dnes
Sobota - oblacno
21°C
zítra
Neděle - jasno
20°C
pozítří
Pondělí - jasno
18°C
Běžně nepřístupná místa v centru Prahy můžete navštívit v pátek 28. října
V Kramářově vile je jednou z nejkrásnějších místnostní jídelna. Foto: archiv

Běžně nepřístupná místa v centru Prahy můžete navštívit v pátek 28. října

Během státního svátku 28. října, kdy se připomíná vznik Československa, má veřejnost pravidelně možnost nahlédnout do běžně nepřístupných objektů v centru Prahy. Ani letošek není výjimkou. Pokud na prodloužený víkend zůstáváte v metropoli, nechte se inspirovat následujícím seznamem míst. Vstup je zdarma.

Den otevřených dveří v Obecním domě
9 až 16 hodin, prohlídka reprezentačních prostor
Prohlídková trasa povede reprezentačními sály 1. patra – Smetanova síň – Cukrárna – Slovácký salonek – Salonek Boženy Němcové – Orientální salonek – Grégrův sál – Palackého sál – Primátorský sál – Riegrův sál – Sladkovského sál.
Jedním z nejzajímavějších salonků je Primátorský sál, jehož umělecká výzdoba je ceněným kompaktním dílem Alfonse Muchy.

valdstejnska-zahrada_1-nahled Den otevřených dveří Senátu
Valdštejnský palác, Kolovratský palác (oba 11 až 16 hodin), Valdštejnská zahrada (9 až 16 hodin)
Zájemci si mohou kromě Kolovratského prohlédnout i Valdštejnský palác, který nechal vystavět Albrecht z Valdštejna bezmála před 400 lety a dnes zde sídlí horní komora Parlamentu ČR. Návštěvníci uvidí slavnostní sál, Rytířskou síň nebo Mytologickou chodbu. Zpřístupněna bude i Valdštejnská zahrada.

Den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně ČR
Reprezentační sály, hlavní jednací síň, zasedací místnosti a kanceláře některých parlamentních výborů i další prostory sídla Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v Praze na Malé Straně budou přístupné od 9 do 16 hodin vchodem z Malostranského náměstí č.19, kde budou na skupiny návštěvníků čekat průvodkyně, které hosty během zhruba hodinové prohlídky seznámí s historií budov, architektonickými zajímavostmi i s jejich současným využitím.

Rezidence primátorky hl. m. Prahy
Rezidence je Městské knihovně, zabírá asi 20 procent celé budovy. Vchod na rohu Platnéřské a Žatecké ulice. Zájemci si budou moci prohlédnout 1. patro rezidence s reprezentačními sály a salonky. Prohlídky budou zajišťovat průvodci ve zhruba čtvrthodinových intervalech ve skupině maximálně dvaceti lidí.

Rezidence pražského primátora

S historií a dobovými fotografiemi sídla pražských primátorů se zájemci rovněž mohou dozvědět prostřednictvím výstavy, která je instalována přímo na Mariánském náměstí. Na Nové radnici bude veřejnosti zpřístupněn Velký jednací sál, kde se konají každý měsíc zasedání pražského zastupitelstva. Informace o Nové radnici budou k dispozici v tištěné podobě.

Národní galerie
Národní galerie volný vstup do všech stálých expozic od 10 do 18 hodin. Seznam je zde: http://www.ngprague.cz/objekty. Volný vstup se nevztahuje jen na výstavu Alfons Mucha: Slovanská Epopej.

Kramářova vila  
Rezidence českých premiérů bude otevřena od 10 do 17 hodin. Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i zahrady doprovázenou odborným výkladem historiků. Budou seznámeni s historií i současností vily i s životem jejích prvních majitelů, kterými byli 1. předseda vlády Československa Karel Kramář a jeho manželka Naděžda. Poslední skupina návštěvníků bude do objektu vpuštěna v 16 hodin.
      


Zítra: Praha 6 zve na Velikonočního zajdu

Včera v 07:43

Pletení pomlázek, barvení vajíček, zdobení velikonočních perníčků, malování na obličej, fotokoutek pro děti, pohádkové čtení, malování obrázků. Na Velikonočního zajdu se můžete těšit v sobotu 20. dubna na Šesťáku.

Přivítejte ptáky na Vítkově

17. dubna 2019 v 08:01

Česká společnost ornitologická zve všechny milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Velikonoční víkend na Staroměstském náměstí

16. dubna 2019 v 11:44 | Aktualizováno v 14:08

Velikonoční tradice ze všech koutů země a zábava pro nejmenší – nejen to přinese oslava křesťanských svátků o prodlouženém víkendu do centra Prahy. Na pódiu na Staroměstském náměstí se představí folklórní i národopisné soubory. Chybět nebude animační program pod velikonoční břízou ani typický...

Aspoň na víkend: Připrav se na tradiční Velikonoce

16. dubna 2019 v 06:48

Velikonoce jsou obdobím, kdy vítáme příchod jara. Přivítat ho můžete v sobotu 20. dubna v Národopisném muzeu Národního muzea, Kinského zahrada 98, Praha 5.

Na Ladronce se bude závodit s kočárky

13. dubna 2019 v 10:45

Odpoledne plné zábavy a sportu se koná pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře v neděli 14. dubna.

Proběhni.se. Zítra se rozběhne IKEM

12. dubna 2019 v 17:13

Druhý ročník ryze charitativního projektu Proběhni.se zítra ve 13 hodin. Zúčastní se světově uznávaní kardiochirurgové a kardiologové v čele s prof. Janem Pirkem a Josefem Kautznerem. Chybět nebudou ani známé tváře jako olympijská medailistka Andrea Hlaváčková, historicky první český vítěz...

Osobnosti literatury na Olšanských hřbitovech. Provádí Kateřina Konečná

11. dubna 2019 v 10:54

V sobotu 13. dubna vás ve 13:30 hodin provede hřbitovem Kateřina Konečná. 

Sobota: Komentovaná prohlídka Vinohradského hřbitova

10. dubna 2019 v 10:50

V sobotu 13. dubna vás v 11 hodin provede hřbitovem Kateřina Konečná. 

Velikonoce s Prahou 4. Vstup zdarma

9. dubna 2019 ve 20:16

V KC Novodvorská se na Květnou neděli, 14. dubna, od 13 hodin konají Velikonoce s Prahou 4.

Pátek: Reprezentační ples Prahy 5

9. dubna 2019 v 19:50

V pátek 12. dubna pořádá pátá městská část 2. Reprezentační ples Prahy 5. Na akci, kterou moderuje Petr Vondráček, se můžete kromě jiného těšit na Josefa Laufera, diskotéku Martina Hrdinky, soutěž o krále a královnu plesu nebo karikaturistu. Polovina výtěžku z prodeje vstupenek bude věnována...

Sobota: Děkanský den v UK v Hostivaři a v Kampusu Hybernská

9. dubna 2019 ve 14:34

Zdarma si zacvičit, zasportovat, poměřit svoje dovednosti v rámci zápasů a turnajů v různých sportech anebo jen tak relaxovat při nezávodních sportovních aktivitách můžete v sobotu 13. dubna v areálu Sportovního centra UK v Hostivaři a v Kampusu Hybernská.

Další články
Nahoru