Dnes Středa - polojasno 6°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 2°C
Středa 20. 1. 2021
Svátek má Ilona
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Bezdomovci se pokusí porazit covid-19 humoristickým dějepisem
Ilustrační kresba: archiv Bezpřístřešníci

Bezdomovci se pokusí porazit covid-19 humoristickým dějepisem

Lidé bez domova, kteří se snaží vrátit do normálního života prodejem časopisu Nový prostor, nabízí letos před Vánoci nabízet krom časopisu i knihu. Nese titul Dějiny a zlodějiny a jejím autorem je fejetonista Nového prostoru Jan Stern.

„Jednadvacátý rok naší existence nebyl zrovna lehkým,“ řekla ředitelka organizace Dagmar Kocmánková. Jakou celou zemi, zasáhl i Nový prostor koronavirus. Už na jaře dostal celý projekt tvrdé rány. Ulice měst se vylidnily, nebylo komu časopis prodávat. Tehdy pomohla sbírka, která vynesla přes 300 000 korun, a velkorysá pomoc sponzorů, jako byl např. Nadační fond Avast. Jenže podzimní druhá vlna znamenala další problémy.

„Ta omezení ustupují velice pomalu. Naši čtenáři pracují z domova a prodej nám tak poklesl o 30 procent oproti předcovidové éře. Jsme na hraně. Navíc, odborníci hrozí třetí a čtvrtou vlnou.  A proto musíme reagovat,“ uvedla Kocmánková. Dodala, že reakce jsou dvě, jedna tvůrčí, druhá restriktivní.

„Dosud jsme vydávali dvacet čísel ročně. To je pro příští rok neudržitelné. A tak do srpna 2021 budeme vycházet jako měsíčník. Po prázdninách se pak chceme vrátit k původní periodicitě, tehdy už snad budeme zase v normálním světě. Druhá reakce je příjemnější. Prodejci budou krom časopisu od 1. prosince nabízet i novou knihu našeho dvorního fejetonisty Jana Sterna. Tím, doufáme, si přilepší a zalátají aspoň trochu díry ve svých rozpočtech,“ dodala Kocmánková.

Kniha je jakýmsi humoristickým dějepisem. „Koronakrize mě jako řadu jiných lidí uvrhla do práce z domova. Tam jsem se začal nudit a psát. Takový humoristický pohled na české dějiny,“ říká autor knihy Dějiny a zlodějiny Jan Stern, který do Nového prostoru píše fejetony již dvanáctým rokem, když v roce 2008 převzal žezlo od Jana Jiráka. V předchozích letech vydal Nový prostor již dvě sbírky těchto jeho fejetonů: Démonologie všedního života (2016) a Česko je hezko (2017).

„Obě knihy v minulosti u čtenářů zabraly. První jsme prodali 3000 kusů a pak i 700 kusů dotisku. U druhé jsme vytiskli 4000 kusů, a i ty jsme do roka prodali. Proto jsem si říkala, že další kniha fejetonů by byla tou správnou reakcí na koronakrizi. Jen jsem si nebyla jistá, zda máme nastřádáno už dost materiálu. Když jsem však oslovila Jana Sterna, dozvěděla jsem se, že na home-officovém pustém ostrově připsal třicítku zcela nových textů, které mají společné téma – české dějiny – a kniha tak může bez obav do tiskárny,“ vysvětlila Kocmánková.

„Dějepisné“ fejetony doplnil výběr těch starších, obvykle věnovaných tématům všedního dne, a kniha tak byla na světě. Nabízí takřka osmdesátku krátkých textů našlapaných ironií a sarkasmem.

Pravidla prodeje knihy jsou stejná jako u časopisu: lidé bez domova si ponechávají přesnou polovinu ceny, v tomto případě stokorunu. To už je pro ně zajímavé přilepšení, protože z prodeje jednoho časopisu mají korun pětadvacet (polovinu z 50 korun).

Kniha Dějiny a zlodějiny je šestou knižní publikací, kterou vydavatelství Nový prostor vydalo. Krom dvou Sternových knih to byly kdysi i dvě sbírky fejetonů Jirákových a loni kniha ke dvacetinám časopisu nazvaná 20 let spolu, jež popisuje historii celého unikátního projektu.

Nový prostor vznikl před 21 lety, v prosinci 1999. Tehdy nesl název Patron, v roce 2001 získal název současný. Dnes ho prodávají lidé bez domova na ulicích v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Olomouci, Hradci Králové, Českých Budějovicích a v Nymburce.  

V zahraničí je tisk prodávaný bezdomovci nazýván „street paper«. Jeho historie sahá až do 19. století, kdy první londýnská pobočka Armády spásy začala vydávat časopis War Cry. Časopis kolportovali na londýnských ulicích nejen vojáci Armády spásy, ale také příslušníci městské chudiny. Moderní Street Paper vznikl v roce 1989, kdy téměř současně začaly v New Yorku a San Franciscu vycházet časopisy Street News a Street Sheet.

Jejich úspěch odstartoval lavinu podobných projektů po celém světě. Odhaduje se, že v roce 2008 četlo časopisy distribuované bezdomovci 32 miliónů lidí, kteří si je koupili od čtvrt miliónu chudobou či osudem postižených prodejců.

K nejznámějším a nejúspěšnějším Street Paperům patří britských časopis The Big Issue. Zajímavý je rozmach v sousedním Německu, kde se tiskne více titulů než v celém zbytku Evropy dohromady.

Někde jsou Street Papers zaměřeny více na život bezdomovců a tvořeny přímo jimi, jinde jde o běžné společenské či zábavné magazíny připravované profesionály, jejichž cílem je hlavně pomoci těm, kdo takový časopis budou na ulici prodávat.

 Česká verze se podle Kocmánkové snaží jít zlatou střední cestou. Připravují ji profesionální novináři, kteří sledují všechna možná témata, ale v části obsahu se věnují i životu lidí na ulici a jednu rubriku, pravidelný rozhovor s osobností, pak připravují i prodejci sami.


Sedmý ročník přehlídky skandinávských filmů Scandi proběhne online

Včera v 17:13

Přehlídka Scandi nabídne to nejlepší a nejžhavější, co ve Skandinávii minulý rok vzniklo. Během celého týdne nabídne v online prostoru filmy různých žánrů a témat, které aktuálně definují nejen severskou kinematografii, ale také zpracovávají ožehavá témata, která se stala virálními po...

Robin Cook: Geneze. Nový román mistra lékařských thrillerů

18. ledna 2021 v 17:58

Když se na pitevním stole doktorky Laurie Montgomeryové objeví tělo sociální pracovnice Kery Jacobsenové, zpočátku se zdá, že je obětí tragického předávkování drogami.

Divadlo v Dlouhé: O nepotřebných věcech a lidech

15. ledna 2021 v 11:57

Divadlo v Dlouhé připravilo sérii nedělního pohádkového čtení. V 15 hodin vám některý z herců či hereček přečte jednu pohádku z knihy Arnošta Goldflama O nepotřebných věcech a lidech.

Anders de la Motte: Jarní oběť

11. ledna 2021 v 11:01

Nový psychothriller z pera Anderse de la Motte, stálice na nebi hvězdných švédských autorů. Valpružina noc, rok 1986. Magické oslavy nástupu jara v lesích kolem zámku Bokelund v jižním cípu Švédska vydaly svou oběť – šestnáctiletou Elitu Svartovou, zabitou rituálním způsobem. Zbytek dívčiny rodiny...

Národní technické muzeum připomene osobnost Vladimíra Mandla, zakladatele kosmického práva

8. ledna 2021 v 18:34

Dnes, 8. ledna 2021, si v souvislosti s 80. výročím jeho úmrtí připomínáme osobnost docenta práv Vladimíra Mandla, jenž je světové veřejnosti znám jako zakladatel kosmického práva a který byl vlastníkem československého patentu z roku 1935 na „vysokostoupající raketu“. Národní technické muzeum...

Gardnerová Lisa: Hledej mě

6. ledna 2021 v 11:22

Dům pětičlenné rodiny je momentálně místem činu: čtyři z nich jsou brutálně zavražděni, zbývající – šestnáctiletá dívka – zmizela. Měla štěstí a podařilo se jí uniknout? Nebo je její zmizení důkazem něčeho děsivého?

Osobnosti Prahy 2 a výročí v lednu 2021

5. ledna 2021 v 10:17

Jiří Dienstbier, Jaroslav Seifert, Jiří Cieslar, Jan Palach, Milan „Mejla“ Hlavsa a mnozí další. Osobnosti Prahy 2, které v měsíci lednu mají výročí.

Online: Novoroční koncert z radnice

30. prosince 2020 ve 12:59

Praha 4 zve k poslechu Novoročního koncertu z Nuselské radnice.

Kulturní centrum Průhon hostí rekordní počet umělců

29. prosince 2020 v 07:26

Celkem 28 umělců ze spolku Jednota umělců výtvarných vystavuje 123 uměleckých děl v Kulturním centru Průhon na Praze 17. Tolik umělců a uměleckých děl najednou zatím galerie v pražských Řepích nehostila. Výstava JUV je netradiční nejen velkým zastoupením výtvarníků, ale i možností virtuální...

Další články
Nahoru