dnes
Pondělí - jasno
12°C
zítra
Úterý - jasno
12°C
pozítří
Středa - zatazeno
10°C
Bezdomovci téměř zaplnili zimní noclehárny, volnější je Hermes
Loď Hermes začala sloužit k ubytování bezdomovců v roe 2006. Foto: archiv MHMP

Bezdomovci téměř zaplnili zimní noclehárny, volnější je Hermes

Pražští bezdomovci kvůli pokračujícímu mrazivému počasí téměř zaplnili zimní noclehárny. Minulou noc bylo v noclehárnách na Vackově a v Michli volných jen několik míst, více jich zbývalo na lodi Hermes, která kotví pod Štefánikovým mostem.

Celková obsazenost je podle zástupkyně ředitele Centra sociálních služeb Praha Ludmily Tomešové asi 80 procent, kapacity se proto navyšovat nebudou.

Noční teploty mají podle meteorologů i v příštích dnech klesat pod mínus deset stupňů Celsia. Dlouho trvající mrazy podle Tomešové ale zásadní vliv na obsazenost nocleháren nemají. „Nezáleží na stupních teploty, ale na vlhkosti. Nejhorší je, když začne sněžit nebo padat zmrzlý déšť," vysvětlila.

Kvůli chladných nocím přesto už Praha zrušila poplatek za přenocování na lodi Hermes a přes noc jsou od minulého týdne otevřená i dvě denní nízkoprahová centra. O mrazivém prvním lednovém víkendu pražští záchranáři vyjížděli k jedenácti podchlazeným, zima se pravděpodobně stala osudná čtyřem z nich.

V Praze se pohybuje několik tisíc lidí bez domova. Ubytovny, azylové domy a zimní noclehárny mohou přijmout kolem 800 lidí. Kapacity jsou ale přesto většinou dostatečné. Mnoho lidí totiž podle odborníků služby nocleháren využít odmítá, nechce se přizpůsobit pravidlům třeba ohledně pití alkoholu nebo zákazu vstupu psů. Těm pomáhají terénní pracovníci.

Lidé se snaží bezdomovcům pomoci například darováním oblečení. Nepotřebné oblečení věší na stromy například v Dejvicích, na Andělu či u hlavního nádraží. Sbírku nového oblečení pořádá také organizace Naděje, lidé je mohou nosit do jejích center na Žižkově, v Záběhlicích nebo ve Stodůlkách.

Potřeba jsou zejména trička, spodní prádlo a ponožky. Shromažďují se i staré deky, spacáky nebo přikrývky. V příštím týdnu mohou lidé nosit nepotřebné oblečení také na radnici Prahy 1.


Další články
Nahoru