dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Běží se maraton: omezí dopravu a kvůli americké tragédii bude víc hlídaný
Pražského maratonu se každoročně účastní velký počet běžců. Ilustrační foto: www.runczech.com

Běží se maraton: omezí dopravu a kvůli americké tragédii bude víc hlídaný

Pokud se v neděli chystáte na pražský maraton, ať už jako běžec či divák, připravte se na přísnější bezpečnostní opatření. Magistrát i policie se chystají zapojit do zajištění klidného a bezproblémového průběhu důkladněji, než v minulosti.

Informační linka

Stejně jako v minulých letech bude v den závodu veřejnosti k dispozici bezplatná dopravně-informační linka Magistrátu hlavního města Prahy – 800 100 991 – a to od 8.00 do 16.00 hodin.

"Pro maratónský víkend jsme se připravili mnohem důkladněji než v minulých letech. Kromě standardních opatření budou ještě mimořádná, jež zajistí Policie ČR, Městská policie hlavního města Prahy a bezpečnostní agentura najatá organizátory,“ uvedl v uplynulém týdnu pražský primátor Bohuslav Svoboda.

„Učiníme vše, co je možné a využijeme k tomu všech technických i lidských zdrojů. Apeluji na veřejnost v respektování všech opatření i pokynů policistů, strážníků a členů ochranné služby,“ dodal.

I letošní ročník pražského maratonu, již devatenáctý, bude masovou akcí. Hlavního závodu se účastní skoro deset tisíc běžců, s dalšími tisíci sportovců se počítá na doprovodné běhy. Trasa vede po obou březích Vltavy a tradičně i přes Karlův most.

Přeparkujte včas svá auta

Kvůli masovosti akce jsou obavy o bezpečnost na místě. Zatímco loni hlídkovalo v ulicích Prahy přes šest stovek lidí, letos se dá očekávat podstatně větší počet. Policisté však přesný počet lidí, kteří budou na maraton dohlížet, nechtějí z bezpečnostních důvodů sdělit. Je připraven i zvýšený počet kamer.

„Bezpečnost běžců a diváků pro nás byla a vždy bude na prvním místě, proto už čtvrtým rokem spolupracujeme s odborem bezpečnosti a krizového řízení Magistrátu hlavního města Prahy. Dle jejich pokynů uděláme vše, co bude v našich silách. Na druhou stranu chceme zachovat to, co je pro běh charakteristické – svobodu a radost z pohybu,“ řekl Carlo Capalbo, předseda organizačního výboru Volkswagen Maratonu Praha.

„Prosíme obyvatele a návštěvníky Prahy, aby přeparkovali svá vozidla z míst, kudy vede trasa závodu a jejich vozidlo nemuselo být z bezpečnostních důvodů odtaženo,“ dodal.

Maraton omezí dopravu

Sportovní akce přinese krátkodobé změny v dopravě a také uzavírky desítek ulic, především v Praze 1, ale také v druhé a páté městské části.

Omezení se dotknou nejen řidičů aut, ale také cestujících v MHD. Změny trase se v čase mezi 8:45 a 17 hodin dotknou postupně tramvajových linek 1, 3, 7, 8, 9, 10, 14, 16, 17, 18, 22, 24 a 25.

Autobusová linka 176 bude ve směru ze Stadionu Strahov v čase od 9:30 do 11:35 odkloněna ze zastávky Arbesovo náměstí na obratiště Na Knížecí. Linka 207 bude od 8:45 do 16 hodin vedena polookružně v trase Ohrada – Nemocnice Na Františku (v ulici Klášterská) – Ohrada. V neděli tak bude nejlepší spoléhat se na vlastní nohy nebo na metro.

Od 9:30 do 13:15 pojede na trase Dvorce – Budějovická – Dvorce zvláštní autobusová linka X3.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru