinil na základě doporučení Policie ČR a v souvislosti s přijatými zvýšenými bezpečnostními opatřeními v okolí vládních budov, která byla přijata kvůli pátečním teroristickým útokům v Paříži.

Historická stavba v současnosti slouží k reprezentačním účelům premiéra. Zájemci se mohou těšit nejen na prohlídku interiérů Hrzánského paláce doprovázenou odborným výkladem průvodců, ale také na dlouhodobé expozice Symboly republiky a Můj stát.

Na bezplatnou prohlídku paláce můžete dorazit od 10 do 16 hodin, kdy budou vpuštěni poslední návštěvníci. Palác je běžně nepřístupný, naposledy byl otevřen loni 17. listopadu, před tím v roce 2009.

Hrzánský palác je součástí řadové zástavby na jižní straně Loretánské ulice při hraně hradčanského ostrohu. Přesná data stavby ani architekt nejsou známi. Objekt stojí na místě původně gotického domu, který ve 14. století patřil svatovítské kapitule.

V letech 1949 až 1954 byl celý objekt radikálně upraven pro reprezentační účely ministerstva informací a osvěty, později předsednictva vlády. Přestavba odstranila celý dvorní trakt a v patře vznikly velké sály. 

Hrzánský palác na Hradčanech

V úterý 17. listopadu lze také zdarma navštívit od 10 do 18 hodin Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur na Betlémském náměstí. Aktuálně tam probíhá výstava Říše středu, která zachycuje tisíc let dějin Číny. Představuje exponáty z bohatých sbírek muzea, mnohé z nich jsou vystaveny vůbec poprvé.

Na nádvoří Náprstkova muzea je k vidění venkovní panelová výstava, která připomíná jeden z největších počinů české orientalistiky – rozluštění chetitského jazyka Bedřichem Hrozným. Tématem jsou Hrozného archeologické výzkumy na Předním východě.


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru