dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Bezdomovkyně vaří polévky a dělají pomazánky. Možná otevřou i restauraci
Občanské sdružení Jako doma, které pomáhá ženám bez domova, spoluzakládala Alexandra Doleželová (vpravo). Foto: archiv

Bezdomovkyně vaří polévky a dělají pomazánky. Možná otevřou i restauraci

Je libo chutné vegetariánské či veganské stravy? Třeba čočkové polévky nebo lilkové pomazánky na topince? Na nejrůznějších venkovních akcích můžete tyto lahůdky ochutnat, voní už z dálky – chystají je kuchařky z řad žen bez domova. Pomáhá jim občanské sdružení Jako doma, které má za cíl vybudovat pro ně kamennou kuchyň, která by byla finančně soběstačná.

Kamennou kuchyň, kde by vařily kuchařky-ženy bez domova, chce vybudovat občanské sdružení Jako doma, které se orientuje na bezdomovectví žen. Za účelem vybudování kuchyně se ve čtvrtek 16. ledna  od 18 hodin koná benefice v pražském klubu Pilot, ve vršovické Donské ulici. Cílem je, aby se kuchyň samofinancovala.

V rámci benefice se uskuteční koncert kapel Kazety, Zuby nehty a The Chancers. Hrát budou Djs Hortenzie Vzteklá a Martin Tvrdý. Na místě proběhne i vernisáž výstavy fotografií „Můj svět“ – právě z pouličního prodeje pokrmů. K zakoupení budou pomazánky a polévky od kuchařek bez domova. Ve 22 hodin odstartuje dražba. Na místě bude i bazar oblečení, plakátů a dalších předmětů. Vstupné je 100 korun.

„Do dražby máme přislíbená díla od různých umělců a umělkyň, například i sukni od Akary. Dražená díla budou pěkná a myslím, že i docela zábavná,“ říká Alexandra Doleželová, která v roce 2012 občanské sdružení Jako doma založila s Kristýnou Ciprovou. Obě předtím dlouhodobě působily v ženských organizacích a měly pocit, že ženy bez domova zůstávají v pozadí zájmu.

Pouliční prodej pokrmů slaví úspěchy

kucharka-bezdomovkyne-nahled Ženy bez domova se vaření věnují už nyní – připravují především vegetariánské a veganské pokrmy. Občanské sdružení Jako doma jim pomáhá. „Vegetariánská a veganská jídla vaříme proto, aby se mohli najíst opravdu všichni. Naší specialitou jsou pomazánky namazané na topinky – třeba lilková nebo cuketová. Ty chystáme především v létě, kdy je tato zelenina k dispozici. V zimě vaříme především polévky – čočkovou, špenátovou nebo třeba zelňačku,“ říká Doleželová.

Pokrmy pak rozdávají nebo za symbolický poplatek prodávají na venkovních akcích, kde je hodně lidí – například na vltavské náplavce nebo v rámci farmářských trhů. Velký úspěch slavily například při loňské akci Zažít město jinak. Polévku a další pokrmy bylo možné ochutnat i třeba na akcích podporujících bezdomovce.

Už letos by mohla být otevřena výdejna jídel

Občanské sdružení v současné době pracuje s pěti dvojicemi kuchařek. Jejich počet by rádo rozšířilo. „Pomáháme jim nakupovat sezónní suroviny, z nichž vaří,“ říká. Ženy jídlo chystají v kuchařském studiu, se kterým sdružení spolupracuje. Pokrmy tak splňují potřebné hygienické požadavky. Kuchařky bez domova jsou jednou z hlavních aktivit o. s. Jako doma.

Aktivita má za cíl propojení dvou zdánlivě odloučených skupin – lidí bez přístřeší a veřejnosti. Ženy bez domova podle Doleželové vaření baví, do práce se těší. Když vyhledávají recepty, hýří nápady. Jsou skvělá parta. Většinou žijí v azylových domech, často mají zkušenost s životem na ulici, byly na samém dně, ale ještě to nevzdaly.

„Kamennou kuchyň bychom chtěly vybudovat v Praze, kde je největší koncentrace lidí bez domova,“ říká Doleželová. Byla by ráda, kdyby se jim už letos podařilo otevřít výdejnu, kde by se jídlo mohlo vydávat, nebo naopak vlastní kuchyni, kde by vařily jídlo, které by se pak vydávalo na ulici.

Kuchyň s restaurací by mohla být příští rok

„Kamennou kuchyň s jídelnou a restaurací, kde by ženy vydávaly jídlo za nějaký minimální příspěvek, aby se mohl najíst vskutku každý, bychom rády otevřely do roka,“ říká Doleželová.

Kuchyň by mohla fungovat jako sociální podnik, vedly by ji přímo ženy bez domova, které by z toho měly výdělek. Finance by stačily i na provoz kuchyně. K tomu by se samozřejmě mohly dále konat i zmiňované akce venku – třeba právě na náplavce, kde se už nyní vybere poměrně dost peněz, za které jsou pak nakupovány suroviny pro výrobu dalších pokrmů.

Sdružení Jako doma poskytuje mimo jiné také osvětu – proškoluje bezdomovkyně, aby mohly radit dalším, kde mají žádat o sociální dávky či jak hledat nouzové bydlení. Sdružení nemá akreditaci klasické sociální služby, nemůže tedy čerpat peníze například z krajských rozpočtů. Proto zatím funguje především s pomocí dotací z Evropského sociálního fondu, darů a výdělků z prodaného jídla.


Autor: Anna Skálová

Pohovory nanečisto. Šance pro ženy s trestní minulostí

9. prosince 2017 v 11:23

Mít záznam v Rejstříku trestů není ideální pozice pro nalezení práce. Navíc pokud máte ještě obrovské dluhy, malé sebevědomí a vyšší věk.

Dvě významná ocenění pro Vodní dům

4. prosince 2017 v 07:53

Vodní dům zvítězil v pátém ročníku soutěže o nejoblíbenější turistický cíl Česka v kategorii Kudy z nudy – zážitek pro celou rodinu.

Cena Přístav za rok 2017 zná své držitele

2. prosince 2017 v 10:53

Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) udělila 30. listopadu pět svých tradičních ocenění těm, kteří v sobě nalézají kromobyčejnou vůli podporovat mimoškolní práci s dětmi a mládeží.

Lidé pomocí Nadačního fondu Pečovatel letos zajistili potřebným 5648 hodin asistenční péče

28. listopadu 2017 v 07:38

K Nadačnímu fondu Pečovatel se v letošním roce přidalo pět známých osobností, které nyní v roli patrona pomáhají s financováním péče pro nemocné či nemohoucí klienty. I díky nim se v letošním roce vybralo přes 700 000 korun, které putují přímo na úhradu služeb...

Giving Tuesday, mezinárodní svátek dárcovství

27. listopadu 2017 ve 12:27

Po nákupní horečce na Black Friday do Česka letos podruhé přichází Giving Tuesday – světový svátek dárcovství a nejštědřejší den v roce. Celý svět včetně Česka se spojí s jediným cílem, aby pomáhal a vrátil společnosti něco dobrého zpět. Giving Tuesday si v Česku pod svá křídla vzala Asociace...

O čem děti nesní: Pro pomoc dětem zažívajícím domácí násilí

30. října 2017 v 11:02

Centrum Locika pořádá kampaň s názvem „O čem děti nesní.  Výtěžek je určen na pomoc dětem, které zažívají domácí násilí a přispívat na dětství bez násilí je možné až do 5. ledna 2018. 

NF Veolia oslavil Mezinárodní den seniorů na workshopu

22. října 2017 v 07:22

Minulý týden uspořádal NF Veolia v pořadí již třetí workshop ke svému programu Stále s úsměvem – Aktivně po celý život. Sešli se na něm jeho aktivní účastníci z různých neziskových organizací, projektů, obcí apod., které získaly letos nadační dary na uskutečnění svých projektů ve prospěch...

Další články
Nahoru