dnes
Středa - oblacno
7°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
9°C
pozítří
Pátek - skorojasno
3°C
Běžně nepřístupná místa v centru Prahy můžete navštívit v pátek 28. října
V Kramářově vile je jednou z nejkrásnějších místnostní jídelna. Foto: archiv

Běžně nepřístupná místa v centru Prahy můžete navštívit v pátek 28. října

Během státního svátku 28. října, kdy se připomíná vznik Československa, má veřejnost pravidelně možnost nahlédnout do běžně nepřístupných objektů v centru Prahy. Ani letošek není výjimkou. Pokud na prodloužený víkend zůstáváte v metropoli, nechte se inspirovat následujícím seznamem míst. Vstup je zdarma.

Den otevřených dveří v Obecním domě
9 až 16 hodin, prohlídka reprezentačních prostor
Prohlídková trasa povede reprezentačními sály 1. patra – Smetanova síň – Cukrárna – Slovácký salonek – Salonek Boženy Němcové – Orientální salonek – Grégrův sál – Palackého sál – Primátorský sál – Riegrův sál – Sladkovského sál.
Jedním z nejzajímavějších salonků je Primátorský sál, jehož umělecká výzdoba je ceněným kompaktním dílem Alfonse Muchy.

valdstejnska-zahrada_1-nahled Den otevřených dveří Senátu
Valdštejnský palác, Kolovratský palác (oba 11 až 16 hodin), Valdštejnská zahrada (9 až 16 hodin)
Zájemci si mohou kromě Kolovratského prohlédnout i Valdštejnský palác, který nechal vystavět Albrecht z Valdštejna bezmála před 400 lety a dnes zde sídlí horní komora Parlamentu ČR. Návštěvníci uvidí slavnostní sál, Rytířskou síň nebo Mytologickou chodbu. Zpřístupněna bude i Valdštejnská zahrada.

Den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně ČR
Reprezentační sály, hlavní jednací síň, zasedací místnosti a kanceláře některých parlamentních výborů i další prostory sídla Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v Praze na Malé Straně budou přístupné od 9 do 16 hodin vchodem z Malostranského náměstí č.19, kde budou na skupiny návštěvníků čekat průvodkyně, které hosty během zhruba hodinové prohlídky seznámí s historií budov, architektonickými zajímavostmi i s jejich současným využitím.

Rezidence primátorky hl. m. Prahy
Rezidence je Městské knihovně, zabírá asi 20 procent celé budovy. Vchod na rohu Platnéřské a Žatecké ulice. Zájemci si budou moci prohlédnout 1. patro rezidence s reprezentačními sály a salonky. Prohlídky budou zajišťovat průvodci ve zhruba čtvrthodinových intervalech ve skupině maximálně dvaceti lidí.

Rezidence pražského primátora

S historií a dobovými fotografiemi sídla pražských primátorů se zájemci rovněž mohou dozvědět prostřednictvím výstavy, která je instalována přímo na Mariánském náměstí. Na Nové radnici bude veřejnosti zpřístupněn Velký jednací sál, kde se konají každý měsíc zasedání pražského zastupitelstva. Informace o Nové radnici budou k dispozici v tištěné podobě.

Národní galerie
Národní galerie volný vstup do všech stálých expozic od 10 do 18 hodin. Seznam je zde: http://www.ngprague.cz/objekty. Volný vstup se nevztahuje jen na výstavu Alfons Mucha: Slovanská Epopej.

Kramářova vila  
Rezidence českých premiérů bude otevřena od 10 do 17 hodin. Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i zahrady doprovázenou odborným výkladem historiků. Budou seznámeni s historií i současností vily i s životem jejích prvních majitelů, kterými byli 1. předseda vlády Československa Karel Kramář a jeho manželka Naděžda. Poslední skupina návštěvníků bude do objektu vpuštěna v 16 hodin.
      


Autogramiáda Ivy Hüttnerové

Včera v 09:10

Výstava Ivy Hüttnerové se koná v Galerii Novoměstské radnice v Praze 2 do 20. ledna.

Den otevřených dveří Přírodovědecké fakulty UK

14. ledna 2019 ve 12:27

V pátek a v sobotu 18. a 19. ledna proběhne na Přírodovědecké fakultě Den otevřených dveří. Zváni jsou všichni zájemci o studium přírodních a společenských věd z řad středoškoláků posledních, ale i nižších ročníků, nebo absolventů bakalářského studia.

Sobota: Praha 2 zve do krytu na Folimance

14. ledna 2019 v 11:34

Městská část Praha 2 zpřístupňuje kryt civilní ochrany Folimanka jednou měsíčně, vždy v sobotu od 9 do 15 hodin. Podzemní bunkr Folimanka byl vybudován na přelomu 50. a 60. let minulého století v ulici Pod Karlovem, má pancéřované dveře, vlastní studny a vlastní funkční elektrický agregát o výkonu...

Ples Sokola Hostivař

14. ledna 2019 v 09:02

Radnice patnácté městské části zve na Ples Sokola Hostivař. Koná se v pátek 18. ledna, hraje kapela Bonnet Band, začíná v 19:30 hodin.

Umělecky cenné náhrobky na Olšanech

14. ledna 2019 v 08:18

Komentovaná prohlídka v neděli 20. ledna

Japonský workshop

14. ledna 2019 v 07:01

Náprstkovo muzeum ve spolupráci s Jazykovou školou Spěváček zve na workshop, kde si můžete vyzkoušet kaligrafii, složit si origami panenku, vyrobit osobní razítko a mnoho dalšího.

Bohnická Rybovka zakončí dobu vánoční

12. ledna 2019 v 11:05

Na konci doby vánoční se v Bohnicích již několik let zpívá Rybovka. Letos se koncert koná v kostele sv. Václava v PN Bohnice. 

Sobota: Umisťovací výstava koček v DDM Praha 9

9. ledna 2019 ve 13:20

Nový domov bude hledat asi 50 koček, kocourů a koťat v péči spolků z Prahy a Středočeského kraje. Opuštěné kočky můžete podpořit nákupem v charitativních obchůdkách. Připraveny jsou i výtvarné dílny pro děti.

Komentovaná prohlídka: Vinohradský hřbitov

8. ledna 2019 v 07:10

Komentovaná prohlídka Vinohradským hřbitovem v sobotu 12. ledna s Kateřinou Konečnou. Sraz ve 14 hodin.

Komentovaná prohlídka: Olšanské hřbitovy

7. ledna 2019 v 07:05

Komentovaná prohlídka Osobnosti 20. století v sobotu 12. ledna s Kateřinou Konečnou. Sraz v 11 hodin.

Vánoční koncert Notre Dame

4. ledna 2019 v 07:01

Sbor Notre Dame, DPS Českého rozhlasu a desítky dalších hudebníků provedou monumentální díla české vánoční hudby, a to starodávné i novodobé.

Adam Velíšek: Pohyblivá sochařská alej

2. ledna 2019 ve 14:06

Vernisáž výstavy Adama Velíška se koná v sobotu 5. ledna od 15 hodin v Galerii Bubec.  Výstava potrvá do 31. ledna. V jejím průběhu bude připraven doprovodný program a setkání s autorem.

Poslední komentovaná vycházka po Malostranském hřbitově

30. prosince 2018 v 08:11

Poslední letošní komentovaná vycházka po Malostranském hřbitově se uskuteční v neděli 30. prosince od 14 hodin. Průvodkyní bude Alena Lehnerová, předsedkyně Spolku Malostranský hřbitov.

Most! Vánoční maraton v kině Aero

26. prosince 2018 v 15:36

Vánoční maraton a předpremiéra nového komediálního seriálu Most! Petra Kolečka a Jana Prušinovského za účasti Martina Hofmanna a dalších herců v sobotu 29. prosince.

Další články
Nahoru