Dnes Neděle - zatazeno 3°C
Zítra Pondělí - zatazeno 5°C
Neděle 4. 12. 2022
Svátek má Barbora
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Bezejmenný most na Žofín má opět funkční osvětlení, které bylo desítky let skryto
Most na Žofín pohledem z Masarykova nábřeží. Zdroj foto: TSK Praha

Bezejmenný most na Žofín má opět funkční osvětlení, které bylo desítky let skryto

Technická správa komunikací (TSK) zrekonstruovala v památkově chráněné zóně most, který vede přes rameno Vltavy a spojuje Slovanský ostrov neboli Žofín s Masarykovým nábřežím. Nově se na most vrátilo speciální osvětlení v zábradlí, které zde přes třicet let nefungovalo a bylo skryto pod kovovými deskami. Informovala o tom mluvčí TSK Barbora Lišková.
zofin-osvetleni

Most s obnoveným osvětlením. Zdroj foto: TSK Praha

Původně na ostrov vedla dřevěná lávka, která byla v roce 1875 nahrazena železným příhradovým mostem, který stál asi 40 metrů po proudu níže. Most byl poškozen povodní v roce 1940, odstraněn a nahrazen dřevěným provizoriem.

Nový most na ostrov byl postaven v letech 1947 až 1948 a spojuje Masarykovo nábřeží s ostrovem zvaným také Žofín. Most má jediný železobetonový oblouk o rozpětí 27,48 metru. Jeho šířka je 12,60 metru.

„Praha nemá jen známé historické mosty přes Vltavu, jako je ten Karlův nebo Legií, či mosty na důležité dopravní infrastruktuře, jakými jsou Barrandovský nebo lanový most na Jižní spojce. Patří k ní také menší mosty a lávky, které jsou často velmi unikátní. Jsem rád, že jsme mohli tomuto mostu po třiceti letech vrátit jeho zašlou slávu, kterou si zaslouží. Nyní opět svítí stejně jako před necelými 75 lety, kdy byl postaven,“ uvedl náměstek pražského primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě). 

Cílem rekonstrukce mostu bylo prodloužení jeho životnosti. V rámci oprav TSK provedla sanaci celé konstrukce, dobetonávku spodní stavby, opravila odvodnění a příslušenství mostu. Na vnějším plášti zábradlí byly provedeny restaurátorské práce a obnovená je také protikorozní ochrana vnitřního ocelového rámu. Položena byla nová izolace mostovky a vozovkové souvrství.

„Most jsme museli kompletně zrekonstruovat. Jeho problémem bylo dlouhodobé zatékání do konstrukce mostu a do spodní stavby, což způsobila absence jakékoliv izolace pod vozovkovým souvrstvím, a tím pádem docházelo k výrazné degradaci betonu a korozi výztuže spodní stavby. V průběhu opravy došlo k výměně kabelů vysokého napětí a mohlo se tak obnovit osvětlení v zábradlí, o kterém nikdo nevěděl,“ sdělil náměstek generálního ředitele a místopředseda představenstva TSK Josef Richtr. 

„Pro nás to byla velká výzva a jsem rád, že jsme se mohli k této rekonstrukci připojit. Původní osvětlení bylo v minulosti zrušeno a zakryto kovovými deskami, takže projekt s tím nepočítal. Museli jsme se tedy operativně rozhodnout, zda ho obnovit a jakou technologii zvolit i s ohledem na památkovou ochranu a nárůst cen energií,“ doplnil předseda představenstva městské společnosti Technologie hlavního města Prahy Tomáš Jílek. 

Po úmrtí Karla Gotta před třemi lety tehdejší vedení Prahy 1 navrhlo, aby most bezejmenný most nesl jméno zpěváka. „Malý most mezi Národním divadlem a Slovanským ostrovem, kde v paláci Žofín Karel Gott mnohokrát vystupoval, dosud nenese žádné pojmenování a je zároveň symbolickým spojením dvou pro český národ důležitých národních a kulturních míst,“ zdůvodnil tedy místostarosta Prahy 1 Petr Hejma (My, co tady žijeme / STAN) návrh. K realizaci nedošlo, most tedy nadále žádné jméno nemá.


Autor: Jan Puci

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

28. listopadu 2022 v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

28. listopadu 2022 v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

28. listopadu 2022 v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Další články
Nahoru