dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - polojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
6°C
Běžně nepřístupná místa se na den otevřou veřejnosti, vstup je zdarma. Kam se podívat?
Hlavní jednací sál horní komory Parlamentu ČR. I sem se budou moci zájemci zítra podívat. Foto: archiv Senát

Běžně nepřístupná místa se na den otevřou veřejnosti, vstup je zdarma. Kam se podívat?

V úterý 28. října se při příležitosti výročí vzniku Československa mohou lidé podívat na místa, kam se normálně nedá jít. K prohlídkám lákají prostory horní i dolní komory Parlamentu ČR, budova ministerstva či primátorská rezidence. K návštěvě lákají i stálé expozice a výstavy Národní galerie a také krásná budova Obecního domu. Vybírat je z čeho, za vstup se neplatí.

Poslanecká sněmovna

V úterý si můžete prohlédnout reprezentační sály, hlavní jednací síň, ve které svádí své politické boje koaliční a opoziční poslanci, zasedací místnosti a kanceláře některých parlamentních výborů i další prostory sídla. Prostory na Malé Straně budou přístupné od 9 do 16 hodin od vchodu z Malostranského náměstí, kde budou na skupiny návštěvníků čekat průvodkyně Pražské informační služby.

Senát

I horní parlamentní komora bude pro veřejnost otevřena od 9 do 16 hodin. Skupiny o čtyřiceti lidech budou vycházet s průvodci každých 15 minut. Prohlídka Valdštejnského paláce potrvá tři čtvrtě hodiny. Příchozí se mohou těšit na prohlídku Hlavního sálu, Rytířské síně, Audienční síně, Mytologické chodby, pracovny Valdštejna či Prezidentského salonku.

V rámci druhé prohlídkové trasy bude mít veřejnost příležitost prohlédnout si v Kolovratském paláci Růžový a Zelený salonek, ale také nádvoří samotného paláce.

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu pořádá Den otevřených dveří od 10 do 16 hodin. Veřejnosti se tak naskytne ojedinělá možnost navštívit hlavní budovu ministerstva Na Františku v Praze 1.

Návštěvníci se mohou těšit nejen na prohlídku reprezentativních prostor budovy, ale i na výstavu původních náčrtů a plánů stavby, které v 30. letech minulého století vytvořil známý český architekt Josef Fanta.

Pro dokreslení doby První republiky, ve které budova vznikala, bude pro návštěvníky rovněž připravena expozice historických vozů z let 1929 až 1939, jež zapůjčí Národní technické muzeum.

Národní galerie

V rámci oslav vzniku samostatného Československa zpřístupní Národní galerie v Praze v úterý od 10 do 18 hodin své stálé expozice a probíhající výstavy návštěvníkům zdarma.

V současné době spravuje Národní galerie v Praze sedm objektů s již šesti stálými expozicemi. Návštěvníci mají tak jedinečnou příležitost navštívit zdarma zcela novou stálou sbírku Umění 19. století od klasicismu k romantismu v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí. Dále pak klášter sv. Anežky České (Středověké umění v Čechách a střední Evropě), Šternberský palác (Evropské umění od antiky do závěru baroka), palác Kinských (Umění Asie a Umění starověku) a Konírna paláce Kinských, Veletržní palác (Umění 20. a 21. století) a Schwarzenberský palác (Baroko v Čechách). Aktuálně Národní galerie v Praze pořádá jedenáct výstav.

Zdarma mohou návštěvníci vidět i jediný Rembrandtův obraz na území České republiky, Učenec ve studovně, který je nyní zpět v expozici ve Šternberském paláci po náročném restaurování.

Vstup zdarma se netýká výstavy Alfons Mucha – Slovanská epopej, kterou pořádá ve Veletržním paláci Galerie hlavního města Prahy. Zde se i zítra vybírá běžné vstupné.

Obecní dům

Obecní dům v úterý zpřístupní od 9 do 15 hodin svoje reprezentační prostory veřejnosti. Prohlídková trasa povede reprezentačními sály 1. patra – Smetanovou síní, Slováckým salonkem, Salonkem Boženy Němcové, Orientálním salonkem, Grégrovým sálem a Palackého sálem do Primátorského sálu, jehož umělecká výzdoba je ceněným kompaktním dílem světoznámého Alfonse Muchy.

Rezidence pražského primátora

Běžně nepřístupná rezidence primátora hl. m. Prahy na Mariánském náměstí bude na státní svátek otevřena od 9 do 19 hodin.
O akci jsme psali více zde.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru