dnes
Neděle - jasno
14°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
15°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
12°C
Běžně nepřístupná místa v centru Prahy můžete navštívit v pátek 28. října
V Kramářově vile je jednou z nejkrásnějších místnostní jídelna. Foto: archiv

Běžně nepřístupná místa v centru Prahy můžete navštívit v pátek 28. října

Během státního svátku 28. října, kdy se připomíná vznik Československa, má veřejnost pravidelně možnost nahlédnout do běžně nepřístupných objektů v centru Prahy. Ani letošek není výjimkou. Pokud na prodloužený víkend zůstáváte v metropoli, nechte se inspirovat následujícím seznamem míst. Vstup je zdarma.

Den otevřených dveří v Obecním domě
9 až 16 hodin, prohlídka reprezentačních prostor
Prohlídková trasa povede reprezentačními sály 1. patra – Smetanova síň – Cukrárna – Slovácký salonek – Salonek Boženy Němcové – Orientální salonek – Grégrův sál – Palackého sál – Primátorský sál – Riegrův sál – Sladkovského sál.
Jedním z nejzajímavějších salonků je Primátorský sál, jehož umělecká výzdoba je ceněným kompaktním dílem Alfonse Muchy.

valdstejnska-zahrada_1-nahled Den otevřených dveří Senátu
Valdštejnský palác, Kolovratský palác (oba 11 až 16 hodin), Valdštejnská zahrada (9 až 16 hodin)
Zájemci si mohou kromě Kolovratského prohlédnout i Valdštejnský palác, který nechal vystavět Albrecht z Valdštejna bezmála před 400 lety a dnes zde sídlí horní komora Parlamentu ČR. Návštěvníci uvidí slavnostní sál, Rytířskou síň nebo Mytologickou chodbu. Zpřístupněna bude i Valdštejnská zahrada.

Den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně ČR
Reprezentační sály, hlavní jednací síň, zasedací místnosti a kanceláře některých parlamentních výborů i další prostory sídla Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v Praze na Malé Straně budou přístupné od 9 do 16 hodin vchodem z Malostranského náměstí č.19, kde budou na skupiny návštěvníků čekat průvodkyně, které hosty během zhruba hodinové prohlídky seznámí s historií budov, architektonickými zajímavostmi i s jejich současným využitím.

Rezidence primátorky hl. m. Prahy
Rezidence je Městské knihovně, zabírá asi 20 procent celé budovy. Vchod na rohu Platnéřské a Žatecké ulice. Zájemci si budou moci prohlédnout 1. patro rezidence s reprezentačními sály a salonky. Prohlídky budou zajišťovat průvodci ve zhruba čtvrthodinových intervalech ve skupině maximálně dvaceti lidí.

Rezidence pražského primátora

S historií a dobovými fotografiemi sídla pražských primátorů se zájemci rovněž mohou dozvědět prostřednictvím výstavy, která je instalována přímo na Mariánském náměstí. Na Nové radnici bude veřejnosti zpřístupněn Velký jednací sál, kde se konají každý měsíc zasedání pražského zastupitelstva. Informace o Nové radnici budou k dispozici v tištěné podobě.

Národní galerie
Národní galerie volný vstup do všech stálých expozic od 10 do 18 hodin. Seznam je zde: http://www.ngprague.cz/objekty. Volný vstup se nevztahuje jen na výstavu Alfons Mucha: Slovanská Epopej.

Kramářova vila  
Rezidence českých premiérů bude otevřena od 10 do 17 hodin. Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i zahrady doprovázenou odborným výkladem historiků. Budou seznámeni s historií i současností vily i s životem jejích prvních majitelů, kterými byli 1. předseda vlády Československa Karel Kramář a jeho manželka Naděžda. Poslední skupina návštěvníků bude do objektu vpuštěna v 16 hodin.
      


Dnes: Voda kolem nás u Kuželkárny v Centrálním parku

Včera v 07:55

Přijďte dnes ve 13 hodin sebe a své děti naučit něco nového o vodě, nakládání s ní i jejím koloběhu na Zemi. V kreativním koutku si užijete zábavu a něco pěkného vyrobíte.

Fotoexpo 2018

19. října 2018 v 19:56

Šestý ročník veletrhu a festivalu současné fotografie v sobotu 20. října je určen pro všechny nadšené fotografy různých věkových kategorií a různých zaměření.

Sobota: Dveře archivů dokořán

19. října 2018 v 09:46

V sobotu 20. října v době od 10 do 18 hodin navštivte Národní archiv a Státní oblastní archiv v Praze.

Kotlářka slaví čtyřicítku

19. října 2018 v 08:52

Oslavte 40 let Kotlářky a přijďte si vyzkoušet, zda vás pálkovací hry nadchnou jako stovky dětí od jejího založení.

Zítra: Drakiáda na Parukářce

19. října 2018 v 07:55

Na podzimní akci pro celou rodinu zve Praha 3.

Olšanským hřbitovem s průvodkyní

19. října 2018 v 07:15

V neděli 21. října od 16 hodin, vstup zdarma.

Na koncerty i debaty s muzikanty láká festival Struny Teens

19. října 2018 v 07:15

Začínající muzikanti nebo ti, co je prostě baví muzika, se mohou v sobotu 20. října od 16 hodin vydat do v pražské La Fabriky, kde na ně čeká první ročník festivalu Struny Teens. Festival umožní návštěvníkům nejen nahlédnout do hudební branže, ale zve i na pořádnou porci...

Vinohradským hřbitovem s průvodkyní

18. října 2018 ve 12:11

V neděli 21. října od 13:30 hodin, sraz je před hlavním vstupem.

Prvorepublikový Bačkorový bál 2018

18. října 2018 v 11:54

Sokol Strašnice pořádá v sobotu 20. října tradiční Bačkorový bál, letos na počest oslav 100 let naší republiky v duchu prvorepublikovém.

Husobraní a cider festival na náplavce

16. října 2018 v 09:04

Přijďte se před zimou vykrmit na Husobraní! Již po páté se v sobotu 20. října na Smíchovské náplavce uskuteční Husobraní a Cider festival. Bude se péci více jak 1000 hus a různé druhy ciderů budou k mání.

Mezinárodní den archeologie nabídne workshopy a komentované prohlídky

16. října 2018 v 07:45

Muzeum hlavního města Prahy se připojuje v sobotu 20. října k oslavám Mezinárodního dne archeologie a zároveň si tak připomene 150. výročí narození Josefa Antonína Jíry, průkopníka pražské archeologie. Pro návštěvníky všech věkových kategorií bude připraven bohatý...

Praha 9: Strašidla haló ven aneb Střížkovský orloj

15. října 2018 ve 14:51

Apoštolové střížkovští zvou pod nově postavený střížkovský orloj v sobotu 20. října od 16 hodin.

Další články
Nahoru