dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Běžně nepřístupná místa v centru Prahy můžete navštívit v pátek 28. října
V Kramářově vile je jednou z nejkrásnějších místnostní jídelna. Foto: archiv

Běžně nepřístupná místa v centru Prahy můžete navštívit v pátek 28. října

Během státního svátku 28. října, kdy se připomíná vznik Československa, má veřejnost pravidelně možnost nahlédnout do běžně nepřístupných objektů v centru Prahy. Ani letošek není výjimkou. Pokud na prodloužený víkend zůstáváte v metropoli, nechte se inspirovat následujícím seznamem míst. Vstup je zdarma.

Den otevřených dveří v Obecním domě
9 až 16 hodin, prohlídka reprezentačních prostor
Prohlídková trasa povede reprezentačními sály 1. patra – Smetanova síň – Cukrárna – Slovácký salonek – Salonek Boženy Němcové – Orientální salonek – Grégrův sál – Palackého sál – Primátorský sál – Riegrův sál – Sladkovského sál.
Jedním z nejzajímavějších salonků je Primátorský sál, jehož umělecká výzdoba je ceněným kompaktním dílem Alfonse Muchy.

valdstejnska-zahrada_1-nahled Den otevřených dveří Senátu
Valdštejnský palác, Kolovratský palác (oba 11 až 16 hodin), Valdštejnská zahrada (9 až 16 hodin)
Zájemci si mohou kromě Kolovratského prohlédnout i Valdštejnský palác, který nechal vystavět Albrecht z Valdštejna bezmála před 400 lety a dnes zde sídlí horní komora Parlamentu ČR. Návštěvníci uvidí slavnostní sál, Rytířskou síň nebo Mytologickou chodbu. Zpřístupněna bude i Valdštejnská zahrada.

Den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně ČR
Reprezentační sály, hlavní jednací síň, zasedací místnosti a kanceláře některých parlamentních výborů i další prostory sídla Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v Praze na Malé Straně budou přístupné od 9 do 16 hodin vchodem z Malostranského náměstí č.19, kde budou na skupiny návštěvníků čekat průvodkyně, které hosty během zhruba hodinové prohlídky seznámí s historií budov, architektonickými zajímavostmi i s jejich současným využitím.

Rezidence primátorky hl. m. Prahy
Rezidence je Městské knihovně, zabírá asi 20 procent celé budovy. Vchod na rohu Platnéřské a Žatecké ulice. Zájemci si budou moci prohlédnout 1. patro rezidence s reprezentačními sály a salonky. Prohlídky budou zajišťovat průvodci ve zhruba čtvrthodinových intervalech ve skupině maximálně dvaceti lidí.

Rezidence pražského primátora

S historií a dobovými fotografiemi sídla pražských primátorů se zájemci rovněž mohou dozvědět prostřednictvím výstavy, která je instalována přímo na Mariánském náměstí. Na Nové radnici bude veřejnosti zpřístupněn Velký jednací sál, kde se konají každý měsíc zasedání pražského zastupitelstva. Informace o Nové radnici budou k dispozici v tištěné podobě.

Národní galerie
Národní galerie volný vstup do všech stálých expozic od 10 do 18 hodin. Seznam je zde: http://www.ngprague.cz/objekty. Volný vstup se nevztahuje jen na výstavu Alfons Mucha: Slovanská Epopej.

Kramářova vila  
Rezidence českých premiérů bude otevřena od 10 do 17 hodin. Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i zahrady doprovázenou odborným výkladem historiků. Budou seznámeni s historií i současností vily i s životem jejích prvních majitelů, kterými byli 1. předseda vlády Československa Karel Kramář a jeho manželka Naděžda. Poslední skupina návštěvníků bude do objektu vpuštěna v 16 hodin.
      


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru