dnes
Středa - polojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Bezdomovce potkáte nejen na ulici. Hrají fotbal, divadlo, chodí na bohoslužby, vaří, jsou průvodci
Projekt Kuchařky bez domova. Foto: archiv Jako doma, o. p. s.

Bezdomovce potkáte nejen na ulici. Hrají fotbal, divadlo, chodí na bohoslužby, vaří, jsou průvodci

Lidé bez domova, kteří se snaží navrátit do plnohodnotného života, nemusíte jen mimoděk potkat na ulici. Chcete-li, máte možnost podpořit fotbalisty, podívat se na herecké výkony, popovídat s lidmi bez domova po bohoslužbě. Můžete se nechat netradičně provést Prahou a vyslechnout osobité příběhy nebo třeba ochutnat pokrmy připravené kuchařkami bez domova.

Světová fotbalová utkání bezdomovců se konají každý rok – jednou v Evropě, jednou mimo ni. Letos by se mistrovství mělo koncem října uskutečnit v Chile. Pojede tam i český tým. Národním partnerem projektu Homeless World Cup pro Českou republiku, což je právě mistrovství světa fotbalistů bez domova, je nezisková organizace Sananim, která pomáhá zbavit se závislosti na drogách.

„Zatím se nám podařilo zúčastnit se mistrovství světa ve fotbale každý rok, ale vždy při shánění finančních prostředků zestárnu tak o pět let,“ uvedl pro server Pražský patriot Josef Šedivý z občanského sdružení Sananim. Aktivity Sanonimu, tedy i fotbal bezdomovců, mohou finančně podpořit i jednotlivci.

Účast na mistrovství odměnou za posun k lepšímu

„Účast na mistrovství je odměnou pro ty, kteří se v osobním životě dokáží progresivně posunout. Od chvíle, kdy se člověk dostane do reprezentace, očekáváme, že si sežene práci, uspokojivě si vyřeší bydlení a podobně,“ řekl.

„Chceme, aby kluci-bezdomovci spolupracovali s organizacemi, které je nominovaly, aby se snažili dostat se z ulice. Je to vlastně motivace, jak přestat být bezdomovcem,“ uvedl.

fotbal-bezdomovci-nahled Pokud lidé v tíživé situaci mají rádi jiný sport, mohou se s pomocí Sanonimu věnovat i atletice, s pomocí občanského sdružení Darmoděj z Jeseníku stolnímu tenisu a košíkové. Vše funguje v rámci platformy Zvítězit může každý, při níž mohou komunikovat organizace, které chtějí lidi bez domova ve sportovních aktivitách podporovat.

Šedivý uvedl, že Sananim má i fotbalový tým, který hraje Hanspaulskou ligu, jejíž oficiální název je Pražská liga malého fotbalu. „Tam jsou lidé, kteří před časem prošli Sananimem, a přes fotbal nabízejí pomoci lidem, kteří jsou po léčbě. Pomáhají jim zpět do života,“ řekl.

V divadle Ježek a Čížek si zahrály stovky lidí, už není

V roce 2000 vznikl projekt sociálního divadla Ježek a Čížek, které od roku 2001 začalo působit v Braníku. Původně existovalo při časopise Nový prostor (dříve Patron), od roku 2003 bylo napojení na časopis zrušeno, divadlo získalo vlastní zázemí na Žižkově. Začalo jezdit na pravidelné zájezdy po celé ČR, jeho herci účinkovali i v jednom představení divadla Komedie. V divadle si zahrály stovky herců.

Klientům divadla bylo nabízeno psychologické, sociální i právní poradenství, pokud měli zájem, byli doprovázeni k lékaři, na úřad nebo k soudu. Díky divadlu byli kontaktování s kvalifikovanými pracovníky v podobných organizacích. Činnost divadla ale byla utlumena kvůli finančním problémům, nyní nevyvíjí žádnou činnost.

Bezdomovcům-hercům pomáhá DivaDNO

divadno-nahled Funguje ale divadlo bez domova DivaDNO, také ono hercům pomáhá žít plnohodnotný život. Jeho herci nedávno například zkoušeli Malého prince. Zlatým hřebem celoroční činnosti bývá akce Náš jediný domov – bezdomovecký den. Konal se již čtyřikrát. Loni v prosinci se uskutečnil ve staré budově železniční stanice Praha – Hlavní nádraží. DivaDNO natočilo i spot s hercem Oldřichem Kaiserem.

V rámci projektu České televize si bezdomovci loni například vyzkoušeli práci televizních rosniček – ve vybraných dnech je mohli diváci vidět na televizních obrazovkách coby moderátory zpráv o počasí. Cílem projektu bylo upozornit na problémy bezdomovectví a ohrožení sociálním vyloučením.

Bohoslužby, průvodci, kuchařky i autobusy

Lidé bez domova mají otevřené dveře i na pravidelné nedělní bohoslužby. Pořádá je vikářka Pražského sboru Luterské evangelické církve Eduarda Heczková, konají se každou neděli od 16 hodin ve Vršovicích – v budově Husova sboru Vršovice. Po bohoslužbě si mohou s vikářkou a členy sboru popovídat při drobném občerstvení. Dostane se jim i různých rad.

Pražský patriot již informoval o tom, že současní či bývalí bezdomovci v rámci projektu Pragulic provází české i zahraniční turisty po Praze, vodí je po místech, kde něco prožili, vypráví jim své příběhy.

Informovali jsme i o kuchařkách bez domova, které za pomoci občanského sdružení Jako doma chystají polévky a další pokrmy na nejrůznějších venkovních akcích. Sdružení má za cíl vybudovat pro ženy bez domova kamennou kuchyň, která by byla finančně soběstačná.

Pražský patriot informoval i o tom, že pro bezdomovce s požehnáním městské části Prahy 2 vznikla noclehárna a kulturní centrum v autobusech, zaparkovaných na parkovišti U Bulhara, pod magistrálou. V rámci projektu mají vzniknout i pracovní místa.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru